Ухвала
від 20.09.2022 по справі 700/394/22
ЛИСЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 700/394/22

Провадження № 2/700/186/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2022 року Лисянський районний суд Черкаської області в складі головуючого - судді: Пічкура С.Д., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, в залі суду в смт. Лисянка Черкаської області цивільну справу № 700/394/22, провадження № 2/700/186/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до ПП «Агрофірма Яблунівська» про розірвання договору оренди землі та стягнення орендної плати та пені,

установив:

ОСОБА_1 звернувся із позовом до ПП «Агрофірма Яблунівська» про розірвання договору оренди землі та стягнення орендної плати та пені.

Вимоги вказаної позовної вимоги мотивовані тим, що він є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,5811 га, яка розташована на території Бужанської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, кадастровий номер 7122888800:03:001:0247. На початку лютого 2020 року директор ПП «Агрофірма Яблунівська» ОСОБА_2 запропонував передати йому в оренду вищевказану земельну ділянку, на що він погодився. 14.02.2020 року він підписав договір оренди землі, який зареєстрований державним реєстратором 31.03.2020 року. Під час підписання вказаного договору ОСОБА_2 не дав йому екземпляр договору та не ознайомився із ним . Протягом 2020-2022 років оригіналу договору йому не було надано і оренда плата йому не виплачувалась, ніяких послуг в рахунок орендної плати від відповідача він не отримував. Згідно отриманої інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно розмір орендної плати за земельну ділянку площею 3,5811 га становить 8% від проіндексованої нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки. Проіндексована грошова оцінка вказаної земельної ділянки , яка знаходиться за межами с. Яблунівка Бужанської ОТГ Звенигородського району Черкаської області за 2020-2022 роки становить 92789,02 грн. щорічно. Отже, за період з 01.04.2020 по 30.06.2022 сума несплаченої орендної плати становить 16702 грн. (92789,02 х 8% + 92798,02 х 8% + (92789,02 х 8%) х 0,25). Також у зв`язку з невнесенням орендної плати у строки, визначені вищевказаним договором оренди землі, справляється пеня у розмірі 0,01% від суми невнесення орендної плати за кожний день прострочення, але не більше ніж за 6 місяців. Тому саме за 6 місяців і нараховується пеня, сума якої становить 1707 грн. (0,01х184=1,84%), (92789,02х1,84%).

На підставі викладеного просить розірвати договір оренди землі укладений між ним та відповідачем 14.02.2020 року, стягнути з відповідача на його користь 16702 грн. заборгованості по орендній платі та 1 707 грн. пені, а всього 18 409 грн., зобов`язати відповідача повернути йому вищевказану земельну ділянку в стані придатному для її використання за цільовим призначенням.

Сторони в судове засідання не викликались, так як справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами. При цьому, представник відповідача у визначений судом строк заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив суду не надав, з матеріалами справи ознайомився, доказів на спростування вимог позивача, зокрема сплати орендної плати теж суду не надав.

Суд, розглянувши матеріали справи дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.

Статтями15та16 ЦК Українипередбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, визнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Як встановлено судом між ОСОБА_1 та приватним підприємством «Агрофірма «Яблунівська» 14 лютого 2020 року був укладений договір оренди земельної ділянки № 0416, загальною площею 3,5811 га, що належить на праві власності позивачу по справі на підставі рішення суду 700/749/19 від 05.11.2019 року.

Відповідно до п. 3.1 оспорюваного договору, останній укладено на10 років.

Згідно з п. 4.1.договору оренди землі, орендна плата сплачується орендарем щороку до 31 грудня поточного року.

Пунктом 4.2 цього договору визначено розмір орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою, яка складає 8% від нормативно грошової оцінки орендованої земельної ділянки.

Факт належності вказаної земельної ділянки з кадастровим номером 7122888800:03:001:0247 ОСОБА_1 , а також реєстрація вказаного договору оренди землі стверджується Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права .

Відповідно до ч. 2 ст.792ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, вони регулюються також актами земельного законодавстваЗемельним Кодексом України,Законом України «Про оренду землі»

Відповідно достатті 1 Закону України «Про оренду землі»оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зістаттею 13 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Устатті 21 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового кодексу України).

За положеннямистатті 24 Закону України «Про оренду землі»орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Разом із тим позивач наполягає, що відповідач умови договору оренди землі не виконує, орендну плату протягом більш ніж двох років не сплачує, що свідчить про систематичність порушення умов договору та порушення прав позивача, хоча користується вказаною земельною ділянкою та використовує її на власний розсуд.

Частиною першоюстатті 32 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями24і25цьогоЗаконута умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначенихЗК Українита іншими законами України.

Згідно з вимогами п. «в» ч. 1ст. 96 ЗК України, ст.ст. 21, 25 Закону, орендар зобов`язаний своєчасно сплачувати орендну плату.

Водночас у пункті д) частини першоїстатті 141 ЗК Українипередбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою як систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Отже, згідно зі статтями13,15,21 Закону України «Про оренду землі»основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.

Відповідно до частини другоїстатті 651 ЦК Українидоговір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої ним шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Водночасстаття 629 ЦК Українивстановлює, що договір є обов`язковим для виконання сторонами, а згідно зістаттею 526 ЦК Українизобов`язання мають виконуватися належним чином, належними сторонами, у передбачений законом чи договором спосіб та термін, за відповідною ціною і інше. Вказані умови є істотними для зобов`язальних правовідносин, а отже повинні виконуватися безумовно, у точній відповідності до умов договору.

Звертаючись до суду з позовом позивач, як на підставу для розірвання договору оренди землі, посилається на порушення відповідачем умов договору, що полягала у несплаті орендної плати протягом 2020-2022 років.

Отже, наведеними положеннями закону, які регулюють спірні відносини, передбачена систематична (два і більше випадки) несплата орендної плати, передбаченої договором, як підстава для розірвання договору оренди. Разове порушення умов договору оренди у цій частині не вважається систематичним і не може бути підставою для його розірвання, але ж повторне порушення вже може свідчити про систематичність.

Враховуючи, що до відносин, пов`язаних з орендою землі, застосовуються також положенняЦК України, слід дійти висновку, що при вирішенні судом питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати, застосуванню також підлягають положення частини другоїстатті 651 ЦК України.

Згідно з частиною другоюстатті 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Стаття 611 ЦК Українипередбачає різні правові наслідки порушення зобов`язання, до яких належать, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом або розірвання договору, зміна умов зобов`язання, сплата неустойки, відшкодування збитків і моральної шкоди.

Застосування такого правового наслідку, як розірвання договору судом, саме з підстави істотності допущеного порушення договору, що значною мірою позбавляє того, на що особа розраховувала при укладенні договору, відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких за пунктом 6 частини першоїстатті 3 ЦК Україниналежать, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.

Про те, що сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є вичерпною підставою для розірвання такого договору свідчить усталена судова практика Верховного Суду, яку слід врахувати при застосуванні норми права відповідно до вимог частини четвертоїстатті 263 ЦПК України.

У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної Палати Касаційного цивільного суду від 06 березня 2019 року у справі № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18) зроблено висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати (два та більше випадки). При цьому, систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зістаттею 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів палати Касаційного господарського суду від 02 травня 2018 року у справі № 925/549/17. При цьому систематичне порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання договору, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість. Той факт, що відповідач сплатив усю суму заборгованості з орендної плати за землю, не має правового значення для вирішення цього спору, оскільки судами встановлений факт її систематичної несплати протягом періоду дії договору оренди землі.

З початку дії договору оренди до часу звернення з позовом до суду, відповідач третій рік поспіль жодним чином не виконав свої зобов`язання щодо сплати орендної плати. Доказів виконання умов договору оренди щодо сплати орендної плати суду не наддав.

Таким чином суд дійшов висновку, що сплата орендної плати є істотною умовою договору оренди землі, а її несплата протягом 2020-2022 років є суттєвим порушенням умов такого договору, що в свою чергу позивач не отримав того, на що він розраховував та на що має право відповідно до норм чинного законодавства.

Також суд звертає увагу і на умови п. 13.1 вказаного вище договору оренди землі, відповідно до якого за невиконання або неналежне виконання умов договору сторони несуть відповідальність відповідно дозакону та цього договору.

Згідно умов договору орендна плата визначена в розмірі становить 8% від проіндексованої нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки.

Проіндексована грошова оцінка вказаної земельної ділянки , яка знаходиться за межами с. Яблунівка Бужанської ОТГ Звенигородського району Черкаської області за 2020-2022 роки становить 92789,02 грн. щорічно. Отже, за період з 01.04.2020 по 30.06.2022 сума несплаченої орендної плати становить 16702 грн, за два роки і три місяці. (92789,02 х 8% + 92798,02 х 8% + (92789,02 х 8%) х 0,25).

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про те, що звернення позивача до суду з позовом про захист своїх порушених прав шляхом розірвання договору оренди землі від 14.02.2020 року, здійснено у конкретний спосіб, визначенийЦК України, та обумовлене недотриманням відповідачем, як орендарем, передбачених законом вимог щодо внесення орендної плати за користування земельною ділянкою у розмірі та строки, передбачені договорами оренди землі.

Згідно ізст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Так, відповідно дост. 627 ЦК Українисторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Окрім того, п. 4,8 договору оренди землі, у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється штраф у розмірі 0,1% від суми боргу. Згідно розрахунку, сума штрафу становить 16 грн. 70 коп. (16702х0,1%=16,70).

У відповідності зіст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Оскільки умовами договору передбачено сплату саме фіксованого штрафу за несвоєчасну сплату орендної плати від суми боргу, то суд стягує штраф одноразово у процентному відношенні згідно договору, а не пеню як просить позивач у позовній заяві, тому в цій частині позов підлягає до часткового задоволення.

За вказаних обставин оцінючи надані суду докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд дійшов висновку, що договір оренди землі, який укладений між сторонами має бути розірваний за вимогою орендодавця, внаслідок істотних порушень умов договору орендарем, зокрема систематичної невиплати орендної плати, що є істотним порушенням умов даного договору.

Виходячи з викладеного та керуючись статтями 2,14,15,24,25,31,32 Закону України «Про оренду землі»,ст.141 ЗК України,ст.625,651 ЦК України, керуючись ст.141,263-265 ЦПК України, суд ,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ПП «Агрофірма Яблунівська» про розірвання договору оренди землі та стягнення орендної плати та пені задовольнити частково.

Розірвати договір оренди землі, укладений 14 лютого 2020 року між ОСОБА_1 та Приватним підприємством «Агрофірма «Яблунівська», код ЄДРПОУ 34549247, який зареєстрований 31 березня 2020 року державним реєстратором виконавчого комітету Лисянської селищної ради Черкаської області.

Стягнути з Приватного підприємством «Агрофірма «Яблунівська», код ЄДРПОУ 34549247, на користь ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , який проживає в АДРЕСА_1 заборгованість по орендній платі в розмірі 16702 ( шістнадцять тисяч сімсот дві) грн. та штраф в розмірі 16 ( шістнадцять) грн. 70 коп.

Зобов`язати Приватне підприємство «Агрофірма «Яблунівська», код ЄДРПОУ 34549247 повернути ОСОБА_1 земельну ділянку площею площею 3,5811 га, яка розташована на території Бужанської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, кадастровий номер 7122888800:03:001:0247.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути Приватного підприємства «Агрофірма «Яблунівська», код ЄДРПОУ 34549247 в дохід держави 992 (дев`ятсот девяносто два) 40 коп.

Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С. Д. Пічкур

СудЛисянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення20.09.2022
Оприлюднено23.09.2022
Номер документу106371745
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди

Судовий реєстр по справі —700/394/22

Постанова від 16.11.2022

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Бородійчук В. Г.

Ухвала від 03.11.2022

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Бородійчук В. Г.

Ухвала від 18.10.2022

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Бородійчук В. Г.

Ухвала від 20.09.2022

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Пічкур С. Д.

Ухвала від 30.08.2022

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Пічкур С. Д.

Ухвала від 29.06.2022

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Пічкур С. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні