Постанова
від 13.09.2022 по справі 308/15328/21
ЗАКАРПАТСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 308/15328/21

П О С Т А Н О В А

іменем України

14 вересня 2022 року м. Ужгород

Закарпатський апеляційний суд у складі:

судді-доповідачки Готри Т. Ю.,

суддів Собослоя Г. Г., Кондора Р. Ю.,

з участю секретарки судового засідання Терпай С. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє представник-адвокат Литвин Степан Йосипович, до Ужгородської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє представник-адвокат Литвин Степан Йосипович, на ухвалу судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 14 січня 2022 року, постановлену суддею Лемак О. В.,

в с т а н о в и в:

У листопаді 2021 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє представник-адвокат Литвин С.Й., звернулися до суду з позовом до Ужгородської міської ради про визнання незаконними і скасування підпунктів 1.5, 1.6 пункту 1 рішення 4-ої сесії 8-го скликання від 20.05.2021 за № 196 «Про надання згоди на складання технічної земельної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)» з подальшою передачею у власність, а саме ОСОБА_3 як учаснику бойових дій земельної ділянки площею 0,0993 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 , та ОСОБА_4 як учаснику бойових дій земельної ділянки площею 0,0995 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_2 .

Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Лемак О.В. від 23.11.2021 зазначений позов залишено без руху з одночасним наданням позивачам строку для усунення його недоліків, а ухвалою цієї ж судді від 14.01.2022 дану позовну заяву визнано неподаною і повернуто позивачам.

Не погоджуючись із цією ухвалою судді місцевого суду про повернення позовної заяви, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , в інтересах яких діє представник-адвокат Литвин С.Й., подали на неї апеляційну скаргу внаслідок її незаконності через порушення суддею норм процесуального права, оскільки ними було усунуто недоліки позовної заяви, про які вказувалося в ухвалі судді від 23.11.2021.

З огляду на це просили оскаржену ухвалу скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду. Водночас просили поновити їм строк на апеляційне оскарження цієї ухвали судді місцевого суду як пропущеного з поважних причин.

Ухвалою судді Закарпатського апеляційного суду від 21.02.2022, зокрема поновлено ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє представник-адвокат Литвин С.Й., строк на апеляційне оскарження ухвали Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 14.01.2022.

Своїм правом подати відзив на апеляційну скаргу Ужгородська міська рада не скористалася.

Сторони у судове засідання не з`явилися, хоча про дату, час і місце розгляду справи були належним чином повідомлені, а тому їх неявка, на думку колегії суддів і відповідно до вимог ч. 2 ст. 372 ЦПК України, не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідачку, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів уважає, що скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Визнаючи позовну заяву неподаною та повертаючи її позивачам суддя суду першої інстанції виходила із того, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , в інтересах яких діє представник-адвокат Литвин С.Й., не усунули недоліків позовної заяви, про які вказано в ухвалі Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.11.2021.

Проте колегія суддів із такими висновками судді місцевого суду погодитися не може, оскільки таких суддя дійшла з порушенням норм процесуального права з огляду на таке.

Судом установлено,що залишаючибез рухупозовну заявусуддя місцевогосуду виходилаіз того,що уній,на порушеннявимог ч.3ст.175ЦПК України,не зазначено:-відомості провжиття заходівдосудового врегулюванняспору,якщо такіпроводилися,в томучислі,якщо закономвизначений обов`язковийдосудовий порядокурегулювання спору;- відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; - зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; - попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи; - підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав. Окрім цього, позивачами не залучено до участі у справі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на права або обов`язки яких може вплинути оспорюване рішення Ужгородської міської ради, а також у позовній заяві не визначено їх процесуальний статус.

09 грудня 2021 року на електронну пошту Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області представником позивачів ОСОБА_1 і ОСОБА_2 адвокатом Литвином С.Й., на виконання ухвали судді цього ж суду від 23.11.2021 про залишення позовної заяви без руху (отриманої ним 06.12.2021), подано заяву про усунення недоліків позовної заяви щодо її відповідності вимогам ч. 3 ст. 175 ЦПК України, а також зазначено, що не залучення до участі у справі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не є підставою для залишення позовної заяви без руху та суд у разі необхідності під час відкриття провадження у справі в порядку ч. 3 ст. 53 ЦПК України управі зі власної ініціативи залучити цих осіб до участі у справі як третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

На переконання колегії суддів, позивачами було усунуто недоліки позовної заяви щодо дотримання вимог ч. 3 ст. 175 ЦПК України.

Щодо не зазначення в позовній заяві в якості учасників справи ОСОБА_3 та ОСОБА_4 колегія суддів зауважує, що визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, установлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи, а не під час вирішення питання про відкриття провадження у справі.

Частиною третьою ст. 53 ЦПК України регламентовано, що якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Отже, за наведених вище обставин у судді місцевого суду були відсутні правові підстави для визнання цієї позовної заяви неподаною і повернення її позивачам.

До того ж стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом, при визначенні цивільних прав і обов`язків особи чи при розгляді будь-якого кримінального обвинувачення, що пред`являється особі.

У справі «Беллет проти Франції» від 04.12.1995 ЄСПЛ зазначив, що стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.

Як свідчить усталена практика ЄСПЛ основною складовою права на суд є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.

У рішенні по справі «Мірагаль Есколано та інші проти Іспанії» від 13.01.2000 та у рішенні по справі «Перес де Рада Каваніллес проти Іспанії» від 28.10.1998 ЄСПЛ вказав, що надто суворе тлумачення внутрішніми судами процесуальної норми позбавило заявників права на доступ до суду і завадило розгляду їхніх позовних вимог. Це визнано порушенням пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, суддя суду першої інстанції на зазначені вище обставини і вимоги закону уваги не звернула та підійшла до вирішення цього питання формально та передчасно повернула позовну заяву.

Відповідно до пункту 4 ч. 1 ст. 379 ЦПК України підставою для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.

З огляду на викладене, апеляційний суд доходить висновку, що доводи апеляційної скарги є слушними, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, оскаржена ухвала судді, відповідно до вимог ст. 379 ЦПК України, - скасуванню з одночасним направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Керуючись статтями 374, 379, 382-384 ЦПК України, апеляційний суд

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє представник-адвокат Литвин Степан Йосипович, задовольнити.

Ухвалу судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 14 січня 2022 року скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Повне судове рішення складено 15 вересня 2022 року.

Суддя-доповідачка

Судді

СудЗакарпатський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення13.09.2022
Оприлюднено16.09.2022
Номер документу106248926
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —308/15328/21

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Бедьо В. І.

Постанова від 13.09.2022

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Ухвала від 15.03.2022

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Ухвала від 23.02.2022

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Ухвала від 20.02.2022

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Ухвала від 14.01.2022

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Лемак О. В.

Ухвала від 23.11.2021

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Лемак О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні