Рішення
від 09.09.2022 по справі 450/4649/21
ПУСТОМИТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 450/4649/21 Провадження № 2/450/509/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" вересня 2022 р. Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Добош Н.Б.,

при секретарі Гев`як Ю.С.

з участю представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Пустомити цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про предмет спору : стягнення з відповідача на користь позивача аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі у розмірі 5000, 00 грн.,-

стислий виклад позиції позивача та відповідача :

підстава позову (позиція позивача): сторони перебувають у шлюбі, який зареєстрований 12 грудня 2007 року, однак позовна заява про розірвання шлюбу перебуває у Пустомитівському районному суді Львівської області. Від шлюбу у сторін народилось двоє дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується свідоцтвами про народження. Малолітній син, ОСОБА_5 , проживає з матір`ю. Відповідач після припинення шлюбних відносин не в повній мірі бере участь в утриманні сина, оскільки щомісячні витрати по фізичному та духовному розвитку дитини несе позивач, що підтверджується квитанціями по оплату продуктів, одягу та речей. Окрім того, у дитини наявні проблеми з зором, вирішення яких потребує додаткових коштів, про що достовірно знає відповідач. Позивач офіційно зареєстрована як безробітна в Пустомитівській районній філії Львівського обласного центру зайнятості з 25 березня 2021 року, тому її середній дохід становить 3 тис. грн. в місяць, що підтверджується довідкою, а в утриманні дитини допомагає батько позивача. Відповідач добровільно не надає матеріальної допомоги, а укласти договір про спосіб участі матері та батька у вихованні дітей відмовляється. Можливість відповідача сплачувати аліменти підтверджується тим, що він веде підприємницьку діяльність як ФОП та у його власності перебуває нерухоме майно, що підтверджується Інформаційними довідками. З метою встановлення матеріального стану відповідача та розміру аліментів на сина, представником позивача 25.10.2021 року були подані відповідні адвокатські запити. На підставі наведеного, просить позовні вимоги задоволити та стягувати з відповідача аліменти на утримання малолітнього сина, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 5 000 грн.

Відповідач скерував на адресу суду відзив, в якому просить відмовити повністю у задоволенні позовних вимог. Вказане мотивує тим, що позивачка з грудня 2021 року проживає окремо, на одноособовому утриманні відповідача перебувають син та дочка. Відповідач приймає участь у вихованні дітей, а саме відводить дітей до школи, робить з ними домашнє завдання, займається лікуванням дітей. Враховуючи зайнятість на роботі, значну частину часу спільні з позивачем діти проводять з батьками відповідача. Зазначає, що викладені у позовній заяві обставини не відповідають дійсності, оскільки позивач щомісячно отримує власний дохід у розмірі 17 000 грн., який витрачає на власні потреби, також неправдивим є твердження про те, що позивач робила спроби домовитись про порядок та умови утримання дітей. З метою спростування тверджень позивача, представником відповідача були подані відповідні адвокатські запити в АТ КБ "ПриватБанк" та АТ "Універсал банк", а також до Головного управління ДПС у Львівській області, однак відповіді на них ще не одержані. Окрім того, позивачем не надано доказів на підтвердження того, що її витрати на утримання дітей носять систематичний характер, також що виключно вона здійснює утримання спільних дітей. На підтвердження обставин, відповідачем надано копії платіжних документів з особового карткового рахунку VISA в АТ КБ "ПриватБанк". Відповідач вказує, що обставини, викладені у відзиві, можуть підтвердити свідки. Крім того, комісією з питань захисту прав дитини Пустомитівької міської ради вирішується питання про місце проживання дітей. На підставі наведеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

В судовому засідання представник позивача зменшені позовні вимоги підтримала, просила такі задоволити з підстав викладених в позовній заяві та заяві про зменшення позовних вимог.

В судове засідання з`явилися відповідач та представник відповідача, які щодо позовних вимог заперечили. Відповідач вказав, що син проживав разом з ним та інколи залишався ночувати у дружини. Коли діти перебували за кордоном з дружиною, то зробив доньці картку, на яку перераховував кошти для утримання дітей. 14.05.2022 року, донька повернулася на Україну та проживала разом з ним, та перебувала на його утриманні. Певний час клав гроші на картку доньки, щоб остання перерахувала їх на картку матері. З кінця серпня місяця, позивач не дає доньці спілкуватися з братом. Вказав, що його заробітки на даний час, є нестабільний, в місяць становить 10000 -15000 грн.

Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі.

04.11.2021 року запит щодо доступу до персональних даних; 21.12.2021 року відповідь на запит; 22.12.2021 року ухвала суду про відкриття провадження у справі; 08.02.2022 року відзив на позовну заяву та клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження; 08.02.2022 року ухвала суду; 25.03.2022 року ухвала про відкладення розгляду справи; 18.04.2022 року клопотання представника позивача про розгляд справи за відсутності позивачки; 31.05.2022 року клопотання відповідача про відкладення розгляду справи; 31.05.2022 року клопотання представника позивача про розгляд справи за відсутності позивача та його представника; 31.05.2022 року ухвала про відкладення розгляду справи; 07.07.2022 року клопотання відповідача про відкладення розгляду справи; 21.07.2022 року клопотання відповідача про приєднання до матеріалів справи письмових доказів; 22.07.2022 року заява представника позивача про ознайомлення з матеріалами справи; 22.07.2022 року клопотання позивача про зменшення позовних вимог; 22.07.2022 ркоу заява представника позивача про залишення частини позовних вимог без розгляду; 22.07.2022 року ухвала суду про залишення частини позовних вимог без розгляду.

Суд на підставі позовної заяви, а також долучених письмових доказів, заслухавши пояснення сторін та їх представників, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що сторони перебувають у шлюбі, який укладений 12.12.2007 року, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 12.12.2007 року, що зареєстрований відділом реєстрації актів цивільного стану Пустомитівського районного управління юстиції Львівської області, актовий запис № 153.

За час перебування у шлюбі у сторін народилась дочка ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 09.02.2010 року, та син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 25.11.2014 року народження.

Відповідно до довідки, виданої Самостійним публічним закладом охорони здоров`я "Репти" Верхньосілезького реабілітаційного центру імені генерала Єжи Зентка в Тарновських гурах від 11 липня 2022 року, перекладеної з польскої на українську мову, що засвідчено ІНФОРМАЦІЯ_3 , вбачається, що з матір`ю, ОСОБА_4 , з 12.05.2022 року у реабілітаційному центрі проживає її син, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Положенням ч. 2 ст.51Конституції України закріплено конституційний обов`язок батьків утримувати своїх дітей.

Відповідно до ч. 2 ст.150СК України батьки зобов`язані піклуватись про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Згідно вимог ч.ч. 1, 2 ст. 155 СК України, здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

Відповідно до ст.180СК України батьки зобов`язані утримувати дітей до досягнення ними повноліття.

Відповідно до ст. 27 Конвенції про захист прав дитини, батько (-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Згідно із ст. 18 Конвенції про захист прав дитини суд повинен докласти всіх можливих зусиль для того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини.

Батьки несуть основну відповідальність за виховання та розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Відповідно до ч. 8 ст. 7 СК Українирегулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально важливим урахуванням інтересів дитини.

За змістом ст.ст. 12, 81, 89 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Судом встановлено, що разом із відповідачем проживає малолітня донька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказаний факт визнається сторонами та у відповідності до вимог ч. 1 ст. 82 ЦПК України доказуванню не підлягає.

З копій платіжних доручень, долучених до матеріалів справи вбачається, що витрати щодо утримання дітей, несуть двоє батьків.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Згідно зі ст.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно з ч.3 ст.181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Відповідно до ст.182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини, самого платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів, інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст.184 СК України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.

Відповідно до ч.1 ст.191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.

В абз.4 п.17 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів від 15 травня 2006 року №3 наголошується, що розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж зазначений у ч.2 ст.182 СК України.

Визначаючи розмір аліментів, що підлягають до стягнення, суд враховує положення ч. 1 ст. 182 СК України.

При цьому суд виходить з того, що сторони у справі перебувають у шлюбі та є батьками малолітнього сина, який проживає з позивачкою, та малолітньої дочки, яка проживає з відповідачем.

Відповідно до Податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця від 18.07.2022 року, наданої Пустомитівською ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області Державної податкової служби України за півріччя вбачається, що загальна сума доходу платника ОСОБА_2 за звітний (податковий) період становить 55091, 50 грн.

Судом також встановлено, що відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна вбачається, що у власності ОСОБА_2 знаходиться декілька об`єктів нерухомого майна.

В ідповідно до ч. 2 ст. 184 СК України, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Відповідно ЗаконуУкраїни «ПроДержавний бюджетна 2022рік» з01січня 2022року прожитковиймінімум надітей вікомвід 6до 18років становить2618 гривень.

Судом встановлено, що матеріальне становище відповідача, присутність на утриманні у нього неповнолітньої доньки, факту, що відповідач в судовому засіданні зазначив, що надає в добровільному порядку кошти на утримання сина в розмірі 5000, 00 грн. та з врахуванням обставин, визначених ч. 1 ст. 182 СК України, дають підстави вважати, що сплата аліментів у розмірі 3000, 00 грн. є достатнім та необхідним для забезпечення гармонійного розвитку дитини, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до акту обстеження житлово-побутових умов від 22.07.2022 року, за адресою АДРЕСА_1 , зареєстровані ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 та ОСОБА_5 . ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зареєстровані за даною адресою, а ОСОБА_6 проживає разом з батьком ОСОБА_2 .

Враховуючи викладене, аліменти, слід стягувати починаючи з 12.05.2022 року, оскільки судом встановлено, що син ОСОБА_5 з 12.05.2022 року, почав проживати разом з позивачем. Доказів, які б свідчили про проживання та перебування на утриманні позивача сина ОСОБА_2 у період з 02.11.2021 року до 11.05.2022 року, не долучено.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що кожен з батьків повинен приймати рівну участь у духовному розвитку та матеріальному забезпеченні дитини. Батьки несуть відповідальність за забезпечення належного життєвого рівня дитини.

Питання судових витрат підлягає вирішенню у відповідності до ст. 141 ЦПК України.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 259, 263- 265, 268 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в :

Позовні вимоги ОСОБА_4 , задоволити частково.

Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ,РНОКПП НОМЕР_4 ,на користь ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ,РНОКПП НОМЕР_5 ,аліменти наутримання малолітньогосина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,у розмірі3000,00(тритисячі гривень)грн.,та не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 12.05.2022 року і до досягнення дитиною повноліття, з подальшою індексацією грошової суми відповідно до закону.

Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір у розмірі 908, 00 грн.

Допустити негайне виконання судового рішення в межах суми платежу за один місяць.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30 - денний строк з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через Пустомитівський районний суд Львівської області.

Позивач : ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання Республіка Польща.

Відповідач : ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 .

Повний текст судового рішення складено 13.09.2022 року.

СуддяН. Б. Добош

СудПустомитівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення09.09.2022
Оприлюднено17.10.2022
Номер документу106757086
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —450/4649/21

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Ухвала від 09.10.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Ухвала від 24.09.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Ухвала від 26.06.2024

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Мельничук І. І.

Постанова від 03.02.2023

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Копняк С. М.

Ухвала від 23.01.2023

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Копняк С. М.

Ухвала від 02.01.2023

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Копняк С. М.

Ухвала від 05.12.2022

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Копняк С. М.

Рішення від 09.09.2022

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Добош Н. Б.

Ухвала від 13.09.2022

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Добош Н. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні