Справа № 186/650/22
Провадження № 1-кп/0186/88/22
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2022 року м.Першотравенськ
Першотравенський міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді ОСОБА_1
секретар ОСОБА_2
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора - ОСОБА_3 (приймає участь у відеоконференції)
захисника адвоката ОСОБА_4 (приймає участь у відеоконференції)
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні кримінальне провадження внесене до ЄРДР № 22022130000000197 від 10 червня 2022 року, відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Новоолександрівка, Біловодського району, Луганської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України,
В С Т А Н О В И В:
19 серпня 2022 року до Першотравенського міського суду Дніпропетровської області надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні №22022130000000197 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10червня 2022року за обвинуваченням ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України.
У судовому засіданні головуючим було поставлено на обговорення питання з приводу можливості призначення обвинувального акту до судового розгляду.
Прокурор усудовому засіданнівисловив своюдумку,що незаперечує протинаправлення кримінального провадження до Дніпровського апеляційного суду для визначення підсудності.
Захисник обвинуваченого ОСОБА_5 адвокат ОСОБА_4 вважав що дане кримінальне провадження підсудне Першотравенському міському суду Дніпропетровської області.
Заслухавши думку прокурора, захисника обвинуваченого, вивчивши матеріали кримінального провадження, суд дійшов висновку, що дане кримінальне провадження підлягає направленню до Дніпровського апеляційного суду для визначення територіальної підсудності, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд, серед іншого, має право направити обвинувальний акт до відповідного суду для визначення підсудності у випадку встановлення непідсудності кримінального провадження.
Пунктом 1 ч. 1ст. 34 КПК Українипередбачено, що кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду, якщо до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил підсудності.
Відповідно до ч. 2ст. 34 КПК Українипитання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції вирішується колегією суддів відповідного суду апеляційної інстанції за поданням місцевого суду або за клопотанням сторін чи потерпілого не пізніше п`яти днів з дня внесення такого подання чи клопотання, про що постановляється вмотивована ухвала.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався Указами Президента, востаннє Указом Президента від 12.08.2022 р. № 573/2022 воєнний стан в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 року строком на 90 діб.
Станом на дату проведення підготовчого засідання в справі, 22 серпня 2022 року, в Україні триває воєнний стан.
Відповідно доЗакону України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення порядку здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану»(закон №2201-ІХвід 14.04.2022 р.), який набрав чинності 01.05.2022 року, викладено в новій редакції назвурозділу ІХ КПК України, визначивши його як «Розділ ІХ Особливості режиму досудового розслідування, судового розгляду в умовах воєнного стану», а також викладено в новій редакціїст. 615 КПК України.
Так,ст. 615 КПК Українидоповнено ч. 9, згідно з якою «під час дії воєнного стану обвинувальні акти, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності скеровуються та розглядаються судами, в межах територіальної юрисдикції яких закінчено досудове розслідування, а в разі неможливості з об`єктивних причин здійснювати відповідним судом правосуддя - найбільш територіально наближеним до нього судом, що може здійснювати правосуддя, або іншим судом, визначеним у порядку, передбаченому законодавством».
Положення цієї частини не поширюються на кримінальні провадження, в яких обвинувальні акти, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності скеровано до суду до моменту введення воєнного стану та набрання чинності цією частиною.
Вказана норма є спеціальною по відношенню дост. 32 КПК України, оскільки визначає особливий порядок судового розгляду в умовах воєнного стану, що нині триває. Тобто, відповідно до вказаної норми закону, після набрання чинності даною нормою закону, в період воєнного стану, обвинувальні акти мають скеровуватися та розглядатися судами, в межах територіальної юрисдикції яких закінчено досудове розслідування.
Виключенням з вказаного правила, є випадок, коли з об`єктивних причин неможливо здійснення правосуддя відповідним судом, тоді правосуддя здійснює найбільш територіально наближений до нього суд, що може здійснювати правосуддя, або інший суд, визначений у порядку, передбаченому законодавством.
Згідно з п. 3-1Розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій та статус суддів», до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинностіПостановою ВерховноїРади України"Проутворення таліквідацію районів"від 17липня 2020року № 807-IX, але не пізніше 01.01.2025 року.
Обвинувальний акт у кримінальному провадженні щодо ОСОБА_5 надійшов до Першотравенського міського суду Дніпропетровської області 19 серпня 2022 року, тобто в період дії воєнного стану та після набрання чинності новою редакцієюст. 615 КПК України, тому, при визначенні підсудності даного кримінального провадження, мають застосовуватися положення ч. 9ст. 615 КПК України.
В аспекті застосування приписів ч. 9ст. 615 КПКщодо встановлення місця закінчення досудового розслідування необхідно виходити із положеньГлави 24 КПКякі визначають поняття і форми закінчення досудового розслідування.
Відповідно до положень ч. 2ст. 283 КПК, якими визначаються загальні положення закінчення досудового розслідування, прокурор зобов`язаний у найкоротший строк після повідомлення особі про підозру здійснити одну з таких дій: 1) закрити кримінальне провадження; 2)звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності; 3) звернутися до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.
Таким чином, як вбачається зі змісту наведеної норми, певну форму закінчення досудового розслідування законодавець пов`язує з дією, яку зобов`язаний вчинити саме прокурор, а тому місцем закінчення досудового розслідування слід вважати місце вчинення прокурором відповідної дії.
Отже, при визначенні підсудності справ має застосовуватись саме стаття 615 КПК України, як спеціальна норма, щодо розгляду справ судами, в межах територіальної юрисдикції яких закінчено досудове розслідування.
Така позиція узгоджується з ухвалами Касаційного кримінального судуВерховного Суду від 13 червня 2022 року в справі № 457/327/22, від 23 червня 2022 року в справі № 295/4918/22, від 06 липня 2022 року у справі № 760/7228/22, від 14 липня 2022 року у справі №761/11819/22.
Як вбачається з обвинувального акту та доданих до нього матеріалів, досудове розслідування в указаному кримінальному провадженні здійснювалося слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській області, а затверджувалось прокурором Біловодського відділу Старобільської окружної прокуратури Луганської області (місто Дніпро, вул. Січеславська Набережна, 29).
Отже, досудове розслідування здійснювалося та відповідно закінчувалося поза межами м.Першотравенська Дніпропетровської області та міст і районів Луганської області, територіальна підсудність яких була віднесена до юрисдикції Біловодського та Білокуракінського районних судів Луганської області, яка розпорядженням Верховного Суду №1/0/9-22 від 06 березня 2022 року була визначена за Першотравенським судом Дніпропетровської області.
Судом, у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування є Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Під поняттям «суд встановлений законом», у практиці Європейського суду з прав людини, розуміється будь-який юрисдикційний орган, що вирішує питання, віднесені до його компетенції на підставі норм права, відповідно до встановленої процедури. Цей орган має бути встановлений законом, діяти в межах предметної, функціональної та територіальної юрисдикції.
Порушення правил підсудності, може стати підставою для скасування судового рішення ухваленого за результатами розгляду справи.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти таке рішення - направити обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру до відповідного суду для визначення підсудності у випадку встановлення непідсудності кримінального провадження.
Беручи до уваги те, що обвинувальний акт у кримінальному провадженні за № 22022130000000197 від 10 червня 2022 року по обвинуваченню ОСОБА_5 , у вчиненнікримінального правопорушення,передбаченого ч.7ст.111-1КК України направлено до Першотравенського міського суду Дніпропетровської області з порушенням правил підсудності, суд вважає за необхідне передати матеріали даного кримінального провадження до Дніпровського апеляційного суду для вирішення питання щодо визначення підсудності.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 32, 34, 314, 615 КПК України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Направити кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022130000000197 від 10 червня 2022 року, якому присвоєно єдиний унікальний №186/650/22, по обвинуваченню ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України до Дніпровського апеляційного суду для визначення підсудності.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Першотравенський міський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2022 |
Оприлюднено | 25.01.2023 |
Номер документу | 105846639 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти основ національної безпеки України Колабораційна діяльність |
Кримінальне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Кримінальне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Кримінальне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Кримінальне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Кримінальне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Кримінальне
Першотравенський міський суд Дніпропетровської області
Демиденко С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні