Ухвала
від 26.09.2022 по справі 385/624/22
КРОПИВНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Кропивницький апеляційнийсуд

№ провадження 11-кп/4809/517/22 Головуючий у суді І-ї інстанції ОСОБА_1

Категорія 191 (84, 86-4) Доповідач в колегії апеляційного суду ОСОБА_2

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.09.2022 року. м. Кропивницький

Колегія суддів судової палати у кримінальних справах Кропивницького апеляційного суду у складі:

головуючого судді - ОСОБА_2

суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

розглянувши уписьмовому провадженнікримінальне провадження№12021121120000274від 10.12.2021за апеляційною скаргою прокурора ОСОБА_5 на ухвалу Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 04.08.2022, якою обвинувальний акт стосовно

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 15 ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України,

начальнику Гайворонського відділуГолованівської окружноїпрокуратури Кіровоградської області для усунення недоліків вказаних в ухвалі.

ВСТАНОВИЛА:

Ухвалою Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 04.08.2022 обвинувальний акт у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021121120000274 від 10.12.2021 року про обвинувачення ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 15 ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, повернуто начальнику Гайворонського відділуГолованівської окружноїпрокуратури Кіровоградської області для усунення недоліків вказаних в ухвалі.

Суд першої інстанції прийшов до висновку про порушення прокурором вимог ст. 291 КПК України, адже зі змісту обвинувального акту відносно ОСОБА_6 вбачається, що в ньому не у повному обсязі викладені обставини, зазначені в ст. 291 КПК України.

З аналізу обвинувального акту стосовно ОСОБА_6 вбачається, що в ньому в епізоді першому обвинувачення відсутні конкретні дані про кримінальне правопорушення, оскільки не міститься посилань на місце вчинення кримінального правопорушення.

Не зазначення місця вчинення кримінального правопорушення в обвинувальному акті, є грубим порушенням загальних засад кримінального провадження: принципу верховенства права, законності, презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини, забезпечення права на захист, доступу до правосуддя та інших, що у сукупності може ставити підсумнівзаконністьбудь-якого вироку,щобуде постановлений за наслідками розглядукримінального провадження на підставі складеного обвинувального акту у такий спосіб. За правилами ч. 1ст. 337 КПК України, судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуто обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акту.

В апеляційній скарзі прокурор ОСОБА_5 просила ухвалу суду першої інстанції скасувати, призначити новий судовий розгляд.

Мотивує свої доводи наступним.

Зазначає, що 04.08.2022 суддя Гайворонського районного суду, за відсутності будь-

яких клопотань сторони захисту щодо змісту та обсягу обвинувачення та які в судовому засіданні не заперечили проти призначення обвинувального акту до судового розгляду, вдався до оцінки обвинувачення по одному із епізодів кримінальних правопорушень, які інкримінується обвинуваченому ОСОБА_6 та становлять реальну сукупність, тобто тих питань, які суд має вирішувати виключно під час розгляду справи по суті та постановления судового рішення в нарадчій кімнаті.

Посилання суду на неконкретність обвинувачення, а саме відсутність відомостей про місце вчинення кримінального правопорушення, як на підставу повернення обвинувального акта прокурору, є такими, що не ґрунтуються на вимогах закону, оскільки в обвинувальному акті фактичні обставини кримінального правопорушення викладаються так, як їх було встановлено під час досудового розслідування і як вважав за необхідне прокурор, при цьому суд позбавлений процесуальної можливості вимагати від сторони обвинувачення вказувати ті чи інші обставини.

За змістом кримінального процесуального закону під час підготовчого судового засідання суд не дає оцінки фактичним обставинам, доказам та правовій кваліфікації кримінального правопорушення, визначеного обвинувальним актом, оскільки ці питання вирішуються на стадії судового розгляду та оформлюються відповідним судовим рішенням.

Статтями 337 -341 КПК України визначено межі судового розгляду. Зокрема, відповідно до ч. 1 ст.337 КПК України судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта, крім випадків, передбачених цією статтею. Згідно частини другої даної статті під час судового розгляду прокурор може змінити обвинувачення, висунути додаткове обвинувачення, відмовитися від підтримання державного обвинувачення, розпочати провадження щодо юридичної особи.

Відтак, оскільки п.3 ч.3 ст.314 КПК України визначає можливість повернення обвинувального акта як право, а не обов`язок суду, то підставою для такого повернення не може слугувати будь-яка його невідповідність вимогам КПК України, а лише та, яка дійсно перешкоджає призначенню судового розгляду, і в кожному конкретному випадку суд має перевірити чи дійсно створює перешкоди для судового розгляду певна невідповідність та недоліки обвинувального акта вимогам КПК України. Таким чином, вказаною нормою закону визначено виключний перелік підстав для повернення обвинувального акту прокурору, а саме невідповідність обвинувального акту вимогам закону.

Вислухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали провадження, зваживши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню.

До початку розгляду обвинувального акту прокурор подала заяву про розгляд поданої апеляційної скарги без її участі, доводи викладені в апеляційній скарзі підтримала, просила задовольнити.

Обвинувачений ОСОБА_6 та в його інтересах захисник-адвокат ОСОБА_7 про час та місце розгляду апеляційної скарги були повідомлені належним чином, в судове засідання не з`явилися.

Згідно з ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Таким чином, з урахуванням того, що учасники апеляційного провадження не заявили клопотання про розгляд апеляційних скарг за їх участю, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу можливо розглянути за відсутності сторін кримінального провадження, відповідно до вимог ст. 107 ч. 4 КПК України, без фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження.

Згідно зі ст. 404 КПК України суд апеляційної інстанції перевіряє законність та обгрунтованість судового рішення за наявними у справі матеріалами в межах поданої апеляційної скарги.

Перевіривши матеріали кримінального провадження в межах апеляційних вимог, апеляційний суд вважає переконливими доводи прокурора в апеляційній скарзі про допущені судом порушення вимог кримінального процесуального закону під час підготовчого судового засідання і ухвалення рішення про повернення обвинувального акта.

Відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 409 КПК України підставою для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи у суді апеляційної інстанції є, зокрема, істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.

Згідно з ч. 1 ст. 412 КПК України істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обгрунтоване судове рішення.

Відповідно до вимог ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право повернути обвинувальний акт прокурору, якщо він не відповідає вимогам ст. 291 КПК України. Зокрема, суд має право прийняти таке рішення, якщо цей документ містить положення, що суперечать одне одному; в ньому не викладені фактичні обставини кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, або не зазначена правова кваліфікація кримінального правопорушення з посиланнями на положення закону та формулювання обвинувачення.

Повернення обвинувального акту прокурору передбачає не формальну невідповідність такого акту вимогам закону, а наявність у ньому таких недоліків, які перешкоджають суду призначити судовий розгляд.

В ст.ст. 109, 291 КПК України викладено вичерпні вимоги до змісту обвинувального акта та його додатків. Повернення обвинувального акта прокурору зі стадії підготовчого провадження в суді першої інстанції допускається лише у разі порушення прокурором чи слідчим цих вимог.

У відповідності до ч. 4 ст. 110 КПК України обвинувальний акт є процесуальним рішенням, яким прокурор висуває обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення і яким завершується досудове розслідування, тобто підводиться підсумок стадії досудового розслідування шляхом формулювання офіційного обвинувачення.

Відповідно до положень п. 5 ч. 2 ст. 291 КПК України обвинувальний акт, поряд з іншими відомостями, повинен містити виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення.

Згідно правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 24 листопада 2016 року (№5-328кс16), під формулюванням обвинувачення розуміється короткий виклад тексту диспозиції кримінально-правової норми, порушення якої інкримінується особі, фабула обвинувачення виступає фактично моделлю вчиненого злочину, а юридичне формулювання (формула та формулювання обвинувачення) - це правова модель злочину, вказівка на кримінально-правові норми, порушення яких інкримінується обвинуваченому.

При цьому важливим є виклад саме фактичних обставин кримінального правопорушення, бо правильне їх відображення має суттєве значення не тільки для аргументації висновків сторони обвинувачення, але і для дослідження обставин вчиненого кримінального правопорушення в суді та для реалізації права на захист. (постанова Верховного Суду від 22 вересня 2021 року (№ 51-2638км20)).

Перевіривши обвинувальний акт у кримінальному провадженні №12021121120000274 щодо ОСОБА_6 апеляційний суд приходить до висновку, що при його складанні дотримано вимоги, передбачені ст. 291 КПК України, а висновки суду першої інстанції є такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.

Суд в порушення вимог ст. 372 КПК України не навів мотивів, з яких він дійшов висновку щодо невідповідності обвинувального акта вимогам ст. 291 КПК України.

З пред`явленого обвинувачення вбачається, що фактичні обставини вчинення кримінальних правопорушень, які слідчі вважали встановленими, викладені так, як це відомо органам досудового розслідування на підставі доказів, що є в матеріалах кримінального провадження.

Висновки суду першої інстанції на предмет недотримання вимог ст. 291 КПК України, а саме не зазначення місця вчинення правопорушення,суд апеляційної інстанції вважає передчасними без врахування доводів сторони обвинувачення, до того ж ці обставини є предметом перевірки при розгляді провадження по суті і не можуть бути підставою для повернення обвинувального акта.

Також, суд першої інстанції не звернув уваги на те, що відповідно до вимог ст. 337 КПК України судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта.

За таких обставин рішення суду відносно повернення обвинувального акта з підстав, вказаних судом, не можна визнати законним і обґрунтованим.

Враховуючи наведене, апеляційний суд вважає, що приймаючи рішення щодо повернення обвинувального акту прокурору суд допустив істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, які перешкодили йому повно та всебічно розглянути кримінальне провадження і постановити законне та обгрунтоване судове рішення, що відповідно до вимог статей 412 і 415 КПК України є підставою для скасування ухвали і повернення провадження на новий розгляд у суд першої інстанції зі стадії підготовчого судового засідання.

Під час підготовчого провадження суд має перевірити відповідність обвинувального акта вимогам ст. 291 КПК України, після чого прийняти відповідне рішення, передбачене ст. 314 КПК України.

Керуючись ст. ст. 376, 404,407, 419 КПК України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргупрокурора ОСОБА_5 - задовольнити.

Ухвалу Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 04.08.2022, якою обвинувальний акт у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021121120000274 від 10.12.2021 року про обвинувачення ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 15 ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, повернуто начальнику Гайворонського відділуГолованівської окружноїпрокуратури Кіровоградської області для усунення недоліків вказаних в ухвалі - скасувати та призначити за матеріалами обвинувального акта №12021121120000274 новий розгляд у суді першої інстанції.

Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення іоскарженню не підлягає.

Судді: ( підписи )

Згідно з оригіналом:

Суддя Кропивницького

апеляційного суду ОСОБА_2

СудКропивницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення26.09.2022
Оприлюднено24.01.2023
Номер документу106467780
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

Судовий реєстр по справі —385/624/22

Ухвала від 06.11.2024

Кримінальне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

ВЕНГРИН М. В.

Ухвала від 21.05.2024

Кримінальне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

ВЕНГРИН М. В.

Ухвала від 21.05.2024

Кримінальне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

ВЕНГРИН М. В.

Ухвала від 17.08.2023

Кримінальне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

Венгрин М. В.

Ухвала від 27.04.2023

Кримінальне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

Гришак А. М.

Ухвала від 27.04.2023

Кримінальне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

Гришак А. М.

Ухвала від 27.10.2022

Кримінальне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

Ханас М. М.

Ухвала від 10.10.2022

Кримінальне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

Ханас М. М.

Ухвала від 26.09.2022

Кримінальне

Кропивницький апеляційний суд

Кабанова В. В.

Ухвала від 02.09.2022

Кримінальне

Кропивницький апеляційний суд

Кабанова В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні