ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.08.2022Справа № 910/2063/22
Суддя Господарського суду міста Києва Головіна К. І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження господарську справу
за позовом Селянського (Фермерського) господарства "Фортуна"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квік Вік"
про стягнення 95 500,20 грн.
без повідомлення учасників справи
В С Т А Н О В И В:
До Господарського суду м. Києва з позовом звернулось Селянське (Фермерське) господарство "Фортуна" (далі - СФГ "Фортуна", позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квік Вік" (далі - ТОВ "Квік Вік", відповідач) про стягнення грошових коштів у сумі 95 500,20 грн.
У обґрунтування позову заявник зазначив, що у порушення досягнутої сторонами домовленості відповідач не виконав свого зобов`язання з поставки оплаченого позивачем товару, внаслідок чого у ТОВ "Квік Вік" виник обов`язок повернути отримані грошові кошти. У позові СФГ "Фортуна" просить стягнути з відповідача попередню оплату в сумі 95 500,20 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.04.2022 за вказаною позовною заявою було відкрите провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін, учасникам справи надана можливість реалізувати свої процесуальні права та обов`язки.
У визначений законом строк відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, відзиву на позов не надав. Згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Ураховуючи, що відповідач не скористався наданим йому правом у межах визначеного законом процесуального строку на подання відзиву, суд дійшов висновку про можливість вирішення спору за відсутності відзиву відповідача.
Отже, розглянувши заявлені позовні вимоги та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Установлено, що між СФГ "Фортуна" (покупець) та ТОВ "Квік Вік" (продавець) була досягнута усна домовленість, згідно з якою відповідач зобов`язався поставити позивачу товар (добрива) на склад за адресою: Донецька обл., селище Нове, вул. Вишнева, буд. 5 на загальну вартість 95 500,20 грн., а позивач зобов`язався їх прийняти та оплатити.
Згідно з ч. 1 ст. 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Частиною 1 ст. 202 Цивільного кодексу України встановлено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків (ч. 2 ст. 205 Цивільного кодексу України).
Із матеріалів справи вбачається, що 12.10.2021, згідно рахунку постачальника № КВ-0689 від 12.10.2021, СФГ "Фортуна" здійснило плату вартості товару на суму 95 500,20 грн., що підтверджується копією платіжного доручення № 16 від 12.10.2021.
Указані обставини свідчать, що між сторонами виникли господарські правовідносини з поставки товару шляхом укладення договору у спрощений спосіб.
Відповідно до п. 1 ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно зі ст. 712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Так, частиною 1 ст. 662 Цивільного кодексу України встановлений обов`язок продавця передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.
Відповідно до ч. 1 ст. 663 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.
Разом з тим, судом встановлено, що відповідач у порушення досягнутої сторонами домовленості свого зобов`язання з поставки товару не виконав, оплачений товар (добрива) позивачу не передав.
27.10.2021 СФГ "Фортуна" направило відповідачу вимогу повернути попередню оплату у сумі 95 500,20 грн., проте, вона була залишена останнім без розгляду та задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (ч. 7 вказаної статті).
Згідно з частиною 2 ст. 693 ЦК України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Відповідач не надав суду доказів, які б свідчили про належну поставку товару чи доказів про повернення грошових коштів попередньої оплати позивачу, відтак, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги СФГ "Фортуна" про стягнення попередньої оплати у сумі 95 500,20 грн. є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 73 - 79, 129, 236 - 238, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Селянського (Фермерського) господарства "Фортуна" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квік Вік" про стягнення грошових коштів у сумі 95 500,20 грн. задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Квік Вік" (03179, м. Київ, проспект Перемоги, буд. 125, ідентифікаційний код 42226585) на користь Селянського (Фермерського) господарства "Фортуна" (84422, Донецька обл., селище Нове, вул. Вишнева, буд. 5, ідентифікаційний код 30898379) основний борг у сумі 95 500 (дев`яносто п`ять тисяч п`ятсот) грн. 20 коп. та судовий збір в сумі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн. 00 коп.
Повне судове рішення складене 16 серпня 2022 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 20-денний строк з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головіна К. І.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2022 |
Оприлюднено | 18.08.2022 |
Номер документу | 105766770 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Головіна К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні