ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
17 серпня 2022 року м. Черкаси Справа № 925/793/22
Господарський суд Черкаської області у складі судді Гладуна А.І., розглянув позовну заяву Приватного підприємства "Дорожній Майстер" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВКФ "БМ ЛТД" про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "Дорожній Майстер" (ідентифікаційний код 42405333, адреса місцезнаходження: 20901, м. Черкаська область, м. Чигирин, вул. Князя Дмитра Вишневецького, буд.17, офіс 1) звернулося до Господарського суду Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВКФ"БМ ЛТД" (ідентифікаційний код 14049984, адреса місцезнаходження: 46002, Тернопільська область, м. Тернопіль, провул. Галицький, 3).
Предметом позову є майнова вимога позивача до відповідача про стягнення 345130,92 грн, зокрема 255834,90 грн боргу за надані послуги з перевезення вантажу за договором про надання послуг з перевезення та експедиції вантажів від 01.01.2022 №ПСП 1/1/22, 42955,36 грн пені, 42105,25 грн інфляційних втрат, 4235,41 3% річних. У позові позивач просить суд стягнути з відповідача понесені позивачем судові витрати.
Підставами позову є обставини, якими позивач обґрунтовує виконання договору та надання послуг відповідачу з перевезення вантажу та неналежне виконання умов договору відповідачем, зокрема неповної та несвоєчасної оплати за перевезення вантажу, внаслідок чого утворилася заборгованість у розмірі 255834,90 грн.
Зі змісту позовної заяви суд установив, що 01.01.2022 Приватне підприємства "Дорожній Майстер" (перевізник, позивач у справі) та Товариство з обмеженою відповідальністю "ВКФ "БМ ЛТД" (замовник, відповідач у справі) уклали договір про надання послуг з перевезення та експедиції вантажів №ПСП 1/1/22, за умовами п. 1.1 якого перевізник зобов`язується власними силами та засобами приймати і доставляти до пунктів призначення за маршрутом, визначеним на підставі погоджених сторонами заявок, вантаж, який замовник та/або за його вказівкою інший вантажовідправник надає перевізнику до перевезення, а замовник зобов`язується сплачувати перевізнику провізну плату у розмірі та у порядку, визначеному даним договором.
Отже, суд установив, що позивач у спірних правовідносинах є перевізником та на виконання умов договору надав відповідачу послуги з перевезення вантажу. Невиконання відповідачем зобов`язання з оплати наданих послуг є підставою звернення позивачем з позовом.
У позовній заяві позивач вказав, що звернувся до Господарського суду Черкаської області з позовом до відповідача на підставі ч.1 ст. 30 ГПК України, оскільки спори, що виникають з договору перевезення, у разі коли одним з відповідачів є перевізник, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням перевізника.
Право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу,за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 ГПК України.
Статтею 30 Господарського процесуального кодексу України врегульовано виключну територіальну підсудність справ та наведено перелік категорій справи, які підлягають розгляду за правилами виключної підсудності.
Виключна підсудність є особливим видом територіальної підсудності, правила якої забороняють застосування при пред`явленні позову інших норм, що регулюють інші види територіальної підсудності, передбачені устаттях 27 - 29 Господарського процесуального кодексу України .
Згідно з частиною 1 статті 30 Господарського процесуального кодексу України спори, що виникають з договору перевезення, у разі, коли одним з відповідачів є перевізник, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням перевізника.
Отже, правила виключної підсудності поширюються на спір, що виникає з договору перевезення.
Частиною 1 статті 47 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що позов може бути пред`явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів.
Частиною 1 статті 30 Господарського процесуального кодексу України врегульовано процесуальну співучасть на стороні відповідача. Проте, обмежено позивача у праві вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа за місцезнаходження одного з відповідачів, якщо одним з відповідачів є перевізник. У такому разі позов подається до господарського суду за місцем знаходження відповідача, який є перевізником у спірних правовідносинах.
Оскільки у спірних правовідносинах перевізником є позивач, а не відповідач, правила виключної підсудності, передбачені частиною 1 статті 30 Господарського процесуального кодексу України, до позову позивача не застосовуються.
Частинами 1, 2 статті 27 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
З Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань суд установи, що місцемзнаходження відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ВКФ"БМ ЛТД" є: 46002, Тернопільська область, м. Тернопіль, провул. Галицький, 3.
За таких обставин матеріали позовної заяви підлягають переданню за територіальною підсудністю до Господарського суду Тернопільської області за місцемзнаходження відповідача, відповідно до частини 1 статті 27 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до пункту 1 частин 1, 3 статті 31 Господарського процесуального кодексу України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Керуючись ст.ст. 27, 31, 234, 235, 255, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Приватного підприємства "Дорожній Майстер" разом з доданими до неї документами надіслати за територіальною підсудністю до Господарського суду Тернопільської області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, в порядку передбаченому частиною другою статті 235 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня її підписання суддею, відповідно до вимог статей 254-257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя А.І. Гладун
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 16.08.2022 |
Оприлюднено | 22.08.2022 |
Номер документу | 105793053 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Гладун А.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні