Справа № 931/662/21
Провадження № 2/931/21/22
УХВАЛА
про призначення судово-психологічної експертизи
07.09.2022 року смт. Локачі
Локачинський районний суд Волинської області
у складі: головуючого - судді Масляної С.В.,
за участю: секретаря - Марчук Н.Я.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
відповідача - ОСОБА_3 ,
представника відповідача - ОСОБА_4 ,
при проведенні відкритого судового засідання в залі суду в селищі Локачах у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: орган опіки та піклування Локачинської селищної ради Володимир-Волинського району Волинської області, про відібрання малолітньої дитини,
в с т а н о в и в :
У провадженні суду знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: орган опіки та піклування Локачинської селищної ради Володимир-Волинського району Волинської області, про відібрання малолітньої дитини.
Ухвалою Локачинського районного суду Волинської області від 22 жовтня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
12.01.2022 року через канцелярію суду надійшло клопотання представника відповідача ОСОБА_5 про призначення у даній справі судово-психологічної експертизи, яке мотивоване тим, що предмет спору стосується відібрання малолітньої дитини, що несе за собою зміну місця її проживання, необхідно врахувати інтереси дитини, сприйняття нею подій, які відбуваються навколо із врахуванням психологічних особливостей віку дитини, відносин з батьком ОСОБА_1 та бабусею ОСОБА_3 .
На вирішення експертизи просить поставити наступні питання:
- Який психологічний вплив виявляє (може виявляти) поведінка батька ОСОБА_1 на психічний стан та розвиток малолітньої дитини ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 )?
- Чи має батько ОСОБА_1 , з урахуванням його індивідуально-психологічних властивостей, інтелекту, властивостей емоційно-вольової сфери, спрямованості особистості необхідні для виховання дитини якості?
- Чи схильний ОСОБА_1 до насильства (психологічного та фізичного)?
- Яке ставлення дитини ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до батька ОСОБА_1 та до баби ОСОБА_3 ? До кого з них більше прихильна дитина? З ким (з батьком чи з бабою) дитина бажає проживати?
Проведення вказаної експертизи просила доручити експертам КП "Волинська обласна психіатрична лікарня м. Луцька" Волинської обласної ради (Волинська область Луцький район с. Липини вул. Теремнівська, 98) або будь якій іншій експертній установі на розсуд суду.
У підготовчому судовому засіданні 13.01.2022 року представник відповідача ОСОБА_5 просила розглянути клопотання про призначення судово- психологічної експертизи під час судового розгляду справи після допиту свідків. Протокольною ухвалою суду від 13.01.2022 року клопотання представника відповідача задоволено, постановлено вирішити клопотання про призначення судово - психологічної експертизи під час судового розгляду після допиту свідків у даній цивільній справі.
07 вересня 2022 року на адресу суду від представника відповідача ОСОБА_7 - ОСОБА_4 надійшло уточнене клопотання про призначення судово-психологічної експертизи. Клопотання представник відповідача мотивує тим, що позивач ОСОБА_1 неодноразово притягався до кримінальної відповідальності за вчинення тяжких злочинів, у відповідача наявні об`єктивні підстави вважати, що позивач ОСОБА_1 має схильність до агресії та жорстокості, повернення дитини ОСОБА_1 суперечить інтересам дитини.
На вирішення експертизи просить поставити наступні питання:
- які індивідуально-психологічні особливості має ОСОБА_1 ;
- чи має підекспертна особа, ОСОБА_1 , такі індивідуально-психологічні властивості як підвищена агресивність, імпульсивність, жорстокість, нервовість;
- чи схильна підекспертна особа, ОСОБА_1 , до вчинення будь-якого виду насильства;
- які емоції має (відчуває) ОСОБА_1 до свого малолітнього сина.
Проведення експертизи просить доручити Науково-дослідному Інституту судових експертиз та права, котрий розташований у м. Львів по вул. Богомольця, 9.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_4 подане нею клопотання підтримала.
Відповідач ОСОБА_3 просила задовольнити подане в її інтересах представником відповідача клопотання про призначення судово - псхологічної експертизи.
Позивач та його представник щодо задоволення клопотання заперечили, зазначивши, що відповідач не довела під час розгляду справи тієї обставини, що відібрання дитини у неї (бабусі) суперечить інтересам дитини. Клопотання про призначення експертизи подане з метою затягування розгляду справи, просять, кожен зокрема, відмовити в задоволенні клопотання.
Представник третьої особи органу опіки та піклування Локачинської селищної ради Володимир-Волинського району Волинської області в судове засідання не з`явився, подав суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Заслухавши думку осіб, які беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання про призначення судово-психологічної експертизи виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 4 частини пятої статті 12 ЦПК України, суд сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
У відповідності ст.102 ЦПК України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.
Згідно ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Психологічна експертиза призначається для з`ясування питань, які потребують спеціальних знань у галузі психології, а саме: встановлення психологічної сумісності дитини з кожним із батьків, опікунів, усиновлювачів; визначення можливостей конкретних осіб забезпечити найбільш сприятливе для розвитку дитини виховання:
Питання, що зазвичай ставляться на вирішення судово-психологічної експертизи:
Яким чином сімейна ситуація, індивідуально-психологічні особливості батьків (зазначити, якщо треба, одного чи обох із них), особливості їх виховної поведінки впливають на емоційний стан, психічний розвиток та відчуття благополуччя дитини?
Яким чином можуть вплинути умови виховання кожного із батьків на психологічний стан та розвиток дитини?
Чи має залежність оцінка сімейної ситуації дитиною від впливу з боку батьків та інших дорослих?
Предметом позовних вимог у даній цивільній справі є вимоги про відібрання дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від бабусі ОСОБА_8 (відповідача) батьком ОСОБА_1 (позивачем). Підставою позову є положення ст. 163 Сімейного Кодексу України, відповідно до яких батьки мають переважне право перед іншими особами на те, щоб малолітня дитина проживала з ними. Батьки мають право вимагати відібрання малолітньої дитини від будь-якої особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду. Суд може відмовити у відібранні малолітньої дитини і переданні її батькам або одному з них, якщо буде встановлено, що це суперечить її інтересам.
Для встановлення обставини чи буде можливе (в разі задоволення позову судом) відібрання дитини батьком від бабусі відповідати інтересам дитини, чи не суперечитеме таке відібрання інтересам малолітньої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , враховуючи особливості віку дитини, психологічного стану, його відношення до батька та до бабусі, індивідуально-психологічних властивостей, інтелекту, властивостей емоційно-вольової сфери батька та бабусі, встановлення психологічної сумісності дитини з батьком та з бабусею у даній цивільній справі, необхідні спеціальні знання у галузі психології.
Суд враховуючи суть заявлених позовних вимог, а також те, що для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у галузі психології та психіатрії, а до компетенції суду не відноситься вирішення питань спеціального психологічного характеру, та беручи до уваги, що регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини вважає за необхідне призначити у справі судово-психологічну експертизу.
Керуючись статтями 12, 18, 103-104, 108-109, 252, 258-261, 353 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_4 задовольнити.
Призначити по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: орган опіки та піклування Локачинської селищної ради Володимир-Волинського району Волинської області, про відібрання малолітньої дитини судово-психологічну експертизу.
Проведення вказаної експертизи доручити експертам Науково - дослідного Інституту судових експертиз та права (м. Львів, вул. Богомольця, 9).
На вирішення експертизи поставити наступні питання:
- яким чином сімейна ситуація, індивідуально-психологічні особливості батька ОСОБА_1 та його виховна поведінка впливають на емоційний стан, психічний розвиток та відчуття благополуччя сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1.
- яким чином сімейна ситуація, індивідуально-психологічні особливості бабусі ОСОБА_3 та її виховна поведінка впливають на емоційний стан, психічний розвиток та відчуття благополуччя внука ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1.
- яким чином можуть вплинути умови виховання батьком та бабусею, кожним зокрема, на психологічний стан та розвиток ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
- чи має залежність оцінка сімейної ситуації дитиною від впливу з боку батька, бабусі та інших дорослих?
- яке ставлення дитини ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до батька ОСОБА_1 та до баби ОСОБА_3 ? До кого з них більше прихильна дитина? З ким (з батьком чи з бабою) дитина бажає проживати?
- чи спроможний малолітній ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням його вікових особливостей, емоційного стану, індивідуально-психологічних властивостей, рівня розумового розвитку та умов мікросоціального середовища надавати оцінку відношенню батька та бабусі до нього, виявляти прихильність до когось з них?
- чи має батько ОСОБА_1 та бабуся ОСОБА_3 з урахуванням їх індивідуально-психологічних властивостей, інтелекту, властивостей емоційно-вольової сфери, спрямованості особистості необхідні для виховання дітей психолого-педагогічні якості? Чи не мають батько ОСОБА_1 та бабуся ОСОБА_3 схильності до агресії та насильства (психологічного чи фізичного) відносно дитини - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
- яким чином вплине можливе (в разі задоволення позову судом) відібрання дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком ОСОБА_1 від бабусі ОСОБА_3 та чи не суперечитеме таке відібрання з врахуванням психологічного стану дитини, індивідуально - психологічних осоливостей батька та бабусі, інтересам дитини.
Надати в розпорядження експертів матеріали даної цивільної справи (єдиний унікальний номер 931/662/21, номер провадження 2/931/21/22).
Суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обовязків.
Витрати по проведенню експертизи слід покласти на відповідача, за клопотанням якої призначається експертиза.
Зобов`язати сторони у разі необхідності, на вимогу експерта надати необхідну документацію, прибути за викликом експерта, доставити дитину та не чинити перешкод в проведені експертизи.
Роз`яснити сторонам, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для зясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи та учасникам справи.
На час проведення експертизи провадження по справі зупинити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Локачинського районного суду С.В. Масляна
Суд | Локачинський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2022 |
Оприлюднено | 09.09.2022 |
Номер документу | 106109595 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Локачинський районний суд Волинської області
Масляна С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні