1Справа № 335/4582/22 1-кс/335/1953/2022
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2022 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 ,погоджене з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів та матеріали досудового розслідування, поданого в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудового розслідування за № 4202108000000058 від 18.05.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий слідчого управління ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором, звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 4202108000000058 від 18.05.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1 КК України.
В обґрунтуванняклопотання слідчийзазначив,що в провадженні СУ ГУНП України в Запорізькій області знаходиться кримінальне провадження № 4202108000000058 від 18.05.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що УСБУ в Запорізькій області у ході виконання завдань та здійснення заходів із контррозвідувального забезпечення сфери зовнішньоекономічної діяльності, отримано інформацію щодо протиправної діяльності посадових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) під час здійснення експортних операцій з металобрухтом.
Зокрема встановлено, що посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у 2021 році укладено зовнішньоекономічні контракти з компаніями нерезидентами на поставку металобрухту, зокрема з Oryx Stainless BV (Нідерланди).
Згідно з вказаними контрактами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у січні-лютому 2021 року експортовано зазначеним контрагентам понад 795 тонн вказаної продукції за товарною групою 7204211000, УКТЗЕД: «Відходи та брухт легованої сталі з масовою часткою нікелю 8% або більше». Митне оформлення здійснювалось на Дніпровській та Чорноморській митницях ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно.
За наявними даними, зазначена в вантажно-митних деклараціях вартість металобрухту складає в середньому 5600 грн. за 1 тонну, що в 6-7 разів нижче від діючих цін на внутрішньому та світовому ринках.
Окрім зазначеного, відповідно до вимог діючого законодавства, експортером в режимі експорту зазначеної групи товарів сплачується до державного бюджету 5% вивізного (експортного) мита від митної вартості товару.
З огляду на викладене, посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » складено та видано при митному оформленні завідомо підроблені документи щодо вартості та походження товару, його хімічного складу, кількісно-якісних показників, що призвело до зниження митної вартості товару та, як наслідок, зменшення платежів до державного бюджету.
Під час досудового розслідування виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
1)договори (угоди, контракти) з додатками та специфікаціями щодо закупівлі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » товарно-матеріальних цінностей, які в подальшому експортувались в адресу підприємств-нерезидентів за період з 01.01.2020 по 01.06.2022;
2)договори (угоди, контракти) з додатками, укладені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на транспортування товарно-матеріальних цінностей в адресу підприємств-нерезидентів за період з 01.01.2020 по 01.06.2022;
акти приймання металобрухту від фізичних осіб та суб`єктів господарювання за період з 01.01.2020 по 01.06.2022, документи щодо забезпечення контролю за вибуховою, пожежною, екологічною та радіаційною безпекою відповідно до ст. 6 Закону України «Про металобрухт».
Слідчий посилаючись на те, що вказані документи неможливо отримати в інший спосіб, а також те, що під час тимчасового доступу до речей і документів, можуть бути отримані докази, які самостійно та в сукупності з іншими доказами, можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину та особи, що його вчинила, просить клопотання задовольнити.
В судове засіданні слідчий не з`явився, подав заяву про розгляд клопотання за його відсутністю.
Представник ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з`явився, подав заперечення щодо задоволення клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей та документів, в якому просить відмовити слідчому у задоволенні клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, володільцем яких є ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 , посилаючись на те, що у своєму клопотанні слідчим не доведено обставини, передбачені нормами КПК України, тобто не обґрунтована необхідність на даний час застосування саме такого заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів. Звернення у даному кримінальному провадженні з таким клопотанням є передчасним, застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження є не що іншим, як спробою органу досудового розслідування безпосередньо втручатися у господарську діяльність Товариства з метою підміни у подальшому функцій та завдань інших контролюючих органів. Про вищевикладене свідчить про те, що ані слідчий, а ні прокурор з моменту початку досудового розслідування, окрім надіслання запиту в порядку ст. 93 КПК України, в інший спосіб не намагались з`ясувати обставини, які є предметом досудового розслідування, жодного разу не викликали для надання показань чи пояснень посадових осіб Товариства, які безпосередньо можуть дати показання з приводу предмета досудового розслідування.
Крім того, кримінальне провадження розпочате у травні 2021 року за заявою (рапортом) УСБУ в Запорізькій області за фактом нібито протиправної діяльності ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 під час здійснення експортних операцій з металобрухтом. Тобто, предметом досудового розслідування у даному кримінальному провадженні повинні бути події, які відбулись до травня 2021 року. Разом з тим, у своїх запитах та у клопотанні, орган досудового розслідування просить надати доступ до документації підприємства з травня 2021 року по теперішній час, без будь-якого обґрунтування.
Будь-якими належними доказами, окрім припущень, орган досудового розслідування не володіє та не надає.
Також, судовий розгляд представник підприємства просить проводити без його участі.
Перевіривши наданні матеріали клопотання та дослідивши надані докази, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ч. 1 та п. 5 ч. 2ст. 131 КПК Українизаходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходом забезпечення кримінального провадження є, зокрема, тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 3, ч. ч. 4 та 5ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до вимог ч. ч. 1 і 2ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 160 КПК України, у клопотанні зазначаються: короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання (1); правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність (2); речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати (3); підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи (4); значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні (5); можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю (6); обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження (7).
Відповідно до вимог п. п. 1-3 ч. 5ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи (1); самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні (2); не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю (3).
Відповідно до вимог ч. 6ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч. 5ст. 163 КПК України, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
З системного аналізу наведених норм вбачається, що кримінальне процесуальне законодавство містить вичерпний перелік вимог до відомостей, які мають бути зазначені у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів (ч. 2ст. 160 КПК України), а також покладає на сторону, яка звертається з таким клопотанням, обов`язок обґрунтувати наявність передбачених законом підстав для надання тимчасового доступу (ч. 5ст. 163 КПК України).
Зі змісту клопотання слідчого не вбачається, а стороною обвинувачення не доведено, що речі та документи про надання тимчасового доступу до яких вона просить слідчого суддю, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення або спростування важливих обставин у цьому кримінальному провадженні, що свідчить про недотримання органом досудового розслідування вимог п. 2 ч. 5ст. 163 КПК Українита є підставою для відмови у задоволенні клопотання про надання тимчасового доступу до документів.
Слідчий суддя зазначає, що клопотання слідчого має формальне обґрунтування, а з його змісту не вбачається які саме фактичні дані (відомості) містяться у запитуваних документах, та яке саме значення вони мають для встановлення або спростування важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відтак, враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що дане клопотання слідчого належним чином не обґрунтовано, не доведено, у зв`язку з чим задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 40, 131, 132, 159-164 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 ,погоджене з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів та матеріали досудового розслідування, поданого в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудового розслідування за № 4202108000000058 від 18.05.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1 КК України залишити без задоволення.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2022 |
Оприлюднено | 14.05.2024 |
Номер документу | 106220983 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Геєць Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні