Ухвала
від 04.10.2022 по справі 948/695/22
МАШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 948/695/22

Номер провадження 2/948/260/22

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

04.10.2022 суддя Машівського районного суду Полтавської області Кравець С.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про оспорювання батьківства

в с т а н о в и л а :

у вересні 2022 року позивач звернувся до суду з вказаною заявою.

При вирішенніпитання провідкриття провадженняу справівстановлено,що позовназаява поданаз порушеннямвимог ч.4ст.177ЦПК України,якою визначено,що допозовної заявидодаються документи,що підтверджуютьсплату судовогозбору,або документи,що підтверджуютьпідстави звільненнявід сплатисудового зборувідповідно дозакону.Крім цього, всупереч п.9 ч.3 ст. 175 ЦПК України позивач не вказав попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.

Так, позовна заява містить одну вимогу немайнового характеру, зокрема виключити відомості про ОСОБА_1 , як батька дитини з актового запису від 04.05.2011 р. №05 про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений Андріївською сільською радою Машівського району Полтавської області.

В порушення вищевказаних норм позивачем не додано до позову документ, що підтверджує сплату судового збору, водночас він вказав, що є учасником бойових дій, а тому вважає, що звільнений від сплати суми судового збору під час розгляду справи в усіх інстанціях на підставі п.16 ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. про що надав посвідчення серія НОМЕР_1 , в якому зазначено, що пред`явник цього посвідчення має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій.

Відповідно до ч.2 ст.133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з п.1 ч.1 ст.3 Закону України«Просудовийзбір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством; за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення тощо.

Так, стаття 4 Закону України «Про судовий збір» не містить п.16, на який посилається заявник, в той час як у пунктах 13 та 16 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» визначено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав; позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов`язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно допунктів 19-21частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до правового висновку, викладеного у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 лютого 2020 року по справі № 545/1149/17, норма п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України № 3674-VI «Про судовий збір», згідно із якою учасники бойових дій під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються від сплати судового збору, у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав, має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору. Так, правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У статті 22цього жЗакону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань. Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону.

Тому, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України № 3674-VI «Про судовий збір», суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень ст.ст.12,22 Закону України № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Таким чином, учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору за подання позовів не будь-якого характеру, а лише тих, що спрямовані на захист їх соціальних прав, як учасників бойових дій.

Як убачається з позовної заяви позивач подав позов про оспорювання батьківства, тобто позов, що виникає з сімейних правовідносин, предмет розгляду якого не стосується соціального та правового захисту заявника як учасника бойових дій, а тому позивач за даним позовом не звільнений від сплати суми судового збору відповідно до пп.13,16 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».

За змістом п.п. 2.2 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду позовної заяви немайнового характеру судовий збір справляється фізичною особою в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Частиною 1 статті 4 зазначеного Закону установлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом на 1 січня 2022 року складає 2481 грн.

Виходячи зі вказаних норм закону, розмір судового збору за вимогу немайнового характеру заявлену фізичною особою станом на 01.01.2022 року становить 992,40 грн.

Згідно з вимогами ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.

Враховуючи викладене, позовну заяву слід залишити без руху, з наданням позивачу строку для усунення недоліків, зокрема: сплатити судовий збір за заявлену вимогу немайнового характеру у розмірі 992,40 грн на рахунок діючий з 01.01.2022 р., який розміщений на офіційному вебсайті Машівського районного суду Полтавської області та надати оригінал документа на підтвердження його сплати або надати документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, а також навести у позові (або додати на окремому аркуші) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку з розглядом справи, з урахуванням сплаченої суми судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. 185 ЦПК України

у х в а л и л а :

позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про оспорювання батьківства залишити без руху.

Позивачу надати десятиденний строк з дня отримання копії ухвали суду для усунення недоліків, зазначених в її змісті.

У випадку не усунення недоліків у встановлений судом строк, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачеві.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

Суддя С.В.Кравець

СудМашівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення04.10.2022
Оприлюднено05.10.2022
Номер документу106579003
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —948/695/22

Ухвала від 01.11.2022

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Кравець С. В.

Ухвала від 04.10.2022

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Кравець С. В.

Ухвала від 04.10.2022

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Кравець С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні