Провадження №2/447/167/22 Справа №447/4006/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ У К Р А Ї Н И
(заочне)
14.09.2022 Миколаївський районний суд Львівської області
в складі: головуючої судді Друзюк М.М.
секретар судового засідання Мазуркевич І.Є.
розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ПАТ « Будівельне управління-62 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних позовних вимог щодо предмета спору Стрийська державна адміністрація Львівської області , виконавчий комітет Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області як орган опіки та піклування про визнання осіб такими , що втратили право користування жилим приміщенням,
за участю представника позивача ОСОБА_5
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до Миколаївського районного суду Львівської області із позовом, у якому просить визнати відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 такими, що втратили право користування житловим приміщенням за адресою : АДРЕСА_1 .
В обґрунтування поданого позову покликається на те, що відповідач ОСОБА_1 ,як орендар разом із членами своєї сім`ї : дружиною - ОСОБА_2 та дітьми ОСОБА_3 та неповнолітньою дочкою ОСОБА_4 є зареєстрованими в кімнаті АДРЕСА_2 , та яким на праві власності володіє ПАТ БУ -62 . Однак з квітня 2019 року і по даний час за вищевказаним фактичним місцем реєстрації відповідачі не з`являються , добровільно вибувши на інше місце проживання.
Позивач зазначив, що в кімнаті АДРЕСА_3 , вищевказаного гуртожитку відповідачі не з`являються, особистих речей та жодного належного їм майна не зберігають, вибувши на інше місце свого проживання відповідачі не знялись з реєстрації у гуртожитку, не оплачують позивачу витрат по наданню комунальних послуг, таким чином поточна заборгованість відповідачів за комунальні послуги за період з березня 2019 року по листопад 2021 становить 24154 грн.57 коп.
Позивач просить винести рішення ,яким визнати відповідачів такими, що втратили право користування житловим приміщенням, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою Миколаївського районного суду Львівської області від 23.12.2021 у справі відкрито провадження та призначено в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням( викликом) сторін , до участі у справі залучено , як третю особу , яка не заявляє самостійних вимог : виконавчий комітет Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, як орган опіки та піклування.
Ухвалами суду розгляд справи неодноразово відкладався у зв`язку з неявкою відповідачів в судове засідання.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_5 позовні вимоги підтримала , просила такі задоволити, не заперечує проти винесення заочного рішення по справі.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 , пояснила , що проживає за адресою: АДРЕСА_4 (гуртожиток) з 2003 року , є сусідкою відповідачів. Зазначила, що у 2019 році ОСОБА_7 та ОСОБА_8 виїхали в Чехію, в гуртожитку не проживають, їхню дочку - ОСОБА_9 забрала до себе бабуся в с. Тростянець. Кімната в якій проживали сім`я ОСОБА_10 закрита .
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_11 , пояснила, що працює на посаді бухгалтера в ПАТ «БУ-62» з 2017 року. Зазначила, що їй відомо, проте, що з квітня 2019 сім`я ОСОБА_10 виїхала з кімнати 54(150) гуртожитку в ОСОБА_12 , їхня донька ОСОБА_13 проживає з бабусею в с. Тростянець. Влітку 2021 року ,вона спілкувалася з ОСОБА_14 і поросила, щоб віддав ключі від кімнати, оскільки в їхній кімнаті на 5 поверсі знаходяться крани, які потребують періодичного догляду.
Третя особа без самостійних вимог Стрийська районна державна адміністрація Львівської області , як орган опіки та піклування , явку свого представника в судове засідання не забезпечили, про причини неявки суд не повідомили.
Третя особа без самостійних вимог виконавчий комітет Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, як орган опіки та піклування, у поданому на адресу суду клопотанні просять розгляд справи проводити у відсутності представника служби у справах дітей комітет Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області , пояснили, що при вивченні справи службою у справах дітей Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області,було з`ясовано, що неповнолітня ОСОБА_4 2007 р.н. останні три роки , тобто з 2019 року проживала з бабусею ОСОБА_15 в АДРЕСА_5 , де відвідувала школу. Проживала неповнолітня у бабусі оскільки її батьки проживають та працюють у Республіці Чехії, з початком повномасштабної війни в Україну повернулась її мати ОСОБА_2 , яка 26.02.2022 забрала доньку в Республіку Чехія ,зі слів бабусі на постійне місце проживання.
Відповідачі в судове засідання не з`явились, хоча про час та місце судового засідання були належним чином повідомлені .
У зв`язку з цим суд визнає неявку відповідачів неповажною та вважає, що справу можливо слухати у їх відсутності ,оскільки в матеріалах справи є достатньо належних доказів про права, обов`язки та взаємовідносини сторін.
У відповідності до положень ст.ст.280-284 ЦПК України суд за згодою позивача та його представника вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних в ній доказів в порядку заочного розгляду.
Заслухавши думку представника позивача,дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити, з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ПАТ БУ-62 на праві власності володіє гуртожитком , який знаходиться за адресою : АДРЕСА_6 , що підтверджується копією свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_1 від 05.06.2003 виданого Миколаївською міською радою Львівськлї області , зареєстрованого в реєстрі прав власності на нерухоме майно 18.06.2003.
Відповідно до копії договору № 12 оренди житлового приміщення у гуртожитку №3 від 28.08.2000, переукладеного 01.09.2011 між позивачем, як орендодавцем та відповідачем ОСОБА_1 ,як орендарем, ПАТ БУ -62 надає для тимчасового проживання кімнату АДРЕСА_3 (150) загальною площею 25,2 м кв. з врахуванням приміщень загального користування , в тому числі загальна площа кімнат 17,9 м.кв.
Згідно з довідкою про склад сім`ї № 62 від 01.12.2021 виданою ПАТ БУ-62 у кімнаті № 54(150) по АДРЕСА_6 № 01 від 04.01.2021 у зареєстровано чотири особи: ОСОБА_1 -наймач, ОСОБА_2 -дружина, ОСОБА_3 -син, ОСОБА_4 -донька.
Згідно з актом перевірки фактичного проживання осіб за місцем постійної реєстрації № 65 від 01.12.2021 ОСОБА_1 -наймач, ОСОБА_2 -дружина, ОСОБА_3 -син, ОСОБА_4 -донька не проживають за фактичним місцем реєстрації з квітня 2019 року , вибули добровільно на інше місце проживання , особистих речей у даній кімнаті не має, про, що підтверджують сусіди.
Згідно з довідкою №63 від 01.12.2021 виданою ПАТ БУ-62 за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ,які зареєстровані в гуртожитку за адресою : АДРЕСА_7 ( 150) станом на 01.12.2021 рахується заборгованість за комунальні послуги (водопостачання, водовідведення, газопостачання ,розподіл природнього газу, електропостачання, опалення, квартплата) в сумі 24154,57 коп.
Вирішуючи спір між сторонами, суд враховує, щостаттею 47 Конституції Українита статтею 9 ЖК Української РСРгарантовано право громадянина на житло, відповідно до якого ніхто не може бути виселеним із займаного житла або обмежений у праві користування жилим приміщенням, не інакше як на підставі і у порядку, передбаченому законом.
Відповідно ст.64 ЖК України, члени сім`ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов`язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім`ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов`язаннями, що випливають із зазначеного договору. До членів сім`ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім`ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство. Якщо особи, зазначені в частині другій цієї статті, перестали бути членами сім`ї наймача, але продовжують проживати в займаному жилому приміщенні, вони мають такі ж права і обов`язки, як наймач та члени його сім`ї.
Згідно ст. 810 ЦК України за договором найму (оренди) житла одна сторона - власник житла (наймодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (наймачеві) житло для проживання у ньому на певний строк за плату. Підстави, умови, порядок укладення та припинення договору найму житла, що є об`єктом права державної або комунальної власності, встановлюються законом. До договору найму житла, крім найму житла, що є об`єктом права державної або комунальної власності, застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до частини статті 71 ЖК Української РСР при тимчасовій відсутності наймача або членів його сім`ї за ними зберігається жиле приміщення протягом шести місяців.
Статтею 72 ЖК Української РСР встановлено, що визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.
Таким чином, виходячи із вказаних положень закону, особа може бути визнана такою, що втратила право на користування жилим приміщенням у випадку, коли вона була відсутня в ньому понад шість місяців і без поважних причин
Відповідно до ст.391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Наявність чи відсутність прописки сама по собі не може бути підставою для визнання права користування жилим приміщенням за особою, яка там проживала чи вселилась туди як член сім`ї наймача (власника) приміщення, або ж для відмови їй у цьому.
На підставі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Позивачем доведено обставини на які він посилається як на підставу своїх вимог, зокрема представником позивача надано докази, які підтверджують той факт, що відповідачі не проживають у кімнаті 54(150)гуртожитку, за адресою : АДРЕСА_6 більше трьох років .
На підставі вищенаведеного, врахувавши той факт, що відповідачі більше трьох років у спірній кімнаті гуртожитку не проживають без поважних причин, що перевищує строк, який визначений у ст.71ЖК України , домовленості між сторонами про збереження права користування житлом у разі довготривалої відсутності не було, підстав для збереження жилого приміщення за відповідачами судом не встановлено, а тому суд вважає, що відповідачі втратили право на користування житлом, а саме кімнатою АДРЕСА_2 , який на праві власності належить позивачу ПАТ БУ-62 .
Частиною 2 статті 18 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що діти - члени сім`ї наймача або власника жилого приміщення мають право користуватися займаним приміщенням нарівні з власником або наймачем.
Згідно з ч. 1 ст. 163 СК України, батьки мають переважне право перед іншими особами на те, щоб малолітня дитина проживала з ними.
Відповідно до статті 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою Україною 27.02.1991 року, держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
Суд зазначає, що згідно з ст.29 ЦК України , фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
При цьому, суд дійшов висновку , що діти за своїм віком не можуть залишатися за місцем проживання окремо від батьків, що в такому разі буде суперечити наведеним вище вимогам ст. 29 ЦК України. Права малолітніх осіб, на користування житловим приміщенням є також похідним від права їх батьків на яких у відповідності до норм чинного сімейного законодавства покладається обов`язок щодо утримання, піклування та створення належних умов існування малолітньої дитини.
Оскільки суд дійшов до висновку, що батьки неповнолітньої ОСОБА_4 , втратили право користування житловим приміщенням кімнатою АДРЕСА_2 , а їх донька проживає разом з ними у Республіці Чехії , суд дійшов до висновку, що ОСОБА_4 , 2007 року народження, також втратила право користування вказаним житловим приміщенням.
Визначаючи наявність правових підстав для визнання відповідача ОСОБА_16 таким, що втратив право користування будинком АДРЕСА_8 ,суд враховує, що матеріали справи містять переконливі докази щодо не проживання та не користування ОСОБА_16 спірним житлом протягом року.
Докази поважності причин непроживання відповідачів у спірному приміщенні протягом року у матеріалах справи відсутні.
Відтак, враховуючи встановлені обставини, зокрема невикористання без поважних причин відповідачами свого права на користування належним позивачу житлом понад один рік, відсутність між сторонами іншої домовленості щодо порядку тастроків користування житлом,не виконання відповідачами обов`язків по утриманню житла,позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Окрім цього, вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд дійшов висновку, що на підставі ст. 141 ЦПК України з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, в розмірі 2270 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 280-282, 354, 355 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов ПАТ « Будівельне управління-62 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних позовних вимог щодо предмета спору Стрийська державна адміністрація Львівської області , виконавчий комітет Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області як орган опіки та піклування про визнання осіб такими , що втратили право користування жилим приміщенням задоволити.
Визнати ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та малолітню ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , законним представником якої є її батьки ОСОБА_7 і ОСОБА_2 такими , що втратили право користування житловим приміщенням за адресою АДРЕСА_1 .
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь ПАТ « БУ-62» судовий збір у розмірі 2270 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідно до частини 6 статті 259 та частини 1 статті 268 Цивільного процесуального кодексу України складання повного рішення суду відкладено на п`ять днів.
У зв`язку з оголошенням у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на заочне рішення може бути подана до Львівського апеляційного суду через Миколаївський районний суд Львівської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаних строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач : ПАТ « Будівельне управління-62» - код ЄДРПОУ 01272427 , місцезнаходження: вул. Шевченка,6, м. Новий Розділ, Львівська область
Відповідачі: ОСОБА_7 -РНОКПП : НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_9
ОСОБА_2 - місце реєстрації: АДРЕСА_9
ОСОБА_3 - місце реєстрації: АДРЕСА_9
Треті особи Стрийська державна адміністрація Львівської області код ЄДРПОУ 04056428, вул Степана Бандери,28, м. Стрий, Львівська область
Виконавчий комітет Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області , як орган опіки та піклування: місцезнаходження: Львівська обл., Миколаївський р-н, місто Миколаїв, вул.Володимира Великого, 6
Повний текст рішення складено 19.09.2022
Суддя Друзюк М. М.
Суд | Миколаївський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2022 |
Оприлюднено | 21.09.2022 |
Номер документу | 106326194 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням |
Цивільне
Миколаївський районний суд Львівської області
Друзюк М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні