Постанова
від 03.08.2010 по справі 10/48-10-1456
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" серпня 2010 р. Справа № 10/48-10-1456

Колегія суддів Одесько го апеляційного господарськ ого суду у складі:

Головуючого судді: Ми рошниченко М. А.,

Суддів: Бєляновськог о В. В. та Шевченко В. В.,

при секретарі судо вого засідання - Риковій О.М.,

за участю представникі в:

фізичної особи - підприєм ця ОСОБА_1 - не з' явися,

ПП „Транском”- не з' явився ,

розглянувши у відкр итому судовому засіданні в м . Одеса апеляційну скаргу фізичної особи- підприє мця ОСОБА_1 на рішення господарського суду Одеськ ої області від 11 червня 2010 р. у справі №10/48-10-1456 за позовом фізичної ос оби - підприємця ОСОБА_1 до ПП „Транском” про стягнення 2444,73 грн.,

ВСТАНОВИЛА:

23.03.2010 р. (вх. №2554) у господар ському суді Одеської області фізичною особою - підприємце м ОСОБА_1 (далі-позивач) пр ед'явлено позов до ПП „Транск ом” (далі-відповідач) про стя гнення 2444,73 грн. (в.т.ч. : 2000,00 грн. бо ргу; 55грн.5коп. - 3% річних; 165грн.61 к оп. - інфляційних; 223грн.56 коп. - пе ні), а також витрат по сплаті д ержавного мита та на ІТЗ судо вого процесу Свої вимоги по зивач обґрунтував тим, що він на виконання умов, укладеног о ним з відповідачем договор у перевезення б/н від березн я 2009р. здійснив 10.03.2009р. перевезен ня вантажу за заявкою відпов ідача, що підтверджується ТТ Н та податковою накладною, а відповідач у порушення умов договору не оплатив у встано влені строки ці послуги у ро змірі зазначеному в заявці. В обґрунтування позову позива ч послався на умови договору ст..ст.173,193 ГК України та ст..ст.14,5 26,610,611,625 ЦК України. (а.с.2-4).

Ухвалою господарського су ду Одеської області від 29.03.2010 р. порушено провадження у спра ві (а.с.1).

30.04.2010 р. (вх. №11311) відповідач зве рнувся до суду з з' явою про з астосування строків позовно ї давності та відмову у задов оленні позову з огляду на так е, що зобов' язання по оплаті послуг виникли 07.04.2009р., а позива ч звернувся до суду з позовом після спливу шестимісячног о строку позовної давності п ередбаченого ч.5 ст. 315 ГК Україн и (а.с.35).

17.05.2010р. ( вх. 12494) позивач надав суд у уточнення позовних вимог, в яких уточнив строк, з якого н им нараховувались 3% річних, і нфляційні та пеня (а.с.41-42).

В заяві, яка надійшла до суду 17.05.2010р. (вх.12495)позивач заз начив, що до вказаних відноси н повинен застосовуватись од норічний строк позовної давн ості відповідно до п.6 ч.2 ст.258 ЦК України і цей строк ним пропу щено не було (а.с.44-45).

Рішенням господарського с уду Одеської області від 11.06.2010 р . ( підписаним суддею Смелянец ь Г.Є. -14.06.2010р. ) ) в задоволенні позо ву відмовлено з огляду на так е.

Суд визнав факт здійснення позивачем, згідно умов догов ору та за заявкою відповідач а, перевезення вантажу, та, дій шов висновку, що відповідач п овинен був розрахуватись з п озивачем за ці послуги до 13.04.200 9р., а тому, звернувшись до суду з позовом лише 23.03.2010р., позивач пропустив встановлений спец іальною нормою, а саме: ч.5 ст.31 5 ГК України шестимісячний ст рок позовної давності, який з астосовується до спорів між перевізниками та вантажовід правниками / вантажоодержува чем і є заява відповідача пр о застосування позовної давн ості (а.с.62-65).

Не погоджуючись з вищезазн аченим рішенням позивач звер нувся до Одеського апеляційн ого господарського суду з ап еляційною скаргою , в якій просить скасувати це рішенн я і прийняти нове рішення, як им задовольнити його позов у повному обсязі, з тих підстав , що місцевий суд необґрунтов ано визнав відповідача вант ажовідправником, і тому поси лково застосував строки поз овної давності передбачені ч .5 ст.351 ГК України, тоді як відпо відач, як вбачається з ТПН, не був ні вантажовідправником, ні вантажоодержувачем , а був , згідно умов договору, лише з амовником послуг по перевезе нню вантажу, а тому строк позо вної давності необхідно розр аховувати не за нормами ч.5 ст .351 ГК України, а за нормами ст.25 8 ЦК України, тобто один рік, а цей строк він не пропустив.

Скаржник також заявив клоп отання про поновлення йому п роцесуального строку на звер нення до суду з цією апеляцій ною скаргою.

Ухвалою Одеського апеляці йного господарського суду ві д 12.07.2010 р. скаржнику відновлено строк на подання апеляційної скарги, прийнято її до прова дження та призначено до розг ляду на 03.08.2010 р. о 14.00, про що учасни ки процесу, згідно приписів с т. 98 ГПК України, були належним чином повідомлені.

02.08.2010р. до суду надійшло письм ове клопотання скаржника про розгляд справи за його відсу тністю, в якому він також підт римав скаргу у повному обсяг у.

Представники сторін в судо ве засідання не з' явились, і, судова колегія, враховуючи клопотання скаржника, прийн яла рішення про розгляд спра ви за їх відсутністю.

Оскільки учасники процесу не з' явились в судове засід ання технічна фіксація судов ого процесу не здійснювалась , але вівся протокол судового засідання.

Згідно ст. 85 ГПК України, в су довому засіданні оголошува лись лише вступна та резолют ивна частини судової постано ви.

Ознайомившись з доводами а пеляційної скарги, дослідивш и обставини справи та наявні у ній докази, відповідність викладених в рішенні виснов ків цим обставинам і доказам , а також перевіривши додержа ння та правильність застосув ання судом першої інстанції норм матеріального та процес уального права, судова колег ія встановила наступне.

Матеріали справи свідчать , і ці обставини встановив та д ослідив місцевий суд та визн аються сторонами, що на викон ання договору перевезення б/ н від березня 2009р., укладеного між позивачам та відповідаче м ( шляхом факсимільного зв' язку) та заявки відповідача п озивач здійснив 10.03.2009р. переве зення вантажу по вказаному в ідповідачем в заявці маршру ту, прийнявши та здавши його зазначеним у ній особам.

Відповідач згідно умов зая ви та умов договору повинен б ув оплатити позивачу це пере везення в сумі 2000 грн. на протя зі 15 банківських днів, починаю чи з дня отримання передбаче них умовами договору докумен тів.

З матеріалів справи вбачає ться, і це визнається відпові дачем, що документи були отри мані ним 23.03.2009р., тобто, враховую чи умови договору, він повине н був здійснити оплату у стро к до 13.04.2009р., що ним зроблено не б уло і це ним визнається.

Місцевий суд дійшов виснов ку, що взаємовідносини між по зивачем та відповідачем по п латі цього перевезення є від носинами перевізника і ванта жовідправника/вантажоодерж увача, а тому, встановивши, що позивач при зверненні до суд у з позовом пропустив встано влений ч.5 ст.315 ГК України шести місячний строк позовної давн ості, і, враховуючи заяву відп овідача про застосування поз овної давності, відмовив в за доволенні позову.

Позивач вважає, що відповід ач у цих взаємовідносинах не був вантажовідправником/ва нтажоодержувачем, а був замо вником і тому, при вирішенні п итання строків позовної давн ості, слід було застосовуват и загальні норми ст.258 ЦК Украї ни, а не спеціальні, передбач ені ч.5 ст.315 ГК України.

Проаналізувавши наявні у м атеріалах справи документи, позиції сторін та висновки м ісцевого суду та, зробивши ан аліз правових норм, судова ко легія встановила таке. У договорі, на під ставі якого здійснювалось пе ревезення визначено, що пози вач є „Перевізником”, а відпо відач „Замовником” (а.с.11-12).

У товарно- транспортній н акладній БЄС №150 від 10.03.2009р. замов ником та вантажовідправнико м вантажу зазначено одну і ту ж саму особу - ПП „ТД КМК”, то бто не відповідача, в вантажо одержувачем - ЗАО „АЄробуд” , тобто теж не відповідача, одн ак перевізником зазначено по зивача (а.с.15).

Саме ця ТНТ, на думку позива ча, підтверджує виконання ни м умов договору та заявки від повідача .

Слід зазначити, що відповід ач визнає цей факт, тобто, що с аме на підставі вказаної ТНТ позивачем здійснювалось пе ревезення для нього (відпові дача) вантажу згідно умов дог овору та його заявки .

Водночас, в заявці на переве зення вантажу, яку направив в ідповідач позивачу зазначен о, що відправником вантажу є ПП „Транском”, тобто відпові дач.

У главах 64 ЦК України і 32 ГК України, які регулюють питан ня перевезення вантажів, від сутні поняття і не зазначені такі учасники договору пере везення вантажів як „замовни к перевезення”, а лише визнач ені такі учасники, як „переві зник вантажу” „вантажовідп равник” та „вантажоодержув ач”.

Проте, у ст.1 Закону України „Про автомобільний транспор т” визначено , що замовник тр анспортних послуг - це юридич на або фізична особа, яка за мовляє транспортні послуги з перевезення пасажирів чи/т а вантажів.

Згідно „Правил перевезень вантажів автомобільним тран спортом в Україні", затвердже них наказом Мінтрансу Україн и від 14.10.1997 за № 363 , вантажовідпр авником є будь-яка фізична аб о юридична особа, яка подає пе ревізнику вантаж для перевез ення.

Проаналізувавши вищезазн ачені положення нормативних актів, умови укладеного між сторонами договору, заявку н а перевезення та ТНТ, судова к олегія дійшла висновку, що на відповідача, який є замовник ом перевезення, розповсюджую ть права і обов' язки вантаж овідправника в розумінні вищ евказаних норм, тобто, в даном у випадку права і обов' язки замовника і вантажовідправ ника тотожні, відтак взаємов ідносини сторін за цим догов ором повинні регулюватись но рмами, які регламентують від носини перевізника і вантажо відправника.

Пункт 3 статті 925 ЦК України п ередбачає, що до вимог, які вип ливають із договору перевезе ння вантажу, пошти, застосову ється позовна давність в оди н рік. Одночасно, пунктом 5 ста тті 315 ГК України встановлено, що для пред'явлення перевізн иком до вантажовідправника т а вантажоодержувачів позові в, що випливають з перевезенн я, встановлюється шестимісяч ний строк.

При такій колізії норм нага льним є питання - якою правово ю нормою має керуватись госп одарський суд при з'ясуванні обставин дотримання перевіз ником строків позовної давно сті?

Відповідно до частини друг ої статті 9 ЦК України встанов лено, що законом можуть бути п ередбачені особливості регу лювання майнових відносин у сфері господарювання. Це сто сується і положень про позов ну давність.

Частиною першою статті 223 ГК України передбачено, що при р еалізації в судовому порядку відповідальності за правопо рушення у сфері господарюван ня, застосовуються загальний та скорочені строки позовно ї давності, передбачені ЦК Ук раїни, якщо інші строки не вст ановлено цим Кодексом.

Згідно з частиною п'я тою статті 315 ГК України для пр ед'явлення перевізником до в антажовідправників та ванта жоодержувачів позовів, що ви пливають з перевезення, вста новлюється шестимісячний ст рок.

Між нормами частини третьо ї статті 925 ЦК України та части ни п'ятої статті 315 ГК України н е має суперечності, бо вони сп іввідносяться як загальна та спеціальна: за загальним пра вилом до вимог, що випливають із договору перевезення ван тажу, пошти, застосовується п озовна давність в один рік з м оменту, що визначається відп овідно до транспортних кодек сів (статутів), але для пред'яв лення перевізником до вантаж овідправників та вантажооде ржувачів позовів, що виплива ють з перевезення, встановлю ється шестимісячний строк.

З огляду на викладене, судов а колегія дійшла висновку, що доводи позивача про те, що пр и вирішенні цього спору необ хідно застосовувати строки п озовної давності встановлен і ЦК України, а не спеціальні, передбачені ч.5 ст.315 ГК Україн и, є хибними і не можуть прийм атись до уваги, та, бути підста вою для скасування рішення м ісцевого суду.

За таких обставин судова ко легія вважає, що місцевий суд правильно застосував спеціа льні строки позовної давност і встановлені ч.5 ст.315 ГК Україн и і вмотивовано відмовив поз ивачу в задоволенні позову у зв' язку пропуском позовн ої давності.

Відповідно до статті 104 ГПК України підставами для скас ування або зміни рішення суд у є: 1) неповне з'ясування обста вин, що мають значення для спр ави; 2) недоведеність обставин , що мають значення для справ и, які місцевий господарськи й суд визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні місцево го господарського суду, обст авинам справи; 4) порушення аб о неправильне застосування н орм матеріального чи процесу ального права.

На думку судової колегії, мі сцевий суд повністю встанови в та дослідив фактичні обста вини справи, дав повну та все бічну оцінку наявним у ній до казам та правильно застосува в норми матеріального права, тобто рішення місцевого суд у відповідає вищезазначеним вимогам і підстав для скасув ання цього рішення передбаче них ст.104 ГПК України судова ко легія не вбачає.

Наведений позивачем в апел яційній скарзі єдиний довід не спростовує висновків міс цевого суду та не доводять їх помилковість, а тому не може б ути підставою для скасування судового рішення.

Будь-яких інших доводів, щод о незаконності рішення місце вого суду та допущення ним по рушень норм матеріального та процесуального права, крім в ищезазначеного та визнаного апеляційною інстанцією необ ґрунтованим та безпідставни м, скаржник не навів.

Перевіряючи, згідно припис ів ст.101 ГПК України, законніст ь і обґрунтованість рішення місцевого суду в повному обс ягу, тобто не тільки на підста вах викладених у апеляційній скарзі, судова колегія не вс тановила будь - яких порушень норм матеріального і процес уального права з боку місцев ого суду і вважає, що зроблені місцевим судом висновки від повідають фактичним обстави нам справи, наявним в них дока зам та приписам чинного зако нодавства.

З огляду на викладене, судов а колегія не вбачає, будь-яких передбачених ст.104 ГПК Україн и, правових підстав для скасу вання рішення місцевого суду і задоволення апеляційної с карги.

Керуючись ст.ст. 99, 101-105 Г ПК України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Рішення господарс ького суду Одеської області від 11 червня 2010 р. у справі №10/48-10-145 6 за позовом фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 до ПП „ Транском” про стягнення 2444,73 г рн. - залишити без змін , а апеляційну скаргу ф ізичної особи- підприємця ОСОБА_1 на це рішення - без задоволення .

Постанова, згідно ст. 105 ГПК У країни, набуває законної сил и з дня її оголошення і може бу ти оскаржена у касаційному п орядку до Вищого господарськ ого суду України.

Головуючий: Мирошниченко М. А.

Судді: Бєляновський В. В.

Шевченко В. В.

Повний текст пост анови підписано 04.08.2010 р.

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення03.08.2010
Оприлюднено19.08.2010
Номер документу10654728
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —10/48-10-1456

Ухвала від 21.05.2010

Господарське

Господарський суд Одеської області

Продаєвич В.О.

Ухвала від 21.05.2010

Господарське

Господарський суд Одеської області

Продаєвич В.О.

Ухвала від 30.04.2010

Господарське

Господарський суд Одеської області

Смелянець Г.Є.

Ухвала від 16.04.2010

Господарське

Господарський суд Одеської області

Смелянець Г.Є.

Ухвала від 29.03.2010

Господарське

Господарський суд Одеської області

Смелянець Г.Є.

Рішення від 11.06.2010

Господарське

Господарський суд Одеської області

Смелянець Г.Є.

Постанова від 03.08.2010

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мирошниченко М.А.

Ухвала від 12.07.2010

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мирошниченко М.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні