Справа № 575/752/21
Провадження № 2/575/18/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2022 р. смт. Велика Писарівка
Великописарівський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Семенової О.С.,
за участю секретаря
судового засідання Пасюги Н.М.,
позивачки ОСОБА_1 ,
представника позивачки ОСОБА_2 ,
третьої особи ОСОБА_3 ,
представника третьої особи Анацького О.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Велика Писарівка справу за цивільним позовом ОСОБА_1 до Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області, третя особа ОСОБА_3 про визнання права власності у порядку спадкування за законом,
УСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 30 вересня 2021 року звернулася до суду з цим позовом, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 68 років в с. Розсоші Великописарівського району Сумської області померла її рідна сестра ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Розсоші Великописарівського району Сумської області. Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 4,96 га з кадастровим номером 5921284000:08:003:0028 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в межах території Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області /с. Розсоші/. Після смерті сестри вона є спадкоємцем за законом другої черги, здійснила її поховання та подала заяву нотаріусу про прийняття спадщини, на підставі якої зареєстрована спадкова справа за № 79/2021. Проте 02 вересня 2021 року нотаріусом їй повідомлено про неможливість завершення нотаріального оформлення спадщини в зв`язку з тим, що у Спадковому реєстрі є інформація про наявність заповіту від імені померлої сестри за реєстровим номером 648 від 21 березня 2017 року, посвідченого приватним нотаріусом Васильченко Н.В. Надати нотаріусу його оригінал або дублікат вона не може, оскільки він складений на користь третьої особи по справі ОСОБА_3 , яка спадщину за заповітом не прийняла. Крім того вказує, що сестра мала істотні вади із психічного здоров`я, з дитинства перебувала на обліку у психіатра, була особою з інвалідністю ІІ групи. Рішенням Розсошівської сільської ради Великописарівського району Сумської області від 16 серпня 2017 року за № 21 сестрі був призначений опікун ОСОБА_6 . Тому звернулася з позовом до суду про визнання за нею права власності в судовому порядку.
В судовому засіданні позивачка та її представник адвокат Ключник С.В., що діє на підставі договору і ордеру /а.с. 80-81/, позовні вимоги підтримали.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав письмову заяву про розгляд справи без його участі, проти позову не заперечує /а.с.46/.
Третя особа ОСОБА_3 та її представник адвокат Анацький О.В., що діє на підставі договору і ордеру / а.с. 70-71/, позовні вимоги не визнали, ОСОБА_3 надала пояснення про те, що померла ОСОБА_5 є її далекою родичкою, проживали в одному селі, спілкувалися. Її опікун телефонував її родичам, щоб забрали її до себе, так як хата, в якій та проживала, розвалилася. Ніхто не захотів нею опікуватися, тоді вона прийшла до неї жити. Через 9 місяців їй дали хату і забрали, але через 3-4 місяці вона знову прийшла до неї. За ініціативою ОСОБА_5 був посвідчений у нотаріуса заповіт на її користь. Всі знали що вона є інвалідом 2 групи, в неї був опікун, заповіт був вчинений у присутності двох свідків. Про відкриття спадщини дізналася наступного дня після поховання, але заяву про прийняття спадщини не подавала так як не вистачило часу. Звернулася до суду з позовом про визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини за заповітом.
Дослідивши докази, вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з такого.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом установлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка с. Розсоші Великописарівського району Сумської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 68 року в с. Розсоші Великописарівського району Сумської області, що підтверджено свідоцтвом про її смерть /а.с.10/.
Після її смерті відкрилася спадщина, що складається з земельної ділянки площею 4,96 га з кадастровим номером 5921284000:08:003:0028 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в межах території Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області /с. Розсоші/ та належить померлій відповідно до державного акта на право приватної власності на землю серії ІУ-СМ № 032104, зареєстрованого за № 403 від 01 листопада 2001 року, вартістю 89334 грн /а.с. 20-23, 27-30/.
Відповідно до довідки Великописарівської селищної ради від 04 червня 2021 року за № 134 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 була постійною мешканкою с. Розсоші Великописарівського району, була зареєстрована по АДРЕСА_1 одна. Заповіт від її імені Розсошівською сільською радою не посвідчувався /а.с. 19/.
Позивачка ОСОБА_1 є рідною сестрою померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , родинні відносини підтверджені, тобто спадкоємцем за законом другої черги /а.с.11-12/.
Позивачка 18 червня 2021 року подала заяву про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 рідної сестри ОСОБА_5 приватному нотаріусу Охтирського міського нотаріального округу Сумської області Каменєву В.І., на підставі якої зареєстрована спадкова справа у спадковому реєстрі 67852168, номер у нотаріуса 79/2021 / а.с. 13-14/.
З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру слідує, що є чинний заповіт від імені ОСОБА_5 , посвідчений 21 березня 2017 року за № 648 приватним нотаріусом Васильченко Н.В. /а.с. 15-17/.
Державний нотаріус Перлік Т.М. 02 вересня 2021 року надав позивачці письмову відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті сестри через відсутність оригіналу заповіту від імені ОСОБА_5 , посвідчений 21 березня 2017 року за № 648 приватним нотаріусом Васильченко Н.В. та рекомендацію звернутися до суду /а.с. 18/.
Судом за клопотанням позивачки на підставі ухвали Великописарівського районного суду Сумської області від 30 вересня 2021 року витребувано та досліджено копію заповіту від 21 березня 2017 року від імені ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка у присутності двох свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8 на випадок смерті зробила таке розпорядження, що все своє майно заповіла на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який посвідчений за реєстровим номером 648 приватним нотаріусом Васильченко Н.В. / а.с. 47-49/.
Із матеріалів спадкової справи № 79/2021 від 18 червня 2021 року після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 слідує, що спадщину прийняла її сестра ОСОБА_1 , інші спадкоємці заяв про прийняття спадщини не подавали / а.с. 53-61/.
За рішенням виконавчого комітету Розсошівської сільської ради Великописарівського району Сумської області № 21 від 16 серпня 2001 року призначено опікуном над недієздатною ОСОБА_5 , яка є інвалідом 2 групи, ОСОБА_6 /а.с. 24-26/.
Рішенням Великописарівського районного суду Сумської області від 05 липня 2022 року, яке набрало чинності 04 серпня 2022 року, відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Великописарівської селищної ради, ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за заповітом /а.с. 150-151/.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків /спадщини/ від фізичної особи, яка померла /спадкодавця/, до інших осіб /спадкоємців/.
Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Заповіт є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті /стаття 1233 ЦК України/.
Відповідно до ч. 1 ст. 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Відповідно до частин 1, 3,5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини /ч. 1 ст. 1270 ЦК України/. Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини /статті 1272 ЦК України/.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в своїй постанові «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року в п. 23, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Таким чином, суд дійшов висновку, що є всі підстави для задоволення позовних вимог, оскільки у судовому засіданні знайшло підтвердження, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , позивачка є спадкоємцем за законом другої черги, спадщину прийняла шляхом подачі протягом шести місяців з дня відкриття спадщини заяви нотаріусу, інші спадкоємці, зокрема спадкоємець за заповітом ОСОБА_3 , спадщину не прийняла, про поважність причин пропуску строку суд не повідомила, з зустрічним позовом не звернулася. Нотаріус роз`яснив позивачці, що у разі відсутності оригіналу заповіту, видати їй свідоцтво про право на спадщину за законом неможливо. Визнати за нею право власності на спадкове майно можливо лише у судовому порядку.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 263- 265, 268, 272, 354 ЦПК України, ст. ст. 1216- 1218, 1225,1233, 1262, 1268-1270, 1272 ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 /мешканки АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , рнокпп НОМЕР_2 / - задовольнити.
Визнати право власності за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 4,96 га з кадастровим номером 5921284000:08:003:0028 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в межах території Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області /с. Розсоші/ та належить померлій відповідно до державного акта на право приватної власності на землю серії ІУ-СМ № 032104, зареєстрованого за № 403 від 01 листопада 2001 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Сумського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи /вирішення питання/ без повідомлення /виклику/ учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана учасниками справи через Великописарівський районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження
Суддя Великописарівського
районного суду Сумської області О.С. Семенова
Суд | Великописарівський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2022 |
Оприлюднено | 16.08.2022 |
Номер документу | 105698703 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Великописарівський районний суд Сумської області
Семенова О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні