ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.09.2022 м. Івано-ФранківськСправа № 909/504/22
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П. А., секретар судового засідання Попович Л. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Приватного підприємства Фірма "Теплодар" про ухвалення додаткового рішення (вх.№11452/22 від 25.08.2022) у справі
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Тамірис" вул. Гетьмана Мазепи, буд. 61,м. Івано-Франківськ,76018
про стягнення заборгованості за договором підряду в сумі 152 582 грн 96 коп.
учасники провадження згідно протоколу
ВИРІШИВ:
На розгляд Господарського суду Івано-Франківської області подано позов Приватного підприємства Фірма "Теплодар" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Тамірис" про стягнення 152582,96грн.. заборгованості за договором.
Господарський суду Івано-Франківської області від 16.08.2022 постановив позов задовольнити частково: провадження у справі в частині стягнення суми основного боргу у розмірі 75000,00грн. закрити, стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАМІРИС» (вул. Г. Мазепи, 61, м. Івано-Франківськ, індекс 76018, код ЄДРПОУ 42162238), на користь Приватного підприємства Фірма «ТЕПЛОДАР» (вул. Лисенка, 66А, м. Коломия, Івано-Франківська область, індекс 78200, код ЄДРПОУ 32699570) - заборгованість в сумі 57000,00 грн., інфляційних збитків в сумі 18 348,00 грн., три відсотки річних в сумі 2 234,96 грн., витрати на судовий збір у розмірі 2481,00 грн.
15.08.2022 через канцелярію суду від позивача надійшло клопотання про стягнення з відповідача на його користь судових витрат на професійну правничу допомогу без зазначення загального їх розміру, з посиланням на ч. 8 ст. 129 ГПК України.
Ухвалою суду від 25.08.2022 суд заяву Приватного підприємства Фірма "Теплодар" призначив до розгляду у судовому засіданні на 13.09.2022.
Представник позивача зазначив, що рішенням від 16.08.2022 його позовні вимоги було задоволено частково, враховуючи часткове погашення боргу і просить здійснити розподіл судових витрат.
Представник відповідача під час розгляду справи висловив свої заперечення щодо стягнення витрат на правову допомогу,
Розглянувши вказану заяву позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судові витрати - це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв`язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв`язку з вирішенням конкретної справи (аналогічний висновок міститься у п. 49 постанови Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 242/4741/16-ц).
Згідно з ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.
За змістом ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Пунктом 9 ч.1 ст.1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що представництво - це вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (п. 6 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону).
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України).
Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи: 1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (ст. 124 ГПК України); 2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (ст. 126 ГПК України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу; 3) розподіл судових витрат (ст. 129 ГПК України).
Факт надання відповідачу професійної правничої допомоги Адвокатським об`єднанням «Правниче бюро" підтверджується наявними у матеріалах справи належно завіреними копіями: Договору про надання юридичних (адвокатських) послуг № 25/04-1 від 25.04.2022р., укладеним між Адвокатським об`єднанням «Правниче бюро» та ППФ "Теплодар", Додатку № 1 від 25.04.2022р. до Договору від 25.04.2022р., Акту виконаних робіт від 16.08.2022, та Ордером серія АТ № 1027415 на надання правничої (правової) допомоги адвокатом Святненко С.В. який видано адвокатським об`єднанням «Правниче бюро».
Позивач клопотання про зменшення витрат на професійну правничу допомогу, відповідно до вимог ч. 5 ст. 126 ГПК України, та доказів неспівмірності цих витрат із обставинами, зазначеними у частині 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, суду не подав.
Відповідно до висновків Об`єднаної палати Верховного Суду, викладених у його постанові від 3 жовтня 2019 р. у справі № 922/445/19, у разі недотримання вимог частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України суду надано право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами (частини 5-6 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина 6 ст.126 ГПК України).
Разом з цим клопотання про зменшення розміру витрат ТОВ "Таміріс" на професійну правничу допомогу до суду не подавалось. Письмових заперечень на заяву про розподіл судових витрат чи на заяву про винесення додаткового рішення також не подано.
Пунктом 2 частини 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України визначено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (п.2 ч.1). Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
Вказані докази суд вважає достатніми для підтвердження факту понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу адвоката у даній справі на зазначену ним суму.
Тому, на підставі п.2 ч.4 ст.129 ГПК до стягнення з відповідача на користь позивача підлягають 19000грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Згідно з частиною 1 статті 76, частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Належність доказів - це спроможність фактичних даних містити інформацію щодо обставин, які входять до предмета доказування. Допустимість доказів означає, що у випадках, передбачених нормами матеріального права, певні обставини повинні підтверджуватися певними засобами доказування або певні обставини не можуть підтверджуватися певними засобами доказування.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (частина 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України).
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (частини 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України).
Керуючись статтями 1, 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", статтями 123, 124, 126, 129, 234, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
клопотання позивача про ухвалення додаткового рішення про відшкодування витрат, пов`язаних з розглядом справи - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАМІРИС» (вул. Г. Мазепи, 61, м. Івано-Франківськ, індекс 76018, код ЄДРПОУ 42162238), на користь Приватного підприємства Фірма «ТЕПЛОДАР» (вул. Лисенка, 66А, м. Коломия, Івано-Франківська область, індекс 78200, код ЄДРПОУ 32699570) - 19000,00грн. витрат на професійну правничу допомогу .
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання пеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на додаткове рішення суду може бути подано до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення додаткового рішення.
Суддя Шкіндер П.А.
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2022 |
Оприлюднено | 15.09.2022 |
Номер документу | 106225082 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг будівельного підряду |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Шкіндер П. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні