Справа № 624/519/22
провадження № 2/624/152/22
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2022 року суддя Кегичівського районного суду Харківської області Крапівка Т.В., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третьої особи Красноградського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про виключення запису про батька з актового запису про народження дитини, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до Кегичівського районного суду Харківської області з даним позовом до ОСОБА_2 , в якому просить виключити відомості про батьківство ОСОБА_2 з актового запису №107 від 12.05.2022 про народження сина ОСОБА_3 , вчиненого Красноградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків). Свої вимоги обґрунтовує тим, що 19.06.2015 між нею та ОСОБА_2 був укладений шлюб, який на даний час не розірваний. ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач народила сина ОСОБА_3 , батьком якого згідно ст. 133 СК України було записано відповідача ОСОБА_2 . Однак, позивач з цим не погоджується і зазначає, що біологічним батьком дитини є ОСОБА_4 , оскільки вона лише формально перебувала в шлюбі з ОСОБА_2 , відносини з яким припинила ще в 2020 році.
Перевіривши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Згідно зі ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. Відповідно до ч.4 ст.10 ЦПК України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
За змістом положень п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997р., кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Усталена практика Європейського суду з прав людини визначає, що фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», а й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність (рішення в справах «Занд проти Австрії», «Олександр Волков проти України», «Сокуренко і Стригун проти України», «Посохов проти Росії» та ін.).
Згідно з п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України суд ухвалою передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За загальними правилами підсудності справ, визначеними ч.1 ст.27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Приписами ст.28 ЦПК України регламентовано альтернативну підсудність справ за вибором позивача, а саме: позови до відповідача, який немає в Україні місця проживання чи перебування, можуть пред`являтися за місцезнаходженням його майна або за останнім відомим зареєстрованим місцем його проживання чи перебування в Україні (ч.10); позови до кількох відповідачів, які проживають або знаходяться в різних місцях, пред`являються за місцем проживання або місцезнаходженням одного з відповідачів за вибором позивача (ч.15); позивач має право на вибір між кількома судами, яким згідно з цією статтею підсудна справа, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу (ч.16).
Системний аналіз зазначених положень закону, які регламентують визначення територіальної юрисдикції (підсудності) справ, вказує на те, що законодавець прив`язує дану юрисдикцію судів як правило до місця реєстраційного обліку сторін у справі.
Так, позивач в позові зазначила адресу проживання відповідача АДРЕСА_1 .
На виконання вимог ч.6 ст.187 ЦПК України, судом був направлений запит до Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ДМС України в Харківській області щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_2 .
Згідно з наданою Відділом обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ДМС України в Харківській області інформацією ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Отже, зареєстроване у встановленому порядку місце проживання відповідача знаходиться на території, на яку не поширюється територіальна юрисдикція Кегичівського районного суду Харківської області.
Відповідно до ч. 9 ст. 187 ЦПК України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Згідно з вимогами п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, зокрема, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За таких обставин, цивільна справа підлягає направленню за підсудністю за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача до Лозівського міськрайонного суду Харківської області, якому відповідно до розпорядження Верховного Суду від 20.09.2022 № 51 «Про відновлення територіальної підсудності судових справ Лозівського міськрайонного суду Харківської області", з 26.09.2022 відновлено територіальну підсудність судових справ Лозівського міськрайонного суду Харківської області.
При цьому, згідно вказаного розпорядження зазначено, що Амур-Нижньодніпровському районному суду м. Дніпропетровська забезпечити розгляд справ (проваджень), які до 25 вересня 2022 року включно надійшли на розгляд цього суду відповідно до розпорядження Голови Верховного Суду від 06 квітня 2022 року № 16/0/9-22.
Відповідно до ч.3 ст. 31 ЦПК України, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Статтею 32 ЦПК України передбачено, що спори між судами про підсудність не допускаються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 27, 28, 31, 187 ЦПК України, суддя,
у х в а л и в :
Матеріали справи за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третьої особи Красноградського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про виключення запису про батька з актового запису про народження дитини - направити за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Лозівського міськрайонного суду Харківської області (64600, м. Лозова, Харківська область, вул. Ярослава Мудрого, 9).
Копію ухвали про передачу справи за підсудністю направити позивачу.
Справу передати до Лозівського міськрайонного суду Харківської області не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання (складення) суддею.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Т.В. Крапівка
Суд | Кегичівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2022 |
Оприлюднено | 26.09.2022 |
Номер документу | 106402092 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Кегичівський районний суд Харківської області
Крапівка Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні