Рішення
від 24.08.2022 по справі 380/13951/21
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2022 року

справа №380/13951/21

провадження № П/380/14138/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З. , секретар судового засідання Іванес Х.О., за участю : представника позивача Харчука В.М., представника відповідача Холявки І.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ІдеалбудЛьвів до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю ІдеалбудЛьвів (далі ТОВ, позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі ГУ ДПС у Львівській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15.07.2021 №17420/13-01-07-06/40286113, №17422/13-01-07-06/40286113.

Позивач стверджує, що зафіксовані в акті перевірки від 22.06.2021 висновки щодо порушення ТОВ ІдеалбудЛьвів податкового законодавства (щодо відсутності реального здійснення господарських операцій між ТОВ ІдеалбудЛьвів та ПП Захід Госпторг), на підставі яких прийнято оскаржені податкові повідомлення-рішення, є необґрунтованими та такими, що прийняті з порушенням норм чинного законодавства, а тому підлягають скасуванню. Зазначає, що під час проведення перевірки контролюючий орган не проводив дослідження та з`ясування фактичної реальності операцій, а керувався припущеннями за наслідками аналізу даних інформаційних баз даних контролюючого органу. Позивач стверджує, що договірні відносини позивача з ПП Захід Госпторг мали реальний характер, були належним чином документально оформлені та призвели до реальних змін майнового стану учасників операції, результати виконання контрагентом ПП Захід Госпторг як було використано позивачем в господарській діяльності та надалі передано замовникам. Зазначає, що представлені до перевірки первинні документи по взаємовідносинах з контрагентом та детальний опис здійснення господарських операцій ТОВ ІдеалбудЛьвів в своїй сукупності вказують на їх реальність, та є такими, що впливають на стан майна, капіталу, зобов`язань і фінансові результати підприємства. Вказує, що в контролюючого органу були відсутні правові підстави для висновку про завищення позивачем сум податкового кредиту згідно зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних ПП Захід Госпторг; єдиною підставою для віднесення сум до податкового кредиту є факт реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки така реєстрація проводиться органом ДПС лише після проведення перевірки платника податків та його операцій щодо відповідності визначеним законодавством критеріям ризику. Позивач стверджує, що ТОВ ІдеалбудЛьвів не може нести відповідальність за ймовірні (які припускаються контролюючим органом) порушення податкового законодавства його контрагентом, платник не наділений повноваженнями податкового контролю для виконання функцій, покладених на податкові органи, а тому не може володіти інформацією відносно виконання контрагентом податкових зобов`язань. Наголошує про відсутність у відповідача доказів на підтвердження узгодженості їх дій чи будь-якої іншої недобросовісної поведінки з метою ухилення позивача від сплати податків. Тому позивач просить суд визнати протиправним і скасувати податкові повідомлення рішення від 15.07.2021 №17420/13-01-07-06/40286113, №17422/13-01-07-06/40286113.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Представник відповідача стверджує, що операції ТОВ ІдеалбудЛьвів та ПП Захід Госпторг фактично не відбулися. Відповідач стверджує, що ПП Захід Госпторг фактично не могли виконувати роботи з урахуванням часу, оперативності проведення операцій, місцезнаходження майна та віддаленості контрагентів один від одного, відсутності власних та залучених основних засобів, недостатності чисельності трудових ресурсів для здійснення робіт. Як на джерело доказів на підтвердження таких висновків посилається на податкову інформацію з баз даних ДПС. Також зазначає, що податковим органом прийнято рішення про відповідність ПП Захід Госпторг критеріям ризикованості платника податку. Сам договір між позивачем та ПП Захід Госпторг від 03.01.2020 №01/01/20 не містить інформації про вид робіт, що мали виконуватись, їх обсяги та адреси виконання. Крім того, до перевірки не представлено актів прийому-передачі матеріалів, використаних у процесі виконання робіт. ТОВ ІдеалбудЛьвів в документах, наданих на виконання вимог тендерної документації в рамках здійснення державних закупівель робіт та послуг стверджував замовникам, що не залучатиме субпідрядних організацій до виконання робіт. Таким чином, вважає, що на нереальність господарських операцій між ТОВ ІдеалбудЛьвів та ПП Захід Госпторг вказують численні прямі та непрямі докази, зібрані перевіряючими в ході проведення перевірки позивача, які в сукупному взаємозв`язку підтверджують їх удаваність та виключну спрямованість на отримання податкової вигоди. Тому просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Заслухавши доводи представника позивача та відповідача, з`ясувавши обставини, на які позивач та відповідач посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив такі правовідносини.

Головне управління ДПС у Львівській області провело документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ ІдеалбудЛьвів (40286113) з питань проведення взаємовідносин із ПП Захід Госпторг (42206747) за період грудень 2020 р. та правомірності їх відображення у податковій декларації з податку на додану вартість за період грудень 2020р. та податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 2020р. За результатами проведеної перевірки складено акт від 22.06.2021 №13520/13-01-07-06/40286113, що містить виклад таких обставин:

ТОВ ІдеалбудЛьвів в період, охоплений перевіркою, мало взаємовідносини з ПП Захід Госпторг (42206747) згідно договору виконання будівельних робіт від 03.01.2020р. №01/01/20, відповідно до умов якого Виконавець зобов`язується розпочати роботи виконання робіт за цим договором не пізніше ніж через 2 (два) дні з моменту отримання замовлення від Замовника в усній формі з зазначенням переліку робіт до моменту надання повідомлення Замовника про припинення такого виконання. Сума оплати за виконані роботи визначається га підставі підписаних Сторонами актів виконаних робіт. Основним документом для визначення вартості є відповідний акт, підписаний представниками Виконавця і Замовника. Акт виконаних робіт готує Виконавець і передає на підпис Замовнику. Замовник зобов`язаний підписати акт на протязі 3-х (трьох) банківських днів з моменту отримання або в той самий строк надати мотивовану відмову від його підписання. Розрахунки виконуються шляхом перерахування Замовником грошових коштів на поточний рахунок Виконавця.

Наявна в податкового органу податкова інформація (отримана з ІС Податковий блок та Єдиного реєстру податкових накладних.) свідчить про нездійснення придбання послуг субпідряду, а також залучення до робіт третіх (сторонніх) осіб, тому згадані первинні документи не дають права ТОВ ІдеалбудЛьвів на формування податкового кредиту з ПДВ на підставі виданих податкових накладних. Надані до перевірки ТОВ ІдеалбудЛьвів документи по взаємовідносинах з ПП Захід Госпторг мають статус формально складених та не підтверджують реальність здійснення таких операцій.

За результатами перевірки ГУ ДПС у Львівській області дійшло висновку про порушення ТОВ ІдеалбудЛьвів :

- п.5, п.6, п.7, п.9 П(С)БО 16 Витрати, п.п.134.1.1 п.134.1 статті 134 Податкового кодексу України (далі ПК України), що призвело до заниження податку на прибуток на суму 839999 грн., в за 2020р.;

- п.198.1, п.198.2, 198.3 статті198, п.200.1, п.200.2 статті 200 ПК України, що призвело до заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті в бюджет за грудень 2020р. на суму 933332 грн.

На підставі висновків акта перевірки від 20.08.2021 №16888/13-01-07-06/41390227 ГУ ДПС у Львівській області прийняло податкові повідомлення-рішення від 21.09.2021 року:

- №17422/13-01-07-06/40286113, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств на 839999 грн., в тому числі 839999 грн. за податковими зобов`язаннями;

- №17420/13-01-07-06/40286113, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість на 1166665,00 грн., в тому числі 933332 грн. за податковими зобов`язаннями та 233333 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Суд на підставі долучених до матеріалів справи письмових доказів встановив таке:

ТОВ ІдеалбудЛьвів зареєстроване як юридична особа 18.02.2016, має основний зареєстрований вид діяльності за КВЕД 41.20 будівництво житлових і нежитлових будівель. Для здійснення господарської діяльності Товариство має відповідні технічні та матеріальні ресурси.

ТОВ ІдеалбудЛьвів (Замовник) уклало з ПП Захід Госпторг (Виконавець) договір № 01/01/20 від 03.01.2020р. на виконання робіт, згідно якого, Виконавець зобов`язується виконати Замовнику будівельні роботи відповідно до поданих вимог та завдань. Виконавець зобов`язується виконати роботи на об`єктах, в порядку та на умовах визначених Замовником за цим договором. Сума оплати за виконані роботи визначається на підставі підписаних сторонами актів виконаних робіт. Основним документом для визначення вартості є відповідний акт, підписаний представниками Виконавця і Замовника. Акт виконаних робіт готує Виконавець і передає на підпис Замовнику. Замовник зобов`язаний підписати акт на протязі 3-х (трьох) банківських днів з моменту отримання або в той самий строк надати мотивовану відмову від його підписання. Розрахунки виконуються шляхом перерахування Замовником грошових коштів на поточний рахунок Виконавця.

Відповідно до вимог договору Виконавцем було складено та надано Замовнику акти виконаних робіт 11 шт без номера від 01.12.2020р. та один від 15.12.2020р. на загальну суму виконаних робіт 5599992,00 грн.

Відповідно до актів виконаних робіт Виконавцем ПП Захід Госпторг було складено та зареєстровані податкові накладні №31 від 15.12.2020р., №43 від 01.12.2020р., №41 від 01.12.2020р., №39 від 01.12.2020р., №48 від 01.12.2020р., №40 від 01.12.2020р., №49 від 01.12.2020р., 47 від 01.12.2020р., №44 від 01.12.2020р., №46 від 01.12.2020р., №50 від 01.12.2020р., №42 від 01.12.2020р.

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

Відповідно до норм статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пп. а, б пункту 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування податком є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 201.1. статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №117 Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Цією постановою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №117, чинній до 01.02.2020 і на момент виникнення спірних відносин).

За визначенням термінів, наведеному в пункті 1 Порядок № 117:

- моніторинг - сукупність заходів та методів роботи контролюючих органів, що виявляє за результатами проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації об`єктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства;

-критерій оцінки ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник моніторингу, що характеризує ризик.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 117 податкові накладні / розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D>0,03, Р<РмЧ1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування; Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/ розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.

Податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку (пункт 5 Порядку № 117).

У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 6 Порядку №117).

Пунктом 10 Порядку №117 визначено, що критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Державна фіскальна служба України листом від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 визначила критерії ризиковості платника податку. Згідно з підпунктом 1.6 пункту 1 комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);

- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);

- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.

Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Відповідно до абзацу 2 пункту 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Пунктом 198.3. статті 198 ПК України визначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.

Відповідно до пункту 198.2. статті 198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

- дата отримання платником податку товарів/послуг.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункт 198.6. статті 198 ПК України).

Вимоги до підтвердження даних, визначених у податковій звітності, встановлені статтею 44 ПК України. Згідно з пунктом 44.1 цієї статті для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (пункт 44.2 статті 44 ПК України).

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закон України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 №996-XIV (далі - Закон №996-XIV, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Стаття 1 Закону №996-XIV дає визначення термінам:

- господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства;

- первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Частиною першою, другою статті 9 Закону №996-XIV визначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону №996-XIV неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Відповідно до пункту 73.5. статті 75 ПК України з метою отримання податкової інформації, необхідної у зв`язку з проведенням перевірок, контролюючі органи мають право здійснювати зустрічні звірки даних суб`єктів господарювання щодо платника податків. Під час зустрічної звірки:

- здійснюється зіставлення даних, отриманих від платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з`ясування повноти їх відображення в обліку платника податків;

- забезпечується отримання податкової інформації, необхідної для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу витягнутої руки у випадках, передбачених підпунктом 39.5.2.13 підпункту 39.5.2 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу.

Під час проведення зустрічної звірки з`ясовуються лише питання, зазначені у письмовому запиті контролюючого органу на проведення зустрічної звірки.

Форма запиту контролюючого органу на проведення зустрічної звірки встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, що надається суб`єкту господарювання у десятиденний строк.

Здійснюючи оцінку аргументів сторін та досліджених доказів суд, з метою вирішення цього спору, керується такими мотивами:

ТОВ ІдеалбудЛьвів зареєстроване як юридична особа 18.02.2016, має основний зареєстрований вид діяльності за КВЕД 41.20 будівництво житлових і нежитлових будівель. Для здійснення господарської діяльності Товариство має відповідні технічні та матеріальні ресурси. ПП Західгоспторг в охопленому перевіркою періоді перебувало на обліку в органах ДПС (у відповідача) та було зареєстроване платником податку на додану вартість. Основний вид господарської діяльності за КВЕД: 41.20 будівництво житлових і нежитлових будівель.

З огляду на це укладення ТОВ ІдеалбудЛьвів та ПП Західгоспторг договору виконання будівельних робіт відповідало видам діяльності цього підприємства, що було зареєстроване як суб`єкт господарювання та платник податків, в т.ч. ПДВ. В охоплений спірний правовідносинами період цей платник податків не був віднесений контролюючим органом до ризикових, а видані ними податкові накладні реєструвалися в Єдиному реєстрі податкових накладних без зауважень (реєстрація не зупинялася).

Долучені до справи письмові докази (договір на виконання будівельних робіт, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), актів прийому-передачі будівельних майданчиків, технічних завдань, рахунків на оплату, довідок про вартість виконаних робіт) свідчать про те, що ТОВ ІдеальбудЛьвів доручило ПП Західгоспторг виконання будівельних робіт, а саме: капітальний ремонт приміщень Народного дому в с. Терновиця, Яворівського району, Львівської області, будівництво амбулаторії загальної практики сімейної медицини в смт. Немирів, Яворівського району, Львівської області (корегування), капітальний ремонт фасаду Калинівської ЗОШ-І-ІІ ст. в с. Калинівка, Яворівського району, Львівської області. Капітальний ремонт даху в Мужиловицькому НКВ ЗОШ І-ІІ ст. ДНЗ в с. Мужиловичі, Яворівському районі, Львівської області, будівництво насосної станції підвищення тиску у водопровідних мережах сіл Бердихів, Підлуби, Молошковичі Яворівського району Львівської області, капітальний ремонт фасаду ДНЗ с. Завадів Яворівського району, Львівської області, реконстукція з надбудовою Прилбичівської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Митрополита А.Шептицького по вул.А.Шептицького,67 в с. Прилбичі, Яворівського району, Львівської області, капітальний ремонт фасаду Семирівської ЗОШ І-ІІ ст. ім. Ю.Приходи в с. Семирівка, Яворівського району, Львівської області, розбірно-збірна модульна конструкція навчальний корпус с. Старичі, Яворівського району Львівської області, будівництво полігону твердих побутових відходів для м. Новояворівськ, землі Залузької сільської ради, Яворівського району, Львівської області,

ПП Західгоспторг на замовлення ТОВ ІдеалбудЛьвів виконали ці будівельні роботи. За фактом отримання коштів/виконання робіт ПП Західгоспторг виписало та зареєструвало в ЄРПН податкові накладні, що, з огляду на норми п.198.6. статті 198, п.201.10 статті 201 ПК України, було підставою для віднесення відповідних сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту ТОВ ІдеалбудЛьвів. Суд не встановив будь-яких істотних недоліків форми чи змісту первинних документів, якими позивач доводить реальність цих господарських операцій.

Фактичне виконання будівельних робіт, передбачених укладеним ТОВ ІдеалбудЛьвів та ПП Західгоспторг договором також підтверджується тим, що ТОВ ІдеалбудЛьвів передало ці роботи Яворівській районній державній адміністрації відділ освіти, Завадівському закладу дошкільної освіти Яворівської міської ради Львівської області, Виконавчому комітету Новояворівської міської ради, Бердихівській сільській раді Яворівського району Львівської області, комунальному некормерційному підприємству Яворівської районної ради Львівської області Немирівська міська лікарня, податкові накладні були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Представлена відповідачем інформація ТОВ ІдеалбудЛьвів для замовників робіт про те, що він не буде залучати субпідрядників свідчить про те, що ТОВ ІдеалбудЛьвів як учасник процедури закупівлі робіт порушив її правила; разом з тим, не свідчить про порушення платником податків вимог податкового законодавства.

Суд також враховує, що відповідач за охоплений перевіркою період:

- не відносив ТОВ ІдеалбудЛьвів та його контрагента до переліку ризикових суб`єктів господарювання;

- не зупиняв реєстрацію та не відмовляв в реєстрації в ЄРПН податкових накладних, виписаних ТОВ ІдеалбудЛьвів та його контрагента.

Оцінюючи твердження відповідача про те, що ПП Західгоспторг фактично не виконували роботи з огляду на відсутність персоналу, транспортних засобів, приміщень та матеріальних ресурсів тощо суд зауважує, що ревізори проаналізували лише наявну в базах даних звітність платника податку та потрактували її в довільний спосіб.

В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, що ПП Західгоспторг є недобросовісним платником податків та ухиляється від декларування та сплати податків та зборів. Порушення контрагентом податкового законодавства не є підставою для висновку про те, що ТОВ ІдеалбудЛьвів повинно нести відповідальність за дії його постачальників/виконавців.

Суд також враховує, що висновки контролюючого органу зводяться до того, що ПП Західгоспторг на момент виникнення спірних правовідносин вчиняли кримінально карані діяння (фіктивне підприємництво, ухилення від сплати податків тощо). Разом з тим, на запитання суду відповідач повідомив про відсутність кримінальних проваджень та/або судових рішень, постановлених в порядку кримінального судочинства, щодо посадових осіб чи за факто діяльності вищезазначеного платника податків.

Суд також враховує, що в розпорядженні контролюючого органу був цілком дієвий інструмент для з`ясування фактичних обставин справи, а саме проведення зустрічної звірки з ПП Західгоспторг. В процесі цієї звірки контролюючий орган міг та повинен був з`ясувати, за допомогою яких трудових та матеріальних ресурсів (власних працівників, залучених субпідрядників чи працівників за цивільно-правовими угодами тощо) ПП Західгоспторг виконувало відповідні роботи для ТОВ ІдеалбудЛьвів. Проте відповідач в процесі проведення перевірки позивача не ініціював та не проводив зустрічної звірки з ПП Західгоспторг.

За таких обставин суд вважає, що твердження відповідача про нереальність господарських операцій позивача з його контрагентом, а також недобросовісність позивача як платника податків є припущеннями, які не підтверджені належними та допустимими доказами.

Водночас надані позивачем докази свідчать про те, що показники його податкової звітності сформовано на підставі первинних документів, що підтверджують реальні зміни в майновому стані учасників господарських відносин, а результати господарських операцій використано платником податку у його господарській діяльності.

Тому суд дійшов висновку, податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 22.06.2021 року №№17420/13-01-07-06/40286113, №17422/13-01-07-06/40286113 не відповідають критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, оскільки такі прийнято необґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та непропорційно. Ефективним та належним способом захисту прав позивача є скасування цих податкових повідомлень-рішень як протиправних.

Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України суд стягує на користь позивача суму сплаченого ним судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області №17420/13-01-07-06/40286113, №17422/13-01-07-06/40286113 від 15.07.2021.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43968090) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ІдеалбудЛьвів (РНОКПП: 40286113) судовий збір в сумі 22700 (двадцять дві тисячі сімсот гривень) 00 копійок.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 05 вересня 2022 року.

Суддя Гулкевич І.З.

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.08.2022
Оприлюднено07.09.2022
Номер документу106059570
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю