Постанова
від 03.08.2022 по справі 907/408/21
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" серпня 2022 р. Справа №907/408/21

м. Львів

Західний апеляційний господарський суд в складі колегії суддів:

Гриців В.М. (головуючий), Зварич О.В., Малех І.Б.

секретар судового засідання Гілевич С.Р.

представник позивача адвокат Неволіна А.Ю.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства "ТРК "Х-ТВ" на рішення Господарського суду Закарпатської області (суддя О.Ф. Ремецькі) від 24 листопада 2021 року у справі №907/408/21 за позовом Громадської спілки "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" до Приватного підприємства "ТРК "Х-ТВ" про визнання договору укладеним

ВСТАНОВИВ:

У травні 2021 року позивач звернувся до Господарського суду Закарпатської області з позовом до відповідача про визнання укладеним Громадською спілкою "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" (ідентифікаційний код 43080257) і Приватним підприємством ТРК "Х-ТВ" (ідентифікаційний код 32367061) договір №02-26/04/21 про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організацій мовлення на програми організацій мовлення на умовах, наведених прохальній частині позовної заяви.

Позивач вказує на те, що він є єдиною в Україні акредитованою організацією у сфері обов`язкового колективного управління - кабельна ретрансляція об`єктів авторського права і (або) суміжних прав, крім прав організацій мовлення щодо їхніх власних програм (передач) мовлення відповідно до наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України №14 від 10.09.2019р. Відповідач є юридичною особою, що відповідно до ліцензії Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення НР № 1329-п здійснює на території України кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав. Вважає, що відповідач всупереч ч. 3 ст. 20 Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» використовує в своїй господарській діяльності об`єкти авторського права і суміжних прав без укладання договору з акредитованою організацією, тому просить суд задовольнити позов.

Господарський суд Закарпатської області 24 листопада 2021 року у справі №907/408/21 вирішив: Позов задовольнити частково. Вважати укладеним з дня набрання чинності рішенням суду договір № 02-26/04/21 між Громадською спілкою "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" (м.Київ, вул. Шовковична, 10 оф.28, код ЄДРПОУ 43080257) та Приватним підприємством "ТРК "Х-ТВ", (90400, Закарпатська обл., місто Хуст, вулиця Маяковського, будинок 1, квартира 3, код ЄДРПОУ 32367061) про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організації мовлення на програми організацій мовлення на таких умовах - навів зміст договору № 02-26/04/21 про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організацій мовлення на програми організацій мовлення.

Суд керувався положеннями статей 179, 180, 181, 187 ГК України , 648 ЦК України, Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" та вказав, що спілка як акредитована організація колективного управління у сфері кабельної ретрансляції об`єктів авторського права і/або суміжних прав, крім прав організацій мовлення щодо їхніх власних програм (передач) мовлення, здійснює колективне управління майновими правами на об`єкти авторського права і (або) суміжних прав незалежно від їх наявності в каталозі організації колективного управління (крім випадків, коли відповідні права вилучені правовласником з колективного управління в порядку, встановленому цим Законом), а тому в силу вимог частини третьої статті 20 Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" у відповідача існує прямий обов`язок укласти з позивачем договір про використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав.

Ураховуючи наявність відповідної ліцензії на діяльність провайдера програмної послуги у відповідача та наявність акредитації у позивача в сфері обов`язкового колективного управління - кабельна ретрансляція об`єктів авторського права і/або суміжних прав, крім прав організацій мовлення щодо їхніх власних програм (передач) мовлення, суд дійшов висновку, що в силу чинного законодавства укладення договору про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організації мовлення на програми організації мовлення, між ГС "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" та приватним підприємством "ТРК "Х-ТВ" є обов`язковим.

Суд вказав, що примірний чи типовий договору про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організацій мовлення на програми організацій мовлення, відповідними органами не розроблений, у зв`язку з чим суд керується загальними правилами цивільного законодавства. Проект договору, запропонований позивачем, містить всі необхідні (істотні) умови, а ціна договору у запропонованій позивачем редакції відповідає остаточним тарифам і є обов`язковою для відповідача, як користувача об`єктами авторського та суміжних прав за відповідною категорією.

Водночас суд зазначив, що у разі вирішення судом переддоговірного спору з дотриманням вказаних вимог днем укладення договору вважається день набрання чинності відповідним рішенням суду, враховуючи, що в такому випадку договірне зобов`язання між сторонами виникає саме на підставі судового рішення. У зв`язку із цим навів свою редакцію п.3.1.2, 5.1. договору. З урахуванням положень частини першої статті 13 ЦК України, згідно з якою цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства, суд відхилив доводи позивача в частині права вимагати в судовому порядку встановлення з провайдером програмної послуги договірних відносин за цим договором до 31 грудня 2025 року. Адже строк дії договору має бути визначений з урахуванням строку акредитації позивача, тобто в межах повноважень Спілки, визначених Законом, та має бути встановлений до 10 вересня 2022 року, оскільки вчинення будь-яких дій, пов`язаних з управлінням у сфері використання об`єктів авторського права і суміжних прав шляхом кабельної ретрансляції, поза межами строку акредитації Спілки неможливе, а згідно з даними Реєстру організацій колективного управління акредитація надана Спілці 10 вересня 2019 року строком на три роки. Таким чином, договір не може бути чинним з дати припинення у позивача статусу акредитованої організації.

Оскільки суд вказав, що договір є укладеним та набуває чинності з дня набрання чинності рішенням суду та припиняє свою дію 10 вересня 2022 року, то додаток №3 до договору в частині визначення тарифів суд виклав у такій редакції: «з_____ 2021 по 31 грудня 2021 року щомісячний тариф 0,90, з 01 січня 2022 року по 10 вересня 2022 року щомісячний тариф 1,50».

Суд не взяв до уваги доводи відповідача про те, що позивач не надав переліку правовласників телепрограм, які набули статус члена його організації колективного управління, а також те, що не укладення користувачем обов`язкового договору з організацією колективного управління не позбавляє його можливості самостійно укласти договори з організаціями мовлення (правовласниками телепрограм) на публічне сповіщення іншим особам їх програм шляхом ретрансляції, оскільки такі не відносяться до предмету доказування у цій справі. Також суд вказав, що Позиція відповідача, щодо неможливості підтвердження дотримання процедури встановлення тарифів та законності їх застосування, судом також до уваги не беруться так як спростовуються, матеріалами справи та наведеними висновками суду.

В апеляційній скарзі Приватне підприємство "ТРК "Х-ТВ" просить скасувати рішення Господарського суду Закарпатської області від 24 листопада 2021 року у справі №907/408/21 повністю та відмовити у задоволенні позову. Вважає оскаржене рішення необгрунтованим, а вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню.

Стверджує, що укладення запропонованого позивачем договору № 02-26/04/21 не є обов`язковим для відповідача, оскільки відповідач має право укласти договір на кабельну ретрансляцію із первинними суб`єктами авторського права (правовласниками) і надав суду копію договору №70UA, укладеного 15 травня 2018 року ПП "ТРК "Х-ТВ" (оператор) з ТОВ "МГБ Україна" (ліцензіар), за умовами якого ліцензіар передає оператору, а оператор приймає невиключні і такі, що не передаються, права на використання, ретрансляцію, сповіщення, розповсюдження і демонстрацію телеканалу HISTORY на території України. Відповідач щомісячно оплачує використання об`єктів авторського права. У матеріалах справи є й інші договори, укладені відповідачем з правовласниками. Цих обставин суд першої інстанції не врахував. Відтак, висновок про обов`язок відповідача укласти договір із посередником (яким є позивач) є втручанням у свободу договору та свободу господарської діяльності. Цих обставин суд першої інстанції не урахував.

Скаржник вказує на невідповідність спірного договору вимогам законодавства, а саме:

тарифи винагороди, визначені протоколом від 09-10 квітня 2020 року, не є обов`язковими для ПП "ТРК "Х-ТВ", оскільки підприємство не був учасником переговорів щодо встановлення остаточних розмірів тарифів за кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організації мовлення на програми організацій мовлення, а самі переговори, на думку скаржника, проведено з численними порушеннями; договір не містить інших істотних умов, необхідних для договорів такого виду.

Також скаржник зазначає про позицію Верховного Суду щодо відсутності в організації колективного управління права бути позивачем у справах про захист авторського права і (або) суміжних прав. Звертає увагу, що стаття 52 Закону України «Про авторське право і суміжні права» не передбачає такого способу захисту права інтелектуальної власності, як визнання договору укладеним.

У відзиві на апеляційну скаргу Громадська спілка "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" просить рішення Господарського суду Закарпатської області від 24 листопада 2021 року у справі №907/408/21 залишити без змін, апеляційну скаргу Приватного підприємства "ТРК "Х-ТВ" без задоволення. Також, просить врахувати, що позивач очікує понести витрати на професійну допомогу у зв`язку із апеляційним розглядом справи, орієнтовний розмір якої складає 20 000 грн. Детальний розрахунок їх вартості та підтверджуючі документи факту надання правової допомоги будуть надані суду протягом п`яти днів з дня ухвалення відповідного рішення згідно з ч.8 ст. 129 ГПК України.

Західний апеляційний господарський суд ухвалою від 16 березня 2022 року поновив Приватному підприємству "ТРК "Х-ТВ" строк на апеляційне оскарження ухвали Господарського суду Закарпатської області від 24 листопада 2021 року у справі №907/408/21; відкрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного підприємства "ТРК "Х-ТВ" на рішення Господарського суду Закарпатської області від 24 листопада 2021 року у справі №907/408/21; витребував матеріали справи.

Суд призначив та неодноразово відкладав розгляд справи за клопотанням представника скаржника, з метою всебічного, повного, об`єктивного розгляду апеляційної скарги та із застосуванням розумного строку. У судовому засіданні 07 липня 2022 року суд заслухав представників сторін і оголосив перерву до 21 липня 2022 року. Через непрацездатність судді Гриців В.М. судове засідання 21 липня 2022 року не проводилось. Розгляд справи призначено на 04 серпня 2022 року.

Згідно з статтею 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Західний апеляційний господарський суд розглянув апеляційну скаргу, матеріали справи, заслухав представників сторін та вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги Приватного підприємства "ТРК "Х-ТВ" відсутні.

Обставини справи:

Згідно з наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 10 вересня 2019 року №14, Громадська спілка "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" ( ГС "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" ) є акредитованою організацією строком на три роки у сфері обов`язкового колективного управління - кабельна ретрансляція об`єктів авторського права і/або суміжних прав, крім прав організацій мовлення щодо їхніх власних програм (передач) мовлення.(т.1, а.с.22)

Приватне підприємство ТРК "Х-ТВ" (ПП ТРК "Х-ТВ") відповідно до ліцензії Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення НР №1329-п та рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення №58 від 16 січня 2013 року здійснює на території України кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав.

У додатку до рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 16 січня 2013 року "Загальна концепція добору програм (перелік програм) для надання програмної послуги ПП ТРК «Х-ТБ» у складі програмної послуги в місті Хуст Закарпатської області у межах території розташування багатоканальної телемережі визначено перелік програм універсальної програмної послуги (умови розповсюдження програм - у відкритому вигляді). (т.1, а.с.23-25).

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення листом від 05 травня 2021 року №07/48 надала ГС "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" інформацію про програми, які провайдер програмної послуги має намір ретранслювати, і яка надана Приватному підприємству ТРК «Х-ТБ» та Загальну концепцію пакетування (переліку) програм придбаних для ретрансляції, яка надана Приватному підприємству ТРК «Х-ТБ», згідно якої кількість програм становить 51, з них вітчизняних - 40. (т.1, а.с.26-28).

Згідно з інформацією, розміщеною на веб-сайті ПП ТРК «Х-ТБ» в мережі Інтернет http://khunst.tv/ відповідач, поряд з вітчизняними програмами, ретранслює програми зарубіжних телерадіоорганізацій, в межах програм ним здійснюється трансляція численних і різноманітних об`єктів авторського права і суміжних прав, зокрема аудіовізуальних творів (зокрема фільмів, відеокліпів), музичних творів, музичних та акторських виконань, фонограм, відеограм та інше.

Цих обставин позивач не заперечує і не спростовує. Натомість зазначає про укладені ним договори з правовласниками майнових прав у сфері авторського права та суміжних прав.

Протоколом перемовин, які відбулись у період з 10 березня 2020 року по 10 квітня 2020 року щодо остаточних розмірів тарифів за кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і (або) суміжних прав, крім прав організацій мовлення щодо їхніх власних програм (передач) мовлення, затверджено такі тарифи: на 2020 рік сума за кожного абонента користувача становить 0,40 грн/місяць; 2021 рік - 0,90 грн/місяць; 2022 рік - 1,50 грн/місяць; 2023 рік - 2,00 грн/місяць; 2024 рік - 2,50 грн/місяць; 2025 рік - 3,00 грн/місяць.

Оголошення про остаточні тарифи Громадської спілки "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" оприлюднено на офіційному веб-сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 05 травня 2020 року.

27 квітня 2021 року ГС "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" надіслала ПП "ТРК "Х-ТВ" лист з пропозицією укласти Договір № 02-26/04/21 про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організацій мовлення на програми організацій мовлення та два примірники проекту зазначеного договору, підписаних Генеральним директором і скріплених печаткою.

ПП "ТРК "Х-ТВ" залишило без відповіді пропозицію ГС "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" укласти договір, що і стало приводом звернення позивача до суду.

Суд апеляційної інстанції в межах доводів і вимог апеляційної скарги ПП "ТРК "Х-ТВ" переглядає рішення Господарського суду Закарпатської області від 24 листопада 2021 року у справі №907/408/21.

Предметом розгляду у справі є переддоговірний спір вимога ГС "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" до ПП ТРК «Х-ТБ» визнати укладеним договір №02-26/04/21 про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організацій мовлення на програми організацій мовлення на умовах, наведених у прохальній частині позовної заяви.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги порушенням своїх законних прав та інтересів у зв`язку з відмовою відповідача укласти договір з ГС "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав", як акредитованою організацією колективного управління у відповідній сфері - кабельна ретрансляція об`єктів авторського права і/або суміжних прав, крім прав організацій мовлення щодо їхніх власних програм (передач) мовлення.

Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового права або майнового права та інтересу у визначені цією статтею способи. Зазначений в частині другій статті 16 ЦК України перелік способів захисту цивільних прав чи інтересів не є вичерпним.

Згідно з частиною 2 статті 16 ЦК України суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

У разі невизнання стороною договору, укладення якого є обов`язком в силу вимог закону, права іншої сторони на укладення такого договору підлягають захисту судом на підставі пункту 1 частини другої статті 16 ЦК України шляхом визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом обов`язкової дії.

Правовідносини з укладання господарських договорів у примусовому порядку за рішенням суду регулюється статтею 187 ГК України та статтею 648 ЦК України.

Згідно з статтею 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Згідно з статтею 179 ГК України укладання господарського договору є обов`язковим для сторін, зокрема у разі, коли існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Правові та організаційні засади колективного управління майновими правами суб`єктів авторського права і (або) суміжних прав в Україні визначені Законом України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" (Закон №2415-VIII).

Відповідно до частини першої статті 12 Закону №2415-VIII організації колективного управління від свого імені та в інтересах правовласників здійснюють такі функції, зокрема: укладають із користувачами договори про надання дозволу на використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав та договори про виплату винагороди (відрахувань) за використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав.

Частиною третьою статті 20 Закону №2415-VIII установлено, що користувачі зобов`язані до початку використання в своїй діяльності об`єктів авторського права і (або) суміжних прав, крім випадків, передбачених цим Законом та Законом України "Про авторське право і суміжні права" укласти з організацією колективного управління, яка здійснює управління майновими правами в відповідній сфері, договір про використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав.

Отже, провайдери програмної послуги здійснюють ретрансляцію телерадіопрограм та передач у багатоканальних телемережах відповідно до переліку телерадіопрограм та передач, які передбачено надавати у складі програмної послуги на підставі ліцензії та відповідного дозволу на використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав (творів, виконань, фонограм, відеограм, зокрема таких, що містяться в таких передачах (програмах) організацій мовлення) ,а використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав здійснюється на підставі відповідного договору, який укладається між провайдером програмної послуги (користувачем у розумінні Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав") та організацією колективного управління, яка здійснює управління майновими правами у відповідній сфері.

Як вже зазначено, ГС "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" є акредитованою організацією колективного управління у сфері кабельної ретрансляції об`єктів авторського права і/або суміжних прав, крім прав організацій мовлення щодо їхніх власних програм (передач) мовлення, яка здійснює колективне управління майновими правами на об`єкти авторського права і (або) суміжних прав незалежно від їх наявності в каталозі організації колективного управління (крім випадків, коли відповідні права вилучені правовласником з колективного управління в порядку, встановленому цим Законом),

ПП ТРК "Х-ТВ" на підставі ліцензії Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення НР №1329-п та рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення №58 від 16 січня 2013 року здійснює на території України кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав.

За повідомленням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Загальна концепція пакетування (переліку) програм придбаних для ретрансляції, яка надана Приватному підприємству ТРК «Х-ТБ», згідно якої кількість програм становить 51, з них вітчизняних - 40.

За інформацією, розміщеною на веб-сайті ПП ТРК «Х-ТБ» в мережі Інтернет http://khunst.tv/, відповідач поряд з вітчизняними програмами, ретранслює програми зарубіжних телерадіоорганізацій, в межах програм ним здійснюється трансляція численних і різноманітних об`єктів авторського права і суміжних прав, зокрема аудіовізуальних творів (зокрема фільмів, відеокліпів), музичних творів, музичних та акторських виконань, фонограм, відеограм та інше. Ретранслюючи програми телеканалів (перелік яких наведено в рішенні щодо видачі ліцензії провайдера програмної послуги), Приватне підприємство ТРК "Х-ТВ" здійснює кабельну ретрансляцію всіх тих об`єктів авторського і суміжних прав, що транслюються телерадіоорганізаціями, чиї програми ретранслює відповідач.

Таким чином у силу приписів частини третьої статті 20 Закону №2415-VIII Приватне підприємство ТРК «Х-ТБ» зобов`язане укласти з організацією колективного управління, яка здійснює управління майновими правами в відповідній сфері, договір про використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав.

Наявність у відповідача чинних договорів, укладених ним з організаціями мовлення на ретрансляцію, розповсюдження програм (телеканалів) за допомогою телекомунікаційних систем не нівелює його обов`язку на укладання з організацією обов`язкового колективного управління у відповідній сфері договору про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, що використовуються відповідачем як ліцензованим провайдером програмної послуги. Зокрема, з огляду на те, що відповідач у межах ретрансльованих програм телеканалів (відносно яких з телерадіоорганізаціями укладено відповідні договори) відтворює численні об`єкти авторського і суміжних прав, у тому числі аудіовізуальних творів (фільмів, відеокліпів), музичних творів, фонограм, відеограм тощо.

Щодо визначення ціни договору.

Відповідно до частини 2 статті 20 Закону №2415-VIII проекти попередніх тарифів розглядаються на загальних зборах організації колективного управління та визначаються у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від надходжень користувачів, отриманих безпосередньо від використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав за вирахуванням витрат, пов`язаних з придбанням (набуттям) прав на такі об`єкти авторського права і (або) суміжних прав, чи відсотків від вартості обладнання і матеріальних носіїв, за допомогою яких можна здійснити відтворення об`єктів авторського права і (або) суміжних прав, окремо для кожної категорії користувачів не менше, ніж на три роки.

Протягом 10 робочих днів з моменту затвердження проекту попередніх тарифів організація колективного управління зобов`язана оприлюднити проект попередніх тарифів шляхом: опублікування на своєму веб-сайті; надсилання до Установи (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері інтелектуальної власності); надсилання разом з пропозицією брати участь у переговорах про встановлення тарифів профільним асоціаціям і об`єднанням користувачів за відповідною категорією, а також окремо користувачам, які за даними організації колективного управління у попередньому звітному періоді сплатили не менше одного відсотка загального обсягу доходів від прав, зібраних організацією колективного управління за цією категорією користувачів.

Установа протягом 10 робочих днів з дня отримання від організації колективного управління проектів попередніх тарифів розміщує на своєму офіційному веб-сайті інформацію про початок процесу переговорів про встановлення тарифів.

Протягом 30 календарних днів з дня оприлюднення проектів попередніх тарифів Установа здійснює реєстрацію учасників переговорів про встановлення тарифів зі сторони користувачів, а саме профільних асоціацій і об`єднань користувачів за відповідною категорією, а також користувачів, які виявили бажання брати участь у переговорах з організацією колективного управління.

Протягом 10 робочих днів з дня завершення реєстрації учасників переговорів організація колективного управління подає до Установи, а Установа оприлюднює інформацію про дату і місце проведення переговорів або про проведення переговорів у режимі відеоконференції. Установа здійснює посередництво у переговорах.

Переговори про встановлення тарифів мають бути завершені не пізніш як за 60 календарних днів.

Рішення учасників переговорів зі сторони користувачів приймаються двома третинами голосів від загального складу зареєстрованих учасників переговорів.

У разі якщо сторони переговорів про встановлення тарифів не узгодили тарифи протягом 60 календарних днів, такі тарифи визначаються судом.

Кожен з учасників переговорів або організація колективного управління, або особа, яка провадить діяльність у відповідній сфері, має право на звернення з позовом до суду із обов`язковим залученням усіх учасників переговорів до судового процесу.

Тарифи, узгоджені на переговорах про встановлення тарифів чи визначені судом, є обов`язковими для всіх користувачів за відповідною категорією та застосовуються з дати завершення переговорів про встановлення тарифів на підставі відповідного договору.

У цій справі ціна договору визначена на підставі тарифу, визначеного у процедурі переговорів, які відбулись у період з 10 березня 2020 року по 10 квітня 2020 року щодо остаточних розмірів тарифів за кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і (або) суміжних прав, крім прав організацій мовлення щодо їхніх власних програм (передач) мовлення, затверджено такі тарифи: на 2020 рік сума за кожного абонента користувача становить 0,40 грн/місяць; 2021 рік - 0,90 грн/місяць; 2022 рік - 1,50 грн/місяць; 2023 рік - 2,00 грн/місяць; 2024 рік - 2,50 грн/місяць; 2025 рік - 3,00 грн/місяць. Оголошення про остаточні тарифи Громадської спілки "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" оприлюднено на офіційному веб-сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 05 травня 2020 року.

У матеріалах справи немає доказів про наявність судового спору щодо узгодження тарифів, як це передбачено названою нормою закону.

Отже, узгоджені на переговорах тарифи є обов`язковими для всіх користувачів за відповідною категорією. Та обставина, що відповідач не приймав участі у переговорах чи не погоджується із встановленими тарифами не впливає на обов`язковість застосування таких у договорі про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організацій мовлення на програми організацій мовлення, який у силу закону Приватне підприємство ТРК «Х-ТБ» зобов`язане укласти з організацією колективного управління, яка здійснює управління майновими правами в відповідній сфері - Громадською спілкою "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав".

Щодо доводів скаржника про період застосування договору, то місцевий суд такий визначив з дати набрання рішенням законної сили і до 10 вересня 2022 року включно.

Зважаючи на наведене апеляційний суд поділяє висновок суду першої інстанції про обов`язковість, у силу закону, укладення між ГС "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав" та ПП "ТРК "Х-ТВ" договору про надання дозволу на кабельну ретрансляцію об`єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організації мовлення на програми організації мовлення, на умовах наведених у резолютивній частині оскарженого рішення.

Доводи апеляційної скарги цього висновку не спростовують.

Відповідно до статті 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Рішення Господарського суду Закарпатської області від 24 листопада 2021 року у справі №907/408/21 ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги немає.

Керуючись статтями 129, 269, 270, 275, 276, 281, 282, 283, 284 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Рішення Господарського суду Закарпатської області від 24 листопада 2021 року у справі №907/408/21 залишити без змін, апеляційну скаргу Приватного підприємства "ТРК "Х-ТВ" без задоволення.

Витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Приватне підприємство "ТРК "Х-ТВ".

Постанова набирає законної сили з дня прийняття.

Постанову може бути оскаржено у касаційному порядку.

Повний текст постанови складено 09 серпня 2022 року.

Головуюча суддяВ.М. Гриців

Суддя О.В. Зварич

Суддя І.Б. Малех

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення03.08.2022
Оприлюднено16.08.2022
Номер документу105722988
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —907/408/21

Судовий наказ від 02.11.2022

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Ремецькі О.Ф.

Судовий наказ від 02.11.2022

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Ремецькі О.Ф.

Повістка від 30.09.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Гриців Віра Миколаївна

Ухвала від 11.08.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Гриців Віра Миколаївна

Постанова від 03.08.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Гриців Віра Миколаївна

Ухвала від 22.06.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Гриців Віра Миколаївна

Ухвала від 13.06.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Гриців Віра Миколаївна

Ухвала від 23.05.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Гриців Віра Миколаївна

Ухвала від 27.03.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Гриців Віра Миколаївна

Ухвала від 15.03.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Гриців Віра Миколаївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні