ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2022 року справа № 927/257/22 Господарський суд Чернігівської області у складі судді Демидової М.О., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР -АГРО",
про ухвалення додаткового рішення у справі №927/257/22
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-АГРО", вул. Промислова,20, м. Обухів, Київська область, 08702; ел. адреса: Sergiy.Bokhan@spektr-agro.com
до першого відповідача: Фермерського господарства "Адама", пров. Підгірного, буд. 2, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000; ел. адреса:artem-adamenko@ukr.net
до другого відповідача: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ; ел. адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1
про стягнення 391971,21 грн.
без виклику сторін
встановив:
До Господарського суду Чернігівської області звернувся позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР-АГРО", про солідарне стягнення з Фермерського господарства "Адама" та ОСОБА_1 заборгованості у сумі 292904,92 грн., відсотків за користування товарним кредитом у сумі 40405,06 грн., 56% річних у сумі 36400,46 грн. та 22260,77 грн. інфляційних нарахувань.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем-1 зобов`язань, які виникли на підставі договору поставки №156/21-ЧН від 25.05.2021 та не виконанням відповідачем-2 взятих на себе зобов`язань за договором поруки №П/156/21-ЧН від 25.05.2021.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 14.07.2022 відкрите спрощене позовне провадження у справі №927/257/22 без повідомлення учасників сторін.
Рішенням Господарського суду Чернігівської області у справі №927/257/22 від 23.09.2022 позов задоволено повністю, стягнуто солідарно з Фермерського господарства "Адама" та ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр-Агро" заборгованість у сумі 292904,92 грн., пеню у сумі 39160,99 грн., штраф у сумі 117161,97 грн., 56 % річних у сумі 69205,81 грн., індекс інфляції у сумі 41299,59 грн. та відсотки за користування товарним кредитом у сумі 40405,06 грн.; стягнуто з Фермерського господарства "Адама" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр-Агро" 4501,04 грн. витрат зі сплати судового збору; стягнуто з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр-Агро" 4501,04 грн. витрат зі сплати судового збору.
Позивачем у позовній заяві було зазначено, що орієнтовна сума витрат на професійну правничу допомогу становить 95180,81 грн., додаткові докази будуть надані у встановлені Господарським процесуальним кодексом України строки.
27.09.2022 від позивача на адресу суду надійшла заява про ухвалення додаткового рішення від 26.09.2022, у якій позивач просить суд стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу у сумі 70589,17 грн.
Згідно ч. 1 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати; судом не вирішено питання про судові витрати.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення (ч. 3 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України).
У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви (ч. 4 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України).
З наведених норм Господарського процесуального кодексу України вбачається, що судом може бути розглянута заява про ухвалення додаткового рішення у письмовому провадженні без виклику учасників справи.
Розглянувши матеріали справи, заяву позивача про ухвалення додаткового рішення щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 3 ч. 1ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Відповідно до ст.123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч. 2-6 ст.126 Господарського процесуального кодексу України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст.1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Згідно із ч. 3 ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Як встановлено судом, у позовній заяві позивачем зазначено, що попередній (орієнтовний) розмір витрат на професійну правову допомогу становить 95180,81 грн., заява про компенсацію витрат на професійну правничу допомогу буде подано в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України після ухвалення рішення у справі з наданням необхідних доказів.
23.09.2022 судом ухвалено рішення у справі №927/257/22, яким позов задоволено повністю, стягнуто солідарно з Фермерського господарства "Адама" та ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр-Агро" заборгованість у сумі 292904,92 грн., пеню у сумі 39160,99 грн., штраф у сумі 117161,97 грн., 56% річних у сумі 69205,81 грн., індекс інфляції у сумі 41299,59 грн. та відсотки за користування товарним кредитом у сумі 40405,06 грн.; стягнуто з Фермерського господарства "Адама" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр-Агро" 4501,04 грн. витрат зі сплати судового збору; стягнуто з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр-Агро" 4501,04 грн. витрат зі сплати судового збору.
У передбачений ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України строк від позивача на адресу суду надійшла заява про ухвалення додаткового рішення щодо розподілу судових витрат від 26.09.2022, у якій ТОВ "Спектр-Агро" просить суд стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу у сумі 70589,17 грн. До поданої заяви представник позивача додано копію детального опису робіт (наданих послуг), копію акту здачі-приймання виконаних правових послуг №71 від 23.09.2022, докази направлення учасникам справи.
У підтвердження вимоги про стягнення витрат на оплату послуг адвоката позивачем надано копію договору про надання правової (правничої) допомоги №13 від 04.01.2021, укладений між адвокатом Боханом С.О. та позивачем (далі - договір); копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серія КС № 6846/10, виданого Бохану С.О.; копію довіреності на ім`я Бохана С.О. від 31.12.2021 на представлення інтересів "ТОВ "Спектр-Агро"; копію додатку №31 від 16.05.2022 до договору про надання правничої допомоги №13 від 04.01.2021 "Розмір та порядок оплати праці Адвоката"; копію додатку № 1 "Детальний опис робіт (наданих послуг) за позовом ТОВ "Спектр-Агро" до ФГ «Адама» та ОСОБА_1 за договором поставки № 156/21-ЧН від 25.05.2021 та договором поруки № П/156/21-ЧН від 25.05.2021; копію акту здачі - прийняття виконаних правових послуг за договором про надання правової (правничої) допомоги №71 від 23.09.2022.
Згідно з п. 1.1 договору адвокат бере на себе зобов`язання надавати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених цим Договором, а замовник зобов`язаний оплатити замовлення у порядку та строки обумовлені сторонами.
Пунктом 1.4 договору визначено, що замовник зобов`язується своєчасно забезпечувати адвоката всім необхідним для виконання доручень, передбачених цим договором, зокрема документами та інформацією; оплачувати витрати, в тому числі судові, що необхідні для виконання доручень; своєчасно оплачувати послуги адвоката.
Згідно з п. 3.1 договору за правову допомогу, передбачену у п. 1.2 договору замовник сплачує адвокату винагороду в розмірі, визначеному додатками до договору.
Відповідно до п. 4.1 договору умови та порядок розрахунків з адвокатом за надання правової допомоги, визначаються сторонами в додатках до договору.
Згідно додатку №31 до договору "Розмір та порядок оплати праці Адвоката" (визначено вартість послуг адвоката:
1. Зустріч з клієнтом з метою з`ясування обставин справи, по якій надається професійна правнича допомога у спірних правовідносинах, година - 1240,50 грн.
2. Підготовка позовної заяви (правовий аналіз наданих клієнтом документів, пошук та аналіз законодавства та актуальної судової практики з питань застосування законодавства у спірних взаємовідносинах, складання тексту позовної заяви), документ - 25000,00 грн.
3. Складання розрахунку позовних вимог, документ - 5000,00 грн.
4. Складання розрахунку основного боргу та відсотків за ТК , документ - 3000,00 грн.
5. Складання попереднього (орієнтовного) розрахунку судових витрат, документ - 2000,00 грн.
6. Збір та підготовка письмових доказів (додатків до позовної заяви), година - 1240,50 грн.
7. Підготовка копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу, година - 1240,50 грн.
8. Участь у судовому розгляді справи - підготовка відповіді на відзив (правовий аналіз відзиву на позовну заяву, пошук та аналіз законодавства та актуальної судової практики з питань застосування законодавства у спірних правовідносинах, складання тексту відповіді на відзив), судовий розгляд - перша інстанція - 20000,00 грн.
9. Складання заяв, клопотань і заперечень з процесуальних питань, документ - 3000,00 грн.
10. Участь в судових засіданнях - 3000,00 грн.
11. Оплата професійної правничої допомоги за прийняття рішення на користь клієнта - % від стягуваної суми - 5,00 %.
Відповідно до п. 3 додатку №31 сторони домовились, що розмір оплати професійної правничої допомоги за годину роботи адвоката становить 50 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на день укладення даного додатку (2481,00 грн. :2=1240,50 грн).
Згідно п. 4.1 додатку №31 оплата послуг з представництва інтересів у суді першої інстанції здійснюється в наступному порядку: 100 % вартості послуги сплачується замовником адвокату протягом 30-ти календарних днів з дня проголошення рішення суду першої інстанції.
Відповідно до п. 8 додатку №31 сторонами визначено порядок приймання-передачі наданої правової допомоги:
8.1 Правова допомога вважається наданою після підписання акту приймання-передачі наданої правової допомоги, який підписується сторонами.
8.2. Адвокат надає замовнику акт приймання-передачі наданої правової допомоги, в якому зазначається зміст наданої правової допомоги, розмір вартості послуг, які підлягають сплаті відповідно до умов Договору, додаткові витрати, які були понесені адвокатом понад узгоджену суму вартості послуг (якщо такі мали місце).
Факт надання правової допомоги підтверджується актом здачі - приймання виконаних правових послуг від 23.09.2022, згідно якого адвокатом надано позивачу правові послуги загальною вартістю 70589,17 грн, які складаються з наступних послуг:
1. Зустріч з клієнтом з метою з`ясування обставин справи, по якій надається професійна правнича допомога у спірних правовідносинах, 1 година - 1240,50 грн.
2. Підготовка позовної заяви (правовий аналіз наданих клієнтом документів, пошук та аналіз законодавства та актуальної судової практики з питань застосування законодавства у спірних взаємовідносинах, складання тексту позовної заяви, складання заяви про зміну предмету позову та збільшення позовних вимог), 1 документ - 25 000,00 грн.
3. Складання розрахунку позовних вимог, 1 документ - 5000,00 грн.
4. Складання розрахунку основного боргу та відсотків за ТК, 1 документ - 3000,00 грн.
5. Складання попереднього (орієнтовного) розрахунку судових витрат, 1 документ - 2000,00 грн.
6. Збір та підготовка письмових доказів (додатків до позовної заяви), 2,5 години - 3101,25 грн.
7. Підготовка копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу, 1 година - 1240,50 грн.
8. Оплата професійної правничої допомоги за прийняття рішення на користь клієнта
- 30006,92 грн.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами (частини 5-6 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).
Таку правову позицію щодо права суду зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони викладено в постанові Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19.
Клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката від відповідача не надходило.
Вирішуючи питання стягнення витрат на професійну правничу допомогу суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично та чи була їх сума обґрунтованою.
Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи, зокрема, на складність справи, витрачений адвокатом час.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи.
Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 02.07.2020 у справі № 362/3912/18 (провадження № 61-15005св19).
Вивчивши надані відповідачем докази понесених ним судових витрат на правничу допомогу, зазначені у акті прийому-передачі, з урахуванням матеріалів справи, її категорії та складності, характер та обсяг наданих адвокатом послуг, з урахування ціни заявленого позову (6000138,34 грн.), суд зазначає таке.
У пунктах 3, 4 Акту здачі-приймання виконаних правових послуг від 23.09.2022 вказано послуги із складання розрахунку позовних вимог та складання розрахунку основного боргу та відсотків ТК.
Суд не погоджується з обґрунтованістю витрат на такі послуги, оскільки у даному випадку вбачається лише штучне дрібнення наданих послуг з метою збільшення їх в числовому та вартісному виразі. Так, підготовка позовної заяви (п. 2 Акту) передбачає не тільки фізичний набір (друк) її тексту, але й цілий комплекс необхідних відповідних дій, як то загальне визначення предмету позову і його розміру, обґрунтування їх фактичними обставинами та правовими підставами, наведення та надання відповідних доказів, що включає в себе також здійснення і надання відповідних розрахунків позовних вимог. Штучне дрібнення наданих послуг (послуги із складання розрахунку позовних вимог та складання розрахунку основного боргу та відсотків ТК) за своєю суттю належить до складу загального розміру позовних вимог.
Враховуючи вищезазначене суд вважає, що такі витрати не підлягають покладенню на відповідача.
У п. 5 Акту зазначено послугу - складання попереднього (орієнтовного) розрахунку судових витрат, однак такий розрахунок вже існував як додаток № 31 до договору правової допомоги. Розрахунок вартості юридичних послуг за своєю суттю є лише оформленням фінансово-договірних взаємовідносин між клієнтом та адвокатом і не підпадає під розуміння правничої допомоги у призмі ст. 1, 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", а тому не підлягає покладенню на відповідача.
Пунктом 6 Акту визначено послугу у зборі та підготовці письмових доказів (додатків до позовної заяви), однак як визначено п.2 Акту та матеріалів позовної заяви, підготовка та подання позову здійснювалась виключно на основі наявних у клієнта та одразу наданих ним адвокату документів. Будь-яких доказів самостійного отримання адвокатом доказів останнім суду не надано. Вчинення адвокатом дій щодо самостійного збору письмових доказів суду не доведено.
Пункт 7 Акту містить послуги з підготовці копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу, однак суд вважає, що роботи, пов`язані з підготовкою копій документів іншим особам, не можуть включатись саме до витрат на професійну правничу допомогу, оскільки така діяльність адвоката не пов`язана з наданням правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення, а носить суто технічний характер, що може і повинна виконуватись, навіть некваліфікованим персоналом, а відтак і не може оплачуватись на рівні гонорару адвоката. Крім того, зазначені у п. 7 Акту послуги не є послугами з надання правничої допомоги у розумінні ст. 1, 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", а тому не підлягають відшкодуванню відповідачем.
Враховуючи вищевикладене суд доходить висновку про те, що позивачем доведено факт надання адвокатом Боханом С.О. вказаних послуг за надання правової допомоги , наведених у п. 1,2,8 Акту, на суму (1240,50+25000+30006,92) 56247,42 грн.
Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 03.10.2019 у справі N 922/445/19 дійшов висновку, що витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини 2статті 126 цього Кодексу).
Згідно ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
З урахуванням викладеного вище витрати на оплату послуг адвоката у розмірі 56247,42 грн. підлягають стягненню солідарно з відповідачів на користь позивача у справі на підставі положень ст.129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 129, 232, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
вирішив:
Стягнути солідарно з Фермерського господарства "Адама" (пров. Підгірного, буд. 2, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000, код 41938744) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр-Агро" (код 36348550, вул. Промислова, 20, м. Обухів, Київська область, 08702) 56247 грн. 42 коп. витрат на професійну правничу допомогу. Видати наказ.
Додаткове рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено до Пінічного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України .
Додаткове рішення підписане 03.10.2022.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя М.О. Демидова
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2022 |
Оприлюднено | 05.10.2022 |
Номер документу | 106582206 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Демидова М.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні