1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/4582/22 1-кс/335/38/2024
09 січня 2024 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудового розслідування за №4202108000000058 від 18.05.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий слідчого управління ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором, звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №4202108000000058 від 18.05.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що слідчим управлінням ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 4202108000000058 від 18.05.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що УСБУ в Запорізькій області у ході виконання завдань та здійснення заходів із контррозвідувального забезпечення сфери зовнішньоекономічної діяльності, отримано інформацію щодо протиправної діяльності посадових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) під час здійснення експортних операцій з металобрухтом.
05.10.2022 року, у кримінальному провадженні було залучено спеціалістів сектору боротьби відмивання доходів одержаних злочинним шляхом ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким доручено здійснити заходи щодо проведення аналітичного дослідження фінансової діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (за період часу з 01.01.2021 до 30.09.2022, на предмет можливого порушення податкового та іншого законодавства та з метою попередження фактів легалізації доходів отриманих злочинним шляхом, за період часу з 01.01.2018 до 31.12.2020.
Згідно висновку аналітичного дослідження від 17.05.2023 № 26/08-01-08-02-05/37778211, проведеного спеціалістами ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлено, що в результаті аналізу інформаційної бази «Архів податкової звітності», в період з 01.01.2018 по 30.09.2022 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » отримані податкові накладні на придбання металобрухту в тому числі від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ). Разом із тим, встановлено, що вказаними підприємствами не надані декларації з податку на прибуток та відповідно не нарахований та не сплачений податок на прибуток по операціям з реалізації металобрухту за договорами комісії з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в адресу « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (резидент Малайзія). Тобто, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ймовірно самостійно здійснював операції зі збору металобрухту, його переробки та подальшого експорту.
Допитаний в якості свідка директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_5 пояснив, що основний вид діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » - переробка та сортування металобрухту та виплавка чавуну та феросплавів. Підприємство не здійснює закупівлю металобрухту, а надає послуги іншим суб`єктам господарської діяльності відповідно до укладених договорів комісій, в тому числі здійснення експортної діяльності. Такі підприємства як ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » йому відомі, оскільки були контрагентами за договорами комісії. Яким чином здійснювалась процедура підписання цих договорів наразі не пам`ятає, прізвища директорів цих підприємств наразі не пам`ятає. При здійсненні договірних відносин з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », підозр на те, що ці підприємства можливо з ознаками фіктивності не виникало.
Під час досудового розслідування виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: договори комісій, укладені між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) з усіма додатками за період часу з 01.01.2020 по теперішній час, акти виконаних робіт до них.
В судове засідання слідчий та прокурор не з`явилися, слідчий подав заяву про розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів за його відсутності.
Представник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в судове засідання не з`явився, про день та час судового засідання повідомлявся у встановленому законом порядку.
Перевіривши наданні матеріали клопотання та дослідивши надані докази, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Виходячи з вимог п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів є одним з видів забезпечення кримінального провадження.
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідност. 160 КПК Українисторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених устатті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
У клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 4202108000000058 від 18.05.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, щодо протиправної діяльності посадових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) під час здійснення експортних операцій з металобрухтом.
В своєму клопотанні слідчий просить надати тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: договори комісій, укладені між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) з усіма додатками за період часу з 01.01.2020 по теперішній час, акти виконаних робіт до них.
Так, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку), тобто фактично метою цієї процесуальної дії є збір доказів. (ч. 3 ст. 93, ст. 159 КПК України).
Проте, у клопотанні слідчого відсутній конкретний перелік речей і документів, тимчасовий доступ до яких планується отримати у кримінальному провадженні №4202108000000058 від 18.05.2021, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів (п. 5, 6 ч. 2 ст. 160 КПК України).
Так, відповідно до ст. 164 КПК України за результатами розгляду клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя постановляє ухвалу в якій, зокрема, зазначає назву, опис, інші відомості, які дають можливість визначити речі і документи, до яких повинен бути наданий тимчасовий доступ.
У той же час, слідчий у клопотанні не конкретизував, до яких саме речей і документів, планує отримати тимчасовий доступ, що дає розширені повноваження для тимчасового доступу, а тому такий не конкретизований підхід не убезпечує володільця речей та документів від неправомірного порушення їх прав (ч. 2 ст. 160 КПК України).
Крім того, слідчим необґрунтована необхідність у тимчасовому доступі за період саме з 01.01.2020 року по теперішній час.
Слідчий суддя зазначає, що клопотання слідчого має формальне обґрунтування, а з його змісту не вбачається які саме фактичні дані (відомості) містяться у запитуваних документах, та яке саме значення вони мають для встановлення або спростування важливих обставин у кримінальному провадженні.
Крім того, в обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, слідчим не підтверджено, що мета отримання доступу до речей і документів виправдовує таке втручання у права особи, як вилучення оригіналів документів, у володінні якої вони знаходяться.
Зі змісту клопотання слідчого не вбачається, а стороною обвинувачення не доведено, що речі та документи про надання тимчасового доступу до яких вона просить слідчого суддю, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення або спростування важливих обставин у цьому кримінальному провадженні, що свідчить про недотримання органом досудового розслідування вимог п. 2 ч. 5ст. 163 КПК Українита є підставою для відмови у задоволенні клопотання про надання тимчасового доступу до документів.
Таким чином слідчий суддя вважає, що клопотання є необґрунтованим, таким, що повністю не відповідає вимогам чинного законодавства, а тому задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 40, 131, 132, 159-164 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудового розслідування за №4202108000000058 від 18.05.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України залишити без задоволення.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 09.01.2024 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 116255355 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Геєць Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні