ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
18.08.2022Справа № 910/4456/22
Суддя Господарського суду міста Києва Привалов А.І., розглянувши за участю секретаря судового засідання Мазура В.М. у відкритому судовому засіданні
справу № 910/4456/22
За позовом Релігійної громади Української Православної Церкви с. Хорів Острозького району
до Рівненської обласної державної адміністрації
про визнання недійсним статуту у новій редакції
За участю представників сторін: не з`явилися,
УСТАНОВИВ:
До Господарського суду міста Києва звернулося Релігійна громада Української Православної Церкви с. Хорів Острозького району з позовною заявою до Рівненської обласної державної адміністрації про визнання недійсним статуту у новій редакції.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що при прийнятті рішення щодо зміни канонічного підпорядкування, оформленого протоколом № 1 не дотримано передбаченого ст. 8 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" кворуму необхідного для прийняття рішення щодо зміни конфесійної приналежності Релігійної громади Української Православної Церкви с. Хорів, Острозького району. При цьому, протокол та подальші документи, які були подані до Рівненської облдержадміністрації про реєстрацію змін і доповнень до Статуту Релігійної громади Української Православної Церкви с. Хорів Острозького району не були підписані головою Парафіяльної ради, їх підписала та подала інша неуповноважена особа яка не має жодного відношення до Релігійної громади.
Відтак, оскільки Статут релігійної громади в новій редакції було прийнято із порушенням компетенції органу, що видав цей акт, та такі дії порушують права позивача та 160 членів релігійної громади, наявні всі підстави для визнання Статуту в новій редакції недійсним.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.06.2022 відкрито провадження у справі № 910/4456/22. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 14.07.2022. При цьому, суд зобов`язав відповідача у строк протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження подати до суду відзив на позов у порядку, передбаченому статтею 178 Господарського процесуального кодексу України, з викладенням мотивів повного або часткового відхилення вимог прокурора та позивача з посиланням на діюче законодавство; письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Як убачається з матеріалів справи, відповідач отримав ухвалу про відкриття провадження у справі 04.07.2022 та станом на 14.07.2022 відзив на позовну заяву не подав.
Крім того, 12.07.2022 через канцелярію суду надійшло клопотання Релігійної організації «Релігійна громада Свято-Петро-Павлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Хорів Рівненського району Рівненської області» про зміну найменування позивача у справі відповідно до ч. 1 ст. 52 ГПК.
До вказаного клопотання заявником жодного доказу на підтвердження зміни найменування надано не було.
В підготовче засіданні 14.07.2022 представники сторін не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили.
Водночас, в якості представника позивача в підготовче засідання з`явилася адвокат Цибулько А.С., яка діє на підставі ордеру серії АІ № 12440909 на дання правової допомоги Релігійній організації «Релігійна громада Свято-Петро Павлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Хорів Рівненського району Рівненської області», тобто від іншої особи, ніж та, що звернулося з позовом до суду. При цьому, представником не було надано договору про надання правової допомоги № 033/22-МГ від 30.06.2022, на підставі якого виписано вказаний ордер.
Враховуючи, що предметом позову є визнання недійсним нової редакції Статуту релігійної організації, який має нову назву - "Статут Релігійної громади Свято-Петро-Павлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Хорів Рівненського району Рівненської області" (нова редакція)", прийнятий від імені Релігійної громади Української Православної Церкви с. Хорів Острозького району, затверджений відповідним розпорядженням відповідача, а підставою позовних вимог те, що при прийнятті рішення щодо зміни канонічного підпорядкування, оформленого протоколом № 1, не дотримано, передбаченого ст. 8 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", кворуму, необхідного для прийняття рішення щодо зміни конфесійної приналежності Релігійної громади Української Православної Церкви с. Хорів, Острозького району, суд дійшов висновку щодо передчасності поданого клопотання про зміну найменування позивача у справі за відсутності документального підтвердження такої зміни, у зв`язку з чим відклав підготовче засідання у справі на 18.08.2022 та витребував нові докази у справі, а саме: докази, на підставі яких відбулася зміна найменування; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 12.07.2022; договір про надання правової допомоги № 033/22-МГ від 30.06.2022 на підтвердження повноважень особи, що підписала клопотання про зміну найменування позивача у справі, відповідно до ч. 1 ст. 52 ГПК.
26.07.2022 на адресу суду надійшло клопотання б/н від 18.07.2022, підписане Керівником релігійної громади ОСОБА_1, про відкладення розгляду справи на іншу дату, після закінчення в Україні воєнного стану.
18.08.2022 через канцелярію суду надійшов Супровідний лист у справі №910/4456/22, до якого додані: копія нотаріально посвідченого Протоколу № 1 від 08 травня 2022 року загальних зборів Релігійної організації «Українська Прапвославна Церква» код ЄДРПОУ 22576781; Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 08.08.2022 сформований станом на 12.07.2022 щодо юридичної особи код ЄДРПОУ 22576781 - Релігійної організації «Релігійна громада Свято-Петро-Павлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Хорів Рівненського району Рівненської області»; копія Договору про надання правової допомоги № 033/22-МГ від 30.06.2022, укладеного між Релігійною організацією «Релігійна громада Свято-Петро-Павлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Хорів Рівненського району Рівненської області» в особі керівника Голіка Олександра Івановича та Адвокатським об`єднанням «Моріс Груп». Вказаний супровідний лист був підписаний адвокатом Бабієм В.В., який діє на підставі ордеру серії АІ № 1238731 від 12.07.2022, виданого Адвокатським об`єднанням «Моріс Груп» на підставі Договору про надання правової допомоги № 033/22-МГ від 30.06.2022.
Представники сторін правом на участь в судовому засіданні 18.08.2022 не скористалися.
Розглянувши клопотання б/н від 18.07.2022 за підписом Керівника релігійної громади ОСОБА_1 про відкладення розгляду справи на іншу дату, після закінчення в Україні воєнного стану, суд дійшов висновку про відмову в його задоволенні, оскільки норми чинного процесуального законодавства не передбачають такої підстави для відкладення розгляду справи як воєнний стан.
Крім того, дослідивши клопотання Релігійної організації «Релігійна громада Свято-Петро-Павлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Хорів Рівненського району Рівненської області» про зміну найменування позивача у справі відповідно до ч. 1 ст. 52 ГПК, суд дійшов висновку про його часткове задоволення з огляду на слідуючі обставини.
Положеннями статті 52 ГПК України визначено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Правонаступництво як інститут цивільного процесуального права нерозривно пов`язане з правонаступництвом як інститутом цивільного права, адже зміни у матеріально-правових відносинах зумовлюють необхідність привести процесуальний стан осіб як учасників таких матеріально-правових відносин у відповідність з їх дійсною юридичною зацікавленістю у перебігу та результаті судового провадження, в тому числі у виконанні рішення суду.
Втім, у матеріалах справи відсутні докази, які свідчать про процесуальне правонаступництво Релігійної організації «Релігійна громада Свято-Петро-Павлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Хорів Рівненського району Рівненської області» прав і обов`язків позивача. Фактично дані з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань свідчать про зміну найменування позивача, що виключає застосування положень ст. 52 ГПК України.
Серед іншого судом встановлено, що позивач є релігійною організацією, відтак, суспільні відносини у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення такої організації врегульовано Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації".
Відповідно до статті 7 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами (положеннями).
Релігійними організаціями в Україні є релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об`єднання, що складаються з вищезазначених релігійних організацій. Релігійні об`єднання представляються своїми центрами (управліннями).
Згідно з статтею 13 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" релігійна організація визнається юридичною особою з дня її державної реєстрації. Релігійна організація як юридична особа користується правами і несе обов`язки відповідно до чинного законодавства і свого статуту (положення).
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15 травня 2003 року № 755-IV зі змінами та доповненнями (далі - Закон).
У розумінні Закону (ст. 1) державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців - це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Статтею 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема: найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності), місцезнаходження юридичної особи; організаційно-правова форма; вид релігійної організації; віросповідна приналежність релігійної організації; відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи.
Згідно із ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Як вбачається з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 08.08.2022, сформованого щодо юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 22576781, в Єдиному державному реєстрі за вказаним кодом міститься інформація відносно Релігійної організації «Релігійна громада Свято-Петро-Павлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Хорів Рівненського району Рівненської області». Керівник юридичної особи - Голік Олександр Іванович. Зміни щодо відомостей про керівника юридичної особи та зміни щодо найменування юридичної особи були внесені 30.05.2022.
Водночас, до Господарського суду міста Києва 10.06.2022 надійшла позовна заява Релігійної громади Української Православної Церкви с. Хорів Острозького району (код ЄДРПОУ 22576781) до Рівненської обласної державної адміністрації про визнання недійсним статуту у новій редакції, яка підписана 01.06.2022 ОСОБА_1 як керівником Релігійної громади.
Згідно з ч. 2 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 56 ГПК України сторони, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та/або через свого представника.
Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Отже, судом встановлено, що на дату надходження позовної заяви до Господарського суду міста Києва позивач змінив своє найменування та керівника. Дані відомості на день розгляду справи, містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та є чинними. Відтак, позов підписано особою, яка не мала права її підписувати
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 226 ГПК України суд залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву не підписано або підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.
Оскільки судом встановлено що ОСОБА_1 не уповноважений був підписувати позовну заяву від імені Релігійної громади Української Православної Церкви с. Хорів Острозького району (код ЄДРПОУ 22576781), яка змінила своє найменування на Релігійну організацію «Релігійна громада Свято-Петро-Павлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Хорів Рівненського району Рівненської області» на день звернення до суду, позов залишається без розгляду.
За приписами ч. 2 ст. 226 ГПК України про залишення позову без розгляду постановляється ухвала, в якій вирішуються питання про розподіл між сторонами судових витрат, про повернення судового збору з бюджету.
Сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв`язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням) (п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір").
З огляду на відсутність клопотання про повернення судового збору з Державного бюджету України, дане питання не вирішується судом на час постановленні цієї ухвали.
Відповідно до ч. 2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про: 1) залишення позовної заяви без розгляду; 2) закриття провадження у справі; 3) закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Керуючись ст. 130, 185 (п. 1 ч. 1), 226 (п. 2 ч. 1), 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Змінити найменування позивача у справі № 910/4456/22 з Релігійної громади Української Православної Церкви с. Хорів Острозького району (код ЄДРПОУ 22576781) на Релігійну організацію «Релігійна громада Свято-Петро-Павлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Хорів Рівненського району Рівненської області» (код ЄДРПОУ 22576781).
2. Позовну заяву залишити без розгляду.
3. Згідно ч. 2 ст.235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у порядку, встановленому статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складений та підписаний 05.09.2022.
Суддя А.І. Привалов
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2022 |
Оприлюднено | 07.09.2022 |
Номер документу | 106049806 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин пов’язані з правами на акції, частку у статутному капіталі |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Привалов А.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні