Рішення
від 15.09.2022 по справі 730/46/22
БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4


тел.: 0 (4653) 21-202

Справа №730/46/22

Провадження № 2/730/64/2022

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" вересня 2022 р. м.Борзна

Борзнянський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючої судді Данько О.В.

з участю секретаря судового засідання Магомедової О.В.

представника позивачки адвоката Биковця В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання у нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

1. Описова частина

Стислий виклад позицій учасників справи

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом у якому просить визначити їй додатковий строк терміном в чотири місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Свої вимоги обгрунтовує тим, що вона є спадкоємицею після смерті племінника ОСОБА_3 . Передбачений чинним законодавством строк для прийняття спадщини вона пропустила з поважних та об`єктивних причин, оскільки хворіла у 2016 та 2017 роках, лікування спричинило значні витрати і їй не вистачило коштів для оформлення прийняття спадщини. Крім того, на час відкриття спадщини вона була пенсіонеркою та непрацездатною особою по віку. Також, поважною причиною пропуску строку стало те, що вона позбавлена слуху і навіть за допомогою спеціального апарату чує погано, що заважає їй повноцінно спілкуватися з людьми і робить її нещасною. Вказані обставини у своїй сукупності перешкодили їй вчасно звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Позивачка була належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, проте у судове засідання не з`явилась.

Представник позивачки у судовому засідання позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити з вищевказаних підстав. Також пояснив, що матеріальні труднощі та проблеми зі здоров`ям завадили позивачці вчасно прийняти спадщину після смерті племінника. Вона не спілкується з відповідачкою, оскільки остання проживає в іншій області, а тому не просила її включити в коло спадкоємців. Крім того, у ході підготовчого судового провадження представник позивачки повідомляв, що ОСОБА_4 не повинен відповідати за вказаним позовом, оскільки він не перебував у родинних відносинах зі спадкодавцем, прийняв спадщину за заповітом і не має права претендувати на іншу частину майна.

Відповідачка відзиву на позов не подала, була належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення проте у судове засідання не з`явилась, про причини неявки суд не повідомила.

Заяви та клопотання учасників справи

15.08.2022 у підготовчому судовому засіданні представник позивача заявив клопотання про долучення доказів по справі.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою судді від 10.02.2022 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання по справі.

15.08.2022 протокольною ухвалою суду задоволено клопотання представника позивача про долучення доказів.

Ухвалою суду від 15.08.2022 закрите підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті та витребувано докази від Борзнянської районної державної нотаріальної контори.

2. Мотивувальна частина

Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин та оцінка аргументів і доказів учасників справи.

Суд установив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер племінник позивачки ОСОБА_3 , який проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 . За вказаною адресою з ним ніхто не проживав і не був зареєстрований. (а.с. 4-11).

Як вбачається з копії спадкової справи до майна ОСОБА_3 (а.с. 60-92) , за життя він залишив заповіт, згідно якого приватизовані земельні ділянки з кадастровими номерами 7420887600:03:000:0098 та 7420887600:03:001:0086 (підтверджені державним актом ЯЕ №800266) заповів ОСОБА_4

15 лютого 2017 року із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 звернулася його племінниця ОСОБА_5 .

Відповідно до заяви від 5 жовтня 2020 року ОСОБА_2 включила до кола спадкоємців ОСОБА_4 , який є спадкоємцем за заповітом та пропустив строк для прийняття спадщини. 03.11.2020 ОСОБА_4 отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на визначене у заповіті майно.

За змістомст.1223ЦК Україниправо наспадкування маютьособи,визначені узаповіті.

У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265цього Кодексу.

Згідно зіст.1262ЦК України,у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Відповідно дост.1264ЦК України,у третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

Частиною 3 статті 1266 ЦК України передбачено, що племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Оскільки, ОСОБА_4 отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на визначене у ньому спадкове майно, то право на спадкування за законом майна не охопленого заповітом отримали ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Оскільки, батько ОСОБА_2 . ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , то вона спадкує частку спадщини, яка б належала її батьку, якби він був живим на час відкриття спадщини, тобто є спадкоємцем другої черги за законом.

ОСОБА_1 має право на спадкування як спадкоємець третьої черги за законом.

Ураховуючи, що спадкова справа не містить відомостей про те, що ОСОБА_4 перебуває у родинних відносинах зі спадкодавцем, він прийняв та оформив спадкове майно, то належним відповідачем за вказаним позовом є ОСОБА_2 .

У визначений законом строк позивачка ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.1268, 1269 ЦК України спадщину не прийняла.(а.с. 49)

Згідно зі ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, яким за ст.1220 ЦК України є день смерті особи.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до абз. 6 п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008р. «Про судову практику у справах про спадкування». Вирішуючи питання про призначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).

Як на поважні причини пропуску строку позивачка посилається на те, що вона є особою непрацездатною по віку, постійні хвороби протягом періоду прийняття спадщини та матеріальні труднощі пов`язані з цим, поганий слух. У своїй сукупності існування вказаних обставин завадило їй вчасно прийняти спадщину після смерті племінника.

Оскільки спадкодавець помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , то значення мають обставини, що мали місце протягом періоду з 30.08.2016 по 28.02.2017.

Як вбачається з копії медичної карти стоматологічого хворого, 25.02.2008 позивачка звернулася до лікаря з приводу скарг на зниження слуху, та їй рекомендовано слуховий апарат (а.с 12).

12.10.2016 та 14.02.2017 позивачка зверталася до лікаря, внаслідок чого їй був поставлений діагноз ішемічна хвороба серця.(а.с. 12 на звороті; а.с 13). Інші відомості з копій вказаних медичних документів установити неможливо, що у свою чергу позбавляє суд можливості зробити висновок про те, чи могло вказане захворювання спричинити труднощі для позивачки у прийнятті спадщини.

Інші випадки звернення до лікаря зафіксовані у медичних документах перебувають поза межами шестимісячного строку для прийняття спадщини. (а.с. 14-16).

Посилання позивачки на глухоту є необгрунтованим, оскільки вона не повністю позбавлена слуху та користується слуховим апаратом, крім того особливості вчинення нотаріальних дій за участю глухих осіб визначені п. 7 гл. 9 розд. І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 р.№ 296/5

Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не довела належними та допустимими доказами, що наявні у неї хвороби спричинили об`єктивні, непереборні, істотні труднощі, які завадили їй вчасно прийняти спадщину після смерті племінника ОСОБА_3 . При цьому похилий вік, непрацездатність та відсутність коштів не є поважними причинами пропуску вказаного строку.

Враховуючи викладені обставини, позовні вимоги ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.1216-1223, 1258, 1268-1272 ЦК України, ст.2, 3, 13, 19, 23, 51, 76-89, 141, 258-268 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

У задоволенніпозову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначеннядодаткового строкудля поданняу нотаріальнуконтору заявипро прийняттяспадщини відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.273 ЦПК України.

Повний текст рішення суду складено 23 вересня 2022 року.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , АДРЕСА_2 ; ІПН НОМЕР_1 .

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , АДРЕСА_3 ; 3509002809.

Суддя Борзнянського районного суду О.В. Данько

СудБорзнянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення15.09.2022
Оприлюднено26.09.2022
Номер документу106396077
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —730/46/22

Постанова від 20.12.2022

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Онищенко О. І.

Постанова від 20.12.2022

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Онищенко О. І.

Ухвала від 06.12.2022

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Онищенко О. І.

Ухвала від 21.11.2022

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Онищенко О. І.

Ухвала від 31.10.2022

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Онищенко О. І.

Рішення від 15.09.2022

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Данько О. В.

Рішення від 15.09.2022

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Данько О. В.

Ухвала від 24.08.2022

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Данько О. В.

Ухвала від 14.08.2022

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Данько О. В.

Ухвала від 10.02.2022

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Данько О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні