Постанова
від 03.02.2023 по справі 450/4649/21
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 450/4649/21 Головуючий у 1 інстанції: Добош Н.Б.

Провадження № 22-ц/811/3016/22 Доповідач в 2-й інстанції: Копняк С. М.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2023 року м. Львів

Львівський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - Копняк С.М.,

суддів: Бойко С.М., Ніткевича А.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Пустомитівського районного суду Львівської області від 09 вересня 2022 року, у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів,

В С Т А Н О В И В:

в листопаді 2021 року ОСОБА_2 звернулася в суд із позовом до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на малолітніх дітей.

В подальшому, з урахуванням заяви від 22 липня 2022 року просила стягувати з відповідача на її користь аліменти на малолітнього сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 5000,00 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, вказувала, що сторони перебувають у шлюбі, який зареєстрований 12 грудня 2007 року, однак на даний час у Пустомитівському районному суді Львівської області перебуває на розгляді позовна заява про розірвання шлюбу. Від шлюбу у сторін народилось двоє дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується свідоцтвами про народження. Малолітній син, ОСОБА_3 , проживає з матір`ю. Відповідач після припинення шлюбних відносин не в повній мірі бере участь в утриманні сина, оскільки щомісячні витрати по фізичному та духовному розвитку дитини несе позивач, що підтверджується квитанціями по оплату продуктів, одягу та речей. Окрім того, у дитини наявні проблеми з зором, вирішення яких потребує додаткових коштів, про що достовірно знає відповідач. Позивач офіційно зареєстрована як безробітна в Пустомитівській районній філії Львівського обласного центру зайнятості з 25 березня 2021 року, тому її середній дохід становить 3000,00 грн на місяць, що підтверджується довідкою, а в утриманні дитини допомагає батько позивача. Відповідач добровільно не надає матеріальної допомоги, укласти договір про спосіб участі матері та батька у вихованні дітей відповідач відмовляється. Можливість відповідача сплачувати аліменти підтверджується тим, що він веде підприємницьку діяльність як ФОП та у його власності перебуває нерухоме майно, що підтверджується інформаційними довідками.

РішеннямПустомитівського районного суду Львівської області від 09 вересня 2022 року позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів, задоволено частково.

Вирішено стягувати з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 3 000,00 (три тисячі) грн, та не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 12 травня 2022 року і до досягнення дитиною повноліття, з подальшою індексацією грошової суми відповідно до закону.

Стягнуто з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Допущено негайне виконання судового рішення в межах суми платежу за один місяць.

Дане рішення оскаржив ОСОБА_1 .

Апеляційна скарга мотивована тим, що заявник розуміє та усвідомлює як моральний, так і законодавчо регламентований обов`язок як батька утримувати свою дитину, однак, постановляючи рішення суд не врахував, що він добровільно сплачував позивачу кошти на утримання сина - ОСОБА_3 , в тому числі і в період з 12 травня 2022 року. Даний факт позивачем в ході розгляду справи не спростовано.

Просить рішення Пустомитівського районного суду Львівської області від 09 вересня 2022 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволення позову ОСОБА_2 про стягнення аліментів на сина - ОСОБА_3 .

01 лютого 2023 року від позивача ОСОБА_2 надійшов відзив на апеляційну скаргу, у якому остання просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_1 та рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, а також позовних вимог та підстав позову, що були предметом розгляду в суді першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

До такого висновку колегія суддів прийшла зважаючи на таке.

Відповідно до частини першої статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом встановлено, що сторони перебувають у шлюбі, який укладений 12 грудня 2007 року та зареєстрований відділом реєстрації актів цивільного стану Пустомитівського районного управління юстиції Львівської області, актовий запис № 153, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 12 грудня 2007 року.

За час перебування у шлюбі у сторін народилась дочка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 09 лютого 2010 року, та син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 25 листопада 2014 року народження.

Відповідно до довідки, виданої Самостійним публічним закладом охорони здоров`я «Репти» Верхньосілезького реабілітаційного центру імені генерала Єжи Зентка в Тарновських гурах від 11 липня 2022 року, перекладеної із польської мови на українську мову, (переклад засвідчено ІНФОРМАЦІЯ_3 ), вбачається, що з матір`ю, ОСОБА_2 , із 12 травня 2022 року у реабілітаційному центрі проживає її син, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Встановлено й те, що разом із відповідачем проживає малолітня донька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказаний факт визнається сторонами та у відповідності до вимог частини першої статті 82 ЦПК України доказуванню не підлягає.

Із копій платіжних доручень, долучених до матеріалів справи убачається, що витрати щодо утримання дітей несуть обоє батьків.

З Податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця від 18 липня 2022 року, наданої Пустомитівською ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області Державної податкової служби України за півріччя вбачається, що загальна сума доходу платника ОСОБА_1 за звітний (податковий) період становить 55091 грн 50 коп.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна у власності ОСОБА_1 знаходиться декілька об`єктів нерухомого майна.

Правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття (частина 1 статті 6) СК України.

Відповідно до частин першої, другої статті 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Відповідно до статей 51 Конституції України, 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно із частиною другою статті 150 СК України батьки зобов`язані піклуватись про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства (частини восьма та дев`ята статті 7 СК України).

Мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини (частини перша та друга статті 141 СК України).

За змістом статті 180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Згідно зі статтею 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Частиною першою статті 183 СК України визначено, що частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Відповідно до частини першої статті 184 СК України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із статтею 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, вирішуючи спір, встановивши фактичні обставини справи, які мають суттєве значення для його вирішення, з врахуванням обставин, визначених у частині першій статті 182 СК України,а саме матеріального становища відповідача, того, що на його утриманні знаходиться неповнолітня донька, останній в судовому засіданні зазначив, що щомісячно надає в добровільному порядку кошти на утримання сина в розмірі 5 000, 00 грн., суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що сплата аліментів у розмірі 3 000,00 грн. є достатньою та необхідною для забезпечення гармонійного розвитку дитини. При цьому суд першої інстанції вірно врахував, що стягувати аліменти слід починаючи з 12 травня 2022 року, оскільки син ОСОБА_3 саме із 12 травня 2022 року почав проживати разом із позивачем.

Колегія суддів звертає увагу на те, що вказане не позбавляє сторін права, в подальшому у випадку зміни матеріального, сімейного стану, стану здоров`я, когось з них або дитини, тощо, вирішувати питання про збільшення чи зменшення вказаної суми аліментів, що підлягає стягненню.

Пунктом 1 частини першої статті 374 ЦПК України визначено, що суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Згідно статті 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За вказаних обставин, колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції дотримавшись норм матеріального та процесуального права, повно і всебічно з`ясувавши всі дійсні обставини спору сторін, вирішив дану справу згідно із законом і підстави для скасування ухваленого у справі судового рішення та задоволення поданої апеляційної скарги, виходячи з меж її доводів, відсутні. Враховуючи викладене, оскаржуване рішення слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Відповідно до статті 382 ЦПК України в резолютивній частині постанови суду апеляційної інстанції зазначаються, зокрема, новий розподіл судових витрат, понесених у зв`язку з розглядом справи у суді першої інстанції, - у випадку скасування або зміни судового рішення; розподіл судових витрат, понесених у зв`язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції.

Оскільки, колегія суддів прийшла до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 141 ЦПК України підстав вирішення питання нового розподілу судових витрат, понесених у зв`язку з розглядом справи у суді першої інстанції, а також розподілу судових витрат, понесених у зв`язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції, відсутні.

Керуючись статтями 259, 268, 367, 368, 374, 375, 382 384 ЦПК України, Львівський апеляційний суд,

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 , залишити без задоволення

Рішення Пустомитівського районного суду Львівської області від 09 вересня 2022 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Повний текст постанови складено 03 лютого 2023 року.

Головуючий С.М. Копняк

Судді: С.М. Бойко

А.В.Ніткевич

СудЛьвівський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення03.02.2023
Оприлюднено14.02.2023
Номер документу108923905
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —450/4649/21

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Ухвала від 09.10.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Ухвала від 24.09.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Бойко С. М.

Ухвала від 26.06.2024

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Мельничук І. І.

Постанова від 03.02.2023

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Копняк С. М.

Ухвала від 23.01.2023

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Копняк С. М.

Ухвала від 02.01.2023

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Копняк С. М.

Ухвала від 05.12.2022

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Копняк С. М.

Рішення від 09.09.2022

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Добош Н. Б.

Ухвала від 13.09.2022

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Добош Н. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні