Справа № 291/627/21
2/291/68/22
У К Р А Ї Н А
Ружинський районний суд Житомирської області
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
14 вересня 2022 року
Ружинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Митюк О.В.,
за участю секретаря судового засідання Герасимчук Н.П.,
представника позивача Бойка А.С.,
розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за позовом
ОСОБА_1
до Приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма Світанок»
про розірвання договору оренди землі,
в с т а н о в и в:
Позивачка звернулася до суду з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма Світанок» про розірвання договору оренди землі. Позовні вимоги мотивує тим, що їй на праві власності відповідно до Державних актів на право власності на земельну ділянку серія ЯБ 7782 та ЯБ№857781 належать земельні ділянки за кадастровими номерами 284200:02:000:0016 та 1825284200:02:000:0207 які надані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та знаходяться на території Крилівської сільської ради Ружинського району Житомирської області. Відповідно до договору оренди землі б/н від 15 липня 2015 року зазначені земельні ділянки були передані нею в оренду Приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма «Світанок». Досягаючи згоди з істотних умов даного договору оренди, позивачка висловила свою волю на існування права оренди у відповідача до 2022 року (включно до закінчення сільськогосподарських робіт), таким чином сторони визначили строк на який укладається договір тривалістю у сім років (п. 5 Договору). 05.08.2020 року позивачкою було взято витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, з якого видно, що 15 липня 2015р. між нею та ПСП «Агрофірма іСзітанок» укладений договір оренди земельних ділянок строком на 7 років. Разом з тим право оренди було зареєстроване лише 07.05.2018, тобто майже через три роки з дати укладення. Позивач не позбавлений можливості звернутися до суду з таким позовом у разі, якщо є об`єктивні обставини, що вказують на наявність значної міри позбавлення того, на що орендодавець розраховував при укладенні договору оренди земельної ділянки, зокрема: чи мав орендодавець можливість контролювати дії орендаря з державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, оскільки передача земельної ділянки відбулася у день підписання договору оренди, а державна реєстрація лише майже через три роки, та чи мав орендодавець підстави враховувати, що строк дії договору оренди закінчиться саме у 2022 році. В даному випадку, позивач не міг контролювати дії ПСП «Агрофірма «Світанок» з державної реєстрації права оренди земельної ділянки, оскільки за усталеною практикою саме агрофірма здійснювала реєстрацію усіх договорів, у позивачки навіть був відсутній її примірник договору. Крім того, позивач вважає, що порушено її право на користування об`єктом оренди, оскільки через дії ПСП «Агрофірма «Світанок» щодо несвоєчасної реєстрації права оренди безпідставно перенесено строк дії договору оренди до 07.05.2025 року і вона на три зайвих роки позбавлена можливості визначати подальшу долю належних їх земельних ділянок враховуючи ринкові реалії і відкриття ринку землі.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав викладених в позовній позові, та просив суд їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час, місце розгляду справи. Відповідачем подано відзив на позов, в якому зазначив, що позивачем обрано неефективний спосіб захисту своїх прав, який не підлягає задоволенню. Позивач не надав суду докази порушення прав відповідачем.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, встановив наступне.
Як встановлено в судовому засіданні позивачка є власником земельних ділянок площею 2,9540 га та 0,8326 га, які знаходяться на території Крилівської сільської ради Ружинського району Житомирської області, з кадастровими номерами 284200:02:000:0016 та 1825284200:02:000:0207 які надані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що стверджується державними актами на право власності на земельні ділянки серія ЯБ №857782 та ЯБ№857781 виданих 04 липня 2006 року Ружинською районною державною адміністрацією (а.с.9-10).
Відповідно договору оренди землі без номера від 15.07.2015 року, та акту прийому передачі земельних ділянок від 15.07.2015 року, зазначені земельні ділянки були передані позивачем в оренду Приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма «Світанок». Строк дії договору 7 років. (а.с.6-8).
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень наданого позивачу 05.08.2020 року Ружинською селищною радою, вбачається, що право оренди договору від 15 липня 2015р. укладеному між позивачкою та ПСП «Агрофірма Світанок» строком на 7 років, було зареєстроване лише 07.05.2018, тобто майже через три роки з дати укладення вищевказаного договору (а.с.11-14).
Метою укладення будь-якого цивільного правочину є отримання певних правових наслідків через реалізацію сторонами своїх суб`єктивних прав та обов`язків. Правочин, укладений без наміру створення правових наслідків, які ним обумовлені, є фіктивним.
Разом з тим реалізувати свої суб`єктивні права та обов`язки сторони договору оренди земельної ділянки можуть лише після державної реєстрації права оренди.
Орендодавець та орендар підписали договір оренди земельної ділянки 15 липня 2015 року, При цьому сторони узгодили у пункті 5 договору строк його дії - 7 років, у пункті 28 передбачили обов`язок орендаря приступати до використання земельної ділянки після державної реєстрації договору оренди землі, та у пункті 39 визначили, що цей договір набирає чинності після підписання його сторонами. Право оренди земельної ділянки у Орендаря виникає з моменту державної реєстрації цього права. Інших строків чи термінів початку перебігу чи закінчення дії договору його текст не містить.
Разом з тим право оренди було зареєстроване лише 07.05.2018, тобто майже через три роки з дати укладення.
Згідно з частиною п`ятою статті б Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до статей 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (частина друга статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Таким чином, учасники правочину, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують відповідний письмовий документ, надаючи згоді встановленої форми. Разом з тим, цивільні права та обов`язки, на досягнення яких спрямоване волевиявлення сторін під час укладення договорів оренди, набуваються після відповідної державної реєстрації.
Системний аналіз наведених положень чинного законодавства дає підстави для висновку, що для визначення початку перебігу та закінчення строку дії договору оренди землі має значення не момент його підписання, а момент вчинення реєстраційних дій, тобто внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень як єдиної державної інформаційної системи, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обтяження, суб`єктів речових прав, технічні характеристики об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об`єктів нерухомого майна, з якими закон пов`язує набрання чинності договору, а саме можливість реалізації сторонами своїх суб`єктивних прав та обов`язків, саме такий правовий висновок сформований (Правова Позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду у справі №278/3528/19)
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15 січня 2020 року у справі № 322/1178/17 (провадження № 14-338цс19) та підтримана 12 січня 2021 року у справі № 229/5551/18 (провадження № 61-2060св20), 12 квітня 2021 року Верховним Судом у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду в рамках справи № 394/574/19, провадження № 61-13790св20 (ЄДРСРУ № 96207965), 02 червня 2021 року Верховним Судом у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду в рамках справи № 291/427/17.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від , 15 січня 2020 року у справі № 322/1178/17 зазначає, що обов`язок забезпечити державну реєстрацію договору оренди покладено на орендаря.
Згідно із частиною другою статті 90 ЗК України порушені права власників земельних ділянок підлягають поновленню в порядку, встановленому законом.
У пункті «ї» частини першої статті 211 ЗК України передбачено, що порушенням земельного законодавства є, зокрема, ухилення від державної реєстрації земельних ділянок.
Згідно із частиною другою статті 651 ЦК України договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, установлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Суди мають керуватися вимогами пункту 6 частини першої статті З ЦК України та враховувати загальні засади цивільного законодавства, зокрема справедливість, добросовісність та розумність. Згідно із частиною другою статті 5 ЦПК України у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Відповідно до п.33 Договору оренди від 15.07.2015р. дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором. Зокрема. Орендарем порушений п.28 Договору, відповідно до якого Орендар зобов`язаний приступити до використання земельної ділянки після державної реєстрації договору оренди землі в установленому законом порядку.
Позивач не позбавлений можливості звернутися до суду з таким позовом у разі, якщо є об`єктивні обставини, що вказують на наявність значної міри позбавлення того, на що орендодавець розраховував при укладенні договору оренди земельної ділянки, зокрема: чи мав орендодавець можливість контролювати дії орендаря з державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, оскільки передача земельної ділянки відбулася у день підписання договору оренди, а державна реєстрація майже через три роки, та чи мав орендодавець підстави розраховувати, що строк дії договору оренди закінчиться саме у 2022 році.
В даному випадку, судом встановлено, що позивач не міг контролювати дії ПСП «Агрофірма «Світанок» з державної реєстрації права оренди земельної ділянки, оскільки за усталеною практикою саме агрофірма здійснювала реєстрацію усіх договорів, у позивача навіть був відсутній її примірник договору.
Крім того, такими діями відповідача порушено право позивача на користування об`єктом оренди, оскільки через дії ПСП «Агрофірма «Світанок» щодо несвоєчасної реєстрації права оренди безпідставно перенесено строк дії договору оренди до 07.05.2025 року ще на три роки. У зв`язку з чим позивач позбавлена можливості визначати подальшу долю належних їй земельних ділянок.
Суд вважає, що в даному випадку є об`єктивні обставини, що вказують на наявність значної міри позбавлення прав позивача зокрема і гарантованих ст. 41 Конституції України ( право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю) оскільки передача земельної ділянки відбулася у день підписання договору оренди, а державна реєстрація лише майже через три роки, та створення ПСП «Агрофірма «Світанок» несприятливих умов для протиправного подовження строку дії договору оренди
На підставі вищевикладеного, суд задовольняє позовні вимоги позивача та розриває договір оренди землі б/н від 15.07.2015 року укладеного між ОСОБА_1 та Приватним сільськогосподарським підприємством «Агрофірма Світанок» щодо земельних ділянок кадастровий номер 1825284200:02:000:0016, та 1825284200:02:000:0207.
З відповідача на користь позивача підлягають до стягнення судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 12, 259, 265 ЦПК України, ст.ст. ст.ст.15, 16, 257, 267, 651 ЦК України; ст.90 ЗК України; ст.ст. 25, 31, 32 Закону України «Про оренду землі», суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма Світанок» про розірвання договору оренди землі - задовольнити.
Розірвати договір оренди землі б/н від 15.07.2015 року укладеного між ОСОБА_1 та Приватним сільськогосподарським підприємством «Агрофірма Світанок» щодо земельних ділянок кадастровий номер 1825284200:02:000:0016, та 1825284200:02:000:0207.
Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма Світанок» на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Крилівка Ружинського району Житомирської області, і.к. НОМЕР_1 , судовий збір в сумі 908,00 грн.(Дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення, (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Рішення може бути оскаржено до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Повний текст даного рішення складено 23.09.2022 року.
Сторони:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прожива: с.Крилівка (Бердичівського) Ружинського району Житомирської області, і.к. НОМЕР_1 ;
Відповідач: Приватне сільськогосподарське підприємство «Агрофірма Світанок», місце розташування:08652, с.Ковалівка, вул.Леніна, буд.1, Васильківський район Київська області, код ЄДРПОУ 03754024.
Суддя О. В. Митюк.
Суд | Ружинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2022 |
Оприлюднено | 11.10.2022 |
Номер документу | 106650990 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Ружинський районний суд Житомирської області
Митюк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні