Постанова
від 01.11.2022 по справі 380/1838/20
ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2022 рокуЛьвівСправа № 380/1838/20 пров. № А/857/12688/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіЗаверухи О.Б.,

суддівГінди О.М., Ніколіна В.В.,

за участю секретаря судового засіданняЮрченко М.М.,

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 липня 2022 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Арденіум» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Сапфір Парфум Косметик», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Львівська міська рада про визнання протиправними та скасування припису, постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності,-

суддя (судді) в суді першої інстанції Коморний О.І.,

час ухвалення рішення 13:12:18

місце ухвалення рішення м. Львів,

дата складання повного тексту рішення 22 липня 2022 року,

В С Т А Н О В И В:

07 березня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Арденіум» звернулось в суд з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Сапфір Парфум Косметик», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Львівська міська рада в якому, з урахуванням об`єднання позовних вимог, просило: визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 31 січня 2020 року, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «Арденіум» зобов`язано в 60-ти денний термін з дня отримання припису усунути виявлені порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, шляхом повернення об`єкта будівництва до попереднього стану та звільнення земельної ділянки з кадастровим № 4610137200:08:007:00348 від самочинно здійснених добудов; визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 8-ш від 13 лютого 2020 року, якою Товариство з обмеженою відповідальністю «Арденіум» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 8 ч. 3 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та на підставі якої було накладено штраф у розмірі 94590,00 грн; визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 9-ш від 13 лютого 2020 року, якою Товариство з обмеженою відповідальністю «Арденіум» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та на підставі якої було накладено штраф у розмірі 84080,00 грн; визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 10-ш від 13 лютого 2020, якою Товариство з обмеженою відповідальністю «Арденіум» було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.6 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та на підставі якої було накладено штраф у розмірі 105100,00 грн; визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 11-ш від 13 лютого 2020 року, якою Товариство з обмеженою відповідальністю «Арденіум» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 3 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та на підставі якої було накладено штраф у розмірі 777740,00 грн; визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 12-ш від 13.02.2020, якою Товариство з обмеженою відповідальністю «Арденіум» було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 1 ч. 4 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та на підставі якої було накладено штраф у розмірі 189180,00 грн.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що 18 липня 2018 року придбало в ТзОВ «Сапфір Парфум Косметик» об`єкти нерухомості, що знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Земельна, 1, а саме: 1) цех розливу літ. «З-2 - З'-2», загальною площею 5592,4 кв.м.; 2) склад літ. «С-1», загальною площею 68,4 кв.м; 3) склад-гараж літ. «Н-1», загальною площею 1099,5 кв.м.; 4) компресорна літ. «П-1», загальною площею 68,2 кв.м. Після придбання даних об`єктів нерухомості здійснено технічне об`єднання вищезгаданих об`єктів нерухомості. Вказує, що внаслідок проведення технічної інвентаризації в зв`язку з внутрішнім переплануванням без втручання в несучі конструкції, загальна площа вищезгаданих об`єктів змінилась та становить 10517,7 кв.м. 16 жовтня 2019 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно проведено реєстрацію права власності об`єднаного нежитлового приміщення - господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, загальною площею 10517,7 кв.м., чим фактично завершено процедуру технічного об`єднання нежитлових приміщень. Зазначає, що за результатами проведення позапланової перевірки на об`єкті будівництва: Будівельні роботи за адресою: м. Львів, вул. Земельна, буд. 1, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові прийнято припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 31 січня 2020 року та протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31 січня 2020 року, якими виявлено наступні порушення: замовником будівництва ТзОВ «Арденіум» не забезпечено ведення виконавчої документації на об`єкті «Реконструкція нежитлових приміщень на земельній ділянці з кадастровим № 4610137200:08:007:00348, з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: Львівська область, м. Львів, вул. Земельна, 1; не забезпечено здійснення технічного нагляду відповідно до Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року № 903; не забезпечено здійснення авторського нагляду відповідно до Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року № 903; ведуться будівельні роботи щодо реконструкції нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами висотою 10,2 м, шириною 36 м, та довжиною 273 м за класом наслідків СС2, без отримання відповідного дозволу на виконання будівельних робіт та без належним чином затвердженої проектної документації; ведуться будівельні роботи щодо реконструкції нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, за класом наслідків СС2, без отримання в установленому порядку ліцензії для здійснення господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню. Вказує, що за результатами розгляду протоколів про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31 січня 2020 року, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львів 13 лютого 2020 прийнято оскаржувані постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності: № 8-ш, № 9-ш, № 10-ш, № 11-ш, № 12-ш. Наголошує, що в період з жовтня 2019 по час перевірки, ним здійснювалися будівельні роботи щодо заміни старої покрівлі будівель і споруд згідно з будівельними нормами, виконання яких не передбачає втручання в несучі конструкції, технічного переоснащення водопостачання, водовідведення, обладнання (переобладнання) будівель і споруд приладами для ведення відокремленого обліку енергоносіїв, гарячої і холодної води; заміни існуючих заповнень віконних, балконних та дверних блоків; заміна одиниць та вузлів технологічного устаткування та їх інженерних мереж, систем управління та автоматизації, які застаріли та технічний ресурс яких вичерпано, в існуючих цехах, приміщеннях. Вказує, що здійснювало будівельні роботи, що входять до переліку будівельних робіт, визначених постановою КМУ «Про затвердження переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію» від 07 червня 2017 року № 406.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2020 року об`єднано справу № 380/1840/20 зі справою №380/1838/20 та присвоєно № 380/1838/20.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2020 року об`єднано справу № 380/1842/20 зі справою №380/1838/20 та присвоєно № 380/1838/20.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року об`єднано справу № 380/1841/20 зі справою №380/1838/20 та присвоєно № 380/1838/20.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2020 року об`єднано справу № 380/1839/20 зі справою №380/1838/20 та присвоєно № 380/1838/20.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2020 року об`єднано справу № 380/3261/20 зі справою №380/1838/20 та присвоєно № 380/1838/20.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13 липня 2022 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 31.01.2020. Визнано протиправними та скасовано постанови Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 8-ш, № 10-ш, № 12-ш, № 9-ш, № 11-ш від 13.02.2020

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що в будівлі № 1 по вул. Земельній у м. Львові, після 01 жовтня 2019 року, проводились роботи по влаштуванні ненесучих перегородок (без втручання в несучі конструкції), закладанні дверного проходу, влаштуванні дверного проходу, демонтажі ненесучих перегородок, влаштуванні ненесучих стін, влаштуванні дверних проходів та воріт в ненесучих перегородках з сендвіч-панелей, заміні віконних та дверних блоків та проведено внутрішньо-ремонтні роботи (оздоблювальні, штукатурні та малярні) по підтриманні експлуатаційних якостей приміщень (без втручання в несучі конструкції) та роботи по благоустрою. Дані ремонтні роботи є дрібними, вони не змінили геометричних розмірів будівлі та її функціонального призначення, направлені лише на підтримання експлуатаційний якостей приміщень, без зміни конструктивних елементів будівлі. Вказані роботи не відносяться до реконструкції чи капітального ремонту, а відносяться до комплексу ремонтно-будівельних робіт, що належать до поточного ремонту. ТОВ «Арденіум» не здійснював будь-яких дій щодо нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або частин, лінійних об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури за адресою: м. Львів, вул. Земельна, буд. 1, а здійснював ремонтно-будівельні роботи з поточного ремонту. Суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що висновок експерта від 15 грудня 2021 року № 7529 є належним, допустимим та достатнім доказом у даній справі, яким підтверджено виконання будівельних робіт ТОВ «Арденіум», які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення є незаконним та необґрунтованим, прийняте з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, зазначає, що є всі підстави вважати висновок експерта від 15 грудня 2021 року № 7529 неправдивим, оскільки у ньому наявне маніпулювання фактами і термінологією. Звертає увагу на те, що у своєму висновку експерт не уточнює чи відбулась заміна чи відновлення дверного проходу, а чітко вказує, що відбулось влаштування дверного проходу в зовнішній стіні з прим. під літ. « 8» на вулицю. Під час допиту експерт підтвердив, що така стіна є огороджувальною. Вважає, що є всі підстави вважати, що влаштування дверного проходу в огороджувальній конструкції є реконструкцією, крім того, позивачем велась реконструкція не внутрішніх систем, а зовнішніх мереж водопостачання і водовідведення. Вказує, що приймаючи оскаржувані припис та постанови, інспекція діяла в межах повноважень та у спосіб передбачений законодавством.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, що відповідно до ч. 4 ст. 229, ч. 3 ст. 268, ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) не перешкоджає розгляду справи.

Протокольною ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2022 року вирішено: провадження у справі № 380/1838/20 здійснювати з уточненням змін до відомостей щодо найменування відповідача Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю (код ЄДРПОУ 40181003); змінити назву відповідача з Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові (код ЄДРПОУ 40181003) на Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю (код ЄДРПОУ 40181003).

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Арденіум» (далі ТОВ «Арденіум») є юридичною особою, яке зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом 39176519, про що свідчить інформація з безкоштовного запиту з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

18 липня 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Арденіум» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сапфір Парфум Косметик» укладено чотири договори купівлі-продажу нерухомого майна, які зареєстровані в реєстрі за № 416, 419, 422, 425 та відповідно до яких ТзОВ «Сапфір Парфум Косметик» зобов`язується передати у власність ТОВ «Арденіум», а ТОВ «Арденіум» прийняти:

- цех розливу літ. «З-2 - З'-2», загальною площею 5592,4 кв.м.;

- склад літ. «С-1», загальною площею 68,4 кв.м;

- склад-гараж літ. «Н-1», загальною площею 1099,5 кв.м.;

- компресорна літ. «П-1», загальною площею 68,2 кв.м.

Зазначені об`єкти знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Земельна, буд. 1 та розташовані на земельній ділянці площею 5,5524 га з кадастровим номером земельної ділянки: 4610137200:08:007:0034.

Цех розливу літ. «З-2 - З'-2», загальною площею 5592,4 кв.м., склад літ. «С-1», загальною площею 68,4 кв.м., склад-гараж літ. «Н-1», загальною площею 1099,5 кв.м., компресорна літ. «П-1», загальною площею 68,2 кв.м. належать ТОВ «Арденіум» на праві приватної власності, про що свідчить інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна.

Відповідно до інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку сформованої 26 березня 2020 року о 15:22, земельна ділянка з кадастровим номером: 4610137200:08:007:0034 призначена для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості та є комунальною власністю. З розділу «Відомості про суб`єкта речового права на земельну ділянку» слідує, що ТОВ «Сапфір Парфум Косметик» орендує земельну ділянку.

ТОВ «Арденіум» звернулося до архітектора, Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , з проханням об`єднати придбані на підставі договорів купівлі-продажу нерухомого майна будівлі в самостійний об`єкт за адресою: АДРЕСА_1 .

Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 надано висновок № 3 від 01 жовтня 2019 року відповідно до якого, вважає, що за технічними показниками можливо об`єднати цех розливу літ. «З-2 - З'-2», загальною площею 5592,4 кв.м., склад літ. «С-1», загальною площею 68,4 кв.м., склад-гараж літ. «Н-1», загальною площею 1099,5 кв.м., компресорна літ. «П-1», загальною площею 68,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 в самостійний об`єкт а саме: Будівля літ. «З-2-З'-2'» в цілому, яка належить ТОВ «Арденіум» загальною площею - 6828,5 кв.м.

Відповідно до довідки, наданої ФОП ОСОБА_1 , після проведення технічної інвентаризації в зв`язку з внутрішнім переплануванням без втручання в несучі конструкції, загальна площа змінилась з 6828,5 кв.м. на 10517,7 кв.м.

На підставі висновку № 3 від 01 жовтня 2019 року та довідки виданої ФОП ОСОБА_1 , ТОВ «Арденіум» була здійснена державна реєстрація об`єкта нерухомого майна: господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, загальною площею: 10517,7 кв.м., який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна.

17 січня 2020 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові відповідно до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п. 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23 травня 2011 року № 553 та листа юридичного департаменту Львівської міської ради від 10 січня 2020 року № 2901/вих-7 (земельна ділянка кадастровий №4610137200:08:007:0034), видано наказ № 30-п від 17 січня 2020 року «Про проведення позапланової перевірки» на об`єкті будівництва: Будівельні роботи за адресою: м. Львів, вул. Земельна, буд. 1.

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові на підставі наказу № 30-п від 17 січня 2020 року видано направлення для проведення позапланового заходу № 30-пп від 17 січня 2020 року начальнику відділу інспекційної роботи інспекції ДАБК у м. Львові Павлишину Т.І. для здійснення позапланової перевірки на будівельні роботи за адресою: м. Львів, вул. Земельна, буд. 1 (земельна ділянка кадастровий №4610137200:08:007:0034) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. Строк дії направлення з 20 січня по 31 січня 2020 року.

У період з 20 січня 2020 року по 31 січня 2020 року на підставі наказу № 30-п від 17 січня 2020 року та направлення від 17 січня 2020 року № 30-пп начальником відділу інспекційної роботи Інспекції ДАБК у м. Львові ОСОБА_2 проведено позапланову перевірку дотримання суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті: «Реконструкція ТзОВ «Арденіум» нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: Львівська область, м. Львів, вул. Земельна, буд. 1», за результатами якої було складено акт № 30-пп від 31 січня 2020 року.

В акті № 30-пп від 31 січня 2020 року зазначено, що за результатами перевірки встановлено наявність порушення вимог законодавства, а саме:

- «За адресою АДРЕСА_1 , на земельній ділянці з кадастровим №4610137200:08:007:00348, ТзОВ «Арденіум» ведуться будівельні роботи щодо реконструкції нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами висотою 10,2 м, шириною 36 м, та довжиною 273 м за класом наслідків СС2, без отримання відповідного дозволу на виконання будівельних робіт та без належним чином затвердженої проектної документації. В єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів не вдалось виявити інформацію про документ, що дає право на виконання будівельних робіт на земельній ділянці, що розташована на АДРЕСА_1 . Земельна ділянка з кадастровим №4610137200:08:007:00348 на якій ведуться будівельні роботи перебуває у власності Територіальної громади міста Львова та не належить на праві власності або користуванні замовнику будівництва ТзОВ «Арденіум», що є порушенням п. 5 постанови КМУ № 466 від 13 квітня 2011 року, п. 3 ч. 1 ст. 34, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 4.1., 4.6.2., 7.1., 7.3. ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»;

- «За адресою АДРЕСА_1 , на земельній ділянці з кадастровим №4610137200:08:007:00348, ТзОВ «Арденіум» ведуться будівельні роботи щодо реконструкції нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, за класом наслідків СС2, без отримання в установленому порядку ліцензії для здійснення господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, що є порушенням п. 2 «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури», затвердженого постановою КМУ від 05 грудня 2007 року № 1396»;

- «Замовником будівництва ТзОВ «Арденіум» при реконструкції нежитлових приміщень на земельній ділянці з кадастровим № 4610137200:08:007:00348, з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , не забезпечено здійснення авторського нагляду відповідно до Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року № 903, що є порушенням п. 2 «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року № 903»;

- «Замовником будівництва ТзОВ «Арденіум» при реконструкції нежитлових приміщень на земельній ділянці з кадастровим № 4610137200:08:007:00348, з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , не забезпечено здійснення технічного нагляду відповідно до Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року № 903, що є порушенням п. 2 «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року № 903»;

- «Замовником будівництва ТзОВ «Арденіум» не забезпечено ведення виконавчої документації на об`єкті «Реконструкція нежитлових приміщень на земельній ділянці з кадастровим №4610137200:08:007:00348, з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , що є порушенням п. 4.8. ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва».

В акті № 30-пп від 31 січня 2020 року зазначено, що перевірку здійснено за участі начальника відділу інспекційної роботи Інспекції ДАБК у м. Львові Павлишина Т.І. та директора ТзОВ «Арденіум» ОСОБА_3 . Примірник акта на 21 сторінках директор ТзОВ «Арденіум» - ОСОБА_3 отримав 31 січня 2020 року, про що свідчить його підпис в акті № 30-пп від 31 січня 2020 року.

За результатом вказаної позапланової перевірки відповідачем прийнято протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31 січня 2020 року та обов`язковий до виконання припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 31 січня 2020 року.

Приписом від 31 січня 2020 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львів встановлено порушення п. 5 постанови КМУ № 466 від 13 квітня 2011 року, п. 3 ч. 1 ст. 34, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пунктів 4.1., 4.6.2., 7.1., 7.3. ДБН А.2 2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», п. 2 «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури» затвердженого постановою КМУ від 05 грудня 2007 року за № 1396, п. 2 «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року за № 903, п. 2 «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року за № 903, п. 4.8 ДБН А.З.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва» та з метою усунення виявлених порушень зобов`язано ТОВ «Арденіум» в 60-ти денний термін з дня отримання припису усунути виявлені порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, шляхом повернення об`єкта будівництва до попереднього стану та звільнення земельної ділянки з кадастровим номером № 4610137200:08:007:00348 від самочинно здійснених добудов.

Примірник припису директор ТОВ «Арденіум» - ОСОБА_3 отримав 31 січня 2020 року, про що свідчить його підпис в приписі від 31 січня 2020 року.

За результатами розгляду протоколів про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31 січня 2020 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львів 13 лютого 2020 року прийнято постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності:

- № 8-ш, якою ТзОВ «Арденіум» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п. 8 ч. 3 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 94590,00 грн;

- № 9-ш, якою ТзОВ «Арденіум» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 84080,00 грн;

- № 10-ш, якою ТзОВ «Арденіум» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 105100,00 грн;

- № 11-ш, якою ТзОВ «Арденіум» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 3 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 777740,00 грн;

- № 12-ш, якою ТзОВ «Арденіум» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п. 1 ч. 4 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 189180,00 грн.

Примірники постанов від 13 липня 2020 року № 8-ш, 9-ш, 10-ш, 11-ш, 12-ш отримані директором ТзОВ «Арденіум» - ОСОБА_3 13 лютого 2020 року, про що свідчать його підписи в постановах № 8-ш, 9-ш, 10-ш, 11-ш, 12-ш.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції прийшов до висновку про задоволення позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з обґрунтованістю такого висновку суду першої інстанції з наступних підстав.

Згідно із ст. 1 Закону України «Про основи містобудування» містобудування (містобудівна діяльність) це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об`єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об`єктів містобудування, спорудження інших об`єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об`єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури.

Статтею 6 Закону України «Про основи містобудування» визначено, що законодавство України про містобудування складається з Конституції України, цього Закону, законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність» та інших нормативно-правових актів, що видаються на їх виконання.

Статтею 7 Закону України «Про основи містобудування» передбачено, що державне регулювання у сфері містобудування здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою та Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.

Правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності, спрямованої на формування сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, економічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів визначаються Законом України «Про архітектурну діяльність».

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, у порядку, визначеному Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Статтею 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснюється для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об`єктів архітектури додержання суб`єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції. Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Відносини, які виникають у сфері містобудівної діяльності регулюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553.

Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів (далі Закон № 3038-VI).

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 41 Закону № 3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону № 3038-VI суб`єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.

Частиною 3 ст. 6 Закону № 3038-VI до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать: 1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; 2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад. Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Відповідно до абз. 3, 5 ч. 1 ст. 41 Закону № 3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Абзацом 6 ч. 1 ст. 41 № 3038-VI визначено, що підставами для проведення позапланової перевірки є:

1) подання суб`єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об`єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;

2) необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;

3) виявлення факту самочинного будівництва об`єкта;

4) перевірка виконання суб`єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю;

5) вимога головного інспектора будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом;

6) звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;

7) вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Частиною 3 ст. 41 Закону № 3038-VI визначено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право:

1) безперешкодного доступу до місць будівництва об`єктів та до об`єктів, що підлягають обов`язковому обстеженню;

2) складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону;

3) у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов`язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт;

4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації;

5) проводити перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об`єктів, вимогам стандартів, норм і правил згідно із законодавством;

6) залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій;

7) одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Забороняється витребовувати у суб`єктів містобудування інформацію та документи податкової, фінансової звітності, щодо оплати праці, руху коштів та інші, не пов`язані із здійсненням державного архітектурно-будівельного контролю;

8) вимагати у випадках, визначених законодавством, вибіркового розкриття окремих конструктивних елементів будинків і споруд, проведення зйомки і замірів, додаткових лабораторних та інших випробувань будівельних матеріалів, виробів і конструкцій;

9) забороняти за вмотивованим письмовим рішенням експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, не прийнятих в експлуатацію;

10) здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням фото-, аудіо- та відеотехніки;

11) здійснювати контроль за дотриманням порядку обстеження та паспортизації об`єктів, а також за реалізацією заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час їх експлуатації.

Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема, складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону та видавати обов`язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (ч. 4 ст. 41 Закону № 3038- VI).

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 41 Закону № 3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками, сертифікованими відповідальними виконавцями робіт, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об`єкта будівництва, та експертними організаціями (далі - суб`єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт, визначена Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року№ 553 (далі Порядок № 553).

Згідно з п.п. 1 п. 2 Порядку № 553 здійснення державного архітектурно-будівельного контролю державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції.

Пунктом 5 Порядку № 553 здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Так, відповідно до п. 7 Порядку № 553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб`єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об`єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об`єкта; перевірка виконання суб`єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю; вимога головного інспектора будівельного нагляду Держархбудінспекції щодо проведення перевірки за наявності підстав, встановлених законом; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.

Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов`язана пред`явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб`єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об`єкт будівництва (пункт 9 Порядку № 553).

Пунктами 11 та 12 Порядку № 553 визначено повноваження посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.

Згідно з п. 11 Порядку № 553 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право, зокрема, безперешкодного доступу до місць будівництва об`єктів та до об`єктів, що підлягають обов`язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов`язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт, здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням фото, аудіо- та відеотехніки.

Відповідно до п. 12 Порядку № 553 посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов`язані: у повному обсязі, об`єктивно та неупереджено здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль у межах повноважень, передбачених законодавством; дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах із суб`єктами господарювання та фізичними особами; ознайомлювати суб`єкта містобудування чи уповноважену ним особу з результатами державного архітектурно-будівельного контролю, зокрема за допомогою електронного кабінету, у строки, передбачені законодавством; за письмовим зверненням суб`єкта містобудування надавати консультативну допомогу у здійсненні державного архітектурно-будівельного контролю, зокрема за допомогою електронного кабінету; надсилати повідомлення про проведення планової перевірки суб`єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв`язку, зокрема електронного кабінету, або вручати особисто під розписку керівнику суб`єкта містобудування чи його уповноваженій особі із зазначенням дати початку та дати закінчення перевірки не пізніше ніж за десять днів до її початку; розміщувати на офіційному веб-сайті органу державного архітектурно-будівельного контролю інформацію про проведення позапланової перевірки в день її початку.

У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки, відмови суб`єкта містобудування в наданні документів, необхідних для здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю, відсутності суб`єкта містобудування, якому у визначений цим Порядком строк було надіслано повідомлення про проведення перевірки, або його уповноваженої особи (за довіреністю) на об`єкті під час перевірки складається відповідний акт.

Крім того, пунктами 13, 14 Порядку №553 визначено повноваження суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль.

Так, відповідно до п. 13 Порядку №553 суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право: вимагати від посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю дотримання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю службових посвідчень; бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; за результатами перевірки отримувати та ознайомлюватись з актом перевірки, складеним органом державного архітектурно-будівельного контролю; подавати в письмовій формі, зокрема через електронний кабінет, свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки, складеного органом державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.

Згідно із правилами, визначеними п. 14 цього Порядку, суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки за умови дотримання ними порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; одержувати примірник припису органу державного архітектурно-будівельного контролю за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу; виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; надавати документи, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали, зокрема через електронний кабінет, з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до п. 16, 17 Порядку № 553 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі - припис).

У приписі обов`язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком.

Пунктами 18, 19 Порядку № 553 визначено, що керівникові кожного суб`єкта містобудування, щодо якого складений акт перевірки, або його уповноваженій особі надається по одному примірнику такого акта. Один примірник акта перевірки залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю.

Акт перевірки підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку, та керівником суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, або його уповноваженою особою, в останній день перевірки.

Припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, а інший надається суб`єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль.

Таким чином, державний архітектурно-будівельний контроль повинен здійснюватися як шляхом відвідування об`єкта перевірки, так і шляхом витребування документів, необхідних для проведення перевірки, в присутності суб`єкта містобудування, який повинен ознайомитись з його результатами, зокрема, з актом перевірки, приписом, протоколом, а також має право на надання пояснень, документів, які спростовують порушення, заперечень тощо.

Пунктом 21 Порядку № 553 здійснення державного архітектурно-будівельного контролю визначено, якщо суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід`ємною частиною такого акта. У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, підписати акт перевірки та припис, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю робить у акті відповідний запис. У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням.

Відповідно до пункту 22 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб`єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб`єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який наклав штраф.

Отже, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів слідує, що суб`єкт містобудування щодо якого здійснюється перевірка, має право бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, та за його наслідками отримувати акт перевірки, припис та протокол, надавати письмові пояснення, зауваження або заперечення до акту перевірки, щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від підписання протоколу, приймати участь у розгляді справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

В той же час, посадова особа контролюючого органу зобов`язана у разі встановлення під час перевірки порушень містобудівного законодавства скласти акт перевірки та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, який надати для підпису суб`єкту містобудування, стосовно якого проведено перевірку, а в разі відмови від його підписання - направити протокол рекомендованим листом з повідомленням, повідомити суб`єкта містобудування, який притягається до відповідальності, про час і місце розгляду справи, а при розгляді справи - з`ясувати чи сповіщено суб`єкта містобудування, щодо якого складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, про час і місце розгляду справи.

Органи державного архітектурно-будівельного контролю ведуть облік справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та контролюють виконання приписів і постанов про накладення штрафів (п. 23 Порядку №553).

Частиною 9 ст. 41 Закону № 3038-VI визначено, що суб`єкт господарювання має право звернутися до суду щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Отже, законодавець чітко визначив, що державний архітектурно-будівельний контроль це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт, і здійснюється у формі планових і позапланових перевірок. Підставою для позапланової перевірки є перевірка виконання суб`єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю. За результатами перевірки посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки, а у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом із обов`язковим до виконання приписом (щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; або зупинення підготовчих та будівельних робіт). При цьому, органи державного архітектурно-будівельного контролю контролюють виконання приписів, а суб`єкт містобудування зобов`язаний виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Судом першої інстанції встановлено, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові проведено позапланову перевірку в рамках діючого законодавства та в присутності директора ТОВ «Арденіум», у зв`язку з чим, предметом спору є саме наявність вчинення порушень, які були виявлені під час позапланової перевірки та зафіксовані в приписі від 31 січня 2020 року і за які постановами про накладення штрафів за порушення у сфері містобудівної діяльності від 13 лютого 2020 року № 8-ш, 9-ш, 10-ш, 11-ш, 12-ш застосовано штрафи.

Стосовно порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, які були виявлені під час позапланової перевірки, колегія суддів зазначає наступне.

Однією з функцій управління у сфері містобудівної діяльності є контроль за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, проектної документації (п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону № 3038-VI).

Приписами ст. 29 Закону № 3038-VI визначено, що основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; технічні умови; завдання на проектування.

Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.

Перелік об`єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Розгляд заяви і надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх наданні здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом семи робочих днів з дня реєстрації заяви.

Рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

До містобудівних умов та обмежень можуть включатися вимоги щодо архітектурних та інженерних рішень.

Склад, зміст, порядок надання містобудівних умов та обмежень визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об`єкта незалежно від зміни замовника.

Зміни до містобудівних умов та обмежень можуть вноситися тільки за згодою замовника.

Завдання на проектування об`єктів будівництва складається і затверджується замовником за погодженням із проектувальником.

Завдання на проектування визначає обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень об`єкта будівництва, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і складається з урахуванням технічних умов, містобудівних умов та обмежень.

Згідно ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» об`єкти архітектурної діяльності (об`єкти архітектури) - будинки і споруди житлово-цивільного, комунального, промислового та іншого призначення, їх комплекси, об`єкти благоустрою, садово-паркової та ландшафтної архітектури, монументального і монументально-декоративного мистецтва, території (частини територій) адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність» під час будівництва об`єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд.

Так, згідно зі ст. 22 Закону України «Про архітектурну діяльність» архітектор під час проектування і будівництва об`єктів архітектури має право без попереднього дозволу розробляти проектні пропозиції щодо забудови будь-якої земельної ділянки для визначення можливості і умов здійснення на ній будівництва об`єкта архітектури; вільно обирати засоби і способи реалізації архітектурного рішення.

Відповідно до абз. 7 ч. 1 ст. 27 Закону України «Про архітектурну діяльність» замовники та підрядники під час створення об`єкта архітектури зобов`язані: не включати до завдання на проектування вимог, що суперечать вимогам законодавства України, затвердженій містобудівній документації, державним нормам, стандартам і правилам.

Відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» завдання на проектування документ, у якому містяться обґрунтовані в межах законодавства вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень та властивостей об`єкта архітектури, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і який складається відповідно до містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, технічних умов.

Абзацом 3 ч. 1 ст. 4 Закону № 3038-VІ передбачено, що об`єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об`єкти інженерно-транспортні інфраструктури.

Відповідно до п. 3.2 ДБН А.2.2-3:2014 будівництво нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об`єктів будівництва.

За приписами п. 1 Порядку виконання будівельних робіт затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466 (далі Порядок № 466) будівельні роботи роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.

Відповідно до п. 5 Порядку № 466 будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та:

- подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) та об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта;

- видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».

Відповідно до «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури» затвердженого постановою КМУ від 05 грудня 2007 року № 1396, Порядок розроблений відповідно до Законів України «Про ліцензування видів господарської діяльності», «Про архітектурну діяльність», «Про основи містобудування» та «Про регулювання містобудівної діяльності», встановлює загальні вимоги до ліцензування господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками (далі будівельна діяльність).

Юридична особа та фізична особа (підприємець) суб`єкти господарської діяльності (далі - суб`єкти будівельної діяльності), що мають намір провадити будівельну діяльність, повинні отримати ліцензію згідно з цим Порядком.

Відповідно п. 1 «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року № 903 (далі Порядок № 903), порядок визначає механізм здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури (нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств).

Відповідно п. 2 Порядку № 903, авторський нагляд здійснюється архітектором автором проекту об`єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими особами (далі - генеральний проектувальник) відповідно до законодавства та договору із замовником (забудовником) протягом усього періоду будівництва і передбачає контроль за відповідністю будівельно-монтажних робіт проекту.

Відповідно до п. 1 Порядку № 903, порядок визначає механізм здійснення технічного нагляду під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств (далі - будівництво об`єкта).

Відповідно до п. 2 Порядку № 903, технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об`єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об`єкта.

Відповідно до п. 1 ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва», встановлюються загальні вимоги до організації будівельного виробництва під час нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення (далі - будівництво) будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або частин, лінійних об`єктів інженерно- транспортної інфраструктури (далі - об`єкти будівництва). Додаткові вимоги до організації виробництва при будівництві об`єктів, що мають галузеву специфіку, можуть встановлюватися галузевими будівельними нормами та нормативними документами.

Пунктом 4.8 ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва» встановлено, що за результатами виконаних будівельних робіт має бути оформлена виконавча документація. Перелік необхідної виконавчої документації, визначений відповідно до вимог нормативних документів щодо виконання відповідного виду робіт на конкретному об`єкті будівництва, має бути наведений у ПВР.

До виконавчої документації належать: а) загальний журнал робіт (додаток А); б) спеціальні журнали з окремих видів робіт, перелік яких встановлюється в проекті організації будівництва в залежності від видів робіт (додаток Б); в) журнал авторського нагляду та звітна документація щодо виконання робіт з науково-технічного супроводу (за наявності на об`єкті будівництва науково-технічного супроводу) відповідно до ДБН В. 1.2-5; г) акти на закриття прихованих робіт (додаток В); д) акти проміжного прийняття відповідальних конструкцій (додаток Г); е) виконавчі схеми відповідно до ДБН В. 1.3-2; ж) документи щодо випробувань та лабораторного контролю матеріалів та конструкцій; і) акти випробування устаткування, інженерних систем, мереж та обладнання; к) інша документація, передбачена нормативними документами на виконання конкретного виду будівельних робіт.

Із матеріалів справи слідує, що 01 жовтня 2019 року ФОП ОСОБА_1 видано технічний паспорт на громадський будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з технічним паспортом, технічна характеристика будівлі наступна: будівля - офісно-складська; основні конструктивні елементи: фундамент - залізобетон, стіни - цегла, покрівля - металопрофіль, перекриття - залізобетон, сходи - залізобетон, інженерне обладнання: електрика, водопровід, каналізація. Загальна площа приміщень згідно технічного паспорту становить 10517,7 кв.м.

Відповідно до п. 2 «Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна», затвердженої Наказом від 24 травня 2001 року № 127 Про затвердження «Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна»:

- технічна інвентаризація комплекс робіт з обмірювання об`єкта нерухомого майна з визначенням його складу, фактичної площі та об`єму, технічного стану та/або з визначенням змін зазначених характеристик за певний період часу (у разі наявності попередньої інвентаризаційної справи) із виготовленням необхідних документів (матеріалів технічної інвентаризації, технічного паспорта) та обов`язковим внесенням відомостей про об`єкт нерухомого майна до Реєстру об`єктів нерухомого майна (після створення цього Реєстру);

- технічний паспорт документ, що складається на основі матеріалів технічної інвентаризації об`єкта нерухомого майна, містить основні відомості про нього (місцезнаходження (адреса), склад, технічні характеристики, план та опис об`єкта, ім`я/найменування власника/замовника, відомості щодо права власності на об`єкт нерухомого майна, відомості щодо суб`єкта господарювання, який виготовив технічний паспорт тощо) та видається замовнику. Технічний паспорт має бути прошнурований, пронумерований та скріплений підписом керівника суб`єкта господарювання, який проводив інвентаризацію, а також підписом виконавця робіт і контролера із зазначенням серії та номера кваліфікаційного сертифіката на право виконання робіт з технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна;

- технічні показники кількісна характеристика об`єкта, в тому числі поверховість, площа, об`єм, площа забудови, висота.

Пункт 5 «Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна» визначає механізм проведення технічної інвентаризації збудованих (реконструйованих) будинків, господарських будівель та споруд з метою: 1) встановлення їх наявності; 2) визначення їх фактичної площі та об`єму; 3) огляду та опису наявних конструктивних елементів об`єктів; 4) встановлення наявності змін у їх плануванні та складі; 5) визначення фізичного зносу конструктивних елементів об`єктів.

Технічну інвентаризацію проводять у таких випадках: 1) перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об`єктів, у тому числі після проведення реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення, реставрації, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт; 2) перед проведенням державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт; 3) перед проведенням державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу, об`єднання об`єкта нерухомого майна або виділення частки з об`єкта нерухомого майна, крім випадків, коли в результаті такого поділу, об`єднання або виділення частки шляхом реконструкції завершений будівництвом об`єкт приймався в експлуатацію; 4) перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об`єктів, зазначених у пункті 9 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

В інших випадках технічна інвентаризація проводиться за бажанням замовника.

Пунктом 10 «Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна» передбачено, що за результатами проведення технічної інвентаризації складається інвентаризаційна справа, у тому числі матеріали технічної інвентаризації, технічні паспорти та обов`язково вносяться відомості про об`єкт нерухомого майна до Реєстру об`єктів нерухомого майна (після створення цього Реєстру).

У технічному паспорті від 01 жовтня 2019 року, складеним ФОП ОСОБА_1 , відповідно до «Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна», зафіксовані фактичні основні відомості про об`єкт станом на дату інвентаризації, а саме: місцезнаходження (адреса), склад, технічні характеристики (кількісна характеристика об`єкта, в тому числі поверховість, площа, об`єм, площа забудови, висота), план та опис об`єкта, ім`я/найменування власника/замовника, відомості щодо суб`єкта господарювання, який виготовив технічний паспорт.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Арденіум» на об`єкті нерухомого майна за адресою: м. Львів, вул. Земельна, 1, проводились роботи із заміни покрівлі, виконання яких не передбачає втручання в несучі конструкції; технічне переоснащення водопостачання, водовідведення, обладнання (переобладнання) будівель приладами для ведення відокремленого обліку енергоносіїв, гарячої і холодної води; заміна існуючих заповнень віконних, балконних та дверних блоків; заміна одиниць та вузлів технологічного устаткування та їх інженерних мереж, систем управління та автоматизації, які застаріли та технічний ресурс яких вичерпано, в існуючих цехах, які не передбачали отримання відповідних документів, що дають право на їх виконання.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року № 406 затверджено Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, до яких зокрема належать:

1. Роботи з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення, а також нежилого будинку, будівлі, споруди, приміщення в них, виконання яких не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними (СС1), з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.

2. Заміна покрівлі будівель і споруд згідно з будівельними нормами без втручання в несучі конструкції.

3. Реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення внутрішніх систем:

опалення, у тому числі що передбачає встановлення або заміну обладнання індивідуальних теплових пунктів, заміна трубопроводів систем опалення, балансування систем опалення, встановлення балансувальних клапанів та/або витратомірів, зміна типу систем опалення з однотрубної на двотрубну та/або з вертикальної на горизонтальну, встановлення та/або заміна опалювальних приладів, обладнання опалювальних приладів автоматичними регуляторами температури в приміщеннях, встановлення та заміна приладів-розподілювачів та іншого обладнання регулювання і обліку теплової енергії;

вентиляції;

водопостачання та водовідведення, у тому числі трубопроводів;

силових та слабкострумових систем, які забезпечують функціонування будівель і споруд.

4. Заміна існуючих заповнень віконних, балконних та дверних прорізів.

5. Приєднання та підключення до інженерних мереж відповідно до технічних умов індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських будівель і споруд, гаражів, розташованих на присадибних, дачних і садових земельних ділянках та земельних ділянках для будівництва індивідуальних гаражів.

6. Зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд без влаштування фундаментів, зокрема навісів, альтанок, наметів, накриття, сходів, естакад, літніх душових, теплиць, гаражів, а також свердловин, криниць, люфт-клозетів, вбиралень, вигрібних ям, замощень, парканів, відкритих басейнів та басейнів із накриттям, погребів, входів до погребів, воріт, хвірток, приямків, терас, ґанків - щодо індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків.

7 . Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності відповідно до статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

8. Знесення і демонтаж будівель та споруд без подальшого будівництва, які не є підготовчими роботами, та без порушення експлуатаційної придатності інших будівель і споруд.

8-1. Демонтаж об`єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.

9. Оснащення будівель і споруд приладами для ведення відокремленого обліку теплової енергії, гарячої і холодної води.

10. Роботи з відновлення елементів благоустрою, визначених Законом України «Про благоустрій населених пунктів», існуючих дитячих та спортивних майданчиків, майданчиків для вигулу домашніх тварин, прибудинкових територій багатоквартирних житлових будинків.

11. Влаштування засобів безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури.

12. Монтаж технічних засобів телекомунікацій та антенних споруд зв`язку для кріплення антенно-фідерних пристроїв на будівлях, спорудах, у вбудовано-прибудованих приміщеннях, у/на приміщеннях контейнерного типу, а також на існуючих наземних щоглах з відтяжками та на баштах.

Можливість монтажу зазначених технічних засобів телекомунікацій та антенних споруд зв`язку для кріплення антенно-фідерних пристроїв визначається за результатами оцінки технічного стану та відповідно до вимог законодавства з питань охорони культурної спадщини за погодженням з власником будівлі, споруди, іншого об`єкта нерухомості.

13. Відновлення окремих конструкцій будівель та споруд з метою ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (аварій) та відновлення функціонування об`єктів, призначених для забезпечення життєдіяльності населення, без зміни їх геометричних розмірів.

14. Улаштування автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення, систем протипожежного захисту та їх складових, систем внутрішнього та зовнішнього протипожежного водопроводу, систем блискавкозахисту будівель та споруд, автоматичних установок контролю за вибухонебезпечними концентраціями газу в повітрі.

15. Розміщення на автомобільних дорогах елементів санітарного облаштування та технічних засобів, визначених Законом України «Про автомобільні дороги», відповідно до будівельних норм, стандартів та схем організації дорожнього руху.

16. Заміна одиниць та вузлів технологічного устаткування та їх інженерних мереж, систем управління та автоматизації, які застаріли та технічний ресурс яких вичерпано, в існуючих цехах, приміщеннях.

19. Знесення самочинно збудованих об`єктів за рішенням суду.

21. Нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об`єктів казармено-житлового фонду військових містечок (крім житлових будинків), військових аеродромів, арсеналів, баз та складів, комунальних споруд, інженерних мереж, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними (СС1) та середніми (СС2) наслідками і які виконуються безпосередньо на території військових частин (підрозділів), установ та організацій Збройних Сил, Національної гвардії та Служби зовнішньої розвідки під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

22. Реконструкція або технічне переоснащення електричних мереж напругою не вище 10 кВ (лінії електричних мереж, трансформаторні підстанції, об`єкти інженерно-транспортної інфраструктури).

23. Роботи з теплової ізоляції введених в експлуатацію житлових будинків (стін, даху, горища, технічного, цокольного, підвального поверхів), що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними (СС1) та середніми (СС2) наслідками.

Проаналізувавши матеріали справи та вищевказані законодавчі положення, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що в будівлі № 1 по вул. Земельній у м. Львові, після 01 жовтня 2019 року, проводились роботи по влаштуванні ненесучих перегородок (без втручання в несучі конструкції), закладанні дверного проходу, влаштуванні дверного проходу, демонтажі ненесучих перегородок, влаштуванні ненесучих стін, влаштуванні дверних проходів та воріт в ненесучих перегородках з сендвіч-панелей, заміні віконних та дверних блоків та проведено внутрішньо-ремонтні роботи (оздоблювальні, штукатурні та малярні) по підтриманні експлуатаційних якостей приміщень (без втручання в несучі конструкції) та роботи по благоустрою. Дані ремонтні роботи є дрібними, вони не змінили геометричних розмірів будівлі та її функціонального призначення, направлені лише на підтримання експлуатаційний якостей приміщень, без зміни конструктивних елементів будівлі.

Суд апеляційної інстанції вважає, що вказані роботи, виконані після 01 жовтня 2019 року в будівлі № 1 по вул. Земельній у м. Львові не відносяться до реконструкції чи капітального ремонту, а є комплексом ремонтно-будівельних робіт, що належать до поточного ремонту.

Відповідно п. 3.2 ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» до будівництва належать: нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об`єктів будівництва.

Пунктом 3.7. ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» встановлено, що капітальний ремонт це сукупність робіт на об`єкті будівництва, введеному в експлуатацію в установленому порядку, без зміни його геометричних розмірів та функціонального призначення, що передбачають втручання у несучі та огороджувальні системи, при заміні або відновленні конструкцій чи інженерних систем та обладнання, у зв`язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також благоустрій території.

Відповідно до п. 3.21. ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» реконструкція це перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, в наслідок чого відбувається зміна основних техніко- економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об`єкту в цілому або його частин (за умови їх автономності).

Відповідно до листа Державного комітету України з будівництва та архітектури від 30 квітня 2003 року № 7/7-401 «Щодо віднесення ремонтно-будівельних робіт до капітального та поточного ремонтів»:

Капітальний ремонт будівлі це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель в зв`язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращання планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об`єкта. Капітальний ремонт передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації будівлі в цілому або її частин (за умови їх автономності).

Поточний ремонт це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання.

Поточний ремонт повинен проводитись з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію будівлі або об`єкта з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт (реконструкцію).

Колегія суддів звертає увагу на те, шо у листі від 30 квітня 2003 року № 7/7-401 також зазначено, що якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що відносяться до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі).

Роботи по заміні покрівлі входять до «Переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року № 406.

Відповідно до п. 3.2 ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» ремонтно-будівельні роботи з поточного ремонту не належить до видів будівництва. До видів будівництва належать: нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об`єктів будівництва.

Згідно з «Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт», затвердженого постановою КМУ від 13 квітня 2011 року № 466 даний порядок ставить вимоги до будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту та не ставить вимоги до ремонтно-будівельних робіт з поточного ремонту.

Відповідно до «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури» затвердженого постановою КМУ від 05 грудня 2007 року № 1396 даний порядок ставить вимоги щодо отримання ліцензії для здійснення господарської діяльності з будівництва об`єктів та для проведення будівельної діяльності (для нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту) та не ставить вимоги до ремонтно- будівельних робіт з поточного ремонту.

Згідно з Порядком № 903 даний порядок визначає механізм здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єктів архітектури (нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств) та не ставить вимоги до ремонтно-будівельних робіт з поточного ремонту.

Відповідно до Порядку № 903 даний порядок визначає механізм здійснення технічного нагляду під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств (далі - будівництво об`єкта) та не ставить вимоги до ремонтно-будівельних робіт з поточного ремонту.

Вимоги п. 4.8 ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва» щодо ведення виконавчої документації стосуються нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення (далі - будівництво) будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або частин, лінійних об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури (далі - об`єкти будівництва) та не стосуються ремонтно-будівельних робіт з поточного ремонту.

Згідно зі ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність» під час будівництва об`єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд.

Пункт 2 Порядку № 903 визначає, що авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проекту об`єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими особами (далі - генеральний проектувальник) відповідно до законодавства та договору із замовником (забудовником) протягом усього періоду будівництва і передбачає і контроль за відповідністю будівельно-монтажних робіт проекту.

Пункт 2 Порядку № 903 визначає, що технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об`єкта з метою здійснення (контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних| стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об`єкта.

Із вищенаведеного слідує, що обов`язок у замовника на забезпечення авторського і технічного нагляду виникає саме у період будівництва та з метою контролю за відповідністю будівельно-монтажних робіт проекту та з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об`єкта.

Колегія суддів зазначає, що ТОВ «Арденіум» не здійснювало будь-яких дій щодо нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або частин, лінійних об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури за адресою: м. Львів, вул. Земельна, буд. 1, а здійснювало ремонтно-будівельні роботи з поточного ремонту.

Судом першої інстанції для встановлення всіх обставин, що мають значення для справи та з`ясування наявності порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2021 року призначено проведення судової будівельно-технічної експертизи, яка була доручена Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.

На розгляд та вирішення експерта були винесені наступні питання:

Чи після 01 жовтня 2019 року (дата технічної інвентаризації) на об`єкті нерухомого майна за адресою: м. Львів, вул. Земельна, 1, проводились будівельні роботи, які потребували:

1. Отримання дозволу на виконання будівельних робіт та затвердження проектної документації відповідно до п. 5 «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт», затвердженого постановою КМУ від 13 квітня 2011 року № 466 (із змінами та доповненнями);

2. Отримання ліцензії для здійснення господарської діяльності відповідно до «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури», затвердженого постановою КМУ від 05 грудня 2007 року № 1396 (із змінами та доповненнями);

3. Здійснення авторського нагляду відповідно до «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури», затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року№ 903 (із змінами та доповненнями);

4. Здійснення технічного нагляду відповідно до «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури», затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року № 903 (із змінами та доповненнями);

5. Ведення виконавчої документації відповідно до п. 4.8. ДБН А.3.1.-5:2016 «Організація будівельного виробництва».

15 грудня 2021 року судовим експертом Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України Хмілем Володимиром Руслановичем складено висновок експерта № 7529 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи.

Висновками судової будівельно-технічної експертизи № 7529 від 15 грудня 2021 року встановлено, що після 01 жовтня 2019 року (дата технічної інвентаризації) на об`єкті нерухомого майна за адресою: м. Львів, вул. Земельна, буд. 1, не проводились будівельні роботи, які потребували:

- отримання дозволу на виконання будівельних робіт та затвердження проектної документації відповідно до п. 5 «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт», затвердженого постановою КМУ від 13 квітня 2011 року№ 466 (із змінами та доповненнями);

- отримання ліцензії для здійснення господарської діяльності відповідно до «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури», затвердженого постановою КМУ від 05 грудня 2007 року № 1396 (із змінами та доповненнями);

- здійснення авторського нагляду відповідно до «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури», затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року№ 903 (із змінами та доповненнями);

- здійснення технічного нагляду відповідно до «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури», затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року № 903 (із змінами та доповненнями);

- ведення виконавчої документації відповідно до п. 4.8. ДБН А.3.1.-5:2016 «Організація будівельного виробництва».

Відповідно до ч. 1-2 ст, 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються, зокрема, на підставі висновків експерта.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 101 КАС України, висновок експерта це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.

Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.

Відповідно до статті 108 КАС України висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 90 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивованим у судовому рішенні.

Проаналізувавши матеріали справи та докази у справі в їх сукупності, колегія суддів вважає висновок експерта від 15 грудня 2021 року № 7529 належним, допустимим та достатнім доказом у даній справі, яким підтверджено виконання будівельних робіт ТОВ «Арденіум», які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.

Таким чином, судом встановлено під час розгляду справи та підтверджено висновком експерта за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи, що порушення виявлені Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові під час позапланової перевірки щодо виконання ТОВ «Арденіум» робіт на об`єкті за адресою: м. Львів, вул. Земельна, 1 після 01 жовтня 2019 року, не потребували:

1) отримання дозволу на виконання будівельних робіт та затвердження проектної документації відповідно до п. 5 «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт», затвердженого постановою КМУ від 13 квітня 2011 року № 466 (із змінами та доповненнями);

2) отримання ліцензії для здійснення господарської діяльності відповідно до «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури», затвердженого постановою КМУ від 05 грудня 2007 року№ 1396 (із змінами та доповненнями);

3) здійснення авторського нагляду відповідно до «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури», затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року № 903 (із змінами та доповненнями);

4) здійснення технічного нагляду відповідно до «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури», затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року № 903 (із змінами та доповненнями);

5) ведення виконавчої документації відповідно до п. 4.8 ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва».

На підставі вищевикладеного, висновки Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про вчинення ТОВ «Арденіум» правопорушення щодо:

- не забезпечення ведення виконавчої документації на об`єкті «Реконструкція нежитлових приміщень на земельній ділянці з кадастровим №4610137200:08:007:00348, з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: Львівська область, м. Львів, вул. Земельна, 1, чим порушено п. 4.8. ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва»;

- не забезпечення здійснення технічного нагляду відповідно до Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року № 903, чим порушено п. 2 «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року № 903»;

- не забезпечення здійснення авторського нагляду відповідно до Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року № 903, чим порушено п. 2 «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури» затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2007 року № 903»;

- ведення будівельних робіт щодо реконструкції нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами висотою 10,2 м., шириною 36 м., та довжиною 273 м. за класом наслідків СС2, без отримання відповідного дозволу на виконання будівельних робіт та без належним чином затвердженої проектної документації, чим порушено п. 5 постанови КМУ № 466 від 13 квітня 2011 року, п. 3 ч. 1 ст. 34, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 4.1., 4.6.2., 7.1., 7.3. ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»;

- ведення будівельних робіт щодо реконструкції нежитлових приміщень з добудовою під господарський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, за класом наслідків СС2, без отримання в установленому порядку ліцензії для здійснення господарської діяльності, чим порушено п. 2 «Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури», затвердженого постановою КМУ від 05 грудня 2007 року № 1396», не відповідають фактичним обставинам справи та здійснені без з`ясування всіх обставин.

Стосовно доводів скаржника про те, що влаштування дверного проходу в огороджувальній конструкції є реконструкцією, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до листа від 30 квітня 2003 року № 7/7-401 Державного комітету України з будівництва та архітектури комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що відносяться до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі).

Оскільки судом під час розгляду справи та висновком експерта від 15 грудня 2021 року № 7529 не встановлено факту виконання робіт, які передбачають заміну та модернізацію елементів будівлі, вищевказані роботи, здійснені позивачем після 01 жовтня 2019 року, не відносяться до реконструкції чи капітального ремонту, а є комплексом ремонтно-будівельних робіт, що належать до поточного ремонту.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги, є такими, які слід задовольнити.

Колегія суддів також враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Також згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об`єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 липня 2022 року у справі № 380/1838/20 без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання до Верховного Суду касаційної скарги.

Головуючий суддя О. Б. Заверуха судді О. М. Гінда В. В. Ніколін Повне судове рішення складено 07 листопада 2022 року.

СудВосьмий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення01.11.2022
Оприлюднено29.03.2024
Номер документу107210283
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері містобудування; архітектурної діяльності