12.08.2022 Єдиний унікальний номер 205/344/22
Провадження № 2/205/1082/22
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2022 року м. Дніпро
Ленінський районнийсуд м.Дніпропетровська вскладі: головуючого судді Басової Н.В., за участю секретаря судового засідання Саруханової К.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу № 123 «Прожектор», ОСОБА_2 , третя особа: Друга Дніпровська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на Ѕ частину квартири в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач 14 січня 2022 року звернулась до Ленінського районного суду м. Дніпропетровська з вищезазначеним позовом, в якому просила визнати нею право власності на Ѕ частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті її матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позов мотивованийтим,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померлаїї мати ОСОБА_3 .Після їїсмерті відкриласьспадщина наквартиру АДРЕСА_1 .20січня 2017року позивачзвернулась іззаявою проприйняття спадщинидо ДругоїДніпровської державноїнотаріальної контори,проте їйбуло відмовленов видачісвідоцтва проправо наспадщину узв`язку звідсутністю документів,що підтверджуютьправо власності.Вказана квартира,після сплатиїї вартостіЖБК №123«Прожектор» сталавласністю бабусіматері позивача ОСОБА_4 ,яка булачленом кооперативу. ОСОБА_4 ,відповідно додіючого натой моментЗакону України«Про власність»стала власникомквартири,а оскількина тойчас реєстраціяправа власностібула необов`язковою,то вонане зареєструвалаза собоюправо власностіна квартиру.31липня 1979року ОСОБА_4 склала заповіт,у якомупайовий внесокматері позивача ОСОБА_5 . 25березня 1985року ОСОБА_4 вийшла ізчленів кооперативу,а замістьнеї докооперативу вступиламати позивача ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла.Після смерті ОСОБА_4 . ОСОБА_3 продовжувала житиу вказанійквартирі,користувалась нею,тобто фактичноприйняла спадщину,проте свідоцтвопро правона спадщинуне отримувалата належнимчином незареєструвала своєправо власностіна квартиру.Спадкоємцями післясмерті ОСОБА_3 ,померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ,є позивачта їїсестра ОСОБА_1 ,які намомент відкриттяспадщини булизареєстровані заадресою: АДРЕСА_2 . Згідно постанови Дніпровського апеляційного суду від 23 жовтня 2020 року за ОСОБА_2 визнано право власності на Ѕ частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 08 лютого 2022 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 12 серпня 2022 року закрито підготовче судове засідання та призначено розгляд справи по суті.
У судовезасідання позивач ОСОБА_1 не з`явилась, натомість її представник адвокат Хрипунов Д.Г. у своїй заяві просив розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти заочного розгляду справи.
Представник відповідачаЖитлово-будівельногокооперативу №123«Прожектор» в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином. Про причини неявки суд не повідомив. Письмових заяв та/або відзиву від нього не надходило.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце слухання справи повідомлялась належним чином. Про причини неявки суд не повідомила. Письмових заяв та/або відзиву від неї не надходило.
Представник третьоїособи Другої Дніпровськоїдержавної нотаріальноїконтори в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином. Про причини неявки суд не повідомив. Письмових заяв та/або відзиву від нього не надходило.
На підставі ч. 4 ст. 223, ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд вважає можливим розглядати справу за
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані та здобуті докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 15, ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 у батьків ОСОБА_6 та ОСОБА_3 (а.с. 13).
ОСОБА_5 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 у батьків ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . Після укладення шлюбу із ОСОБА_6 змінила прізвище на « ОСОБА_9 ».
31 липня 1979 року ОСОБА_4 склала заповіт, яким заповіла ОСОБА_5 пайовий внесок в житлово-будівельному кооперативі № 123 «Прожектор», що знаходиться в м.Дніпропетровську, вул. Д.Галицького, буд. 63, кв. 82.
Згідно довідки голови ЖБК №123 «Прожектор» вбачається, що ОСОБА_4 була членом кооперативу, якою повністю сплачено вартість квартирі АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 15 Закону Української РСР «Про власність» від 07.02.1991 року, член житлово-будівельного кооперативу, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, надану йому в користування, набуває права власності на це майно. Громадянин, який став власником цього майна, має право розпоряджатися ним на свій розсуд: продавати, обмінювати, здавати в оренду, укладати інші угоди, не заборонені законом.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 (а.с. 12).
Із матеріалів спадкової справи № 781/2016, заведеної після смерті ОСОБА_3 вбачається, що із заявами про прийняття спадщини звернулись ОСОБА_2 та ОСОБА_1 . Свідоцтв про право на спадщину не видавалось. Постановою державного нотаріуса ДДДНК від 20 січня 2017 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 , у зв`язку із відсутністю документів, що підтверджують права власності (а.с. 15).
Рішенням Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 12 серпня 2020 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Житлово-будівельного кооперативу № 123 «Прожектор», ОСОБА_1 , третя особа Друга Дніпропетровська держнотконтора про визнання права власності на Ѕ частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері, ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 відмовлено (а.с. 28-30).
Постановою Дніпровськогоапеляційного судувід 23жовтня 2020року рішення Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 12 серпня 2020 року скасовано. Позовні вимоги ОСОБА_2 до Житлово-будівельного кооперативу № 123 «Прожектор», ОСОБА_1 , третя особа Друга Дніпропетровська держнотконтора про визнання права власності на Ѕ частину квартири в порядку спадкування за законом задоволено. Визнано за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , право власності на 1/2 частини квартири, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_2 , загальною площею 32,6 кв.м., житловою площею 16,8 кв.м. (а.с. 26-28).
В силу ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 549 ЦК УРСР в редакції, що діяла на час відкриття спадщини після померлої ОСОБА_4 , визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Згідно п. 124 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР від 31 жовтня 1975 року та п. 113 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 14 червня 1994 року (які були чинними на момент відкриття спадщини після ОСОБА_4 ) доказом вступу в управління чи володіння майном можуть бути: довідка управління будинками, правління житлово-будівельного кооперативу, виконавчого комітету місцевої Ради депутатів трудящих про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взяте майно спадкодавця; довідка фінансового органу, органу держстраху чи іншого органу про те, що спадкоємцем після відкриття спадщини сплачувались податки або страхові платежі по обов`язковому окладному страхуванню або збори; квитанція про сплату податку, платежу, збору; копія рішення суду, яке вступило в законну силу, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; запис в паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку в період шести місяців після дня смерті спадкодавця, та інші документи, що підтверджують факт вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном.
Враховуючи вище викладене та приймаючи до уваги те, що ОСОБА_3 протоколом загальних зборів членів ЖБК №123 «Прожектор» № 83 від 26 березня 1985 року прийнято в члени ЖБК № 123 «Прожектор», а ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , то є всі законні підстави вважати, що спадкодавець ОСОБА_3 фактично прийняла спадщину.
Відповідно до ст. 15 Закону Української РСР «Про власність» від 07.02.1991 р., член житлово-будівельного кооперативу, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, надану йому в користування, набуває права власності на це майно. Громадянин, який став власником цього майна, має право розпоряджатися ним на свій розсуд: продавати, обмінювати, здавати в оренду, укладати інші угоди, не заборонені законом.
На підставі ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Згідно ст. 1233 ЦК України, заповітом є розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. А відповідно до положень ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Статтею 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ст. 391 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , яка фактично прийняла спадщину після смерті ОСОБА_4 .
В квартирі за адресою: АДРЕСА_2 на момент смерті ОСОБА_3 були зареєстровані ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 17, 19, 20).
На загальних зборах членів ЖБК № 123 «Прожектор» 25 листопада 2017 року вирішено прийняти до складу членів кооперативу ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 16).
Згідно відомостей КП «ДМБТІ» ДОР від 18 березня 2016 року станом на 31 грудня 2012 року відомості щодо реєстрації права власності за адресою: АДРЕСА_2 відсутні (а.с. 21).
Згідно ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
За ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно роз`яснень, викладених в пункті 3.1. листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Відповідно до Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно із ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, хто його пережив та батьки.
Відповідно до ст. 1267 ЦК України, частки у спадщині кожного із спадкоємців є рівними.
З огляду на викладене, а також враховуючи існування перешкод для оформлення у нотаріальному порядку спадкових прав позивача, суд приходить до висновку про наявність підстав для захисту її прав як спадкоємця шляхом визнання права власності на Ѕ частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті її матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 141 ЦПК України, суд приймає до уваги те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, тому сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1 963,73 грн. (а.с. 1) покладається на відповідачів рівними частками.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 15-16, 316, 328, 391, 1216-1218, 1261, 1233, 1267-1270 ЦК України, ст. 15 Закону України «Про власність», ст. 549 ЦК УРСР, ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст. ст. 4, 12-13, 81-82, 141, ч. 2 ст. 247, ст. ст. 258-259, 263-266, 274, 280, 282-284, 289, 354 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Житлово-будівельного кооперативу № 123 «Прожектор» (код ЄДРПОУ: 23360497, місцезнаходження: м. Дніпро, вул. Данила Галицького, буд. 63), ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ), третя особа: Друга Дніпровська державна нотаріальна контора (місцезнаходження: м. Дніпро, вул. Метробудівська, 1), про визнання права власності на Ѕ частину квартири в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) право власності на Ѕ частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті її матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути у рівних частках з Житлово-будівельного кооперативу № 123 «Прожектор» та ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1 963,73 грн. (одна тисяча дев`ятсот шістдесят три гривні 73 копійки).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивачем може бути подана апеляційна скарга на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст судового рішення складено 19 серпня 2022 року.
Суддя Н.В. Басова
Суд | Ленінський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2022 |
Оприлюднено | 29.08.2022 |
Номер документу | 105897422 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Дніпропетровська
Басова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні