Справа №534/362/22
Провадження №2/534/559/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2022 року м. Горішні Плавні
Комсомольський міський судПолтавської області
у складі:головуючого судді Солохи О.В.
за участі: секретаря судового засідання Гончар С.Т.
відповідача ОСОБА_1
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Росинка» до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за отримані послуги з утримання будинку і прибудинкової території,
в с т а н о в и в:
ОСББ «Росинка» звернулось до суду із зазначеним позовом, в якому прохають стягнути в солідарному порядку з відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 заборгованість за отримані послугиз утриманнябудинку іприбудинкової територіїв розмірі 5737 грн 26 коп. та понесені судові витрати з оплати судового збору в розмірі в розмірі 2 481 грн.
Свої вимоги мотивують тим, що ОСББ «Росинка» є виконавцем житлово - комунальної послуги з утримання будинку і прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_1 , головою правління є ОСОБА_3 . ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_2 та разом із чоловіком ОСОБА_1 проживають та зареєстровані в ній. Однак розрахунків за отримані послуги не проводять, внаслідок чого за період з 01.01.2018 по 31.07.2020 утворилась заборгованість в сумі 5 737 грн 26 коп.
Ухвалою суду від 29.07.2022 позовна заява ОСББ «Росинка» прийнята до розгляду із відкриттям провадження у справі та призначенням до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання.
Відповідачами подано відзив на позовну заяву, в якому вони заперечують проти задоволення позову, посилаючись на те, що вимоги ОСББ «Росинка» є необґрунтованими, оскільки з витягів протоколів загальних зборів членів ОСББ «Росинка» не вбачається можливим визначити достатність голосів (кворуму) та кількість голосів кожного учасника для забезпечення прийняття рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Також зазначають, що надані витяги не посвідчено ні головою, ні секретарем зборів. Крім того посилаються на те, що між ними та ОСББ «Росинка» не було укладено договорів про надання послуг та заборгованість розраховано з порушенням строків позовної давності, а також при розрахунку заборгованості ОСББ «Росинка» було допущено помилки, що призвели до некоректного розрахунку загальної суми заборгованості за позовом. У письмових доповненнях до відзиву на позовну заяву, прохали закрити провадження у справі.
В судове засідання представник позивача не з`явився, направив до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позов просив задовольнити з підстав зазначених у ньому.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, звернулася до суду з клопотанням про розгляд справи у її відсутність. При ухваленні рішення прохала врахувати її позицію щодо справи, викладену у попередніх судових засіданнях та у відзиві на позовну заяву.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 прохав провадження по справі закрити з підстав, передбачених ст.275 ЦПК України. Крім того, ОСОБА_1 не заперечував факту проживання в квартирі АДРЕСА_2 та користування комунальними послугами.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача надані в попередньому засіданні, врахувавши його доводи, пояснення відповідача, відповідачки надані у попередніх засіданнях та їх заперечення щодо мотивів, якими позивачі обґрунтовують свої вимоги, дослідивши письмові матеріали, здійснивши аналіз кожного доказу окремо та в їх сукупності приходить до наступних висновків.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 13.10.1997 було створено ОСББ «Росинка», видом діяльності якого визначено комплексне обслуговування об`єктів (а.с.4).
Як убачається з копії статуту ОСББ «Росинка» створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку (багатоквартирних будинків) АДРЕСА_3 , відповідно за Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (п.1 Статуту).
Згідно зст.1Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Головою правління ОСББ «Росинка» на підставі протоколу № 2 від 02.10.2017 загальних зборів ОСББ «Росинка» обрано ОСОБА_4 (а.с.13).
Відповідно до копії протоколу зборів членів ОСББ «Росинка» від 29.03.2017, було прийнято рішення з 01.04.2017 встановити членські внески за утримання будинку і прибудинкової території в розмірі 3 грн 60 коп і для 1 поверху3 грн 20 коп. (а.с.16-17).
Згідно з копією протоколу зборів членів ОСББ «Росинка» від 05.02.2020, було прийнято рішення з 01.05.2020 підвищити тариф на утримання будинку і прибудинкової території 1 поверх 4 грн 20 коп і для 2-9 поверху4 грн 60 коп. (а.с.18-19).
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_4 , що підтверджується довідкою виданою ОСББ «Росинка» (а.с.14).
Як убачається з розрахунку заборгованості з утримання будинку і прибудинкової території за адресою АДРЕСА_4 , заборгованість відповідачів станом на 01.01.2018 складає 15068 грн 80 коп. З січня по грудень 2018 року відповідачам нараховано 2185 грн 53 коп. (з яких сплачено 75 грн 39 коп.) по послуги з утримання будинку і прибудинкової території, з січня по грудень 2019 року 2194 грн 56 коп., з січня по квітень 2020 року - 731 грн 52 коп. З вказаної довідки убачається, що заборгованість відповідачів перед ОСББ «Росинка» за послуги з утримання будинку і прибудинкової території станом на 01.08.2020 складає 20806 грн 06 коп., з яких за період з 01.01.2018 по 01.05.2020 5737 грн 26 коп. (а.с.15).
Відповідно до ч.1,4 ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд , власність зобов`язує.
Згідно із ч.2 ст.382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Згідно із ч.2 ст.7Закону України«Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинку» кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Згідно положень п.11 ст.10Закону України«Про особливостіздійснення прававласності вбагатоквартирному будинку» рішення зборів співвласників є обов`язковими для всіх співвласників, включаючи тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення після прийняття рішення.
Згідно п.5 ч.1 ст.7Закону України«Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинку» співвласники зобов`язані виконувати рішення загальних зборів.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Статтею 15 Закону України «Про об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку» визначено обов`язок співвласника своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Частиною 5ст.10Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» визначено,що рішеннязагальних зборів,прийняте відповіднодо статуту,є обов`язковимдля всіхспіввласників.
Відповідно до ч.9 ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Пунктом 8 Статуту ОСББ «Росинка» визначено, що рішення на загальних зборах приймаються шляхом відкритого поіменного голосування. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували співвласники (їхні представники), які разом мають більше половини від загальної кількості голосів співвласників. Рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень,- більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників. Рішення загальних зборів викладається письмово та засвідчується особисто підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату його голосування («за» чи «проти»). Загальні збори можуть встановити інший порядок голосування на зборах та прийняття рішення на них.
Судом встановлено, що згідно протоколу № 1 загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку «Росинка» від 29.03.2017, участь у зборах взяли особисто та через представників співвласники в кількості 80 осіб, при загальній кількості співвласників 150 осіб. На вказаних зборах відбувалося голосування про підвищення розміру членських внесків на утримання будинку та прибудинкової території, «за» проголосувало 77 осіб, 3 особи утрималися від голосування. Вказаним рішення з 01.04.2017 встановлено членські внески за утримання будинку і прибудинкової території в розмірі 3 грн 60 коп. і для 1 поверху3 грн 20 коп. Тобто, вказане рішення прийняте з порушенням вимог статуту ОСББ «Росинка».
Частиною 8 ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку.
Проте, як встановлено в судовому засіданні, рішення загальних зборів ОСББ «Росинка» від 29.03.2017 ніким не оспорювалось та не дійсними не визнавалось. Хоча на думку суду таке рішення має ознаки оспорюваного правочину.
Відповідно до ч.6 ст.13 Закону України «Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Згідно із ст.322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст.151ЖК України громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов`язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку прибудинкову територію.
Статтею 156ЖК Україничлени сім`ївласника жилогобудинку (квартири),які проживаютьразом зним убудинку (квартирі),що йомуналежить,користуються жилимприміщенням нарівніз власникомбудинку (квартири),якщо приїх вселенніне булоіншої угодипро порядоккористування цимприміщенням. Зазгодою власникабудинку (квартири)член йогосім`ївправі вселятив займаненим жилеприміщення іншихчленів сім`ї.На вселеннядо батьківїх неповнолітніхдітей згодивласника непотрібно. Членисім`ївласника будинку(квартири)зобов`язанідбайливо ставитисядо жилогобудинку (квартири).Повнолітні членисім`ївласника зобов`язанібрати участьу витратахпо утриманнюбудинку (квартири)і прибудинковоїтериторії тапроведенню ремонту.Спори міжвласником тачленами йогосім`їпро розміручасті ввитратах вирішуютьсяв судовомупорядку. До членів сім`ї власника будинку (квартири) належать особи, зазначені вчастині другійстатті 64 цього Кодексу. Припинення сімейних відносин з власником будинку (квартири) не позбавляє їх права користування займаним приміщенням. У разі відсутності угоди між власником будинку (квартири) і колишнім членом його сім`ї про безоплатне користування жилим приміщенням до цих відносин застосовуються правила, встановленістаттею 162цього Кодексу.
Як убачається з копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію право власності, власником квартири АДРЕСА_2 є ОСОБА_2 (а.с.71). У судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 підтвердив, що є чоловіком ОСОБА_2 , зареєстрований та проживає разом з ОСОБА_2 за вказаною адресою, користується послугам, що надаються іншими послугодавцями, а отже на переконання суду зобов`язаний брати участь у витратах по утриманню будинку (квартири) і прибудинкової території та проведенню ремонту.
Під час дослідження доказів встановлено, що відповідачі не зверталися до суду про визнання неналежним надання послуг ОСББ «Росинка» та рішення суду котрі б набрали законної сили і встановили зазначене відсутні.
Відповідно до ст.179 ЖК Україникористування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов`язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові ВСУ від 20.04.2016 у справі №6-2951цс15.
Обов`язок сплачувати кошти за утримання будинку та житло-комунальні послуги також закріплений в Статуті ОСББ «Росинка», згідно якого співвласник об`єднання зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Щодо позиції відповідачів про закриття провадження у даній справі, то судом не встановлено жодних підстав для закриття провадження з огляду на відсутність таких підстава зазначених у положення ст.255 ЦПК України.
Стосовно твердження відповідачів про відсутність у представника позивача ОСОБА_4 звертатися до суду із позовом про стягненні з них заборгованості, то судом наголошується, про те що згідно з витягом з ЄДРЮОФОПГФ (а.с.4-6) то ОСОБА_4 є керівником ОСББ «Росинка» та у силу закону може діяти від імені підприємства без будь-яких довіреностей.
Також є безпідставними твердження відповідачів про часткову сплату ними платежів по утриманню ними будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.66-68), оскільки як встановлено судом, то це була сплати не періодичних платежів за утриманні будинку, а погашення частки боргу, процентів за кредитним договором від 15.11.2018 №2063/242 та оплата послуги за припинення та відновлення водопостачання. Крім того, наданий позивачем розрахунок заборгованості відповідачами не спростовано.
За вказаних обставин судом наголошується про правомірність заявлених позовних вимог та підстав для їх задоволення. Разом з тим, відповідачі прохали застосувати строк позовної давності, оскільки позов поданий до суду в березні 2022 року, а заборгованість позивач прохає стягнути з січня 2018 року.
З приводу зазначеного судом вказується, що відповідно до ст.256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Загальний строк позовної давності відповідно до ст.257 ЦК України становить три роки.
У силу приписів ч.4 ст.267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
За зобов`язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання (частини перша та п`ята статті 261 ЦК України).
Оскільки заборгованість за житлово-комунальні послуги нараховувалась позивачем щомісяця, то перебіг загальної позовної давності слід відраховувати від кожного щомісячного платежу.
Судом встановлено, що 13.10.2020 за заявою ОСББ «Росинка» було видано судовий наказ про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості по оплаті внесків за спожиту житлову послугу з утримання будинку і прибудинкової території за період з 01.0.12018 по 31.07.2020 в сумі 5737 грн 26 коп. та судовий збір в сумі 210 грн 20 коп. та витрати пов`язані з розглядом справи в сумі 789 грн 80 коп.
Ухвалою Комсомольського міського суду Полтавської області від 03.03.2021 за заявою ОСОБА_5 судовий наказ Комсомольського міського суду Полтавської області від 13.10.2020 було скасовано.
Як встановлено постановою ВП ВС у справі № 712/8916/17 від 07.07.2020 велика Палата Верховного Суду вважає, що подання заяви про видачу судового наказу заявник (стягувач) не може використовувати згідно з частиною другоюстатті 264 ЦК Україниз метою переривання позовної давності за відповідною вимогою чи її частиною. На підставі припису частини другоїстатті 264 ЦК Українипереривання позовної давності відбувається у разі подання до суду саме позову до належного відповідача з дотриманням вимог процесуальногозаконущодо форми та змісту позовної заяви, правил предметної та суб`єктної юрисдикції й інших вимог (постанова Великої Палати Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 523/10225/15-ц, Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 23 травня 2018 року у справі № 640/2704/16-ц і Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 29 травня 2018 року у справі № 903/509/17).
Суд вказує, що ОСББ «Росинка» звернулися до суду з вказаним позовом 30 березня 2022 року та прохало стягнути з відповідачів заборгованість за період з 01.01.2018 по 31.07.2020 року, отже загальний строк позовної давності, з урахування механізму сплати платежів по утриманню будинку, для стягнення заборгованості за вказаний період повинен розраховуватися з квітня 2019 року.
Враховуючи застосування судом строку позовної давності за період з січня 2018 року по березень 2019 року, розмір заборгованості відповідачів складає 3078 грн 48 коп. (квітень грудень 2019 року 1645 грн 92 коп., січень-квітень 2020 року 731 грн 52 коп., травень-липень 2020 року 701 грн 04 коп.).
Питання про судові витрати вирішено судом відповідно до ст.141 ЦПК України. З врахуванням часткового задоволення позову з відповідачів на користь ОСББ «Росинка» підлягає стягненню 1 202 грн 23 коп. судового збору.
Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
Цивільний позов об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Росинка» до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за отримані послуги з утримання будинку і прибудинкової території задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Росинка» заборгованість за отриманіпослуги зутримання будинкуі прибудинковоїтериторіїв сумі 3 078 (три тисячі сімдесят вісім) гривень 48 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Росинка» судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1 202 (одна тисяча двісті дві) гривні 23 копійки, а саме по 601 (шістсот одній) гривні 12 копійок з кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Росинка», ЄДРПОУ 22521099, адреса: 39800, Полтавська область, Кременчуцький район, місто Горішні Плавні, вулиця Добровольського, 39;Відповідачі:ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_5 ; ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_5 .
Суддя О.В.Солоха
Повний текст рішення складено 17.10.2022.
Суд | Комсомольський міський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2022 |
Оприлюднено | 19.10.2022 |
Номер документу | 106777172 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Комсомольський міський суд Полтавської області
Солоха О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні