Справа № 444/1594/21 Головуючий у 1 інстанції: Зеліско Р.Й.
Провадження № 22-ц/811/436/22 Доповідач в 2-й інстанції: Мікуш Ю. Р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2022 року Львівський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
Головуючого судді: Мікуш Ю.Р.
суддів: Приколоти Т.І., Савуляка Р.В.
секретар Іванова О.О.
З участю: представника позивача ОСОБА_1 -адвоката Довба О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м.Львові цивільну справу № 444/1594/21 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Жовківського районного суду Львівської області від 28 грудня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, третя особа Рава-Руська державна нотаріальна контора Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про визнання права в порядку спадкування на завершення приватизації земельної ділянки
в с т а н о в и в:
26 травня 2021 року ОСОБА_1 звернулась в суд із позовною заявою до Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, третя особа: Рава-Руська державна нотаріальна контора ЗМУ МЮУ (м.Львів) про визнання права в порядку спадкування на завершення приватизації земельної ділянки.
Позов обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мама ОСОБА_2 , яка за життя склала заповіт в її користь. Відповідно до тексту заповіту все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що належатиме їй на день смерті і на що вона за законом матиме право, заповіла ОСОБА_1 ..
Рішенням №99 від 11.02.2020 року Магерівською селищною радою Жовківського району було надано дозвіл ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 1,1400 га та 0,0900 га, розташованих на території Магерівської селищної ради Львівського району Львівської області (с. Погарисько Жовківського району Львівської області) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
ОСОБА_2 розпочала процедуру приватизації вказаних земельних ділянок відповідно до чинного законодавства, однак за життя не встигла її завершити та отримати правовстановлюючі документи.
Будучи спадкоємцем за заповітом після смерті матері, позивачка у визначений законом строк звернулася до Рава-Руської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, на підставі якої державним нотаріусом було заведено спадкову справу № 103/2021.
Через відсутність правовстановлюючих документів на вказані земельні ділянки, позивачка не має можливості оформити спадщину, оскільки спадкодавець розпочала процедуру приватизації земельних ділянок відповідно до норм чинного законодавства України, однак не встигла її завершити та отримати правовстановлюючі документи.
Рішенням Жовківського районного суду Львівської області від 28 грудня 2021 року в позові відмовлено.
Рішення суду оскаржила позивач ОСОБА_1 . Вважає оскаржуване рішення незаконним та необґрунтованим. Стверджує, що до складу спадщини входить, в тому числі, право на завершення процедури приватизації земельної ділянки, яку спадкодавець розпочала за життя у встановленому законом порядку та не завершила у зв`язку із смертю. Зазначає, що її покійна мати ОСОБА_2 розпочала процедуру приватизації, особисто подала заяву про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою, після чого звернулась із заявою до сертифікованого інженера-землевпорядника для виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, однак, у зв`язку зі смертю не встигла завершити приватизацію, а, саме, звернутись в орган місцевого самоврядування для отримання рішення про погодження технічної документації. З огляду на вище наведене просить рішення суду скасувати та задовольнити позовні вимоги. Посилається на практику Верховного Суду у аналогічних справах.
На виконання вимог ст.360 Цивільного процесуального кодексу України (далі по тексту ЦПК) відзив на апеляційну скаргу суду не надано.
Відповідач Добросинсько-Магерівська сільська рада не забезпечила явку представника, хоч належним чином була повідомлена про день і час слухання справи електронною поштою. В суд першої інстанції відповідачем надавався лист про визнання позовних вимог ОСОБА_1 .
Заслухавши пояснення представника позивача адвоката Довба О.В. на підтримання доводів апеляційної скарги, вивчивши матеріали цивільної справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення.
Матеріалами справи встановлено, що рішенням №99 від 11 лютого 2020 року Магерівською селищною радою Жовківського району Львівської області надано дозвіл ОСОБА_2 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (колишня Погариська сільська рада).
ОСОБА_2 розпочала процедуру приватизації земельних ділянок.
Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку номер витягу НВ-0006822992021 від 10.05.2021 року вбачається, що ОСОБА_2 у ТзОВ «Західземлепроект» виготовила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0.0900га з цільовим призначенням-землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Земельна ділянка зареєстрована у відділі Держземагенства у Жовківському районі 31.07.2014 року та земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 4622787300:06:000:0092. Земельна ділянка знаходиться на території Погарівської сільської ради Жовківського району Львівської області (а.с.16-20).
Згідно Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 21.05.2021 року встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0.0900га становить 738.01 грн. (а.с.29).
Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за номером НВ-0006822822021 від 19.05.2021 року вбачається, що ОСОБА_2 у ТзОВ «Західземлепроект» виготовила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1.1400 га з цільовим призначенням- землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Земельна ділянка зареєстрована у відділі Держземагенства у Жовківському районі 08.07.2014 року та земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 4622787300:08:000:0009. Земельна ділянка знаходиться в урочищі «Границя» Погарівської сільської ради Жовківського району Львівської області. (а.с.21-25).
Згідно Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 21.05.2021 року встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1.1400 га становить 23320,30 грн. (а.с.30).
Із Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №64624111 від 07.05.2021 року, наданого Рава-Руською державною нотаріальною конторою зареєстровано спадкову справу реєстраційний номер 67610263, номер у нотаріуса 103/2021 щодо спадкоємця ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.26).
Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується Свідоцтвом про смерть, серія НОМЕР_1 від 03.06.2020 року , актовий запис №53 у Магерівській селищній раді Жовківського району(а.с.10).
Отже, судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 за життя розпочала, однак у зв`язку із смертю не завершила процедуру приватизації земельної ділянки.
26.12.2019 року керуючою справами виконкому Магерівської селищної ради Жовківського району Львівської області Шестак М.В. за реєстровим номером №295 посвідчено заповіт від імені ОСОБА_2 .. Відповідно до змісту заповіту ОСОБА_2 все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що буде належати їй на день смерті і на що вона за законом матиме право заповіла дочці ОСОБА_1 -позивачу по справі.
Згідно ст.1216 ЦК спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до положень ст.1218 Цивільного кодексу України (далі по тексту ЦК) до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За змістом ст.1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування ( із збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
Згідно ст.125 Земельного кодексу України (далі по тексту ЗК) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції помилково зазначив, що в матеріалах справи відсутній проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки так і рішення селищної ради про передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_2 .
З висновками суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції не погоджується, оскільки матеріалами справи встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 при житті розпочала процедуру приватизації, виготовила проект землеустрою, земельним ділянкам присвоєно кадастрові номери та внесено відомості у Державний земельний кадастр, про що зазначено у долучених до справи Витягах.
Судом першої інстанції не звернуто уваги, що предметом спору є визнання права на завершення приватизації земельної ділянки спадкоємцем ОСОБА_1 , яка є позивачем по справі та фактично прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_2 по заповіту.
У Перехідних положеннях Земельного кодексу України прописано, що у разі, коли спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно ст.125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання права на завершення приватизації та одержання Державного акту про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Згідно із правовою позицією Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» правильною є практика судів, які у випадку не завершення процедури приватизації земельної ділянки, яку розпочав за життя спадкодавець, та не встиг закінчити, визнають за спадкоємцем таке право.
У випадку, якщо видача Державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМУ від 26.12.1992 року «Про приватизацію земельних ділянок», до спадкоємців переходить право отримати Державний акт про право власності на земельну ділянку. Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації громадянами ( ч.3 ст.116 ЗК).
Отже, прийнявши фактично спадщину після смерті ОСОБА_2 , позивач ОСОБА_1 набула право на спадкування усіх прав та обов`язків, що належали померлій при житті, в тому числі право на завершення приватизації земельної ділянки.
Враховуючи те, що висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи, суд приходить до висновку про скасування оскаржуваного рішення суду та ухвалення нового про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст..376 ч.1 п.п.3,4 підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: п.3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
п.4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Керуючись ст.ст. 374 ч.1 п.2; 376 ч.1 п.п.3,4; 383; 384; 389-391 ЦПК України,- суд апеляційної інстанції
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Жовківського районного суду Львівської області від 28 грудня 2021 року скасувати.
Ухвалити нове судове рішення.
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 право на завершення приватизації земельних ділянок, а саме:
-земельна ділянка загальною площею 1,1400 га, що розташована за адресою: Львівська область, Львівський район (колишній Жовківський район) с.Погарисько, урочище «Границя» цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 4622787300:08:000:0009;
-земельна ділянка загальною площею 0,0900 га, що розташована за адресою Львівська область, Львівський район (колишній Жовківський район) с.Погарисько, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 4622787300: 06:000:0092.
Постанова набирає законної сили з дня прийняття, може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови в порядку, визначеному ст.ст. 389-391 ЦПК України.
Повний текст постанови складено 14 вересня 2022 року.
Головуючий Ю.Р.Мікуш
Судді: Т.І.Приколота
Р.В.Савуляк
Суд | Львівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2022 |
Оприлюднено | 19.09.2022 |
Номер документу | 106257656 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Львівський апеляційний суд
Мікуш Ю. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні