УХВАЛА
31 серпня 2022 року
м. Київ
справа №826/12451/17
адміністративне провадження №К/990/21660/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мороз Л.Л.,
суддів: Стрелець Т.Г., Рибачука А.І.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.02.2022 у справі № 826/12451/17 за позовом Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Приватного акціонерного товариства «Будівельна компанія «Укренергобуд» про стягнення заборгованості,
УСТАНОВИВ:
У 2017 році Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства «Будівельна компанія «Укренергобуд» (далі - відповідач), в якому просило:
- стягнути заборгованість на відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1 за період з 01.01.2017 по 25.05.2017 у сумі 769 525,18 гривень.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.02.2022 апеляційну скаргу позивача задоволено:
- постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.11.2017 скасовано;
- прийнято нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.02.2022, позивач подав касаційну скаргу, яку зареєстровано у Верховному Суді 15.08.2022.
Перевіривши відповідність касаційної скарги вимогам Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), з`ясовано таке.
Відповідно до частини першої статті 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Частиною другою статті 329 КАС України передбачено, що учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Строк на подання касаційної скарги також може бути поновлений у разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною п`ятою статті 333 КАС України (частина третя статті 329 КАС України).
Постанова суду апеляційної інстанції прийнята 15.02.2022. Таким чином, останнім днем подачі касаційної скарги є 17.03.2022.
Касаційну скаргу направлено до суду касаційної інстанції 11.08.2022, тобто з пропуском строку на касаційне оскарження.
При вирішенні питання щодо поважності наведених заявником підстав пропуску строку касаційного оскарження суд виходить з наступного.
Згідно з частиною третьою статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
Пунктами 6 та 7 частини першої статті 167 КАС України серед загальних вимог до форми та змісту письмового клопотання встановлено, що таке клопотання повинно містити перелік документів та інших доказів (за наявності), що до нього додаються, а також інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Аналіз викладених положень КАС України дає підстави для висновку, що при зверненні до суду з письмовим клопотанням щодо вирішення певного питання заявник повинен надати відповідні докази (за наявності), які підтверджують викладені у клопотанні обставини.
Відповідно до частини першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Згідно з пунктом 6 частини другої статті 330 КАС України у касаційній скарзі зазначаються у разі необхідності - клопотання особи, що подає касаційну скаргу.
Учасники справи мають право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження у разі його пропуску з поважних причин, крім визначених законом випадків.
Враховуючи викладене, пропущений строк касаційного оскарження може бути поновлений судом, якщо за результатами оцінки та перевірки наведених заявником у відповідній заяві підстав пропуску такого строку, суд дійде висновку про їх поважність.
Для здійснення судом належної оцінки та перевірки доводів, наведених заявником в обґрунтування поважності підстав пропуску строку касаційного оскарження, такі доводи повинні бути підтверджені відповідними письмовими документами або іншими доказами, з яких достовірно вбачається існування обставин, зазначених у заяві про поновлення строку.
В обґрунтування підстав поважності причин пропуску строку при поданні касаційної скарги заявник посилається на те, що порушення строку на касаційне оскарження пов`язане зі збройною агресією Росії проти України та введенням в Україні воєнного стану, доступ до Єдиного державного реєстру судових рішень та сервісу «Стан розгляду справ» на сайті Судової влади України було заблоковано, а станом на сьогоднішній день, здійснюється в обмеженому режимі. Також зазначає, що порушення строку на касаційне оскарження пов`язане зі збройною агресію Росії проти України та введенням в Україні воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ.
Проте, указані вище посилання скаржника не можуть бути безумовними підставами для поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження.
Крім того, слід зазначити, що національне законодавства щодо введення/продовження воєнного стану не має слугувати універсальною підставою для поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження.
Згідно до положень частини третьої статті 2 КАС України одним із принципів адміністративного судочинства є рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Частина друга статті 44 КАС України покладає на учасників справи обов`язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
З огляду на вищенаведене скаржнику слід зазначити обґрунтовані підстави пропуску строку на касаційне оскарження постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.02.2022 з надання підтверджуючих доказів.
Таким чином, клопотання скаржника про поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження задоволенню не підлягає.
Щодо клопотання про звільнення від сплати судового збору.
У касаційній скарзі позивачем заявлено клопотання про звільнення сплати судового збору.
Згідно з положеннями частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з частинами першою та другою статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не є суб`єктом, на якого поширюється дія частини першої статті 8 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI), тому Суд не може реалізувати повноваження щодо відстрочення або розстрочення сплати судового збору на певний строк.
За вказаних обставин, у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору слід відмовити.
Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Позовна заява у цій справі подана суб`єктом владних повноважень у 2017 році й містить одну позовну вимогу майнового характеру у розмірі 769 525,18 гривень.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» визначено, що з 01 січня 2017 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1 544 гривні.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI (у редакції, чинній на час подання позовної заяви) за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Пунктом 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI (у редакції, чинній на час подання касаційної скарги) встановлено, що за подання касаційної скарги на рішення суду справляється судовий збір у розмірі 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, але не більше 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи наведене, судовий збір який підлягає сплаті за подання цієї касаційної скарги, становить 23 085, 76 гривень ((1,5 % від 769 525,18 грн) х 200 %.).
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів ГУК у м. Києві/Печерс. р-н/22030102, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку отримувача (стандарт IBAN) UA288999980313151207000026007, код класифікації доходів бюджету 22030102, найменування податку, збору, платежу Судовий збір (Верховний Суд, 055), призначення платежу*;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом
Відповідно до положень статей 169 та 332 КАС України, касаційна скарга підлягає залишенню без руху з установленням скаржнику строку для усунення недоліків касаційної скарги шляхом подання до касаційного суду:
- наведенням обґрунтованих причин пропуску строку касаційного оскарження з наданням відповідних доказів;
- документа, який підтверджує сплату судового збору за подання цієї касаційної скарги.
На підставі викладеного, керуючись статтями 169, 330, 332 КАС України, Суд,
УХВАЛИВ:
Визнати неповажними причини пропуску Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві строку на касаційне оскарження постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.02.2022 у справі № 826/12451/17.
Відмовити у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про звільнення від сплати судового збору за подання касаційної скарги у справі № 826/12451/1.
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.02.2022 у справі № 826/12451/17 - залишити без руху.
Надати скаржникові строк у десять днів з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги.
Роз`яснити, що у разі невиконання в установлений судом строк вимог ухвали щодо сплати судового збору - касаційну скаргу буде повернуто.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
Л.Л. Мороз
Т.Г. Стрелець
А.І. Рибачук ,
Судді Верховного Суду
Суд | Касаційний адміністративний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2022 |
Оприлюднено | 01.09.2022 |
Номер документу | 105995383 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Мороз Л.Л.
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Оксененко Олег Миколайович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Оксененко Олег Миколайович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Оксененко Олег Миколайович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Оксененко Олег Миколайович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Оксененко Олег Миколайович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Оксененко Олег Миколайович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Оксененко Олег Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні