ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
31 серпня 2022 року м. Чернігів
Унікальний номер справи № 744/1196/21
Головуючий у першій інстанції Гнип О. І.
Апеляційне провадження № 22-ц/4823/527/22
Чернігівський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого-судді Висоцької Н.В.
суддів: Мамонової О.Є., Шитченко Н.В.
розглянувши цивільну справу за апеляційною скаргою Семенівської гімназії № 2 Семенівської міської ради Чернігівської області на рішення Семенівського районного суду Чернігівської області від 06 січня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Семенівської гімназії № 2 Семенівської міської ради Чернігівської області, відділу освіти, молоді та спорту Семенівської міської ради Чернігівської області, третя особа директор Семенівської гімназії № 2 Семенівської міської ради Чернігівської області Куропко Наталія Іванівна, про скасування наказу, зобов`язання нарахувати та виплатити середню заробітну плату за час незаконного відсторонення від роботи, стягнення моральної шкоди,
в с т а н о в и в :
У грудні 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Семенівської гімназії № 2 Семенівської міської ради Чернігівської області, відділу освіти, молоді та спорту Семенівської міської ради Чернігівської області про скасування наказу, зобов`язання нарахувати та виплатити середню заробітну плату за час незаконного відсторонення від роботи, стягнення моральної шкоди.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилалась, що 16.08.1993 її було прийнято на роботу вчителем англійської мови до Середньої школи № 2 ім. Воровського міста Семенівка, а у зв`язку з реорганізацією навчального закладу, 10.08.2005 було звільнено в порядку переведення в Семенівську гімназію № 2 та цього ж дня призначено в порядку переведення вчителем англійської мови в Семенівську гімназію № 2. З 01.02.2017 навчальний заклад перейменовано на Семенівську гімназію № 2 Семенівської міської ради Чернігівської області. Зазначає, що 29.11.2021 її було письмово повідомлено директором закладу про обов`язкове профілактичне щеплення проти COVID-19, згідно якого вона мала надати керівництву закладу в строк до 29.11.2021 документ, який підтверджуватиме наявність профілактичного щеплення від COVID-19, або довідку про абсолютні протипоказання, в протилежному випадку її буде відсторонено від роботи без збереження заробітної плати. Проте позивачка вважає, що проведення профілактичних щеплень від COVID-19 має містити елемент добровільності. Тому 29.11.2021 наказом директора закладу № 103-к позивачку було відсторонено від роботи з 30.11.2021 на час відсутності щеплення від COVID-19 до усунення причин, що зумовили таке відсторонення, без збереження заробітної плати. На переконання позивачки, оспорюваний наказ через його незаконність підлягає скасуванню на підставі ст. 43, 64, 92 Конституції України, ст. 46 КЗпП України, ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS CoV2» № 1236 від 09.12.2020, наказу Міністерства охорони здоров`я України № 2153 від 04.10.2021 Про затвердження переліку професій, виробництв і організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні».
Тому у позові ОСОБА_1 просила: визнати незаконним і скасувати наказ Семенівської гімназії № 2 Семенівської міської ради Чернігівської області від 29.11.2021 № 103-к про відсторонення ОСОБА_1 від роботи без збереження заробітної плати; зобов`язати Семенівську гімназію № 2 Семенівської міської ради Чернігівської області та Відділ освіти, молоді та спорту Семенівської міської ради Чернігівської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середню заробітну плату за весь час незаконного відсторонення від роботи на підставі наказу від 29.11.2021 № 103-к, починаючи з 30.11.2021 по день фактичного допущення до роботи; стягнути з Семенівської гімназії № 2 Семенівської міської ради Чернігівської області та Відділу освіти, молоді та спорту Семенівської міської ради Чернігівської області грошові кошти на відшкодування моральної шкоди в розмірі 10000 гривень.
Рішенням Семенівського районного суду від 06.01.2022 позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано незаконним і скасовано наказ Семенівської гімназії № 2 Семенівської міської ради Чернігівської області від 29.11.2021 № 103-к про відсторонення від роботи ОСОБА_1 , поновивши трудові правовідносини між ОСОБА_1 та Семенівською гімназією № 2 Семенівської міської ради Чернігівської області щодо роботи на посаді вчителя англійської мови з повним обсягом прав зазначеного працівника.
Стягнуто з Відділу освіти, молоді та спорту Семенівської міської ради Чернігівської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період часу з 30.11.2021 по 06.01.2022 включно в сумі 23216 гривень 64 копійки (податки та інші обов`язкові платежі з цієї суми не утримані).
Стягнуто з Відділу освіти, молоді та спорту Семенівської міської ради Чернігівської області на користь ОСОБА_1 грошове відшкодування моральної (немайнової) шкоди в розмірі 10000 гривень 00 копійок.
Стягнуто з Відділу освіти, молоді та спорту Семенівської міської ради Чернігівської області на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3000 гривень 00 копійок.
Стягнуто з Відділу освіти, молоді та спорту Семенівської міської ради Чернігівської області на користь держави судовий збір на оплату взаємопов`язаних позовних вимог майнового характеру щодо трудових правовідносин Семенівської гімназії № 2 Семенівської міської ради Чернігівської області з ОСОБА_1 у розмірі 992 гривні 40 копійок.
Стягнути з Відділу освіти, молоді та спорту Семенівської міської ради Чернігівської області на користь держави судовий збір на оплату позовних вимог ОСОБА_1 про відшкодування моральної (немайнової) шкоди в розмірі 2481 гривню 00 копійок.
В решті позову відмовлено.
Рішення суду в частині поновлення трудових правовідносини між ОСОБА_1 та Семенівською гімназією № 2 Семенівської міської ради Чернігівської області щодо роботи на посаді вчителя англійської мови з повним обсягом прав зазначеного працівника допущено до негайного виконання.
Рішення суду в частині стягнення на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу допущено до негайного виконання, але не більше ніж за один місяць.
Рішення суду обґрунтовано тим, що за оскаржуваним наказом ОСОБА_1 відсторонена від роботи як вчитель закладу загальної середньої освіти, але її посада згідно трудової книжки є вчитель англійської мови й у справі відсутні дані та докази, що така дійсна назва обійманої позивачем посади змінювалася; в наказі про відсторонення не вказано відомості щодо категорії працівників, до якої віднесена посада ОСОБА_1 , з посиланням на певний пункт Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 04 жовтня 2021 року №2153, на який є посилання як мовбито на підставу відсторонення; за наказом про відсторонення мова йде про відсутність щеплення від COVID-19, але немає відомостей саме про гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену саме коронавірусом SARS-CoV-2; в наказі про відсторонення зазначено як умову застосування такого заходу відсутність щеплення у позивача, але при рішенні щодо відсторонення не наведено, що це щеплення може відноситися до профілактичного; при посиланнях у наказі про відсторонення на пункт 41-6 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 не вказаний підпункт й взагалі не наведена редакція цієї Постанови Кабінету Міністрів України (їх декілька). Тому суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позовні вимоги щодо визнання незаконним і скасування наказу про відсторонення позиваки від роботи підлягає задоволенню.
Також за висновком суду, вимоги про стягнення середнього заробітку за весь час відсторонення від роботи підлягають задоволенню на підставі ч. 1 ст. 8, ч. 1 ст. 9 Цивільного кодексу України, ч. 2 ст. 235 Кодексу законів про працю України та п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100 (із наступними змінами). Також суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення на користь позивачки моральної шкоди.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, директор Семенівської гімназії № 2 Семенівської міської ради Чернігівської області Куропко Н.І. подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Семенівського районного суду від 06.01.2022 та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Ухвалою Чернігівського апеляційного суду від 14.02.2022 відкрито апеляційне провадження у цій справі.
Ухвалою Чернігівського апеляційного суду від 11.05.2022 справа прийнята до провадження головуючого судді Висоцької Н.В. на підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.05.2022 та призначено розгляд справи без повідомлення учасників справи.
Під час розгляду справи по суті, на обговорення винесено питання про зупинення провадження у справі.
У п. 10 ч.1 ст. 252 ЦПК України зазначено, що у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (у іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі.
Відповідно до п. 14 ч.1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому п. 10 ч.1 ст. 252 цього Кодексу до закінчення перегляду в касаційному порядку.
Як убачається із ухвали Верховного Суду від 17.05.2022 у справі № 672/1292/21 відкрито касаційне провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Відділу освіти Городоцької міської ради Хмельницької області про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, за касаційними скаргами ОСОБА_2 на постанову Хмельницького апеляційного суду від 05.04.2022 і додаткову постанову Хмельницького апеляційного суду від 20.04.2022.
Підставою касаційного оскарження постанови Хмельницького апеляційного суду від 05.04.2022 заявник зазначає неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, зокрема статті 46 КЗпП України, з урахуванням статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та Наказу Міністерства охорони здоров`я України від 04 жовтня 2021 року № 2153, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 2021 року за № 1306/36928 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» (пункт 3 частини другої статті 389 ЦПК України).
Також, як убачається із ухвали Верховного Суду від 02.06.2022 у справі № 682/2645/21 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою представника ОСОБА_3 адвоката Кравець Р.Ю. на постанову Хмельницького апеляційного суду від 18.04.2022 у справі за позовом ОСОБА_3 до Закладу дошкільної освіти № 4 «Сонечко» Славутської міської ради про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу.
Підставою касаційного оскарження постанови Хмельницького апеляційного суду від 18.04.2022 представник заявника зазначає неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, з урахуванням статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та Наказу Міністерства охорони здоров`я України від 04 жовтня 2021 року № 2153, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 2021 року за № 1306/36928 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» (пункт 3 частини другої статті 389 ЦПК України), відсутність висновків за результатами розгляду апеляційної скарги з посиланням на норми права, якими апеляційний суд керувався.
У справі, яка розглядається апеляційним судом та у справі, що переглядається Верховним Судом, здійснюється перегляд судового рішення, ухваленого за наслідками подання позову про визнання незаконним і скасування наказу про відсторонення від роботи, поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за вимушений прогул, з підстав відсутності щеплення проти COVID-19. Позивачі вважають, відповідні накази незаконними, такими, що підлягають скасуванню, оскільки вони суперечать вимогам ст. 19, ст. 22, ст. 28 Конституції України, ст. 46 КЗпП України, прийняті з порушенням ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», пункту 41-6 постанови Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», що набрав чинності з 08.11.2021.
Зважаючи на викладене, а також враховуючи, що рішення у подібних правовідносинах (у інших справах) переглядається у касаційному порядку Верховним Судом, колегія суддів апеляційного суду вважає необхідним зупинити провадження у справі - до закінчення перегляду в касаційному порядку Верховним Судом справи № 672/1292/21 або справи № 682/2645/21.
Керуючись п. 10 ч. 1 ст. 252, п. 14. ч. 1 ст. 253, 260, 368, ч. 2 ст. 381 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Зупинити апеляційне провадження у справі № 744/1196/21 за позовом ОСОБА_1 до Семенівської гімназії № 2 Семенівської міської ради Чернігівської області, відділу освіти, молоді та спорту Семенівської міської ради Чернігівської області, третя особа директор Семенівської гімназії № 2 Семенівської міської ради Чернігівської області Куропко Наталія Іванівна, про скасування наказу, зобов`язання нарахувати та виплатити середню заробітну плату за час незаконного відсторонення від роботи, стягнення моральної шкоди до закінчення перегляду в касаційному порядку Верховним Судом справи № 672/1292/21 або справи № 682/2645/21.
Ухвала набирає законної сили з дня її постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Судді:
Суд | Чернігівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2022 |
Оприлюднено | 02.09.2022 |
Номер документу | 105988040 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Чернігівський апеляційний суд
Висоцька Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні