Ухвала
від 22.10.2007 по справі 7/139-10а
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

7/139-10А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

            

                                                  УХВАЛА

                    

 "22" жовтня 2007 р.                Справа № 7/139-10А.

Господарський суд Волинської області, розглянувши матеріали справи

за позовом Управління Луцької Єпархії Української православної церкви, м. Луцьк

до відповідача: Волинської обласної державної адміністрації, м. Луцьк

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Троїцька релігійна громада Української православної церкви, м. Луцьк

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління Волинської Єпархії Української православної церкви Київського Патріархату,              м. Луцьк

про скасування розпорядження

за участю представників сторін:

від позивача: Хохлов В.О. –адвокат (дов. №382 від 03.09.2007р.)        

від відповідача: Бондарчук Ю.Т. –начальник відділу юридичної роботи та правового забезпечення діяльності голови облдержадміністрації апарату облдержадміністрації                      (дов. №4725/34/2-07 від 19.10.2007р.), Дорошенко В.І. –завідувач сектору у справах релігій управління з питань внутрішньої політики облдержадміністрації (дов. №4724/34/2-07                    від 19.10.2007р.)

в судовому засіданні взяли участь: Мироненко Н.Ю. –інженер з технагляду                                    за приміщеннями, що знаходяться в користуванні Волинської єпархії УПЦ КП (дор. №418 від 12.10.2007р.), протоієрей Петро Муляр –настоятель Свято-Троїцького собору м. Луцька (указ №106 від 22.03.2007р.)   

          За згодою сторін в попередньому судовому засіданні суд розпочав розгляд справи по суті заявлених вимог.

ВСТАНОВИВ: позивач –Управління Луцької Єпархії Української православної церкви звернувся до господарського суду Волинської області з позовною заявою                             до Волинської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Троїцька релігійна громада Української православної церкви, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Волинської Єпархії Української православної церкви Київського Патріархату, про:

- визнання протиправним та скасування розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації №321 від 19.09.2006р. „Про балансову приналежність пам'яток містобудування та архітектури області” в частині надання Волинському єпархіальному управлінню Української православної церкви Київського Патріархату дозволу на взяття на баланс комплексу будівель Свято-Троїцького кафедрального собору м. Луцька в складі: єпархіального управління на вул. Градний Узвіз, 1, верхнього храму кафедрального собору  на вул. Градний Узвіз, 3, будівель Волинської духовної семінарії на вул. Градний Узвіз, 5, келій колишнього монастиря бернардинів на проспекті Волі, 2, брами огорожі на вул. Лесі Українки, 60, підвальних приміщень на вул. Парковій, 2в, а також права замовляти                             в комунальному підприємстві „Волинське обласне бюро технічної інвентаризації” технічну документацію на комплекс будівель, провести їх майнову оцінку та укладати з управлінням культури і туризму облдержадміністрації охоронні договори на будівлі комплексу –пам'ятки архітектури;

- зобов'язання Волинської обласної державної адміністрації привести розпорядження у відповідність до вимог Закону України „Про свободу совісті та релігійні організації” враховуючи чинні на даний час попередні розпорядження представника Президента України у Волинській області №243 від 27.07.1992р. про передачу в користування Волинському єпархіальному управлінню Української православної церкви частини будівлі колишнього монастиря бернардинів площею 2431 м.кв. та розпорядження представника Президента України у Волинській області №185 від 06.04.1994р. про передачу в тимчасове користування Троїцькій громаді Свято-Троїцького собору Української православної церкви нижнього храму та належного до нього майна у будівлі кафедрального собору.

- передання у власність Управління Луцької Єпархії Української православної церкви будинку №1 по вул. Градний Узвіз в м. Луцьку, добудову приміщення канцелярії та веранди єпархіального будинку до вказаного будинку та приміщення духовної семінарії, яке розміщене в будинку №5 по вул. Градний узвіз в м. Луцьку.

В обґрунтування пред'явлених позовних вимог Управління Луцької Єпархії Української православної церкви посилається на те, що розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації №321 від 19.09.2006р. „Про балансову приналежність пам'яток містобудування та архітектури області” в певній його частині суперечить вимогам міжнародного права, Конституції України та іншого чинного в Україні законодавства щодо свободи віросповідання та порушує колективне право власності Троїцької релігійної громади Свято - Троїцького собору, Управління Луцької Єпархії Української православної церкви та Волинської духовної семінарії на її власні приміщення, виходячи, зокрема, з того, що                     до 11.08.1992р. Свято - Троїцький кафедральний собор, будівля колишнього монастиря бернардинів по вул. Градний Узвіз (колишня Плеханова) у м. Луцьку та два будинки по тій же вулиці, в яких розміщувалися єпархіальне управління та духовна семінарія, перебували в користуванні Української Православної Церкви (УПЦ), будинок по вул. Плеханова, 1                          в м. Луцьку (нині Градний Узвіз, 1) є власністю Управління Луцької Єпархії Української православної церкви, оскільки збудований господарчим способом на власні кошти Волинсько-Рівненським Єпархіальним Управління (правонаступником якого є Управління Луцької Єпархії УПЦ) ще в 1949 році, про що свідчить рішення виконкому Луцької міської Ради народних депутатів №687 від 07.09.1949р., власністю Управління Луцької Єпархії УПЦ є добудоване приміщення канцелярії та веранди до єпархіального будинку по вул. Плеханова, 1 в м. Луцьку, яку також власними силами добудувало в 1987 році Волинсько-Рівненське Єпархіальне Управління (правонаступником якого є Управління Луцької Єпархії УПЦ), про що свідчить рішення виконкому Луцької міської Ради народних депутатів №177 від               28.05.1987р., рішенням виконкому Волинської обласної Ради народних депутатів №194 від  28.08.1991р. зобов'язано виконком міської Ради народних депутатів передати Волинському Єпархіальному Управлінню УПЦ приміщення по вул. Плеханова, 5 для потреб духовної семінарії. Наявністю у власності Луцької Єпархії УПЦ вище вказаних та інших приміщень підтверджується також проведеним Волинсько-Рівненським Єпархіальним Управлінням (правонаступником якого є Управління Луцької Єпархії УПЦ) інвентаризаційним описом нерухомості згідно якого у власності перебували наступні будови: єпархіальний двохповерховий будинок площею 235,6 м. кв., цегляна сторожка площею 5,4 м. кв., цегляний гараж на три автомобілі площею 75,5 м. кв., цегляний сарай площею 86,1 м. кв., дерев'яний сарай площею 23, 2 м. кв., цегляне бензосховище площею 19,7 м. кв., цегляний погріб площею 28,6 м. кв., цегляний мусорник площею 9,3 м. кв.

Разом з тим, позивачем здійснюється посилання на те, що 11 серпня 1992 року виконуючий обов'язки голови Волинської обласної державної адміністрації своїм розпорядженням №268 передав в користування громаді Свято-Троїцького собору УПЦ Київського патріархату вищевказані приміщення, обґрунтовуючи дане розпорядження зверненням віруючих громадян та мету відновлення історичної справедливості українського народу. Дана обставина спровокувала розбійницьке захоплення приміщень та будівель, якими на законних підставах на праві колективної власності користувалася Троїцька релігійна громада Свято-Троїцького собору, Волинське єпархіальне управління та Волинська духовна семінарія. Судова колегія в цивільних справах Хмельницького обласного суду                10.02.1994р. рішенням задовольнила скаргу, вищевказане розпорядження визнала таким,              що не відповідає потребам відправлення богослужіння віруючих конфесій православних церков в м. Луцьку та зобов'язала Волинську обласну державну адміністрацію усунути вказані в рішенні порушення та привести розпорядження у відповідність до вимог Закону України „Про свободу совісті та релігійні організації”. На виконання вказаного рішення                06.04.1994р. представник Президента України у Волинській області видав розпорядження за №185, відповідно до якого в тимчасове користування Троїцької громади Свято-Троїцького собору УПЦ передавався нижній Храм та належне до нього майно у будівлі кафедрального собору по вул. Градний Узвіз, 1 у м. Луцьку, а верхній Храм собору та належне до нього майно залишався у користуванні громади Свято-Троїцького собору УПЦ Київського патріархату.

В судовому засіданні представник позивача пред'явлені до відповідача позовні вимоги підтримав та просить суд задовольнити останні в повному об'ємі.

Троїцька релігійна громада Української православної церкви у поясненні від 18.10.2007р. на позовну заяву та представник останньої в судовому засіданні пред'явлені Управлінням Луцької Єпархії Української православної церкви до Волинської обласної державної адміністрації позовні вимоги підтримали та просять суд задовольнити                            їх скасувавши розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації №321 від 19.09.2006р. в частині надання Волинському єпархіальному управлінню Української православної церкви Київського Патріархату дозволу про взяття на баланс комплексу будівель Свято-Троїцького кафедрального собору м. Луцька. В обґрунтування своєї позиції третя особа на стороні позивача посилається на те, що в якості релігійного об'єднання громадян православного віросповідання Троїцька релігійна громада УПЦ зареєстрована               24.12.1991р. (Свідоцтво про реєстрацію статуту релігійної громади №294) та здійснювала богослужіння в Свято-Троїцькому кафедральному соборі м. Луцька. В серпні 1992 року миряни Троїцької релігійної громади УПЦ були позбавлені можливості здійснювати богослужіння та інші обряди в Свято-Троїцькому кафедральному соборі. Незважаючи на наявність рішення Хмельницького обласного суду від 10.02.1994р. та виданого на його виконання розпорядження представника Президента України у Волинській області №185 від 06.04.1994р., згідно якого Троїцькій громаді Свято-Троїцького собору УПЦ передавався                 в тимчасове користування нижній Храм та належне до нього майно у будівлі кафедрального собору по вул. Градний Узвіз, 1 у м. Луцьку, весь Свято-Троїцький кафедральний собор                 до сьогоднішнього дня перебуває в користуванні громади Свято-Троїцького собору УПЦ КП.

Представники Волинської обласної державної адміністрації в судовому засіданні                      з приводу пред'явлених Управлінням Луцької Єпархії Української православної церкви позовних вимог заперечили (пояснення від 22.10.2007р.) та просять суд відмовити позивачу  в задоволенні останніх. При цьому представниками відповідача здійснюється посилання                на те, що відповідно до пункту 4 статті 16 Закону України „Про місцеві державні адміністрації” обласна державна адміністрація здійснює на території області державний контроль за охороною пам'яток історії та культури. Згідно із ст. 28 цього Закону облдержадміністрація вправі надавати згідно з чинним законодавством обов'язкові для виконання розпорядження керівникам підприємств, установ, організацій, їх філіалів та відділень незалежно від форм власності і громадянам з контрольованих питань, порушувати питання про їх відповідальність у встановленому законом порядку. Розпорядженням голови облдержадміністрації від 31.07.2006р. №252 „Про передачу на баланс комплексу будівель Свято-Троїцького собору, колишнього монастиря бернардинів у м. Луцьку” доручено Управлінню Волинської єпархії УПЦ КП прийняти на баланс комплекс будівель Свято-Троїцького собору в складі: єпархіального управління на вул. Градний Узвіз, 1, кафедрального собору на вул. Градний Узвіз, 3, Волинської духовної семінарії                                    на вул. Градний Узвіз, 5, келій монастиря бернардинів на проспекті Волі, 2, Брами огорожі  на вул. Лесі Українки, 60, підвальних приміщень на вул. Парковій, 2. Прийняття згаданого розпорядження було зумовлено матеріалами перевірки використання пам'ятки архітектури –комплексу будівель монастиря бернардинів у м. Луцьку від 23.03.2005р. №509-2.8, здійсненої регіональним відділенням Фонду державного майна України по області. Зокрема, голові облдержадміністрації було запропоновано переглянути розпорядження Представника Президента України від 16.12.1992р. №424 і визначитись із балансоутримувачем будівлі, що в свою чергу, забезпечило б приведення договорів оренди у відповідність до чинного законодавства. Головою облдержадміністрації було видане розпорядження від 19.09.2006р. №321 „Про балансову приналежність пам'яток містобудування та архітектури області”, яким розпорядження від 31.07.2006р. №252 визнано таким, що втратило чинність. Згідно                        з ч. 2 ст. 17 Закону України „Про свободу совісті та релігійні організації”, культові будівлі та майно, які становлять державну власність, передаються організаціями, на балансі яких вони знаходяться, у безоплатне користування або повертаються у власність релігійних організацій безоплатно за рішеннями обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а в Республіці Крим –Уряду Республіки Крим. Згідно з розпорядженням виконуючого обов'язки глави облдержадміністрації від 11.08.1992р. №268, Свято-Троїцький собор, будівлю колишнього монастиря бернардинів по проспекту Волі та два будинки                  по вул. Плеханова, в яких розміщені єпархіальне управління та духовна семінарія, було передано в користування громаді Свято-Троїцького собору УПЦ КП. Враховуючи викладене представники відповідача зазначають на відсутності у суду підстав для задоволення вимоги позивача щодо передачі у власність Управління Луцької Єпархії УПЦ будинку № 1                        по вул. Градний Узвіз в м. Луцьку, добудови приміщення канцелярії та веранди єпархіального будинку до вказаного будинку та приміщення духовної семінарії, яке розміщене в будинку № 5 по вул. Градний Узвіз в м. Луцьку, а також скасування розпорядження голови облдержадміністрації від 19.09.2006р. №321.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору                    на стороні відповідача –Управління Волинської Єпархії УПЦ КП з приводу пред'явленого  до Волинської обласної державної адміністрації позову заперечив, зазначивши при цьому               те, що оскаржуване розпорядження голови облдержадміністрації прийняте останнім                     на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Враховуючи викладені сторонами та третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача й відповідача, у позові, поясненнях та запереченнях на пред'явлений позов обставини, беручи до уваги необхідність витребування у сторін додаткових доказів та документів, з'ясування всіх істотних обставин справи, господарський суд вважає на необхідне відкласти розгляд справи.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 47, 53, 150 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Розгляд справи відкласти на 05.11.2007р. на 14 год. 30 хв.

2. Зобов'язати відповідача подати суду до 02.11.2007р.: положення про балансоутримувача на спірні об'єкти; докумети в підтвердження правового статусу земельної ділянки на якій розміщені спірні об'єкти.

3. Третім сторонам: подати суду угоду між настоятелями Ніфонтом та Яківом.

4.. Явку повноважних представників сторін та третіх осіб в судове засідання визнати обов'язковою.

Головуючий суддя                                                            М.С. Шум

                      Судді                                                            А. М. Кравчук

                                                                                                              С. Т. Філатова

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення22.10.2007
Оприлюднено31.10.2007
Номер документу1067293
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —7/139-10а

Ухвала від 30.04.2009

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Каралюс В.М.

Ухвала від 08.11.2010

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Каралюс В.М.

Ухвала від 22.10.2007

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук А.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні