ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
07 вересня 2022 року м. ХарківСправа № 922/4196/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жельне С.Ч.
при секретарі судового засідання Федоровій Т.О.
розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Сота Груп" про стягнення судових витрат (вх.№4084 від 21.02.2022)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сота Груп", м.Харків до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантрейд 2021", м.Харків про стягнення коштів 233 650,35 грн.за участю представників:
позивача: не з`явився;
відповідача: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сота Груп" звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантрейд 2021" про стягнення заборгованості у загальній сумі 233 650,35 грн., з якої: 227 700,38 грн. - основний борг, 3649,44 грн. - 3% річних, 2300,53 грн. - інфляційні нарахування.
Рішенням Господарського суду Харківської області від 16.02.2022 року, позовні вимоги задоволено повністю.
14.02.2022 від позивача надійшла заява (вх.№3496) про долучення доказів на підтвердження витрат на правничу допомогу.
21.02.2022 (тобто в межах п`ятиденного строку) позивач до суду надав заяву про стягнення судових витрат (вх.№4084), у якій просить ухвалити додаткове рішення, яким стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантрейд 2021" на свою користь суму понесених судових витрат у розмірі 39 000,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 23.02.022 призначено до розгляду заяву на "02" березня 2022р. о 10:00.
Положеннями ч. 8 ст. 129 ГПК України встановлено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Відповідно до ст. 221 ГПК України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.
Разом з тим, Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Через постійні обстріли міста Харкова ворожими військами будівля, у якій розміщується Господарський суд Харківської області, зазнала пошкоджень, а приміщення суду зазнали часткових руйнувань. З моменту введення воєнного стану та початку ведення активних бойових дій на території Харківської області суд не може забезпечити безпеку учасників судових проваджень, апарату суду, суддів, а тому вимушений обмежити присутність осіб у приміщенні суду до нормалізації обстановки з безпекою у регіоні та усунення руйнувань, у зв`язку з чим, у господарському суді Харківської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи.
Проте, Господарський суд Харківської області продовжує здійснювати правосуддя та працює у дистанційному режимі.
Згідно зі ст.26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства в умовах воєнного стану забороняється.
При цьому, відповідно до Рекомендацій прийнятих Радою суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану, при визначенні умов роботи суду у воєнний час, рекомендовано керуватися реальною поточною обстановкою, що склалася в регіоні. У випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
На підставі вищевикладеного, у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану, враховуючи поточну обстановку, що склалася в місті Харкові, суд був вимушений вийти за межі строкурозгляду заяви встановленого ст. 244 ГПК України.
Ухвалою суду від 21.06.2022 сторони були повідомлені про те, що розгляд заяви відбудеться 20.07.2022 о 15:00.
Ухвалою суду від 21.07.2022 відкладено розгляд заяви на 07.09.2022 о 14:10.
Сторони в судове засідання 07.09.2022 не з`явились, про причини своєї неявки не повідомили. Про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином.
У відповідності до частини четвертої статті 244 Господарського процесуального кодексу України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи.
Вирішуючи питання щодо відшкодування понесених Відповідачем витрат на правову допомогу суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати:
1) на професійну правничу допомогу;
2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи;
3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;
4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Згідно ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Положеннями ст.126 ГПК України встановлено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно із статтею 30 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Статтею 1 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність визначено, що договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Відповідач до суду надав клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу (вх.7003 від 21.07.2022), в якому наголошує на завищенні обсягів наданих послуг, їх вартість та час, які не відповідають критеріям розумності, співрозмірності, справедливості у зв`язку із чим просить зменшити суму відшкодування понесених витрат на професійну правничу допомогу до 5000,00 грн.
Позивач у заяві про стягнення судових витрат просить суд покласти на відповідача витрати на правничу допомогу в розмірі 39 000,00 грн. посилаючись при цьому на укладений між ТОВ "СОТА ГРУП" та адвокатським об`єднанням "Феміда" Договір про надання адвокатських послуг, предметом якого є представництво інтересів позивача у суді першої інстанції.
На підтвердження понесених витрат на правничу допомогу позивачем надано копію Акту виконаних робіт від 16.02.2022 на суму 39 000,00 грн, в якому зазначається, що він складний на виконання умов договору про надання правової допомоги №108 від 12.10.2021. Разом із цим укладений між ТОВ "СОТА ГРУП" та адвокатським об`єднанням "Феміда" Договір про надання адвокатських послуг заявником надано так і не було.
В постанові у справі № 922/3812/19 Верховний Суд вказав, що визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити зі встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами ст. 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність». У разі відсутності у тексті договору таких умов (пунктів) щодо порядку обчислення, форми та ціни послуг, що надаються адвокатом, суди, в залежності від конкретних обставин справи, інших доказів, наданих адвокатом, використовуючи свої дискреційні повноваження, мають право відмовити у задоволенні заяви про компенсацію судових витрат, задовольнити її повністю або частково.
Відсутність документального підтвердження надання правової допомоги (договору надання правової допомоги, детального опису виконаних доручень клієнта, акту прийому-передачі виконаних робіт, платіжних доручень на підтвердження фактично понесених витрат клієнтом тощо) є підставою для відмови у задоволенні заяви про розподіл судових витрат у зв`язку з недоведеністю їх наявності. (позиція Верховного Суду у справі № 922/2604/20).
Суд зауважує, що в доданих до заяви копіях квитанцій до прибуткового касового ордера № 108 від 16.02.22 та №108 від 30.11.2021 відсутнє посилання на номер та дату договору, на підставі якого відбулася оплата послуг з надання правничої допомоги.
Таким чином, з урахуванням відсутності документального підтвердження надання правової допомоги, суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви позивача про стягнення з відповідача судових витрат у розмірі 39 000,00 грн. слід відмовити.
Керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 73, 74, 76-79, 80, 86, 126, 129, ст. ст. 236-242, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Сота Груп" про стягнення судових витрат (вх.№4084 від 21.02.2022) відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку встановленому ст. 255-257 ГПУ України.
Повний текст ухвали складено та підписано 07.09.2022 року.
СуддяС.Ч. Жельне
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://reyestr.court.gov.ua.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2022 |
Оприлюднено | 12.09.2022 |
Номер документу | 106130063 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Жельне С.Ч.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні