Справа № 584/248/21
Провадження № 2/584/30/22
РІШЕННЯ
Іменем України
23.08.2022 Путивльський районний суд Сумської області
в складі: головуючого - судді Данік Я.І.,
за участі: секретаря Худайкулової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Путивль в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 доСтрільниківської сільськоїради Путивльськогорайону Сумськоїобласті, ОСОБА_2 провизнання прававласності наземельну частку(пай)в порядку спадкування,
встановив:
Позивач звернувся до суду з указаним позовом, який обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Харків помер його батько ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилася спадщина, до складу якого увійшла земельна частка (пай) розміром 4,620 в умовних кадастрових гектарах в САПТЗТ «Україна», що знаходиться на території Стрільниківськоїсільської ради Путивльського району Сумської області.
За життя ОСОБА_3 склав заповіт, посвідчений Стрільниківською сільською радою Путивльського району Сумської області за №59, відповідно до якого все своє майно заповідав ОСОБА_4 та ОСОБА_1 .
Позивач є спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 , однак отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину на вищевказане майно не може у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу.
У зв`язку з цим просив визнати за ним право власності на 1/2 частину земельної частки (паю), розміром 4,620 в умовних кадастрових гектарах в САПТЗТ «Україна», що знаходиться на території Стрільниківськоїсільської ради Путивльського району Сумської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , а також на 1/2 частину земельної частки (паю), розміром 4,620 в умовних кадастрових гектарах в САПТЗТ «Україна», що знаходиться на території Стрільниківськоїсільської ради Путивльського району Сумської області в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , а судові витрати покласти на нього.
Представник позивача в судове засідання не з`явилася, подала письмову заяву про підтримання позову та про розгляд справи у її відсутність та відсутність позивача (а.с.118).
Представник відповідача Стрільниківської сільської ради Путивльського району Сумської області надала суду письмову заяву про визнання позову,просила справу розглянути за її відсутності (а.с.39).
Представник відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, подала письмову заяву в якій позов просила залишити без задоволення, оскільки позивач не має статусу спадкоємця, так як відмовився від прийняття спадщини на користь другого спадкоємця ОСОБА_4 (а.с.107).
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає зважаючи на таке.
Згідно з ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Підтверджується матеріалами справи те, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Харків є батьком ОСОБА_1 , позивача у справі (а.с.8,16).
Відповідно до заповіту, посвідченого Стрільниківською сільською радою Путивльського району Сумської області 13 липня 1994 року, зареєстрованого в реєстрі за №59, ОСОБА_3 все своє майно заповідав ОСОБА_4 та ОСОБА_1 (а.с.14).
Згідно з довідками Стрільниківського старостинського округу Путивльської міської ради №88 від 16 лютого 2021 року та №180 від 8 червня 2021 року ОСОБА_3 з 22 грудня 1976 року по 2 червня 1994 року був зареєстрований у с.Ротівка Путивльського району Сумської області.
На день смерті був зареєстрований та проживав у м.Харків.
Заповіт відімені ОСОБА_3 посвідчений Стрільниківською сільською радою 13 липня 1994 року за №59 не змінювався і не скасовувався.
Спадщину післясмерті ОСОБА_3 фактично прийняв ОСОБА_1 ,вступивши вволодіння тауправління спадковиммайном (розпорядивсяособистими речамипомерлого),а самежитловим будинкомпо АДРЕСА_1 (а.с.13,48)
Згідно з довідкою КП «Жилкомсервіс» №31974/2/0705 від 28 грудня 2020 року ОСОБА_3 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований по АДРЕСА_2 . Інформація про реєстрацію осіб разом зі ОСОБА_3 за вказаною адресою відсутня (а.с.9,10).
Згідно з інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 9 червня 2021 року, після смерті ОСОБА_3 було заведено спадкову справу №773/03 від 15 липня 2003 року, а також 20 липня 2004 року було видано свідоцтво про право на спадщину, а 18 листопада 2011 року дублікат свідоцтва про право на спадщину (а.с.47).
Згідно з заявою ОСОБА_1 від 15 липня 2003 року він відмовляється від при падаючої йому частки спадкового майна після смерті батька ОСОБА_3 , на користь дочки спадкодавця ОСОБА_4 , наслідки такої відмови йому роз`яснено нотаріусом (а.с.54).
20 липня 2004 року ОСОБА_4 подала заяву про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 (а.с.58).
ОСОБА_4 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 та отримала відповідне свідоцтво на її частину (а.с.74-76).
ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Харків померла ОСОБА_4 (а.с.15).
5 лютого 2018 року ОСОБА_2 подав заяву про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_4 (а.с.91).
Згідно з інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 28 вересня 2021 року, після смерті ОСОБА_4 було заведено спадкову справу №169/2018 від 12 лютого 2018 року (а.с.47)
Як вбачається з копії розпорядження голови Путивльської районної державної адміністрації №142 від 26 квітня 2004 року «Про затвердження технічної документації по наданню державних актів на право власності на землю громадянам-власникам земельних часток (паїв) на території Стрільниківської сільської ради (КСП «Україна») та видачі державних актів громадянам» до списків громадян-власників земельних часток (паїв) на території Стрільниківської сільської ради (КСП «Україна») внесений ОСОБА_3 , загальний розмір земельних ділянок 4,620 га (а.с.19-21).
Постановою провідмову увчиненні нотаріальноїдії№17/02-31 від 26 лютого 2021 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва на право на спадщину після смерті ОСОБА_3 на земельну частку (пай), у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документа (а.с.22).
Відповідно до ч.1 ст.534 ЦК УРСР кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої
обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.
Частиною 1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини
Згідно з ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч.1 ст.1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Згідно з ч.5 ст.1273 ЦК України відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною
Крім того, відповідно до ч.6 ст.1273 ЦК України відмова від прийняття спадщини може бути відкликана протягом строку, встановленого для її прийняття.
Таким чином, оскільки позивач відмовився від прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , на користь ОСОБА_4 , і наслідки такої відмови йому було роз`яснено нотаріусом, протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, не подав нотаріусу заяви про відкликання заяви про відмову від прийняття спадщини, суд не вбачає підстав для визнання за ним права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_3 .
Керуючись ст.142, ч.4 ст.206, ст.ст.259, 263-268 ЦПК України, суд
вирішив:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 доСтрільниківської сільськоїради Путивльськогорайону Сумськоїобласті провизнання прававласності наземельну частку(пай)в порядку спадкування.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Я.І.Данік
Суд | Путивльський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2022 |
Оприлюднено | 25.08.2022 |
Номер документу | 105874996 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Путивльський районний суд Сумської області
Данік Я. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні