Єдиний унікальний номер 341/903/22
Номер провадження 2/341/364/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про призначення експертизи та зупинення провадження у справі
18 жовтня 2022 року м. Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі головуючогосудді Мергеля М. Р., за участю:
секретаря судового засідання Матейко О. С.,
позивачки ОСОБА_1 ,
представниці позивачки ОСОБА_2 ,
розглянув у підготовчому судовому засіданні питання призначення судової експертизи у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа: Галицька міська рада Івано-Франківської області, про виділ у натурі частки із нерухомого майна, що є у спільній частковій власності, визначення порядку користування земельною ділянкою.
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_3 про виділ у натурі частки із нерухомого майна, що є у спільній частковій власності, визначення порядку користування земельною ділянкою.
Ухвалою суду від 12 серпня 2022 року відкрито провадження у справі у порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 03 жовтня 2022 року.
Ухвалою суду від 03 жовтня 2022 року залучено до участі у справі третю особу - Галицьку міську раду Івано-Франківської області, підготовче судове засідання відкладено на 18 жовтня 2022 року.
У підготовче судове засідання 18 жовтня 2022 року з`явилась позивачка та її представниця. Відповідачка та представник третьої особи не з`явились, хоча повідомлені про розгляд справи відповідно до норм статі 128 ЦПК України.
На адресу місця реєстрації відповідачки надсилалась поштова кореспонденція із суду про виклик у судове засідання, проте, відповідно до трекінгу відправлень Укрпошти, відправлення не вручене під час доставки (а. с. 65).
Також,на офіційнозареєстровану електроннуадресу третьоїособи надсилаласькопія ухваливід 03жовтня 2022року (а.с.63).
Жодних заяв чи клопотань відповідачка та представник третьої особи до суду не надсилали.
Відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Оскільки, відповідачка та третя особа повідомлені про розгляд справи належним чином, суд вважає за можливе провести підготовче засідання без участі останніх.
У підготовчому засіданні позивачка заявила клопотання про призначення комплексної будівельно-технічної та земельної експертизи.
В обгрунтування клопотання зазначила, що для справедливого проведення судом розподілу спільного майна, необхідні спеціальні знання, а тому просить призначити судову експертизу.
На вирішення експертизи просила поставити наступні запитання:
-чи можливий виділ в натурі ОСОБА_1 Ѕ частки із нерухомого майна будинковолодіння по АДРЕСА_1 ?
-якщо такий виділ можливий, то які варіанти поділу між співвласниками із визначенням вартості кожної частки?
-визначити, які роботи щодо переобладнання спірного домоволодіння необхідно провести у зв`язку із запропонованими варіантами розподілу та яка вартість цих робіт?
-визначити, у разі необхідності, розмір грошової компенсації співвласникові, чстка якого після поділу буде меншою за його ідеальну частку?
-визначити можливість встановлення порядку користування земельною ділянкою для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою по АДРЕСА_1 відповідно до запропонованих варіантів розподілу житлового будинку та господарських будівель?
Суд, розглянувши клопотання позивачки про призначення судової експертизи по суті, виходить з наступного.
Відповідно до пункту 8 частини другої статті 197 ЦПК Україниу підготовчому засіданні суд вирішує питання, зокрема, про призначення експертизи.
Згідно з частиною другоюстатті 77ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з приписами статті 72 ЦПК України експертом може бути особа, яка володіє спеціальними знаннями, необхідними для з`ясування відповідних обставин справи. Експерт може призначатися судом або залучатися учасником справи. Експерт зобов`язаний дати обґрунтований та об`єктивний письмовий висновок на поставлені йому питання.
Відповідно дочастини першої статті 103ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
У статті 104 ЦПК України визначено, що про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
При призначенні експертизи суд бере за основу перелік питань, які поставлені позивачем перед експертом у письмовому клопотанні, яке долучено до матеріалів справи.
Вирішуючи питання про призначення судової експертизи, суд вважає за необхідне доручити проведення експертизи Івано-Франківському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
У частині першійстатті 107 ЦПК Українипередбачено, що матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертизапризначена судом, або учасник справи, якщоекспертизапроводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.
Відповідно до пунктів 2 та 4 частини другої статті 43 ЦПК України учасники справи зобов`язані: сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
Приписами статті 109 ЦПК України передбачено, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Ураховуючи викладене, суд звертає увагу сторін на передбачені ЦПК України наслідки ухилення учасників справи від участі у проведенні експертизи та необхідність сприяти експерту в забезпеченні доступу до об`єктів дослідження, надавати необхідні документи.
За загальним правилом, визначеним частиною другою статті 135 ЦПК України, витрати на залучення експерта несе сторона, яка заявила відповідне клопотання.
Відповідно до частини другої статті 104 ЦПК України якщо суд доручає проведення експертизи кільком експертам чи експертним установам, суд в ухвалі призначає провідного експерта або експертну установу.
Частиною першою статті 112 ЦПК України визначено, що комплексна експертиза проводиться не менш як двома експертами різних галузей знань або різних напрямів у межах однієї галузі знань.
Таким чином, суд вважає за необхідне призначити комплексну експертизу та поставити перед експертною установою питання, заявлені у відповідному клопотанні представником позивача.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі, у випадку призначення судом експертизи.
Отже, для з`ясування усіх обставин, що мають значення у цивільній справі, що впливає на ухвалення законного і обґрунтованого рішення, необхідно провести комплексну судову експертизу (будівельно-технічну та земельну), проведення якої доручити Івано-Франківському відділенню Київського НДІСЕ України, поставивши на вирішення експертам заявлені позивачем питання та зупинити провадження у справі до закінчення проведення судової експертизи.
Керуючись статтями 103, 104, 107, 108, 135, 197, 252, 260, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання позивачки ОСОБА_1 про призначення судової експертизи задовольнити.
Призначити у цивільній справі за позовом ОСОБА_3 , третя особа: Галицька міська рада Івано-Франківської області, про виділ у натурі частки із нерухомого майна, що є у спільній частковій власності, визначення порядку користування земельною ділянкою комплексну судову експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
-чи можливий виділ в натурі ОСОБА_1 Ѕ частки із нерухомого майна будинковолодіння по АДРЕСА_1 ?
-якщо такий виділ можливий, то які варіанти поділу між співвласниками із визначенням вартості кожної частки?
-визначити, які роботи щодо переобладнання спірного домоволодіння необхідно провести у зв`язку із запропонованими варіантами розподілу та яка вартість цих робіт?
-визначити, у разі необхідності, розмір грошової компенсації співвласникові, чстка якого після поділу буде меншою за його ідеальну частку?
-визначити можливість встановлення порядку користування земельною ділянкою для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою по АДРЕСА_1 відповідно до запропонованих варіантів розподілу житлового будинку та господарських будівель?
Проведення комплексної експертизи доручити Івано-Франківському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (вул. Сахарова, 23-А, м. Івано-Франківськ).
Витрати,пов`язаніз проведеннямекспертизи,покласти на ОСОБА_1 (тел. НОМЕР_1 ).
Попередити осіб, які безпосередньо проводитимуть судову комплексну експертизу, про кримінальну відповідальність згідно зі статтями384, 385 Кримінального кодексу України.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Для проведення експертизи надіслати експертам копію ухвали та матеріали цієї цивільної справи.
Копію цієї ухвали надіслати сторонам.
Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до статті 109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Сторони у справі можуть отримати інформацію щодо цієї справи за веб-адресою: http://gl.if.court.gov.ua.
Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду.
СуддяМикола МЕРГЕЛЬ
Суд | Галицький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2022 |
Оприлюднено | 20.10.2022 |
Номер документу | 106800980 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Галицький районний суд Івано-Франківської області
МЕРГЕЛЬ М. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні