Рішення
від 17.08.2022 по справі 905/280/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

18.08.2022 Справа №905/280/22

Господарський суд Донецької області у складі:

судді Лободи Т.О.

розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справу

за позовом Комунальної установи "Одеська обласна бібліотека для дітей ім. В. Катаєва", м. Одеса, код 02222153,

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро Прес Дистрибьюшн", м. Маріуполь Донецької області, код 34821562,

про стягнення 24 980,84 грн,

ВСТАНОВИВ:

Комунальна установа "Одеська обласна бібліотека для дітей ім. В. Катаєва" звернулась до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро Прес Дистрибьюшн" про стягнення 24 980,84 грн. Також позивач просить стягнути з відповідача суму судових витрат. В обґрунтування позовних вимог зазначає про невиконання відповідачем своїх зобов`язань за Договором № 4 від 22.04.2021 в частині поставки періодичних видань.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 23.05.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 905/280/22 за позовом Комунальної установи "Одеська обласна бібліотека для дітей ім. В. Катаєва" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро Прес Дистрибьюшн" про стягнення 24 980,84 грн. Розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження справи без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами. Встановлено учасникам справи строки на подання заяв по суті справи.

З метою повідомлення сторін про розгляд даної справи, судом, у зв`язку із зупиненням поштових відправлень з 22.02.2022 у господарському суді Донецької області (розпорядження від 21.02.2022), копію ухвали суду від 23.05.2022 було направлено на відомі електронні адреси cторін.

Суд звертає увагу, що відомості про електронну пошту відповідача внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Крім того, відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Ухвала суду від 23.05.2022 про відкриття провадження у справі № 905/280/22 розміщена у Єдиному державному реєстрі судових рішень України, відомості якого є офіційними та загальнодоступними.

Отже, приймаючи до уваги те, що судом вжито всі залежні від нього заходи для належного повідомлення учасників справи про розгляд судової справи, суд дійшов висновку, що сторони були належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі та розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідач у встановлений строк відзиву на позов не надав, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами.

Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Інших заяв по стуі спору, клопотань до суду від учасників справи не надходило.

Таким чином, всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог та судом дотримано, під час розгляду справи, обумовлені чинним ГПК України процесуальні строки для звернення із заявами по суті справи та іншими заявами з процесуальних питань.

Статтею 248 ГПК України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Разом з цим, суд зазначає, що 24.02.2022 була розпочата військова агресія Російської Федерації проти України та почались обстріли м. Харкова.

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з 24 лютого 2022 року введено в Україні воєнний стан. На даний час Указом Президента України від 17.05.2022 № 341/22 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Також продовжуються обстріли міста Харкова та Харківської області.

Згідно з опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв`язку з небезпекою для життя.

Господарський суд Донецької області продовжує свою роботу.

Враховуючи викладені обставини, справу не було вирішено судом своєчасно у встановлений ст. 248 ГПК України строк.

За висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.

22 квітня 2021 року між Комунальною установою "Одеська обласна бібліотека для дітей ім. В. Катаєва" (далі - Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АС-МЕДІА" (змінено найменування на ТОВ "Євро Прес Дистрибьюшн") (далі - Постачальник) укладено Договір №4 (далі - Договір), відповідно до умов якого Постачальник на умовах договору про закупівлю зобов`язується поставити Покупцю журналів та періодичних видань друкованих на друге півріччя 2021 року (згідно ДК 021:2015, 22210000-5 Газети (періодичні спеціалізовані та інші періодичні видання і журнали) для поповнення бібліотечного фонду (надалі - товар), а Покупець зобов`язується прийняти цей товар у власність та оплатити його.

Відповідно до п. 1.2 Договору номенклатура (асортимент) товару, його кількість, ціна одиниці товару та ціна Договору визначені за акцептованою ціновою пропозицією Постачальника і зазначаються в специфікації, що є невід`ємною частиною Договору (далі - Специфікація). Ціна одиниці товару, зазначена в Специфікації, після підписання Договору до повного виконання зобов`язань Сторонами перегляду не підлягає, крім випадків, передбачених чинним законодавством.

Обсяги закупівлі товару, передбачені в Специфікації, можуть бути зменшені залежно від реального бюджетного фінансування видатків на закупівлю товару (п. 1.3 Договору).

Згідно з п. 2.1 Договору ціна Договору становить 24 980,84 грн в тому числі ПДВ 0,00грн відповідно до Специфікації, яка є невід`ємною частиною Договору (Додаток 1). Ціна даного договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін (п. 2.2 Договору).

За умовами п. 3.1 Договору для оплати поставленого товару Постачальник надає Покупцю рахунок, що містить номенклатуру (асортимент) поставленого товару, ціни на товар, та загальну суму для оплати з урахуванням вимог чинного законодавства України.

Пунктом 3.2 Договору сторони погодили, що розрахунки за поставлений товар здійснюються шляхом сто відсоткової попередньої оплати (підстава постанова КМУ від 04.12.2019 №1070) на підставі наданого рахунку у безготівковому порядку шляхом перерахування Покупцем відповідної суми коштів на поточний рахунок Постачальника.

У разі затримки бюджетного фінансування - розрахунок за поставлений товар здійснюється протягом двох банківських днів з дати отримання Покупцем бюджетного фінансування закупівлі Товару на свій реєстраційний рахунок в ГУ ДКСУ в Одеській області (п. 3.3 Договору).

Відповідно до умов п. 4.1 Договору Постачальник передає Покупцю товар в строк, зазначений в замовленні:липень-грудень 2021 року.

Передача товару у власність Покупця здійснюється транспортом Постачальника та за його рахунок. Датою передачі товару у власність Покупця є дата, зазначена у видатковій накладній. Адреса поставки: КУ "Одеська обласна бібліотека для дітей ім. В. Катаєва", м. Одеса, вул. Преображенська, 64 (п. 4.2 Договору).

Згідно з п. 5.1.1 та п. 5.1.2 Договору Покупець зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі здійснити оплату товару та приймати поставлений товар згідно з реєстром на товар.

Відповідно до п. 5.3.1 та п. 5.3.2 Договору Постачальник зобов`язаний забезпечити поставку товару у строки, встановлені Договором, та офіційно повідомити Покупця щодо причин невиконання зобов`язання, у разі затримки виходу/невиходу, пропуску або зміни періодичності видання видавництвом.

Договір набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками та посвідчення печатками Сторін і діє до 31.12.2021, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов`язань (п. 8.1 Договору).

За умовами п. 9.1 та п. 9.2 Договору істотні мови Договору не можуть бути змінені Сторонами після підписання Договору до повного виконання договірних зобов`язань, крім випадків зменшення обсягів закупівлі залежно від реального фінансування видатків та узгодженого зменшення Сторонами ціни Договору. Угода про зміну умов Договору укладається в письмовій формі шляхом підписання додаткових угод до Договору.

Суд зазначає, що вказаний Договір підписаний сторонами та скріплений їх печатками, що, за умовами цього договору, свідчить про набрання ним чинності.

Сторонами підписано Специфікацію періодичних видань до Договору №4 від 22.04.2021, якою, зокрема, погоджено найменування, період, кількість та ціну товару.

На виконання умов Договору, а саме п.3.2, позивачем було здійснено попередню оплату у розмірі 100% вартості товару, що підтверджується платіжними дорученнями №1 від 03.06.2021 на суму 24 980,84 грн.

Проте, відповідачем не виконано взяті на себе зобов`язання за Договором. Як стверджує позивач, товар відповідачем поставлено не було.

Як стверджує позивач, 07.12.2021 ним на адресу відповідача (04070, м. Київ, вул. Набережно-Хрещатинська, буд. 14, відправлення №6504519703270) було направлено Претензію з вимогою виконати свої зобов`язання за Договором № 4 від 22.04.2021 належним чином та здійснити поставку товару до 31.12.2021 або повернути грошову компенсацію.

Проте, вказаний лист було повернуто із позначкою «виїхали», після чого позивачу стало відомо, що позивач з серпня 2021 року змінив своє найменування та юридичну адресу.

Зважаючи на невиконання відповідачем зобов`язання за Договором та не повернення позивачу попередньої оплати, позивач звернувся до суду з відповідним позовом про стягнення з відповідача коштів попередньої оплати у розмірі 24 980,84 грн.

Проаналізувавши правовідносини між сторонами, які виникли з Договору №4 від 22.04.2021, суд дійшов висновку про те, що даний договір за своє правовою природою є договором поставки.

Згідно із ч. 1 ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч. 1 ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч. 2 ст. 712 ЦК України, до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Частиною 1 статті 655 Цивільного кодексу України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити а нього певну грошову суму.

Згідно ч. 1 ст. 662 ЦК України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

За змістом ст. 193 ГК України та ст. 525 ЦК України одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.

Згідно з ч.1 ст.193 Господарського кодексу України, яка кореспондується з ч.1 ст.526 ЦК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

За змістом частини 1 статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як вбачається з наявного в матеріалах справи платіжного доручення №1 від 03.06.2021 на суму 24 980,84 грн позивач, на виконання умов Договору здійснив перерахування відповідачеві попередньої оплати за товар у розмірі 100% суми Договору.

Згідно з умовами п. 4.1 Договору Постачальник передає Покупцю товар в строк, зазначений в замовленні: липень-грудень 2021 року.

Приймаючи до уваги, що відповідачем не поставлено позивачу товар у порядку та строки, визначені Договором, суд дійшов висновку, що відповідач є таким, що прострочив виконання зобов`язання щодо поставки товару за Договором.

Доказів поставки позивачу товару у встановлені Договором строки чи повернення позивачу суми сплаченої ним попередньої оплати матеріали справи не містять.

Частиною 2 статті 693 Цивільного кодексу України визначено, що якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Зі змісту зазначеної норми права вбачається, що умовою її застосування є неналежне виконання продавцем свого зобов`язання зі своєчасного передання товару покупцю. А у разі настання такої умови покупець має право діяти альтернативно: або вимагати передання оплаченого товару від продавця, або вимагати повернення суми попередньої оплати.

Можливість обрання певно визначеного варіанта правової поведінки є виключно правом покупця, а не продавця.

За наведених вище обставин, судом встановлено, що відповідач порушив свої зобов`язання за Договором, не здійснив поставку товару в повному обсязі та не здійснив повернення суми попередньої оплати, тобто не виконав свої зобов`язання належним чином, внаслідок чого у позивача виникло право вимагати повернення суми попередньої оплати в розмірі 24 980,84 грн.

Враховуючи викладене, приймаючи до уваги, що в матеріалах справи відсутні, а відповідачем, в порушення статей 73, 74 ГПК України, не надані докази виконання ним у повному обсязі зобов`язань за спірним договором, або неможливості їх виконання у погоджений сторонами договорів строк, а також відсутні докази повернення позивачу попередньої оплати, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення попередньої оплати в сумі 24 980,84 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Пунктом 5 частини 1 статті 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать в тому числі витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з п. 2 ч.1 ст.129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що суд задовольнив позов повністю, у відповідності до ст. 129 ГПК України витрати щодо сплати судового збору в сумі 2 481,00 грн підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Також, суд повідомляє, що у зв`язку із закінченням знаків поштової оплати (поштових марок) та проведенням відповідних процедур закупівлі, з 22 лютого 2022 року неможливе здійснення відправки вихідної кореспонденції.

Враховуючи викладене, з метою вручення сторонам рішення по справі, суд вважає можливим використати альтернативні способи вручення процесуальних документів учасникам справи, а саме шляхом направлення даного рішення на електронні адреси позивача та відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статями 1-5, 10, 11, 12, 20, 73-80, 86, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро Прес Дистрибьюшн" (87555, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, буд. 69, код 34821562, info@smartpress.com.ua) на користь Комунальної установи "Одеська обласна бібліотека для дітей ім. В.Катаєва" (65045, м. Одеса, вул. Преображенська, б. 64, код 02222153, bibliotekavkataeva@gmail.com) кошти, сплачені в якості попередньої оплати за Договором № 4 від 22.04.2021, у сумі 24 980,84 грн та витрати по сплаті судового збору в сумі 2 481,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 18.08.2022.

Суддя Т. О. Лобода

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення17.08.2022
Оприлюднено19.08.2022
Номер документу105782616
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —905/280/22

Судовий наказ від 20.10.2022

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лобода Тетяна Олександрівна

Рішення від 17.08.2022

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лобода Тетяна Олександрівна

Ухвала від 22.05.2022

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лобода Тетяна Олександрівна

Ухвала від 07.02.2022

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лобода Тетяна Олександрівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні