Справа №621/3051/21
Пр. №2-о/621/5/22
Рішення
іменем України
29 липня 2022 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді- Шахової В.В.,
за участю секретаря судового засідання - Девятерикової А.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Служба у справах дітей Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області, Комунальний заклад "Зміївський міський центр соціальних служб" Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області, Зміївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), Зміївський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби в Харківській області про встановлення факту народження дитини та факту родинних відносин,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою в якій просить суд ухвалити рішення, яким встановити: 1) факт народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; 2) факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Харків, громадянка України, РНОКПП НОМЕР_1 є матір`ю особи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В обґрунтуваннязаяви зазначено,що у 2005 році ОСОБА_1 підтримувала близькі відносини з ОСОБА_3 , уродженцем Російської Федерації. Офіційно з ОСОБА_3 заявниця не перебували у зареєстрованому шлюбі. Під час перебування у стосунках народилася дитина: син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Будучи неповнолітньою, заявниця народила дитину ОСОБА_4 , проте народження хлопчика в органах РАЦС зареєстровано не було. Реєстрація в органах РАЦС не була проведена у зв`язку із тим, що заявниця не була обізнана, що це необхідно робити та часто змінювала місце свого проживання. ОСОБА_1 не має базової освіти, тобто не вміє а ні писати, а ні читати. До 2008 року вона проживала на території Російської Федерації. Після чого у 2009 році переїхала проживати до міста Харкова. З 2017 року по теперішній зареєстрована та проживає разом із ОСОБА_4 та іншими дітьми в АДРЕСА_1 . На теперішній час народженому сину ОСОБА_4 виповнилося 15 років. 18 червня 2021 року заявниця звернулась до Зміївського РВ ДРАЦС Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) з проханням видати свідоцтво про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на що відділом ДРАЦС їй було повідомлено, що актового запису про народження відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 по Зміївському району Харківської області не виявлено. Тому видати свідоцтво про народження дитини не має можливості. Було рекомендовано звернутися до суду про встановлення факту, що має юридичне значення. 15 серпня 2021 року син ОСОБА_2 засобами поштового зв`язку направив заяву до Зміївського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області з проханням видати паспорт громадянина України та оформити паспорт громадянина України. Управлінням ДМС було надано відповідь, що за відсутності свідоцтва про народження, або рішення суду відсутні підстави для оформлення та видачі паспорта громадянина України.
ОСОБА_1 зазначає, що встановлення факту народження ОСОБА_2 та встановлення факту родинних відносин необхідне їй для отримання належних документів дитини в установленому законом порядку.
Враховуючи вищевикладене ОСОБА_1 звернулася до суду з даною заявою.
Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 25.10.2022 відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд.
Заявник ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_5 надали до канцелярії суду заяви про розгляд справи в їх відсутність. Підтримали заяву в повному обсязі.
Представники заінтересованих осіб подали заяви про розгляд справи за відсутності представників їх відділів.
Неявка учасників справи не перешкоджає проведенню судового розгляду.
Зважаючи на те, що всі учасники справи в судове засідання не з`явилися, відповідно до частини 2 статті 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:
Частинами 1, 3 статті 13 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Відповідно до статей 76-81 Цивільного процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до п. п. 1, 7 частини 1 статті 315 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Пунктом 9Постанови ПленумуВерховного судуУкраїни від15.05.2006№ 3«Про застосуваннясудами окремихнорм Сімейногокодексу Українипри розглядісправ щодобатьківства,материнства тастягнення аліментів»,передбачено,що відповідноїдо статей213,215ЦПК України,рішення щодовизнання батьківства(материнства)має ґрунтуватисяна всебічноперевірених судомданих,що підтверджуютьабо спростовуютьзаявлені вимогичи запереченняпроти них,а йогорезолютивна частинамістити всівідомості,необхідні дляреєстрації батьківства(материнства)в органахРАЦС (прізвище,ім`ята по-батьковіматері йбатька,число,місяць ірік їхнародження,громадянство),а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено). Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-який доказів про це.
Згідно з п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 15.05.2006 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану (далі - органи РАЦС) спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою: одним із батьків; особою котра вважає себе батьком; опікуном (піклувальником) дитини; іншою особою, на утриманні якої вона перебуває; самою дитиною, яка досягла повноліття.
Відповідно до частини 2 статті 319 Цивільного процесуального кодексу України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
За змістом статті 121, частини 1 статті 122 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 132 СК України, заява про встановлення факту материнства приймається судом, якщо запис про матір дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини другої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту материнства може бути подана батьком, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.
18.06.2021 заявниця звернулась до органу РАЦС із заявою про видачу свідоцтва про народження відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а. с. 6)
З копії листа Зміївського відділу ДРАЦС Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 19.06.2021 (№ 449-22.23-11) вбачається, що при перевірці актового запису про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 по Зміївському районі не виявлено (а. с. 7).
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 звернувся до Зміївського районного відділу ГУ ДМС в Харківській області із заявою про видачу паспорта громадянина України (а. с. 8).
З копії відповіді Зміївського районного відділу ГУ ДМС в Харківській області вбачається, що за відсутності рішення суду, яке набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (а. с. 9).
З копії довідки Комунального закладу "Зміївський міський центр соціальних служб" від 20.09.2021 (№ 01-30/317) вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 має дітей: ОСОБА_2 , 2006 р.н. ОСОБА_6 , 2012 р.н., ОСОБА_7 , 2016 р.н., ОСОБА_8 , 2017 р.н. Сім`я перебуває у складних життєвих обставинах та перебуває на обліку Центру та охоплені соціальними послугами (а. с. 11).
Копією акту обстеження умов проживання від 05.08.2021 та копією акту оцінки потреб сім`ї № 53-21 підтверджується, що сім`я ОСОБА_1 перебуває у складних життєвих обставинах.
На підтвердження факту родинних відносин між заявницею ОСОБА_1 та дитиною ОСОБА_2 судом було призначено молекулярно-генетичну експертизу.
Згідно висновку експерта № СЕ-19/121-21/26871-БД від 26.01.2022 Харківського НДКЦ - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 може бути біологічною матір`ю неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Ймовірність даної події складає 99,9998% (а. с. 51 - 55).
З огляду на вищевикладене та досліджені судом докази, факт родинних відносин (мати-син) між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 знайшов своє підтвердження під час судового розгляду.
Даних, які б суперечили відомостям заявниці про день, місяць та рік народження дитини ОСОБА_2 , а саме ІНФОРМАЦІЯ_6 , судовим розглядом не встановлено.
Відтак, заява ОСОБА_1 про встановлення факту народження та родинних відносин підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 13, 76 - 83, 89, 206, 223, 247, 259, 263 -265, 268, 273, 315, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини чоловічої статі ОСОБА_2 , від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (уродженки міста Харків, Харківської області, громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 ).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи до Полтавського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено та підписано 29 липня 2022 року.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ;
Заінтересовані особи:
1. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , адреса: АДРЕСА_2 ;
2. Служба у справах дітей Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області, ЄДРПОУ 43919147, адреса: 63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Гагаріна, 22;
3. Комунальний заклад "Зміївський міський центр соціальних служб" Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області, ЄДРПОУ 25859700, адреса 63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Гагаріна, 22;
4. Зміївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), ЄДРПОУ 04059026, адреса: 63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Адміністративна, 10;
5. Зміївський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби в Харківській області, ЄДРПОУ 37764460, адреса: 63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Гагаріна, 23.
Головуючий:
Суд | Зміївський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2022 |
Оприлюднено | 01.08.2022 |
Номер документу | 105488118 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту народження, з них: |
Цивільне
Зміївський районний суд Харківської області
Шахова В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні