ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення
"09" вересня 2022 р.Cправа № 902/151/22
Суддя Господарського суду Вінницької області Яремчук Ю.О., розглянувши матеріали заяви Комунального некомерційного підприємства "Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр Вінницької обласної ради" про розстрочення виконання рішення суду від 01.08.2022 р. у справі
за позовом:Комунальної організації "Обласний фонд сприяння інвестиціям та будівництву" (вул. Замостянська/просп. Коцюбинського, 26/58, м. Вінниця, 21009)
до:Комунального некомерційного підприємства "Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр Вінницької обласної ради" (вул. Мічуріна, 32, м. Вінниця, 21010)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Вінницька обласна рада (вул. Соборна,70, м. Вінниця, Вінницька обл., 21050)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Вінницька обласна військова адміністрація (код ЄДПОУ 20089290, місцезнаходження 21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 70)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департамент фінансів Вінницької обласної державної адміністрації (вул. Хмельницьке шосе,7, м. Вінниця)
про стягнення 211 749,18 грн
Секретар судового засідання Пшегорська О.Я.
за участю представників:
позивача: Антощук В.Д.
відповідача: Волошинський В.А.
третьої особи: Сенів А.М.
В С Т А Н О В И В :
16.02.2021 р. комунальна організація "Обласний фонд сприяння інвестиціям та будівництву" звернулась до Господарського суду Вінницької області з позовом Комунального некомерційного підприємства "Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр Вінницької обласної ради" про стягнення 211 749,18 грн.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями матеріали позовної заяви (з присвоєним єдиним унікальним номером судової справи № 902/151/22) передано на розгляд судді Яремчуку Ю.О.
Ухвалою суду від 17.02.2022 р. відкрито провадження у справі № 902/151/22. Визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження. Розгляд справи по суті призначено на 16.03.2022 р.
01.08.2022 р. у даній справі прийнято рішення, яким позов задоволено повністю.
01.09.2022 р. на виконання рішення суду видано наказ.
30.08.2021 р. від комунального некомерційного підприємства "Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр Вінницької обласної ради" надійшла заява (вх. № канц. 01-37/7170/22 від 30.08.2022 р.) про розстрочку виконання рішення суду.
В силу приписів ч.ч. 1, 2 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Ухвалою суду від 31.08.2022 р. призначено судове засідання з розгляду заяви комунального некомерційного підприємства "Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр Вінницької обласної ради" (вх. № канц. 01-37/7170/22 від 30.08.2022 р.) про розстрочку виконання рішення суду на 09.09.2022 р.
На визначену дату судом в судове засідання з`явились представник позивача, представник відповідача та представник третьої особи.
Представник позивача проти заяви щодо розстрочення рішення суду заперечив.
Представник відповідача заяву про розстрочення рішення суду підтримав.
Представник третьої особи проти заяви про розстрочення рішення суду не заперечив.
Заява про розстрочку виконання рішення у справі мотивована наступним: відповідач зазначає, що звертаючись з даною заявою про розстрочення виконання рішення суду насамперед має на меті виконати рішення суду та враховує дотримання балансу інтересів сторін, з врахуванням фінансового становища та соціально значимого статусу обох сторін, вважає, що одноразова сплата усієї суми боргу за рішенням суду, дуже значно погіршить фінансовий стан КНП «ВОКВЕЦ ВОР», що може призвести до його повної неплатоспроможності та зупинки діяльності. Так, окрім скрутного матеріального становища відповідача, що підтверджується наданими суду листами ГУДКС України у Вінницькій області, якими з КНП «ВОКВЕЦ ВОР» знято з обліку бюджетні фінансові зобов`язання на загальну суму 1 350 563,83 гривень, а також НСЗУ листом від 24.12.2020 року №20711/5.1.1-06-20, яким підтверджує недофінансування закладу на суму 1 186,4 тис. гривень., через воєнний стан Національною службою здоров`я України запроваджено нову схему використання бюджетних коштів - щоденні оплати в межах визначеною суми. Визначена сума, в межах якої НСЗУ може здійснювати оплати медзакладам впродовж одного календарного дня, становить 550 млн грн., тоді як загальна сума, яку НСЗУ виплачує надавачам впродовж місяця за Програмою медичних гарантій, становить понад 12 млрд грн. Відтак, оплати надавачам надходитимуть впродовж місяця, а не у визначені дні, що на практиці означає затримки в оплаті послуг, які надає КНП «ВОКВЕЦ ВОР». Враховуючи той факт, що НСЗУ являється основним і майже єдиним джерелом фінансування для закладу, дані обставини ще більше ускладнюють і без того скрутне фінансове становище відповідача. Вказані недофінансування і є причинами виникнення заборгованості перед позивачем та спричинили великі фінансові труднощі для установи, закладу охорони здоров`я і розмір суми, яку суд стягує з відповідача має величезне значення і прямо впливає на можливість КНП «ВОКВЕЦ ВОР» здійснювати свої функції та статутні цілі, а саме, надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги населенню. Таким чином, у випадку прийняття судом ухвали про відмову КНП «ВОКВЕЦ ВОР» у розстрочені виконання рішення, заклад не зможе закупити потрібні медикаменти і не зможе виплатити заробітну плату співробітникам, а як наслідок, перестане надавати послуги населенню, що включає й медичну допомогу не тільки населенню Вінницької області, але й переселенцям з територій на яких ведуться активні бойові дії.
Враховуючи те, що на території Україні діє військовий стан та що згідно п 5 ч. 4 ст. 9 ЗУ «Про критичну інфраструктуру» охорона здоров`я належить до життєво важливих функцій та/або послуг, порушення яких призводить до негативних наслідків для національної безпеки України, а також враховуючи ті наслідки, які можуть настати, заявник просить суд врахувати даний факт при винесенні ухвали про розстрочення виконання рішення строком на один рік.
З огляду на встановлені обставини, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Згідно із ч.ч. 1, 3 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
У п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 № 14 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження", при вирішенні заяви сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що відповідно до їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення.
Тобто, можливість розстрочення виконання судового рішення у судовому порядку у будь-якому випадку пов`язується з об`єктивними, непереборними, винятковими обставинами, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення. При цьому рішення про розстрочку виконання рішення суду має ґрунтуватись на додержанні балансу інтересів стягувача та боржника, позаяк остання не може надаватися виключно в інтересах боржника, із посиланням на необхідність поліпшення його фінансового стану. Відстрочка, надана за відсутності виняткових обставин, негативно впливає на охоронюваний законом інтерес стягувача.
У рішенні Конституційного Суду України від 26.06.2013 у справі № 5-рп/2013 зазначено, що розстрочка виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.
Відповідно п. 1, 3 ч. ч. 4 ст. 331 ГПК України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Тому, судом враховано, що позов задоволено у повному обсязі, період прострочення оплати є тривалим та перевищує 2 роки.
Тому, розстрочення виконання судового рішення на один рік створить істотний дисбаланс у відносинах сторін, не відповідатиме істотному ступеню вини відповідача у виникненні спірних правовідносин.
Таким чином, суд вважає завищеним запропонований відповідачем термін розстрочення виконання судового рішення на максимально допустимий строк, визначений ч. 5 ст. 331 ГПК України.
Водночас, суд вважає загальновідомим та нормативно врегульованим питання відносно існування на території України надзвичайних обставин, а саме введення воєнного стану, що неодмінно впливає на спроможність своєчасного ведення розрахунків, обмежує безперешкодне провадження господарської діяльності.
Дані обставини, на переконання суду доводять обгрунтованість вимог відповідача щодо існування виключних обставин, котрі впливають на своєчасне виконання судового рішення.
Приймаючи до уваги характер спору, ступінь вини відповідача у виникненні заборгованості, враховуючи дійсне існування виняткових надзвичайних обставин в Україні внаслідок введення воєнного стану, з урахуванням засад законності, розумності, добросовісності, справедливості та пропорційності дотримання балансу інтересів сторін, суд вважає за можливе частково задовольнити заяву відповідача та розстрочити виконання судового рішення строком на шість місяців.
Згідно ч. 5 ст. 331 ГПК України, розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Отже, суд задовольняє заяву відповідача частково та розстрочує виконання рішення Господарського суду Вінницької області від 01.08.2022 року у справі № 902/151/22 на 6 місяців рівними частинами починаючи з 01.10.2022 вважаючи останньою датою оплати чергового платежу перше число наступного місяця.
Суд також роз`яснює, що розстрочення виконання стосується лише рішення по суті спору та обмежує строк розрахунку в частині задоволених вимог позивача про стягнення судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 18, 46, 232, 233, 234, 235, 240, 242, 326, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ :
1. Заяву Комунального некомерційного підприємства "Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр Вінницької обласної ради" про розстрочку виконання рішення у справі № 902/151/22 - задовольнити частково.
2. Розстрочити виконання рішення Господарського суду Вінницької області від 01.08.2022 у справі № 902/151/22 на 6 місяців рівними частинами починаючи з 01.10.2022 вважаючи останньою датою оплати чергового платежу перше число наступного місяця
3. Примірник ухвали надіслати учасникам справи рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, а також засобами електронного зв`язку:
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 14.09.2022 року.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити ухвалу суду протягом 10 днів з дня складення судового рішення (ухвали) шляхом подачі апеляційної скарги до Північно-Західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Вінницької області.
Повний текст ухвали складено 14.09.2022 року.
Суддя Яремчук Ю.О.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (вул. Замостянська/просп. Коцюбинського, 26/58, м. Вінниця, 21009)
3 - відповідачу (вул. Мічуріна, 32, м. Вінниця, 21010)
4,5,6 - третім особам (вул. Соборна,70, м. Вінниця, Вінницька обл., 21050) (21050, м.
Вінниця, вул. Соборна, 70) (вул. Хмельницьке шосе,7, м. Вінниця)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 08.09.2022 |
Оприлюднено | 15.09.2022 |
Номер документу | 106224765 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань спільної діяльності |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Яремчук Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні