Справа № 303/2327/22
2/303/319/22
У Х В А Л А
про організацію виконання експертизи
14 вересня 2022 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
у складі головуючого судді Заболотного А.М.
секретар судового засідання Костюк К.В.,
представника позивача-відповідача ОСОБА_1
представника відповідача-позивача ОСОБА_2
розглянувши увідкритому підготовчомузасіданні впорядку загальногопозовного провадженняв залісуду вм.Мукачево клопотаннящодо організаціївиконання експертизи по об`єднаній цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , третя особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватний нотаріус Мукачівського районного нотаріального округу Попович Віта Володимирівна про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину та визнання права власності на нерухоме майно та за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору приватний нотаріус Мукачівського районного нотаріального округу Тромпак Наталія Василівна, про визнання недійсним та скасування договору дарування,-
в с т а н о в и в:
В провадженні суду перебуває об`єднана цивільна справа за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , третя особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватний нотаріус Мукачівського районного нотаріального округу Попович Віта Володимирівна про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину та визнання права власності на нерухоме майно та за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору приватний нотаріус Мукачівського районного нотаріального округу Тромпак Наталія Василівна, про визнання недійсним та скасування договору дарування.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 18.08.2022 року призначено по об`єднаній цивільній справі судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено судовому експерту Закарпатського відділення «Львівський науково-дослідний інститут судових експертиз» (вул. Гойди, 8, м. Ужгород, Закарпатська область), а провадження у справі на час проведення експертизи зупинено.
07.09.2022 року від Закарпатського відділення«Львівський науково-досліднийінститут судовихекспертиз» надійшов лист щодо організації виконання експертизи, згідно з яким ставиться питання про погодження строків виконання експертизи. Одночасно з листом також надійшло клопотання експерта про надання додаткових матеріалів, необхідних для проведення судової земельно-технічної експертизи. Крім того, експерт повідомляє, що для вирішення поставлених в експертизі питань необхідні спеціальні знання, що потребують залучення вузькопрофільного спеціаліста інженера-геодезиста. Оскільки в Закарпатському відділенні«Львівський науково-досліднийінститут судовихекспертиз» відсутній вищезгаданий спеціаліст, то вирішення питань поставлених в ухвалі суду про призначення експертизи можливе лише за умови проведення спільного обстеження об`єкта дослідження та дослідження наданих документів судовим експертом та сертифікованим спеціалістом.
08.09.2022 року ухвалою суду було поновлено провадження у справі для розгляду вищевказаного клопотання експерта та призначено судове засідання на 14.09.2022 року.
Ухвалою суду від 12.09.2022 року задоволено заяву представника ОСОБА_3 адвоката Бойко Н.В. про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
14.09.2022 року від представника позивача-відповідача ОСОБА_3 адвоката Бойко Н.В. надійшло клопотання про витребування доказів, в якому остання просить витребувати докази про які просить експерт та залучити інженера-геодезиста до проведення експертизи.
ОСОБА_3 в підготовче засідання не з`явилася, представник ОСОБА_1 в підготовчому засіданні не заперечила проти погодження проведення судової земельно-технічної експертизи у строк понад 90 календарних днів. Також просила витребувати необхідні для проведення експертизи документи та залучити інженера-геодезиста відповідно до поданого нею клопотання.
ОСОБА_4 в підготовче засідання не з`явилася, представник ОСОБА_2 в підготовчому засіданні не заперечив проти погодження проведення судової земельно-технічної експертизи у строк понад 90 календарних днів. Аналогічно також не заперечив витребування документів та залучення інженера-геодезиста згідно із заявленого представником ОСОБА_1 клопотання.
Треті особи приватні нотаріуси Тромпак Н.В. та Попович В.В. в підготовче засідання не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили.
З`ясувавши позиції представників сторін та дослідивши заявлені клопотання, суд приходить до наступного висновку.
07.09.2017 року на адресу суду надійшло клопотання про надання згоди на проведення експертизи в строк понад 90 календарних днів. Клопотання обґрунтоване тим, що на виконанні в експертів знаходиться значна кількість досліджень.
Відповідно до п. 2.1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерств юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 року, експерт має право відповідно до процесуального законодавства заявляти клопотання про надання додаткових матеріалів і зразків та вчинення інших дій, пов`язаних із проведенням експертизи.
Як передбачено п. 1.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерств юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 року, що строк проведення експертизи встановлюється залежно від складності дослідження з урахуванням експертного навантаження фахівців керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу) у межах: 10 календарних днів - щодо матеріалів з невеликою кількістю об`єктів та вирішуваних питань і простих за характером досліджень; 30 календарних днів - щодо матеріалів із середньою кількістю об`єктів та вирішуваних питань або середньої складності за характером досліджень; 60 календарних днів - щодо матеріалів з великою кількістю об`єктів та вирішуваних питань або складних за характером досліджень; понад 60 календарних днів - щодо матеріалів із великою кількістю об`єктів та вирішуваних питань (більше десяти), виходячи з фактично необхідного для експерта часу або особливо складних за характером досліджень (досліджень з використанням криміналістичного обладнання (лазерного, оптичного, електронного), проведення експериментальних досліджень, застосування декількох методів); понад 90 календарних днів - якщо експертиза є особливо складною чи багатооб`єктною, потребує вирішення більше десяти питань або вирішення питань, які потребують декількох досліджень, чи налічує понад п`ять томів матеріалів справи або є комплексною чи потребує залучення фахівців з інших установ (у тому числі судово-медичних), підприємств, організацій і не може бути виконана в зазначені строки. При цьому більший розумний строк установлюється за письмовою домовленістю з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів. Також передбачено, що у разі значного завантаження експерта та знаходження в нього на виконанні одночасно понад десяти експертиз, у тому числі комісійних та комплексних, вказані терміни можуть бути переглянуті або встановлені додатково з урахуванням необхідного реального часу на їх виконання.
З урахуванням надмірної завантаженості судового експерта та зазначеної вище позиції сторін, суд приходить до висновку про погодження строку на проведення експертизи в строк понад 90 календарних днів, враховуючи складність, кількість об`єктів дослідження, матеріалів справи, а також питань, які потребують дослідження.
Крім того, відповідно до положень ст. 72 ЦПК України та п. 2.1. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерств юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 року, експерт має право заявляти клопотання про надання додаткових матеріалів і зразків, пов`язаних із проведенням експертизи.
Згідно з ч. 3 ст. 107 ЦПК України при визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.
Таким чином, суд з метою належного проведення призначеної судом експертизи, клопотання про витребування доказів слід задовольнити.
Також у своєму клопотанні судовий експерт звертає увагу на те, що для вирішення поставлених у експертизі питань необхідно спеціальні знання, що потребують залучення вузькопрофільного сертифікованого спеціаліста інженера-геодезиста, який в експертній установі відсутній. Про вказане також заявлено клопотання представником ОСОБА_1 .
За змістом положень ст. 74 ЦПК України спеціалістом є особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками, необхідними для застосування технічних засобів, і призначена судом для надання консультацій та технічної допомоги під час вчинення процесуальних дій, пов`язаних із застосуванням таких технічних засобів (фотографування, складання схем, планів, креслень, відбору зразків для проведення експертизи (тощо). Допомога та консультації спеціаліста не замінюють висновок експерта.
Отже, спеціаліст це фізична особа, яка надає допомогу суду під час вчинення певних процесуальних дій, в тому числі і при проведенні експертизи, що потребують спеціальних знань або навичок.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання представника ОСОБА_1 з поєднанням заявленого в клопотанні експерта та залучення запропонованого сертифікованого інженера-геодезиста Державного підприємства «Закарпатський геодезичний центр» до виконання судової земельно-технічної експертизи, яка призначена ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 18.08.2022 року, для проведення спільних з експертом топографо-геодезичних робіт при проведенні експертного дослідження.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Оскільки для проведення експертизи потрібний певний проміжок часу, суд вважає за необхідне на час проведення експертизи провадження у справі зупинити.
Керуючись ст.ст. 103, 104, 252, 253, 258-260 ЦПК України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Клопотання експерта Закарпатського відділення«Львівський науково-досліднийінститут судовихекспертиз» про погодження строку проведення експертизи задовольнити.
Погодити проведення судової земельно-технічної експертизи, призначеної ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 18.08.2022 року, у строк понад 90 календарних днів.
Клопотання представника позивача-відповідача ОСОБА_3 адвоката Бойко Н.В. про витребування доказів задовольнити.
Витребувати у Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (площа Народна, 4 м. Ужгород, Закарпатська область, zakarpattia@land.gov.ua) та Товариства з обмеженою відповідальністю «Трегер» (код ЄДРПОУ 32427429, вул. Радянська, 32, с. Бабичі, Мукачівський район, Закарпатська область) обмінний файл із зазначенням меж і точок повороту земельної ділянки за кадастровим номером 2122755300:01:024:0011 у форматі XML, відомості про які внесені до Державного земельного кадастру, та матеріали топографо-геодезичних робіт (збірний кадастровий план), де схематично відображено фактичні зовнішні межі земельної ділянки за кадастровим номером 2122755300:01:024:0011 в тому числі меж всіх будівель, розташованих на земельній ділянці у системі координат СК-63 (абр УСК-2000), виконаних у програмному комплексі Digitals (на електронному носії з розширенням *.dmf).
Витребувати у Товариства з обмеженою відповідальністю «Мукачівське районне бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» (код ЄДРПОУ 32516890, вул. Садова, 25А, м. Мукачево, Закарпатська область):
-оригінал абоналежним чиномзасвідчену копію інвентарної справи на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташованого на АДРЕСА_1 ;
-оригінал абоналежним чиномзасвідчену копію інвентарної справи на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташованого на АДРЕСА_1 .
Залучити сертифікованого інженера-геодезиста Державного підприємства «Закарпатський геодезичний центр» (код ЄДРПОУ 22100529, вул. М.Грушевського, 39/11, м. Мукачево, Закарпатська область) до виконання судової земельно-технічної експертизи, яка призначена ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 18.08.2022 року, для проведення спільних з експертом топографо-геодезичних робіт при проведенні експертного дослідження.
Копію ухвали негайно направити для відома всім учасникам процесу та Головному управлінню Держгеокадастру у Закарпатській області, Товариству з обмеженою відповідальністю «Трегер», Товариству з обмеженою відповідальністю «Мукачівське районне бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», Державному підприємству «Закарпатський геодезичний центр», експерту для виконання.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області, Товариство з обмеженою відповідальністю «Трегер», Товариство з обмеженою відповідальністю «Мукачівське районне бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», Державне підприємство «Закарпатський геодезичний центр» надати витребувані судом докази протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.
Ухвала підлягає оскарженню лише в частині зупинення провадження у справі протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали складений 14.09.2022 року.
Суддя А.М.Заболотний
Суд | Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2022 |
Оприлюднено | 15.09.2022 |
Номер документу | 106227752 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні