Справа № 681/501/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2022 року
Полонський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого судді Горщар А.Г.
з участю секретаря судових засідань Салюк Т.М.
та представника позивачів адвоката Вонсовича М.М.
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Полонне за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Полонської міської ради Хмельницької області про визнання права на земельну частку (пай), -
встановив:
У червні 2022 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви від 13 вересня 2022 року про зміну предмету позову, просили визнати право за кожним з них по 1/3 частині на земельну частку (пай) в розмірі 3,6933 га із земель бувшого ВСАТ «Новоселицьке» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 6823685500:07:001:0101, що розташована на території Полонської об`єднаної територіальної громади, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позов мотивовано тим, що з 05 червня 1982 року ОСОБА_4 працював у ВСАТ «Новоселицьке» та мав право на земельну частку (пай), однак у зв`язку зі смертю його виключено зі спискового складу працівників господарства. В той же час згідно протоколу розподілу земельних часток (паїв) між працівниками та пенсіонерами по відділенню Дубовий Гай Новоселицької сільської ради від 10 березня 2005 року ОСОБА_4 виділено земельну ділянку № НОМЕР_1 площею 3,69 га, на котру після його смерті відкрилася спадщина.
Вони, як спадкоємці за законом, а саме дружина ОСОБА_3 , син ОСОБА_1 та дочка ОСОБА_2 прийняли спадщину, проте оформити свої спадкові права на вказане право на земельну частку (пай) не можуть через відсутність правовстановлюючого документа, так як розпорядження Полонської районної державної адміністрації, яким вирішено затвердити вказаний вище протокол розподілу земельних ділянок та видати державні акти на право власності на земельні ділянки видано 27 березня 2006 року, тобто після смерті ОСОБА_4 .
В підготовче засідання сторони не з`явилися.
Позивачі свої інтереси доручили представляти адвокату Вонсовичу М.М., котрий позов підтримав та просив вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 задовольнити із наведених вище підстав.
Представник Полонської міської ради подав письмову заяву про розгляд справи у його відсутності, в яких також зазначив про визнання позову.
Заслухавши пояснення представника позивачів, дослідивши письмові докази, суд зазначає про таке.
Встановлено, що ОСОБА_4 , як працівник ВСАТ «Новоселицьке», мав право на земельну частку (пай) в розмірі визначеному у протоколі розподілу земельних часток (паїв) між працівниками та пенсіонерами по Новоселицькій сільській раді Полонського району Хмельницької області від 10 березня 2005 року (3,69 га) у бувшому ВСАТ «Новоселицьке» відділення Дубовий Гай, про що свідчать також дані архівного витягу щодо трудового стажу, протоколу загальних зборів працівників та пенсіонерів вказаного товариства від 10 березня 2005 року (а.с.77, 112, 115-117).
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до розпорядження Полонської районної державної адміністрації від 27 березня 2006 року № 128/2006-р затверджено протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних ділянок (паїв) ВСАТ «Новоселицьке» та згідно доданого до нього списку померлих громадян-власників земельних часток (паїв), які знаходяться в користуванні ВСАТ «Новоселицьке» (відділення «Дубовий Гай») для видачі державних актів на право власності на земельні ділянки, за ОСОБА_4 значиться земельна ділянка під № НОМЕР_1 загальною площею 3,6933 га, в т.ч. рілля 3,6933 га.
Після смерті останнього шляхом фактичного вступу в управління спадковим майном спадщину прийняли його дружина ОСОБА_3 та неповнолітні діти ОСОБА_5 та ОСОБА_1 , але не оформила своїх спадкових прав у нотаріуса. Відмову мотивовано відсутністю оригіналу правовстановлюючого документа на вказану земельну частку (пай). Дані обставини стверджуються копією спадкової справи № 39/2017.
Вирішуючи правомірність заявлених позовних вимог, суд зазначає про таке.
Згідно зістаттею 14 Конституції Україниземля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
У ПреамбуліЗакону України від 05.06.2003 року № 899-IV «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»сказано, що цейЗаконвизначає організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками, особливості розпорядження землями та використання земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв).
За абзацами другим, третім частини першої статті1, частиною першою, абзацом першим частини другої статті2цьогоЗаконуправо на земельну частку (пай) мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом. Основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документом, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є свідоцтво про право на спадщину.
Згідно зістаттею 3 Закону № 899-IVпідставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації. Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості). Земельна частка (пай) виділяється її власнику в натурі (на місцевості), як правило, однією земельною ділянкою. За бажанням власника земельної частки (паю) йому можуть бути виділені в натурі (на місцевості) дві земельні ділянки з різним складом сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сінокоси або пасовища). У разі подання заяв про виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) більшістю власників земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства відповідна сільська, селищна, міська рада приймає рішення про розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
У частині першійстатті 9 цього Законупередбачено, що розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Відповідно до абзацу третього пункту 1, абзацу першого пункту 2, пунктів 5, 6Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості). Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.Видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією. У разі виходу власника земельної частки (паю) з колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства за його заявою здійснюється відведення земельної ділянки в натурі вустановленому порядку і видається державний акт на право приватної власності на цю земельну ділянку. Після видачі громадянинові державного акта на право приватної власності на земельну ділянку сертифікат на право на земельну частку (пай) повертається до районної державної адміністрації.
Судом встановлено, що позивачі є спадкоємцями за законом першої черги після смерті ОСОБА_4 та у відповідності до положень ст.1261, ч.ч.3, 4 ст.1268 ЦК України вважаються такими, що прийняли спадщину, так як його дружина ОСОБА_3 постійно проживала разом із ним на час відкриття спадщини, а діти ОСОБА_6 та ОСОБА_1 були неповнолітніми.
Статтями1216,1218 ЦК Українивизначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців). До спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Таким чином, оскільки у справі доведено, що належне для ОСОБА_4 право на земельну частку (пай) після його смерті перейшло по спадщині дружині ОСОБА_3 , синові ОСОБА_1 та дочці ОСОБА_7 , тому позивачі як спадкоємці за законом першої черги після його смерті мають право на успадкування права на зазначену земельну частку (пай).
Відтак, суд не знаходить підстав для відмови у прийнятті заяви про визнання відповідачем позову та, з урахуванням наведених обставин, позов підлягає задоволенню.
Керуючись наведеним, ст.ст.13, 81, 200, 263-265, ч.6 ст.268, ст.ст.273, 352, 354, 355 ЦПК України суд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , за кожним по 1/3 частині, право на земельну частку (пай) в розмірі визначеному у протоколі розподілу земельних часток (паїв) між працівниками та пенсіонерами ВСАТ «Новоселицьке» по Новоселицькій сільській раді Полонського району Хмельницької області від 10 березня 2005 року (3,6933 га), що розташована на території Полонської об`єднаної територіальної громади.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 10.10.2022 року.
Позивачі ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: с. Митківці, Летичівського району, Хмельницької області, поштовий індекс 31511;
ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
ОСОБА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , місце проживання: с. Митківці, Летичівського району, Хмельницької області, поштовий індекс 31511.
Відповідач Полонська міська рада Шепетівського району Хмельницької області, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 04060743, місцезнаходження: вул. Лесі Українки, 114, м. Полонне, Шепетівського району, Хмельницької області, поштовий індекс 30500.
Головуючий
Суд | Полонський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2022 |
Оприлюднено | 12.10.2022 |
Номер документу | 106686299 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Полонський районний суд Хмельницької області
Горщар А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні