ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
15 вересня 2022 року м. Київ№ 640/38646/21Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Арсірій Р.О., за участю секретаря судового засідання Шпотак А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Головного управління ДПС у Луганській області
доДержавного підприємства «Конярство України»
простягнення податкового боргу,
прийняв до уваги наступне:
Головне управління ДПС у Луганській області звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Філії «Деркульський кінний завод № 63» в особі Державного підприємства «Конярство України» в якому просить стягнути кошти з рахунків боржника в установах банків, обслуговуючих Державне підприємство «Конярство України» в рахунок погашення податкової заборгованості Філії «Деркульський кінний завод № 63» Державного підприємства «Конярство України» у загальній сумі 3 083890, 33 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.01.2022 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.
09.02.2022 ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва закінчено підготовче провадження та призначити справу № 640/38646/22 до судового розгляду у судовому засіданні на 22.03.2022 о 11:00 год. за адресою: м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1, каб. № 32. Замінено відповідача в адміністративній справі № 640/38646/21 - Філію «Деркульський кінний завод № 63» Державного підприємства «Конярство України» на належного відповідача - Державне підприємства «Конярство України».
22.03.2022 в зв`язку з неявкою сторін фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Справу призначено до розгляду на 14.09.2022 о 13:30 год. за адресою: м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1, каб. № 32.
18.07.2022 представником Державного підприємства «Конярство України» подано клопотання про закриття провадження у справі.
15.09.2022 Суд ухвалив продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Заявник вказує, що враховуючи суть спірних правовідносин, ДП «Конярство України» вважає, що оскільки на момент звернення контролюючого органу з позовом, який стосується стягнення заборгованості, Господарським судом міста Києва ухвалою від 15.10.2015 у справі № 910/21682/15 стосовно ДП «Конярство України» порушено справу про банкрутство, то цей позов, як кредитора має бути розглянутий цим же судом. У заяві вказано на наявність тривалої та послідовної практики судів у таких відносинах, а саме Великої Палати Верховного Суду, зокрема, у постановах від 27.02.2019 у справі № 826/1866/17, від 23.09.2020 у справі № 826/16976/16, від 21.09.2021 у справі № 905/2030/19 та Верховним Судом у постановах від 11.02.2021 у справі № 560/2855/20, що містять правову позицію щодо належності справ в процедурі банкрутства до юрисдикції господарського суду.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Державне підприємство «Конярство України» зареєстроване як юридична особа 09.12.2010 за № 10741020000038434, за адресою: 01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, буд. 1, код ЄДРПОУ 37404165.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судом встановлено, що Державне підприємство «Конярство України» перебуває у стані банкрутства.
Як встановлено судом з Єдиного державного реєстру судових рішень у провадженні Господарського суду міста Києва знаходиться справа № 910/21682/15 за заявою ТОВ «Астарта-Київ» про банкрутство Державного підприємства «Конярство України».
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.10.2015 (суддя Чеберяк П.П.) вирішено:
порушити провадження у справі № 910/21682/15 про банкрутство Державного підприємства «Конярство України» (01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, буд. 1; код ЄДРПОУ 37471967);
визнати розмір вимог ініціюючого кредитора - Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Астарта-Київ» на суму 8 269 018,70 грн;
ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів;
ввести процедуру розпорядження майном боржника;
призначити розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Атаменко Світлану Вікторівну (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 759 від 25.04.2013);
оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство Державного підприємства «Конярство України» (01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, буд. 1; код ЄДРПОУ 37471967), текст якого додається;
зобов`язати розпорядника майна у строк до 04.12.2015 скласти та подати господарському суду на затвердження реєстр вимог кредиторів боржника.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, за зверненням суб`єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб`єкту законом
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори за зверненням суб`єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб`єкту законом.
При цьому визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Для звернення до адміністративного суду суб`єкт владних повноважень як позивач має бути наділений повноваженнями для звернення до суду, підстави для такого звернення мають бути визначені законом з вказівкою на предмет звернення, спір у справі повинен відповідати ознакам публічно-правового спору.
За змістом пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 87.10 статті 87 Податкового кодексу України з моменту винесення судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок погашення грошових зобов`язань, які включені до конкурсних кредиторських вимог контролюючих органів до такого боржника, визначається згідно з Кодексом України з процедур банкрутства без застосування норм цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею; господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; … спори щодо інших вимог до боржника; господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України визначено, що до юрисдикції господарських судів відносяться справи про банкрутство та справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого відкрито провадження у справі про банкрутство.
За змістом положень ч. 1 ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства, кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до абз. 3 ч. 8 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, до визнання боржника банкрутом спори боржника з кредиторами, які мають поточні вимоги до боржника, вирішуються в межах справи про банкрутство шляхом їх розгляду у позовному провадженні господарським судом.
Отже, Кодекс України з процедур банкрутства, який є спеціальним щодо регулювання цих правовідносин у зв`язку з порушенням справи про банкрутство позивача, до грошових зобов`язань відносить і зобов`язання щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, тому в разі наявності заборгованості в боржника перед контролюючим органом, останній уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу, такий орган набуває статусу кредитора.
Для таких грошових зобов`язань передбачений окремий порядок їх пред`явлення до боржника, а саме: щодо поточних вимог кредиторів - шляхом розгляду спору щодо таких вимог у позовному провадженні господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство. При цьому законодавство з питань банкрутства не розрізняє кредиторські вимоги за суб`єктом їх пред`явлення - кредитором - особою публічного права чи кредитором - особою приватного права, винятком є лише спори, пов`язані з визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов`язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України.
Відтак, розгляд позовних вимог майнового характеру, заявлених Головним управлінням ДПС у Луганській області про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, що обслуговують Державне підприємство «Конярство України», щодо якого порушена справа про банкрутство та тривають судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства, повинен здійснюватися господарським судом, у провадженні якого перебуває відповідна справа про банкрутство.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що даний позов не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства, а підсудний Господарському суду міста Києва.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 11.02.2021 у справі № 560/2855/20. Крім того, подібні висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.09.2020 у справі № 826/16976/16 (провадження №11-127апп20).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Таким чином, з огляду на порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство Державного підприємства «Конярство України», даний спір з майновими вимогами до боржника має вирішуватися за правилами господарського судочинства, у зв`язку з чим провадження у даній справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 238, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання представника Державного підприємства «Конярство України» від 15.07.2022 про закриття провадження у справі № 640/38646/21 - задовольнити.
2. Провадження у адміністративній справі № 640/38646/21 - закрити.
3. Роз`яснити позивачу, що спір може бути вирішено в порядку господарського судочинства в межах справи № 910/21682/15 про банкрутство Державного підприємства «Конярство України».
Ухвала, відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України, набирає законної сили негайно з моменту її підписання та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.О. Арсірій
Суд | Окружний адміністративний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2022 |
Оприлюднено | 19.09.2022 |
Номер документу | 106289266 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо погашення податкового боргу, з них стягнення податкового боргу |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Степанюк Анатолій Германович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Степанюк Анатолій Германович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Степанюк Анатолій Германович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Степанюк Анатолій Германович
Адміністративне
Окружний адміністративний суд міста Києва
Арсірій Р.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні