Постанова
від 03.08.2022 по справі 569/14357/20
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 серпня 2022 року

м. Рівне

Справа № 569/14357/20

Провадження № 22-ц/4815/77/22

Рівненський апеляційний суд:

в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючий : Боймиструк С.В.,

судді: Гордійчук С.О., Шимків С.С.

секретар судового засідання: Ковальчук Л.В.,

за участю: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи апеляційну скаргу Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області" на рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 18 червня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області", Департаменту розвитку адміністративних послуг, соціальної, молодіжної політики та спорту Рівненської обласної державної адміністрації про визнання недійсним рішення установчих зборів Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області", оформленого протоколом установчих зборів №1 від 10.03.2020 та визнання недійсним статуту Громадської спілки "Федерація Дзюдо Рівненської області", що затверджений рішенням установчих зборів Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області", яке оформлене протоколом установчих зборів №1 від 10.03.2020 року,

В С Т А Н О В И В

ОСОБА_2 , як фізична особа, звернувся до Рівненського міського суду з позовом до Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області", Департаменту розвитку адміністративних послуг, соціальної, молодіжної політики та спорту Рівненської обласної державної адміністрації та просить визнати недійсним рішення установчих зборів Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області", що оформлені Протоколом установчих зборів № 1 від 10.03.2020 Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області" та визнати недійсним статут Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області", що затверджений рішенням установчих зборів Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області", яке оформлене Протоколом установчих зборів.

Свій позов мотивує тим, що попри внесення його до реєстру учасників зборів, він, як майже і всі решта учасників, були лише глядачами без права голосу, а зацікавлені учасники даних зборів (в тому числі і службові особи) здійснювали для інших лише імітацію урахування їхніх голосів, а насправді лиш представників двох громадських організацій, котрі були засновниками.

Будь-які документи, в тому числі статут, що обговорювалися та затверджувалися на установчих зборах, не були надані вчасно на ознайомлення учасникам зборів, його положення постатейно не обговорювалось. Протокол зборів, які були на його думку проведені з численними порушеннями та застосуванням адмінресурсу, на ознайомлення наданий не був.

ОСОБА_2 перераховуючи вчинені на його думку порушення при проведенні зборів та затвердженні Статуту Громадської спілки в позові не зазначив, яке його особисте немайнове право було порушено, не визнано чи оспорено і як ці права будуть захищені в спосіб обраний ним.

Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 18 червня 2021 року, позов задоволено.

Визнано недійсним рішення установчих зборів Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області", оформлене Протоколом установчих зборів №1 від 10.03.2020.

Визнано недійсним статут Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області", що затверджений рішенням установчих зборів Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області", яке оформлене Протоколом установчих зборів №1 від 10.03.2020.

Стягнуто з Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області" на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору в сумі 840 грн. 80 коп.

Стягнуто з Департаменту розвитку адміністративних послуг, соціальної, молодіжної політики та спорту Рівненської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору в сумі 840 грн. 80 коп.

У поданій апеляційній скарзі представник Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області" вважає рішення суду першої інстанції незаконним, постановленим з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Вказує, що засновниками громадської спілки можуть бути тільки юридичні особи приватного права.

Звертає увагу, що позивач добровільно та власноруч підписався у реєстрі осіб, які брали участь в Установчих зборах засновників Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області" та зареєструвався як фізична особа.

Зазначає, що позивачем обрано невірний спосіб захисту гіпотетично порушеного права, а відтак в такій редакції вона до задоволення не підлягає.

Також стверджує, що позивач не довів, які саме його права або інтереси порушились, відтак це є достатньою та самостійною підставою для відмови у задоволенні позову.

На підставі викладеного просить скасувати рішення та відмовити в позові.

У відзиві на апеляційну скаргу, ОСОБА_2 заперечує її доводи та просить залишити оскаржуване рішення без змін.

Згідно із ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до статті 36 Конституції України, громадяни України мають право на свободу об`єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів.

Судом встановлено та з матеріалів справи вбачається, що листом управління у справах молоді та спорту Рівненської облдержадміністрації від 27.02.2020 року №вих-307/01-08/20 тренерів-викладачів з дзюдо ДЮСШ та спортивних клубів Рівненської області, ветеранів та фахівців галузі фізичної культури та спорту Рівненської області запрошено до участі в установчих зборах громадської організації «Федерація дзюдо Рівненської області», однак в якості кого не зазначено. При цьому юридичні особи до участі не запрошувались.(т.2 а.с.8)

10 березня 2020 року відбулись Установчі збори засновників Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області", про що свідчить копія протоколу № 1 від 10.03.2020.

До матеріалів справи долучено, зокрема, копію Додатку до протоколу № 1 Установчих зборів засновників Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області" від 10.03.2020 - копію Реєстру осіб, які брали участь в Установчих зборах засновників Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області" та копію Статуту Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області". (т.1 а.с.7-16,20-35).

Відповідно до п. 11 ч.1 ст. 92 Конституції України, законами України визначаються, зокрема, засади утворення і діяльності політичних партій, інших об`єднань громадян.

Згідно ч. 1 ст. 314 Цивільного кодексу України, фізичні особи мають право на свободу об`єднання у політичні партії та громадські організації.

Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об`єднання, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об`єднань визначається Законом України про громадські об`єднання» № 4572-VI, який набрав чинності з 01 січня 2013 року.

За змістом ст. 1 Закону № 4572-VI, громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Громадське об`єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка.

Згідно зі ст. 2 Закону № 4572-VI, чинність цього Закону поширюється на суспільні відносини у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об`єднань в Україні.

У ст. 3 Закону № 4572-VI передбачено, що громадські об`єднання утворюються і діють на принципах: 1) добровільності; 2) самоврядності; 3) вільного вибору території діяльності; 4) рівності перед законом; 5) відсутності майнового інтересу їх членів (учасників); 6) прозорості, відкритості та публічності.

У ст. 7 Закону № 4572-VI вказано, що засновниками громадської організації можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які досягли 18 років, а молодіжної та дитячої громадської організації - 14 років.

Засновниками громадської спілки можуть бути юридичні особи приватного права, у тому числі громадські об`єднання зі статусом юридичної особи. Засновниками громадської спілки не можуть бути політичні партії, а також юридичні особи, щодо яких прийнято рішення щодо їх припинення або які перебувають у процесі припинення.

У разі виникнення спору щодо порушення об`єднаннями громадян, їх посадовими і службовими особами прав і свобод громадянина останній має право на підставі статті 55 Конституції України звернутись за їх захистом до суду.

Звертаючись до суду з позовом, в поясненнях по справі та у відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_2 мотивує свої вимоги, зокрема, відсутністю інформації про створення Громадської організації «Федерація Дзюдо Рівненської області» з організаційно-правовою формою - громадська спілка та не взятою до уваги засновниками громадської спілки наявністю у нього статусу голови громадської організації «Військово-спортивного центру ім. М. Веремчука». Вважає, що внесення його до реєстру учасників, як фізичної особи, унеможливило участь ГО «Військово-спортивний центр ім. М. Веремчука» у заснуванні Громадської спілки «Федерація Дзюдо Рівненської області».

Таке твердження позивача є хибним та не відповідає обставинам справи та вимогам закону.

ОСОБА_2 , як фізична особа, відповідно до наведених вище норм Закону № 4572-VI, зокрема ст.7, не міг бути засновником Громадської спілки «Федерація Дзюдо Рівненської області», а тому внесення його до реєстру (т.1 а.с.15,16), саме як фізичної особи, не має будь-якого правового значення для спору, лише крім того, що ОСОБА_2 під підпис був повідомлений про створення саме спілки, а тому він апріорі не міг бути її засновником і бути присутнім на установчих зборах чи залишити їх, було його особистим волевиявленням.

Посилання ОСОБА_2 на наявність у нього статусу голови громадської організації «Військово-спортивного центру ім. М. Веремчука» та необхідності реєстрації його, як юридичної особи, не заслуговує на увагу.

За своїм змістом лист Управління в справах молоді та спорту Рівненської ОДА (т.2 а.с.8) адресований необмеженому колу осіб, які мають стосунок до дзюдо в області, містить пропозицію взяти участь в установчих зборах Громадської організації «Федерація Дзюдо Рівненської області», однак в ньому не зазначається в якості кого та не йдеться про те, що саме в статусі засновників.

Управління в справах молоді та спорту і не могло робити таку пропозицію, оскільки не має права втручатись в право громадських організацій (зокрема ГО СК «Олімпійські надії» та СКБ «Гладіатор»), які вирішили створити громадську спілку чи нав`язувати їм інших співзасновників.

Хоч в згаданому листі і повідомлялось про створення громадської організації, а була створена спілка, то це не суперечить ст.10 Закону № 4572-VI, оскільки найменування громадського об`єднання визначається рішенням установчих зборів під час його утворення.

Також слід зазначити, що ОСОБА_2 хоч і є керівником ГО «Військово-спортивний центр ім. М. Веремчука», однак на згаданих установчих зборах він не міг діяти так, як він стверджує, а саме виступити співзасновником Громадської спілки. Крім того, що засновники громадської спілки, до цього не запрошували ГО «Військово-спортивний центр ім. М. Веремчука», а у нього як в керівника відсутні необхідні повноваження, оскільки це прерогатива Правління, яке будь-яких рішень з цього приводу про вступ в громадську спілку не приймало.(т.1 а.с.234 зворот).

Статтею 11 Закону № 4572-VI закріплено, що невід`ємною частиною протоколу установчих зборів громадського об`єднання є реєстр осіб, які брали участь в установчих зборах.

До матеріалів справи, долучено реєстр осіб, які брали участь в Установчих зборах засновників Громадської спілки «Федерації дзюдо Рівненської області», де розмежовано юридичних та фізичних осіб. У строчці 15 міститься ім`я та прізвище позивача, а також підпис і будь-яких зауважень або інших відміток не зазначено. Позивачем не надано доказів з яких можливо було б зробити висновок про спільну ініціативу ОСОБА_2 як власника Громадської організації «Військово-спортивного центру ім. М. Веремчука» з іншими громадськими організаціями створити Громадську спілку «Федерація дзюдо Рівненської області».

Слід зауважити, що в обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказує на те, що діяльність спілки суперечить заявленій меті та направлена на привласнення бюджетних коштів, водночас долучає заяву Громадської організації «Рівненська міська федерація дзюдо та боротьби самбо» у якій викладено прохання про включення до керівного складу Громадської спілки «Федерації дзюдо Рівненської області» на посаду члена виконавчого комітету Федерації дзюдо Рівненської області: члена правління Рівненської міської федерації дзюдо та боротьби самбо - ОСОБА_2 . Крім цього до матеріалів справи долучено заяву за підписом ОСОБА_2 у якій викладено прохання про прийняття Громадської організації «Військово-спортивний центр ім. М. Веремчука» до членів Громадської спілки «Федерація дзюдо Рівненської області». Відповідно позиція позивача про незаконність створення Громадської спілки «Федерація Дзюдо Рівненської області» не заслуговує на увагу, оскільки вказаними заявами він фактично погодився з її легальністю.

За результатами розгляду справи, посилаючись на п.4.2 Статуту громадської спілки та ст.3 Закону місцевий суд дійшов невірного висновку проте, що ОСОБА_2 , як представнику громадської організації та як фізичній особі не надали можливості скористатися його правом бути засновником чи членом (учасником) Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області" та на задоволення позову визнав рішення установчих зборів Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області" про її створення та її Статут недійсними.

Слід зазначити, що в оскаржуваному рішенні, в мотивувальній його частині, не зазначено й не розкрито, які саме права фізичної особи ОСОБА_2 було порушено, не визнано чи оспорено при проведенні установчих зборів Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області" та затвердженні статуту, і чому ці права мають бути захищені в спосіб обраний позивачем, а саме визнання ухвалених рішень та статуту недійсними.

ОСОБА_2 , як співзасновник громадських організацій «Рівненська федерація дзюдо» код 42714212 та «Рівненська міська федерація дзюдо та боротьби самбо» код 3998145, «Військово-спортивний центр ім. М. Веремчука» код 38370965, які пов`язані з розвитком, діяльністю, становлення боротьби дзюдо, з огляду на його твердження про мету створеної Громадської спілки «Федерація дзюдо Рівненської області» на привласнення бюджетних коштів, заперечив, що спір в даній справі є проявом конкуренції з його сторони.

Однак, колегія суддів не вбачає в ініційованому ОСОБА_2 спорі доказів порушення його особистих прав та інтересів.

У абзаці 2 п. 11 постанови № 14 Пленуму «Про судове рішення у цивільній справі» від 18 грудня 2009 року Верховний Суд роз`яснив, що, оскільки правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів та осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси (частини перша та друга статті 3 ЦПК), то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, а якщо були, то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальним за це.

Таким чином, суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи та інтереси цих осіб, і залежно від встановленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.

Позивач вказує на порушення прав громадської організації, яку він очолює, шляхом невірної реєстрації на установчих зборах, однак не визначає її як позивача.

Сам по собі факт створення Громадської спілки, жодним чином не впливає на особисті немайнові або майнові права ОСОБА_2 , виходячи у тому числі з обґрунтування та підстав позову, тому колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про задоволення позовних вимог по справі та визнання недійсними рішення про створення Громадської спілки та її статуту.

Завданням цього цивільного спору не є ревізування діяльності засновників та Громадської спілки до її утворення та після, а тому колегія суддів зазначає, що позивач вдався до надмірної деталізації, обставин справи, оцінки того, що він вважає доказами, які не мають будь-якого визначального значення в справі, є не належними та недопустимими та не мають прямого відношення до даного предмету спору, зокрема подання до справи всіляких регламентів проведення змагань з дзюдо, протоколів зважування, різноманітних скарг у всі інстанції, копії рішень судів в інших справах, що в свою чергу знайшло відображення також і в рішенні місцевого суду.

Якщо діяльністю громадської спілки після її реєстрації, права ОСОБА_2 чи ГО «Військово-спортивний центр ім. М. Веремчука» було порушено (зокрема прийом в учасники), то такий спір не може розглядатись в межах цього провадження та вирішуватись в спосіб визнання недійсними та скасування ухвалених документів про її створення.

За таких обставин, місцевий суд порушив норми матеріального та процесуального права, неповно з`ясував обставини, які мають значення для справи, його висновки не відповідають обставинам справи, а тому апеляційна скарга підлягає до задоволення, а рішення суду першої інстанції до скасування з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні заявлених позовних вимог.

Відповідно до ст.141 ЦПК України, судові витрати в виді сплаченого судового збору за подання апеляційної скарги підлягають стягненню з ОСОБА_2 на користь Громадської спілки «Федерація дзюдо Рівненської області» в розмірі 1261,21 грн.

Керуючись ст. ст. 367, 374 ч.1 п.1, 376, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, апеляційний суд,

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу представника Громадської спілки «Федерація дзюдо Рівненської області» задовольнити.

Рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 18 червня 2021 року скасувати.

В задоволенні позову ОСОБА_2 до Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області", Департаменту розвитку адміністративних послуг, соціальної, молодіжної політики та спорту Рівненської обласної державної адміністрації про визнання недійсним рішення установчих зборів Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області", оформленого протоколом установчих зборів №1 від 10.03.2020 та визнання недійсним статуту Громадської спілки "Федерація Дзюдо Рівненської області", що затверджений рішенням установчих зборів Громадської спілки "Федерація дзюдо Рівненської області", яке оформлене протоколом установчих зборів №1 від 10.03.2020 року - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Громадської спілки «Федерація дзюдо Рівненської області» судові витрати в розмірі 1261 гривня 21 копійка.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.

Повний текст складено 08 серпня 2022 року.

Головуючий С.В. Боймиструк

Судді: С.О. Гордійчук

С.С. Шимків

СудРівненський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення03.08.2022
Оприлюднено10.08.2022
Номер документу105633368
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —569/14357/20

Постанова від 27.03.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Гулейков Ігор Юрійович

Ухвала від 13.09.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Гулейков Ігор Юрійович

Постанова від 03.08.2022

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Боймиструк С. В.

Рішення від 03.08.2022

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Боймиструк С. В.

Ухвала від 27.06.2022

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Боймиструк С. В.

Ухвала від 17.09.2021

Рівненський апеляційний суд

Хилевич С. В.

Ухвала від 10.09.2021

Рівненський апеляційний суд

Боймиструк С. В.

Ухвала від 08.09.2021

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Хилевич С. В.

Ухвала від 06.09.2021

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Боймиструк С. В.

Ухвала від 03.08.2021

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Боймиструк С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні