Ухвала
від 21.09.2022 по справі 481/1111/20
НОВОБУЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 481/1111/20

Провадж.№ 2/481/30/2022

УХВАЛА

/про прийняття зустрічного позову/

21.09.2022 року м. Новий Буг

Новобузький районний суд Миколаївської області у складі:

головуючої по справі судді Васильченко-Дрига Н.О.,

за участю секретаря судових засідань Войцеховської О.А.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщенні Новобузького районного суду Миколаївської області питання про поновлення строку на подання зустрічної позовної заяви та його об`єднання з первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про поділ майна подружжя,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 , про поділ майна подружжя.

Ухвалою судді Новобузького районного суду Миколаївської області у даній справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження із проведенням підготовчого засідання та повідомленням сторін.

18.01.2022 р. представником відповідача ОСОБА_2 , адвокатом Мотельчук Ю.І. на адресу Новобузького районного суду Миколаївської області надіслано зустрічну позовна заява, про поділ спільного майна подружжя. Також подано клопотання про поновлення строку щодо прийняття зустрічного позову та його спільний розгляд з первісним.

Учасники в підготовче судове засідання не з`явилися, однак надали заяви про розгляд питання щодо прийняття зустрічного позову без їх участі.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали зустрічної позовної заяви, суд дійшов наступних висновків.

Щодо поновлення строку на подачу зустрічного позову.

За приписами частин 1, 2статті 193 ЦПК Українивідповідач має право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву. Зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов`язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин або задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову.

Отже, умовами пред`явлення зустрічного позову є: взаємопов`язаність зустрічного позову з первісним, тобто такими, що виникають з одних правовідносин; доцільність сумісного розгляду основного й зустрічного позовів. Доцільним є сумісний розгляд, коли це дозволяє більш повно, і об`єктивно дослідити обставини справи, встановити справжні взаємовідносини сторін, виключити винесення взаємно суперечливих чи взаємовиключних судових рішень.

Також доцільним є сумісний розгляд первісного і зустрічного позову, якщо задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову. Недоцільно розглядати первісний і зустрічний позови, якщо це затягне розгляд справи, істотно розширить предмет доказування, призведе до необхідності залучення нових учасників процесу.

Кожна із зазначених вище умов для прийняття зустрічного позову носить самостійний характер, і при наявності будь-якої з них зустрічний позов приймається судом для спільного розгляду з первісним позовом.

Вимоги за зустрічним позовом ухвалою суду об`єднуються в одне провадження з первісним позовом. При винесенні ухвали про об`єднання позовів в одне провадження, суд повинен вирішити питання про відповідність зустрічної позовної заяви вимогам про взаємопов`язаність і доцільність спільного розгляду зустрічного та первісного позовів.

Отже, при вирішенні питання про прийняття зустрічного позову суд вирішує наступні питання: чи виникають позовні вимоги з одних правовідносин, чи можуть вимоги за позовами зараховуватися, чи виключить задоволення зустрічного позову повністю або частково задоволення первісного позову.

У пункті 15постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» № 2 від 12 червня 2009 рокузазначено, що оскільки від належного вирішення питання про прийняття зустрічного позову, позову третьої особи із самостійними вимогами та об`єднання і роз`єднання позовів залежить своєчасний і правильний розгляд заявлених вимог, то ці процесуальні дії необхідно провадити у точній відповідності з правилами, встановленимистаттями 123 - 126 ЦПК України(в попередній редакції). Відповідач має право пред`явити зустрічний позов до або під час попереднього судового засідання (частина першастатті 123 ЦПК України(в попередній редакції), а треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу шляхом пред`явлення позову до однієї чи обох сторін до закінчення судового розгляду (частина першастатті 34 ЦПК України) (в попередній редакції). Позовні вимоги кількох осіб до одного й того ж відповідача або позивача до кількох відповідачів можуть бути об`єднані в одне провадження, якщо ці вимоги однорідні, зокрема такі, які нерозривно пов`язані між собою, або від вирішення однієї з них залежить вирішення інших. Таке об`єднання не допускається, коли відсутня спільність предмета позову (наприклад, позови кількох осіб про стягнення зарплати чи про поновлення на роботі). Роз`єднання кількох поєднаних в одному провадженні вимог може мати місце лише за умови, що їх сумісний розгляд ускладнює вирішення справи (зокрема, у зв`язку з необхідністю призначення складної експертизи за окремими вимогами, тривалого відрядження або тяжкого захворювання одного чи кількох з позивачів або відповідачів). У разі роз`єднання позовів підставою для провадження щодо вимог, виділених у самостійне провадження, є ухвала суду про роз`єднання позовів і копія пред`явленого позову.

Відповідно дост. 55 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

За положеннямист. 124 Конституції Україниюрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір.

Відповідно до ч. 1ст. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорення.

Отже, у розумінні закону, суб`єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Відповідно до частин 1-2статті 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Відповідно дост. 5 ЦПК Україниздійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Аналіз зазначених норм права свідчить про те, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого права та інтересу способами, які не заборонені законом, перелік яких не є вичерпним.

Тлумачення ч. 2 ст.193та ч. 1 ст.194 ЦПК Українидає підстави вважати, що зустрічний позов - це самостійна матеріально-правова вимога відповідача до позивача, пред`явлена ним у порядку і в строки, встановлені законом, до позивача для її спільного розгляду з первісним позовом в одному і тому ж провадженні за наявності для цього відповідних умов та підстав.

Як свідчать матеріали справи, предметом первісного позову є поділ майна подружжя, зустрічного позову поділ спільного майна подружжя. За характером правовідносин вказані вимоги є такими, що виникають з прав подружжя на розпорядження майном.

Суд виходить з того, що під час розгляду вказаних позовів дослідженню підлягають однакові обставини та відповідні до них правовідносини, первісний позов та зустрічний позов є взаємопов`язаними в розумінніст. 193 ЦПК України, їх спільний розгляд є доцільним.

У справі Bellet v. France Суд зазначив, що стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.

Зустрічна позовна заява представника позивача ОСОБА_2 , адвоката Мотельчук Ю.І. відповідає вимогам статей175і177 ЦПК України, зазначені причини пропуску строку для подання зустрічного позову у розумінні ст. 193 ЦПК України суд вважає поважними.

Разом з тим, беручи до уваги те, що на території України 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, суд дійшов висновку про поновлення ОСОБА_3 яка діє в інтересах ОСОБА_2 строку на подання зустрічного позову, у зв`язку з чим клопотання представника відповідача підлягає задоволенню.

Виходячи з вищевикладеного, зустрічний позов ОСОБА_3 яка діє в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , про поділ спільного майна подружжя слід об`єднати в одне провадження з первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про поділ майна подружжя .

Керуючись ст.ст. 193,353 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання представника відповідача про поновлення строку на подання зустрічного позову - задовольнити.

Поновити строк на подання зустрічного позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , про поділ спільного майна подружжя.

Зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , про поділ спільного майна подружжя об`єднати в одне провадження з первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про поділ майна подружжя.

Роз`яснити ОСОБА_1 правона подання відзиву на зустрічний позов відповідно дост.178 ЦПК України, та всіх письмових і електронних доказів, що підтверджують заперечення проти зустрічного позову, з підтвердженням надіслання (надання) відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.

Відзив на зустрічний позов може бути поданий протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про прийняття зустрічного позову.

В підготовчому судовому засіданні оголосити перерву до 23 листопада 2022 року 11 год. 00 хв.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Наталя ВАСИЛЬЧЕНКО-ДРИГА

СудНовобузький районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення21.09.2022
Оприлюднено24.10.2022
Номер документу106859465
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —481/1111/20

Ухвала від 22.04.2024

Цивільне

Новобузький районний суд Миколаївської області

Васильченко-Дрига Н. О.

Ухвала від 16.08.2023

Цивільне

Новобузький районний суд Миколаївської області

Васильченко-Дрига Н. О.

Ухвала від 04.07.2023

Цивільне

Новобузький районний суд Миколаївської області

Васильченко-Дрига Н. О.

Ухвала від 21.09.2022

Цивільне

Новобузький районний суд Миколаївської області

Васильченко-Дрига Н. О.

Ухвала від 20.09.2022

Цивільне

Новобузький районний суд Миколаївської області

Васильченко-Дрига Н. О.

Ухвала від 18.01.2022

Цивільне

Новобузький районний суд Миколаївської області

Васильченко Н. О.

Ухвала від 13.10.2021

Цивільне

Новобузький районний суд Миколаївської області

Васильченко Н. О.

Ухвала від 09.09.2021

Цивільне

Новобузький районний суд Миколаївської області

Васильченко Н. О.

Ухвала від 30.07.2021

Цивільне

Новобузький районний суд Миколаївської області

Васильченко Н. О.

Ухвала від 01.04.2021

Цивільне

Новобузький районний суд Миколаївської області

Васильченко Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні