Ухвала
від 04.09.2022 по справі 915/306/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

УХВАЛА

05 вересня 2022 року Справа № 915/306/22

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Смородінової О.Г.,

розглянувши матеріали

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «КПП ЦЕНТР» (81554, Львівська обл., Городоцький р-н, с. Черляни, вул. Польова, буд. 97; ідентифікаційний код 38169102)

до відповідача: Фермерського господарства «НИКО» (57286, Миколаївська обл., Вітовський р-н, с. Галицинове(з), вул. Курортна, буд. 1, корпус В; ідентифікаційний код 22429577)

про: стягнення 470 336,46 грн,

В С Т А Н О В И В:

31.08.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю «КПП ЦЕНТР» звернулося до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою б/н від 18.08.2022 (вх. № 3508/22) (з додатками), в якій просить суд:

- стягнути з Фермерського господарства «НИКО» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КПП ЦЕНТР» суму заборгованості у розмірі 160 063,41 грн, штраф у розмірі 284 912,87 грн, пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ в розмірі 23 373,64 грн, інфляційні втрати в розмірі 15 894,71 грн, 3 % річних в розмірі 1 986,54 грн, а всього 470 336,46 грн;

- стягнути з Фермерського господарства «НИКО» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КПП ЦЕНТР» судові витрати у справі у розмірі 13 055,04 грн, що складається із суми сплаченого судового збору у розмірі 7 055,04 грн та витрат на правничу допомогу адвоката у розмірі 6 000,00 грн.

Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам Глави 1 Розділу III Господарського процесуального кодексу України за такими підставами.

Статтею 162 Господарського процесуального кодексу України встановлено вимоги до позовної заяви, а саме позовна заява повинна містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

За змістом статті 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: 1) відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів; 2) сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Однак позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «КПП ЦЕНТР» б/н від 18.08.2022 (вх. № 3508/22) не відповідає вимогам ст.ст. 162, 164 ГПК України, оскільки:

По-перше, позовна заява не містить належного викладу відомостей, передбачених ч. 3 ст. 162 ГПК України, а саме: в позовній заяві наявні суперечності в частині визначення ціни позову та суми заявленої до стягнення, що не відповідає приписам п. 3 ч. 3 ст. 162 ГПК України. Так, у вступній частині позову позивач зазначає ціну позову 470 336,46 грн, вказану ж суму товариство зазначає, як загальну суму заборгованості, заявлену до стягнення. Разом із тим, виходячи зі змісту прохальної частини позову, позивач просить суд стягнути з відповідача суму заборгованості у розмірі 160 063,41 грн, штраф у розмірі 284 912,87 грн, пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ в розмірі 23 373,64 грн, інфляційні втрати в розмірі 15 894,71 грн, 3 % річних в розмірі 1 986,54 грн. Позовна заява містить розрахунки зазначених сум. При цьому, суд зауважує, що арифметична сума зазначених складових, заявлених до стягнення (160 063,41 + 284 912,87 + 23 373,64 + 15 894,71 + 1 986,54) складає 486231,17 грн.

Таким чином, позивачу слід надати відповідні пояснення та обґрунтування щодо вказаних розбіжностей.

По-друге, до позовної заяви не додано документів, передбачених ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, а саме:

1) до позовної заяви не додано документів, які підтверджують відправлення відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів (п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України). Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів. При цьому, у відповідності до ч. 1 ст. 172 ГПК України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.

Позивачем доказів направлення позовної заяви та додатків до неї відповідачу не надано. При цьому, надано примірник опису вкладення до цінного листа на ім`я відповідача, на якому наявний штемпель відділення поштового зв`язку відправника та напис чорною кульковою ручкою «Тимчасово окупована територія».

При цьому позивачем додатково зазначено таке:

«Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 17.08.2022 р. № 188 Про внесення змін до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75, адреса відповідача, а саме: 57286, Миколаївська обл., Вітовський р-н, село Галицинове(з), вул. Курортна, будинок 1, корпус В, входить в перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 серпня 2022 року.

Згідно з інформації з офіційного сайту ПАТ «Укрпошта» в Сільському відділенні поштового зв`язку в с. Галицинове відправлення тимчасово не приймаються. ВПЗ працює автономно. (Надання послуг можливо лише у межах території обслуговування ВПЗ) (докази додаються).

Тому, враховуючи, що місцезнаходження відповідача у справі знаходиться на тимчасово окупованій території АР Крим та вона не має офіційної електронної адреси, то про відкриття провадження у справі вона має бути повідомлена згідно з порядком, визначеним ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне зазначити таке.

У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в Україні введено воєнний стан із 24.02.2022, який на даний час продовжено до 21 листопада 2022 року включно.

Згідно з Переліком територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 серпня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (в редакції наказу від 17.08.2022 № 188) (станом на момент звернення позивача до суду з відповідною позовною заявою), Галицинівська сільська територіальна громада Миколаївського району Миколаївської області відноситься до відповідних територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

У зв`язку з наявністю вищевикладених обставин, згідно статті 20 Закону України «Про поштовий зв`язок» уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі зв`язку було прийнято рішення про обмеження надання послуг і скороченням мережі поштового зв`язку до територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Про зазначене також свідчать дані з офіційного сайту Акціонерного товариства «Укрпошта», зокрема, про те, що відділення поштового зв`язку 57286, розташоване в селі Галицинове Миколаївського району Миколаївської області працює автономно. (Надання послуг поштового зв`язку можливо лише у межах території обслуговування ВПЗ).

Отже, поштовим зв`язком відповідач про розгляд даної справи на даний час не може бути повідомлений, оскільки його місцезнаходженням є с Галицинове Миколаївського району Миколаївської області, яке входить до переліку територіальних громад, які наразі є в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Водночас, суд зауважує про необхідність обізнаності сторін про розгляд даної справи, належного повідомлення про розгляд справи сторін у цій справі, про необхідність дотримуватись принципів рівності прав та змагальності сторін, враховуючи введення воєнного стану в Україні, відсутність поштового зв`язку з відповідачем.

При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що приписи Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» не передбачають звільнення позивача від обов`язку скерувати відповідачу копію позовної заяви та доданих до неї документів.

2) до позовної заяви не додано документу, який підтверджує сплату судового збору у встановленому порядку та розмірі.

Так, як уже було наведено вище, суд встановив, що хоча ціна позову у вступній частині визначена позивачем у розмірі 470 336,46 грн, фактично (виходячи з арифметичних розрахунків) в межах даної справи заявлено до стягнення з відповідача грошові кошти в загальній сумі 486231,17 грн, яка складається з основного боргу (160 063,41 грн), штрафу (284 912,87 грн), пені (23 373,64), інфляційних втрат (15 894,71 грн), 3 % річних (1 986,54 грн).

Приписами ч. 2 ст. 123 ГПК України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

За приписами ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством, справляється судовий збір.

Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлено ставку судового збору в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання позовної заяви немайнового характеру 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Виходячи із фактично заявленої до стягнення суми в розмірі 486 231,17 грн, судовий збір повинен становити 7 293,47 грн, оскільки: 486 231,17 грн х 1,5% = 7 293,47 грн.

Позивачем до позову в якості доказів сплати судового збору надано платіжне доручення, відповідно до якого сплачено судовий збір у сумі 7 055,04 грн.

Отже, у разі якщо позивачем дійсно заявлено до стягнення грошові кошти в загальному розмірі 486 231,17 грн, то підлягає доплаті судовий збір в розмірі 238,43 грн.

Водночас, якщо ціна позову складає 470 336,46 грн (як зазначено у вступній частині позову), то позивачу слід привести розрахунок позовних вимог у відповідність до вказаної суми.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем не виконано вимоги ст.ст. 162, 164 Господарського процесуального кодексу України, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків.

Таким чином, керуючись ст. ст. 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КПП ЦЕНТР» б/н від 18.08.2022 (вх. № 3508/22) у справі № 915/306/22 залишити без руху.

2. Позивачу усунути встановлені при поданні позовної заяви недоліки у 10-денний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до господарського суду письмової заяви про усунення недоліків з дотриманням вимог, передбачених ст. 170 Господарського процесуального кодексу України.

3. Роз`яснити позивачу, що при невиконанні вимог даної ухвали, позовна заява у відповідності до приписів ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України вважається неподаною та повертається заявнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

СуддяО.Г. Смородінова

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення04.09.2022
Оприлюднено06.09.2022
Номер документу106050365
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —915/306/22

Рішення від 18.04.2023

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О.Г.

Ухвала від 21.03.2023

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О.Г.

Ухвала від 02.03.2023

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О.Г.

Ухвала від 24.01.2023

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О.Г.

Ухвала від 18.11.2022

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О.Г.

Ухвала від 25.10.2022

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О.Г.

Ухвала від 22.09.2022

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О.Г.

Ухвала від 04.09.2022

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні