Рішення
від 26.09.2022 по справі 460/7474/22
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

26 вересня 2022 року м. Рівне№460/7474/22

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.Р. Греська, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доДубенського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій,В С Т А Н О В И В:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту позивач) до Дубенського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області (далі по тексту відповідач) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій.

Позивач просить суд:

- визнати бездіяльність Дубенського відділення управління Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області щодо не виплати грошей за проїзд з м.Кремінна Луганської області до санаторно-курортного закладу і у зворотному напрямку у розмірі - 3472,30грн згідно абз.2 ч.4 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування»;

- зобов`язати Дубенське відділення управління Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області виплатити гроші витрачені за проїзд з м.Кремінна Луганської області до санаторно-курортного закладу і у зворотному напрямку у розмірі - 3472,30грн згідно абз.2 ч.4 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у 2021 відповідачем було надана путівку на санаторне - курортне лікування в м.Бердянськ Запорізької області в санаторій «Арктика» з 19.09.2021 по 12.10.2021. Вказує, що він з м. Кремінна Луганської області 18.09.2021 поїхав до м. Бердянськ Запорізької області - спочатку з м. Кремінна до м. Харків потім з м. Харків до м. Київ, а уже з м. Київ до м. Бердянськ Запорізької області, після лікування в санаторії «Арктика» в зворотному напрямку 12.10.2021 поїхав з м. Бердянськ Запорізької області через м.Київ до м. Кремінна Луганської області де він проживає по АДРЕСА_1 на даний час. Вартість проїзду становить 3472,30грн. Після повернення з санаторно-курортного лікування звернувся до відповідача з заявою, в якій просив повернути вартість проїзду до санаторію «Арктика». Проте, відповідачем в поверненні коштів було відмовлено. Вважає, такі дії відповідача протиправними та просить суд позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 28.03.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, встановлено відповідача строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, оскільки при отриманні путівки до санаторно курортного закладу позивачем не було надано жодних документів щодо зміни місця проживання у встановлений законодавством спосіб. Просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Оскільки розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, то відповідно до вимог ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Відповідно до Виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у данні медичної та соціальної допомоги серії АБ №0000961 ОСОБА_2 встановлено з 05.12.2013 ступінь втрати професійної працездатності 25%.

02.02.2014 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення страхових виплат у зв`язку з нещасним випадком на виробництві (професійним захворюванням).

Постановою Відділення виконавчої дирекції у Дубенському районі Рівненської області Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 10.02.2014 №1714/115/115/8 «Про реєстрацію нового страхового випадку» зареєстровано страховий випадок «профзахворювання» за номером 115 з датою реєстрації 05.12.2013 та з датою початку виплат 05.12.2013.

Згідно з Випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у данні медичної та соціальної допомоги серії АБ №0031499 ОСОБА_2 встановлено з 19.11.2020 довічно ступінь втрати професійної працездатності 70%. Також зазначено про необхідність санаторно- курортного лікування 1 раз в 2 роки.

11.11.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дубенського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області з заявою про надання путівки до санаторно-курортного закладу ТОВ «Санаторій Арктика» в м.Бердянськ Запорізької області.

Судом встановлено та сторонами не заперечувалося, що 06.08.2021 ОСОБА_1 отримав путівку до санаторно-курортного закладу ТОВ «Санаторій Арктика» терміном з 19.09.2021 по 12.10.2021.

Судом також встановлено, що позивач 18.09.2021 виїхав з м. Кремінна Луганської області м. Харків, з м. Харків до м. Київ, а з м. Київ до м. Бердянськ Запорізької області, після лікування в санаторії «Арктика» 12.10.2021 поїхав з м.Бердянськ Запорізької області через м.Київ до м. Кремінна Луганської області. Вказані обставини підтверджуються проїзними документами.

Факт проживання в м.Кремінна Луганської області підтверджується договором найму будинку, який належить на праві приватної власності від 31.07.2020.

На звернення позивача щодо компенсації витрат на проїзд до санаторно курортного закладу ТзОВ «Санаторій Арктика» м.Бердянськ Запорізької області та у зворотному напрямку, відповідач листом від 22.11.2021 №14-01-13-778 повідомив, що для проведення відшкодування витрат до санаторно-курортного закладу з м.Кремінна Луганської області та у зворотному напрямку до м. Кремінна Луганської області йому необхідно надати будь - який документ передбачений Законом України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні» де буде засвідчене місце проживання - м. Кремінна Луганської області. До моменту надання необхідних документів Дубенське відділення не може провести відшкодування витрат за проїзд до санаторно-курортного закладу та у зворотному напрямку.

Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV (далі- Закон №1105-XIV).

Загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - соціальне страхування) - система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення, страхові виплати та надання соціальних послуг застрахованим особам за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (п.3 ч.1 ст.1 Закону №1105-XIV).

Відповідно до абз.1 ч.3 ст.42 Закону №1105-XIV фонд фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу, у тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, реабілітацію у сфері охорони здоров`я, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК та індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю (у разі її складення).

Згідно з абз.2 ч.4 ст.42 Закону №1105-XIV потерпілому, який став особою з інвалідністю, компенсуються також витрати на проїзд до місця лікування і назад.

Питання компенсації витрат на проїзд до санаторно-курортного закладу і у зворотному напрямку регулюються Положенням про забезпечення потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання санаторно-курортним лікуванням, затвердженим Постанова правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 31.10.2007 № 49 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.12.2007 за №1400/14667 (далі Положення №49, чинне на час виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 2.8 Положення №49 передбачено, що потерпілому, який став інвалідом, та особі, яка супроводжує потерпілого, компенсуються також витрати на проїзд до місця лікування (санаторно-курортного або лікувально-профілактичного закладу) і у зворотному напрямку.

Робочі органи виконавчої дирекції Фонду компенсують витрати на проїзд до санаторно-курортного або лікувально-профілактичного закладу і назад потерпілому та супроводжуючій його особі згідно з поданими проїзними документами (квитки, квитанції на постільну білизну та транспортування багажу).

Вартість проїзду відшкодовується Відділеннями (Управліннями виконавчої дирекції Фонду) у таких розмірах, зокрема, залізницею - за тарифом не вище купейного вагона.

При цьому, ні Законом №1105-XIV, ні Положенням №49 Фонд соціального страхування ненаділений повноваженням встановлювати місце проживання потерпілого.

Згідно з ст.29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Відповідно до абз.5 ст.3 Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні» (в редакції, чинній на час отримання путівки на санаторно-курортне лікування) місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини. Реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. Документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.

При цьому, суд зазначає, що громадяни України не обмежені у праві на вибір місця проживання з подальшим внесенням відомостей (реєстрацію) про своє обране місце проживання.

Так, судом встановлено, що позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . Вказані обставини підтверджуються копією паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 .

Водночас, згідно з Договором найму будинку, який належить громадянину на праві приватної власності від 31.07.2020 ОСОБА_1 орендує будинок по АДРЕСА_1 . Зі змісту договору вбачається, що домоволодіння надається в піднайм до 30.07.2023.

Відповідно до п.1.5 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України 19.07.2018 № 11 (далі- Порядок №11) справа про страхові виплати потерпілого формується за бажанням потерпілого в управліннях (відділеннях) Фонду за місцем знаходженням страхувальника або за місцем його проживання.

Відтак, справа про страхові виплати потерпілого ОСОБА_1 була сформована за місцем його проживання, що підтверджується відміткою в паспорті громадянина України у Дубенському відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області, що не суперечить законодавству України.

Крім того, суд зазначає, що чинним законодавством України не передбачено обов`язку потерпілого змінювати робочий орган виконавчої дирекції Фонду соціального страхування за місцем свого знаходження.

У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що при зверненні до Дубенського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області позивач діяв правомірно.

Так, судом встановлено та не заперечувалося відповідачем, що до заяви про компенсацію витрат на проїзд до санаторно курортного закладу ТзОВ «Санаторій Арктика» м.Бердянськ Запорізької області та у зворотному напрямку Нестеренко Ю.М. додав документи, що підтверджують витрати на проїзд залізницею та договір найму будинку, який належить громадянину на праві приватної власності від 31.07.2020.

Таким чином, позивачем надано всі необхідні документи, які необхідні для компенсації витрат на проїзд до санаторно курортного закладу ТзОВ «Санаторій Арктика» м.Бердянськ Запорізької області та у зворотному напрямку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб`єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 139 КАС України підстав для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Дубенського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Дубенського відділення управління Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області щодо не виплати ОСОБА_1 компенсації витрат на проїзд до санаторно-курортного закладу ТзОВ «Санаторій Арктика» м. Бердянськ Запорізької області.

Зобов`язати Дубенське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області виплатити компенсацію витрат на проїзд до санаторно-курортного закладу ТзОВ «Санаторій Арктика» м. Бердянськ Запорізької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - Дубенське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області (вул. Шевченка, 34,м.Дубно,Рівненська область,35600. ЄДРПОУ/РНОКПП 41444570)

Повний текст рішення складений 26.09.2022.

Суддя Олег ГРЕСЬКО

СудРівненський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення26.09.2022
Оприлюднено28.09.2022
Номер документу106434938
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо соціального захисту (крім соціального страхування), з них

Судовий реєстр по справі —460/7474/22

Постанова від 21.03.2023

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Гінда Оксана Миколаївна

Ухвала від 06.03.2023

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Гінда Оксана Миколаївна

Ухвала від 19.12.2022

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Гінда Оксана Миколаївна

Ухвала від 19.12.2022

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Гінда Оксана Миколаївна

Ухвала від 25.11.2022

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Гінда Оксана Миколаївна

Рішення від 26.09.2022

Адміністративне

Рівненський окружний адміністративний суд

О.Р. Гресько

Ухвала від 27.03.2022

Адміністративне

Рівненський окружний адміністративний суд

О.Р. Гресько

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні