ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
21.10.2022Справа №910/5432/22
За позовомАкціонерного товариства "Таскомбанк"до1. Приватного підприємства "Кочасо" 2. ОСОБА_1 простягнення 185 169,58 грн. Суддя Бойко Р.В. Представники сторін в судове засідання, призначене на 18.10.2022, не з`явилися, у зв`язку з чим розгляд справи було завершено в порядку письмового провадження, а тому згідно ч. 5 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України датою ухвалення рішення у даній справі є дата складення його повного тексту.
ВСТАНОВИВ:
У червні 2022 року Акціонерне товариство "Таскомбанк" звернулося до Господарського суду міста Києва із позовом до Приватного підприємства "Кочасо" та ОСОБА_1 про стягнення 185 169,58 грн.
В обґрунтування позовних вимог Акціонерне товариство "Таскомбанк" вказує про наявність правових підстав для солідарного стягнення з Приватного підприємства "Кочасо" (до перейменування - Приватне підприємство "Чако"), як позичальника за кредитним договором від 15.10.2019, та ОСОБА_1 , як поручителя позичальника згідно договору поруки №Т09.07.2019І7826 від 15.10.2019, боргу з повернення суми кредиту у розмірі 134 984,62 грн., боргу зі сплати відсотків у розмірі 0,05 грн. та боргу по сплаті комісії у розмірі 49 750,00 грн.
Крім того, у зв`язку з неналежним виконанням Приватним підприємством "Кочасо" (до перейменування - Приватне підприємство "Чако") своїх зобов`язань за кредитним договором від 15.10.2019 позивач вказує на наявність правових підстав для солідарного стягнення з відповідачів пені у розмірі 265,78 грн. та штрафу у розмірі 169,13 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.07.2022 (постановленою після усунення позивачем недоліків позовної заяви, встановлених ухвалою суду від 06.07.2022) відкрито провадження у справі №910/5432/22; вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін (без проведення судового засідання); визначено сторонам у справі строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечень на відповідь на відзив.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.09.2022 призначено у справі №910/5432/22 судове засідання на 29.09.2022; викликано сторін у судове засідання; запропоновано позивачу надати суду пояснення щодо підстав нарахування штрафу у розмірі 169,13 грн. у строк - до початку судового засідання, призначеного на 29.09.2022.
У судове засідання 29.09.2022 з`явився представник позивача, який не зміг пояснити підстави нарахування штрафу у розмірі 169,13 грн., у зв`язку з чим протокольною ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.09.2022 оголошено перерву у судовому засіданні до 18.10.2022.
В судове засідання, призначене на 18.10.2022, сторони не забезпечили явку своїх представників, від Акціонерного товариства "Таскомбанк" засобами електронного зв`язку 17.10.2022 надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника позивача, відповідачі про причини неявки суд не повідомили, хоча про місце дату та час засідання були повідомленні належним чином, що підтверджується наступним.
Ухвала Господарського суду міста Києва від 14.07.2022 про відкриття провадження у справі №910/5432/22 та всі послідуючі ухвали були надіслані відповідачу-1 рекомендованими листами, що підтверджується відтиском печатки про відправлення на зворотному боці ухвал, на адресу місцезнаходження відповідача, вказану у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, буд. 39. Проте відправлення не були вручені Приватному підприємству "Кочасо" та були повернуті до суду із зазначенням причин повернення на довідках відділення поштового зв`язку - адресат відсутній за вказаною адресою.
Також ухвала Господарського суду міста Києва від 14.07.2022 про відкриття провадження у справі №910/5432/22 та всі послідуючі ухвали були направлені рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що підтверджується відтиском печатки про відправлення на зворотному боці таких ухвал, на адресу ОСОБА_1 (яка має статус фізичної особи-підприємця), вказану у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: АДРЕСА_1 , проте відправлення не були вручені відповідачу-2 та були повернуті до суду із зазначенням причин повернення на довідці відділення поштового зв`язку - адресат відсутній за вказаною адресою.
Згідно пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Таким чином, керуючись приписами п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України суд приходить до висновку, що ухвала Господарського суду міста Києва від 14.07.2022 про відкриття провадження у справі №910/5432/22 та всі послідуючі ухвали були вручені Приватному підприємству "Кочасо" та ОСОБА_1 .
Відповідачі своїм правом на подання відзиву на позов у визначений у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк не скористались, явку своїх представників у судові засідання не забезпечили, про причини неявки суд не повідомили, а відтак суд, керуючись приписами ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, приходить до висновку про можливість розглянути справу за відсутності представників сторін.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, надані у підготовчих засіданнях, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, встановив наступне.
15.10.2019 між Акціонерним товариством "Таскомбанк" (Банк) та Приватним підприємством "Чако" (після перейменування - Приватне підприємство "Кочасо") (позичальник) було укладено заяву-договір №ID7138452 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "Таскомбанк" (продукт "Кредит на розвиток бізнесу") (надалі - Кредитний договір), відповідно до якого за умови наявності вільних коштів банк зобов`язується надати позичальникові кредит у розмірі та на умовах, встановлених цим договором, а позичальник зобов`язується прийняти, належним чином використати та повернути кредит і сплатити проценти за користування кредитом, а також інші платежі, відповідно до умов договору (п. 1.1 Кредитного договору).
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ст. 626 Цивільного кодексу України).
Згідно зі статей 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За приписами частини 1 статті 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (частина 1 стаття 1054 Цивільного кодексу України).
Статтею 639 Цивільного кодексу України встановлено, що договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
За змістом статті 205 Цивільного кодексу України правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків.
При цьому, за приписами статті 207 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Частиною 1 статті 181 Господарського кодексу України також встановлено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.10.2019 Приватним підприємством "Чако" (після перейменування - Приватне підприємство "Кочасо") (позичальник) з використання електронного цифрового підпису було підписано заяву-договір №ID7138452 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів (продукт "Кредитний ліміт на поточний рахунок"), які надаються Акціонерним товариством "Таскомбанк", що разом із заявою складають кредитний договір.
Кредит надається у формі зарахування грошових коштів у сумі кредиту на поточний рахунок позичальника № НОМЕР_1 , відкритий у АТ "Таскомбанк" з цільовим використанням на поповнення обігових коштів; придбання основних засобів; рефінансування кредиту іншого банку (п. 1.2. Кредитного договору).
У пункті 2.3 Кредитного договору сторони погодили умови надання кредиту та визначили: розмір кредиту - 500 000,00 грн; розмір процентної ставки за користування кредитом: - 0,0001% річних; розмір комісійної винагороди - 1,99% від суми виданого кредиту (щомісячно); розмір комісійної винагороди за видачу кредиту - 0% від суми виданого кредиту (одноразово); тип процентної ставки - фіксована.
Пунктом 5.2 Кредитного договору передбачено, що термін і порядок погашення кредиту:
2.5.1 погашення основного боргу за кредитом, сплата процентів - щомісяця, починаючи з місяця, наступного за місяцем укладення договору, протягом 5 банківських днів, які передують календарному числу місяця, в яке було укладено договір, включно із цим числом;
2.5.2 сплата комісійної винагороди за кредитом - щомісяця, починаючи з другого місяця, наступного за місяцем укладення договору, до календарного числа місяця, в яке було укладено договір, включно із цим числом. Сума комісійної винагороди за перший місяць кредитування сплачується у день надання кредитних коштів;
2.5.3 сплата комісійної винагороди за видачу кредиту - одноразово і сплачується у день надання кредитних коштів;
2.5.4 сторони узгодили, що графік погашення кредиту надається у дату у Додатку 1 до цього договору та доступний клієнту у системі "ТАС24 Бізнес".
Строк кредиту - 36 місяців з дати укладення договору (п. 2.6 Кредитного договору).
Згідно з п. 3.1 Кредитного договору позичальник забезпечує наявність на своєму поточному рахунку грошових коштів у сумі, необхідній для сплати щомісячних платежів згідно графіку погашення кредиту.
Цей договір, правила обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "Таскомбанк" та цінові параметри продукту є кредитним договором (пункт 4.1 Кредитного договору).
У пунктах 4.2, 4.2.1, 4.2.2 Кредитного договору визначено, що цей договір є договором приєднання у визначенні ст. 634 Цивільного кодексу України, у зв`язку із чим, зокрема: умови цього договору визначаються банком та доводяться до загалу шляхом розміщення його на офіційному сайті банку http://www.tascombank.com.ua та укладається лише шляхом приєднання до договору в цілому; особа, що виявила намір укласти договір, не може запропонувати банку внести зміни до запропонованих умов договору або запропонувати включення до договору своїх умов.
Згідно з п. 18.2.1.1 Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "Таскомбанк" (надалі - Правила) у редакції, чинній станом на дату підписання відповідачем Заяви-договору №ID7138452 від 15.10.2019 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "Таскомбанк", банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту кредит для фінансування поточної діяльності клієнта (поповнення оборотних коштів та придбання основних засобів), в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплату процентів за користування кредитом, щомісячну комісію за управління кредитом та інших винагород, право банку на отримання яких передбачено цим розділом правил. Розмір процентів, комісій та додаткових винагород банку за надання кредиту встановлюється у цінових параметрах продукту, які розміщені на офіційному сайті банку та є невід`ємною частиною цих правил. Банк самостійно визначає розмір кредиту, який може бути наданий клієнту. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, щомісячна комісія, розмір щомісячних платежів, їх кількість та дати їх здійснення) вказуються в заяві-договорі про приєднання клієнта до цих правил (далі - Заява). Клієнт приєднується до правил шляхом підписання електорнно-цифровим підписом заяви в системі "ТАС24|БІЗНЕС" або через інший сервіс електронного документообігу, або іншим шляхом. Підписана заява разом з цими правилами та ціновими параметрами продукту, які зазначені на офіційному сайті банку, становить кредитний договір, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору.
Відповідно до п. 18.2.1.2 Правил повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених в заяві (згідно графіку погашення кредиту). Банк здійснює договірне списання грошових коштів з поточного рахунку клієнта в строки і розмірах, передбачених умовами договору. Остаточний строк погашення заборгованості за кредитом є дата повернення кредиту. Сторони домовились, що згідно зі ст.ст. 212, 651 Цивільного кодексу України при порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених цим розділом правил, банк на свій розсуд, починаючи з 91-го дня порушення зобов`язання, має право змінити умови користування кредитом, встановивши інший строк його повернення. При цьому, банк направляє клієнту повідомлення із зазначенням дати повернення кредиту (банк здійснює інформування клієнта на свій вибір або письмово, або через встановлені засоби електронного зв`язку банку та клієнта (системи клієнт-банк, інтернет-банкінг "ТАС24|БІЗНЕС", sms-повідомлення або інших)). При непогашенні заборгованості за кредитом у строк, зазначений у повідомленні, вся заборгованість, починаючи з наступного дня від дати, зазначеної у повідомленні, вважається простроченою. У разі погашення заборгованості і період до закінчення 90 днів (включно) з моменту порушення будь-якого із зобов`язань, строком повернення кредиту є дата останнього платежу.
Згідно із п. 18.2.1.3 Правил за користування кредитом клієнт сплачує щомісячно проценти за користування коштами та щомісячну комісію за управління кредитом в розмірі, що зазначені в заяві та цінових параметрах до цього розділу правил, які розміщені на офіційному сайті банку. Датами сплати процентів та щомісячної комісії за управління кредитом є дати сплати платежів, зазначені в заяві. При несплаті процентів чи комісії у зазначений строк вони вважаються простроченими.
Пунктом 18.2.1.5 Правил передбачено, що у разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань і при реалізації права банку, передбаченого п. 18.2.1.2, клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення.
Клієнт доручає банку щомісячно у строки, зазначені в заяві, здійснити договірне списання з його рахунків, відкритих у АТ "Таскомбанк", на погашення заборгованості за кредитом у кількості та розмірі, зазначеному в кредитному договорі (п. 18.2.1.6 Правил).
Згідно з п. 18.2.4.1 Правил за користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з п. 18.2.1.1, 18.2.1.2, 18.2.1.3 цього договору клієнт сплачує проценти та комісію за управління кредитом в розмірі, який зазначено в цінових параметрах.
Відповідно до ст. 212 Цивільного кодексу України у разі порушення клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачений п. 18.2.2.2.2, 18.2.2.2.3 цього договору, клієнт сплачує банку проценти в розмірі, зазначеному в цінових параметрах до цього розділу правил, які розміщені на офіційному сайті банку (п. 18.2.4.2 Правил).
У п. 18.2.4.3 Правил зазначено, що сплата процентів за користування кредитом здійснюється в дати платежів, які зазначені у заяві (у графіку погашення кредиту). Якщо повне погашення кредиту здійснюється в дату, що відрізняється від зазначеної в цьому пункті, то останньою датою погашення комісії за управління кредитом, розрахованої від попередньої дати погашення по день фактичного повного погашення кредиту, є дата фактичного погашення кредиту.
Пунктом 18.2.4.7 Правил передбачено, що розрахунок і нарахування процентів за користування кредитом здійснюється щомісячно на суму залишку заборгованості за кредитом, за фактичну кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування процентів не враховується.
Розрахунок щомісячної комісії за управління кредитом проводяться банком щомісячно відповідно до графіку погашення кредиту (п. 18.2.4.8 Правил).
Крім того, в забезпечення виконання зобов`язань Приватним підприємством "Чако" (після перейменування - приватне підприємство "Кочасо") за Кредитним договором №ID7138452 від 15.10.2019, Акціонерним товариством "Таскомбанк", як кредитором, та ОСОБА_1 , як поручителем, 15.10.2019 укладено договір поруки №Т09.07.2019І7826 (надалі - Договір поруки), у відповідності до умов якого поручитель зобов`язався відповідати перед кредитором на засадах солідарного боржника за виконання в повному обсязі Приватним підприємством "Чако" зобов`язань, що виникли або можуть виникнути в майбутньому на підставі Заяви-договору №ID7138452 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "Таскомбанк", що укладений між кредитором та боржником, зі всіма можливими змінами та доповненнями до нього, включаючи також ті, що можуть бути укладені в майбутньому.
Згідно з п. 1.2 Договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання боржником усіх зобов`язань за кредитним договором, в тому числі:
1.2.1. повернути кредитору кредит у розмірі 500 000,00 грн, у терміни (строки), визначені кредитним договором;
1.2.2. щомісячно сплачувати кредитору проценти за користування кредитом в розмірі 0,0001% річних з урахуванням порядку та розміру їх зміни згідно умов кредитного договору, та в строки, що встановлені кредитним договором;
1.2.3. щомісячно сплачувати комісію за управління кредитом в розмірі 1,99% від суми виданого кредиту в порядку, встановленому кредитним договором;
1.2.4. сплатити кредитору неустойку, пеню, штрафи, та понад суму неустойки, пені, штрафів відшкодувати збитки, заподіяні кредитору невиконанням або неналежним виконанням боржником своїх зобов`язань за кредитним договором;
1.2.5. у випадках, передбачених кредитним договором та/або законодавством України, з дати пред`явлення відповідної вимоги достроково (до настання термінів або строків повернення/сплати, зазначених вище у цьому пункті), повернути кредитору кредит, сплатити проценти за користування ним і виконати інші обов`язки, що виникають із кредитного договору;
1.2.6. інших грошових зобов`язань, що виникли на підставі кредитного договору або можуть виникнути на підставі нього у майбутньому, у тому числі, збільшення грошових зобов`язань, які передбачені умовами кредитного договору.
Відповідно до п. 2.1 Договору поруки у випадку невиконання або прострочення виконання боржником зобов`язань, що випливають із кредитного договору, поручитель відповідає перед кредитором як солідарний боржник в тому ж обсязі, що й боржник.
Передбачена п. 2.1 цього договору відповідальність поручителя наступає у випадку, якщо боржник порушить зобов`язання та/або допустить прострочення виконання будь-якого із зобов`язань, зазначених п.п. 1.2., 1.3. цього договору (п. 2.2. Договору поруки).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач свої зобов`язання за вищезазначеним договором виконав, надавши відповідачу-1 кредитні кошти, що підтверджується випискою з банківського рахунку Приватного підприємства "Чако" за період з 15.10.2019 по 24.06.2022.
Спір у справі виник у зв`язку із твердженнями АТ "Таскомбанк", що позичальник не виконав своїх зобов`язань за Кредитним договором, а тому наявні правові підстави для солідарного стягнення з відповідачів суми кредиту у розмірі 134 984,62 грн., боргу зі сплати відсотків у розмірі 0,05 грн. боргу по сплаті комісії у розмірі 49 750,00 грн., пені у розмірі 265,78 грн. та штрафу у розмірі 169,13 грн.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню повністю з наступних підстав.
Частиною першою статті 1054 Цивільного кодексу України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно із ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч. 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України).
За приписами ст. 1056-1 Цивільного кодексу України процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
У пункті 2.3 Кредитного договору сторони погодили, що розмір процентної ставки за користування кредитом складає 0,0001% річних; розмір комісійної винагороди складає 1,99% від суми виданого кредиту (щомісячно); розмір комісійної винагороди за видачу кредиту складає 0% від суми виданого кредиту (одноразово); тип процентної ставки - фіксована.
З матеріалів справи вбачається, що позивач взяті на себе зобов`язання виконав належним чином, надавши Приватному підприємству "Чако" (після перейменування - Приватне підприємство "Кочасо") кредитні кошти, в той час як останнім допущено порушення виконання зобов`язання за Кредитним договором в частині своєчасної сплати кредитних коштів та процентів за користування кредитом, що підтверджується банківською випискою з особового рахунку відповідача-1.
Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.
Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною другою статті 1050 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то у разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
За розрахунками АТ "Таскомбанк", які не спростовані відповідачами, станом на 24.06.2022 у відповідача-1 наявний борг з повернення суми кредиту у розмірі 134 984,62 грн., борг зі сплати відсотків у розмірі 0,05 грн. та борг по сплаті комісії у розмірі 49 750,00 грн.
Перевіривши надані позивачем розрахунки суми основного боргу, відсотків та комісії, суд дійшов висновку про їх обґрунтованість, вірність та відповідність умовам Кредитного договору.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Зазначене також кореспондується зі ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, відповідно до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
В якості забезпечення виконання зобов`язань за Кредитним договором між банком (кредитор) та ОСОБА_1 (поручитель) був укладений Договір поруки, відповідно до умов якого поручитель зобов`язався відповідати перед кредитором, на засадах солідарного боржника, за виконання в повному обсязі Привтаним підприємством "Чако" (після перейменування - Приватне підприємство "Кочасо" Кредитного договору, що укладений між кредитором та боржником, зі всіма можливими змінами та доповненнями до нього, включаючи також ті, що можуть бути укладені в майбутньому.
Таким чином, ОСОБА_1 скористалась своїм правом та на підставі Закону України "Про електронні довірчі послуги" вчинила правочин, підписавши Договір поруки з використанням електронного цифрового підпису, що підтверджується копією відповідного електронного Протоколу, сформованого на сайті https://czo.aov.ua/ та відображенням ЕЦП на самому Договорі.
Згідно з п. 1.2 Договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання боржником усіх зобов`язань за кредитним договором, в тому числі: з повернення кредиту (в тому числі дострокового); сплати процентів за користування кредитом; сплати комісії за управління кредитом; сплати кредитору неустойки, пені, штрафу;
Відповідно до п. 2.1 Договору поруки у випадку невиконання або прострочення виконання боржником зобов`язань, що випливають із Кредитного договору, поручитель відповідає перед кредитором як солідарний боржник в тому ж обсязі, що й боржник.
Частиною 1 ст. 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.
За умовами ст. 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку і відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.
У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ст. 554 Цивільного кодексу України).
У зв`язку із порушенням відповідачем-1 зобов`язань за Кредитним договором, позивач звернувся до Приватного підприємства "Чако" та ОСОБА_1 із повідомленням-вимогою від 07.06.2022, в якій вимагав достроково повернути кредит та погасити заборгованість протягом 20 календарних днів.
Матеріали справи не містять, а відповідачами не надано доказів виконання вимог позивача та сплати заборгованості за Кредитним договором.
Частиною 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено обов`язок сторін довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За приписами частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Таким чином, враховуючи приписи ст. 530 Цивільного кодексу України та правомірну вимогу банку щодо дострокового повернення суми кредиту (з огляду на порушення відповідачем-1 своїх грошових зобов`язань з а Кредитним договором), суд приходить до висновку, що у відповідачів станом на дату розгляду даної справи наявний прострочений обов`язок з повернення суми кредиту розмірі у розмірі 134 984,62 грн., сплати відсотків у розмірі 0,05 грн. та сплати комісії у розмірі 49 750,00 грн.
У зв`язку з наведеним, суд вважає обґрунтованими вимоги банку про стягнення із відповідачів солідарно сум кредиту у розмірі 134 984,62 грн., відсотків у розмірі 0,05 грн. та комісії у розмірі 49 750,00 грн.
Крім того, у зв`язку з неналежним виконанням Приватним підприємством "Кочасо" (до перейменування - Приватне підприємство "Чако") своїх зобов`язань за кредитним договором від 15.10.2019 позивач вказує на наявність правових підстав для солідарного стягнення з відповідачів пені у розмірі 265,78 грн. та штрафу у розмірі 169,13 грн.
Судом встановлено, що відповідач-1 у встановлений кредитним договором строк свого обов`язку по перерахуванню коштів не виконав, допустивши прострочення виконання грошового зобов`язання, тому дії відповідача-1 є порушенням договірних зобов`язань (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України).
Згідно з ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватись неустойкою, порукою, заставою, притриманням, завдатком.
Статтею 611 Цивільного кодексу України визначено, що одним з наслідків порушення зобов`язання є оплата неустойки (штрафу, пені) - визначеної законом чи договором грошової суми, що боржник зобов`язаний сплатити кредитору у випадку невиконання чи неналежного виконання зобов`язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання (ч. 2 ст. 549 Цивільного кодексу України).
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України).
Право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання (ч. 1 ст. 550 Цивільного кодексу України).
Приписами ст. 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Пунктом 18.2.1.5 Правил передбачено, що у разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань і при реалізації права банку, передбаченого п. 18.2.1.2, клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення.
Тотожні положення містить і п. 3.3 Кредитного договору.
Як вбачається із наявних в матеріалах справи розрахунків пені, банком нараховано позичальнику пеню за порушення ним грошових зобов`язань за Договором із повернення суми кредиту та сплати комісії за період з 24.12.2022 по 23.06.2022.
В той же час, положеннями пункту 15 розділу Прикінцевих та Перехідних положень Цивільного кодексу України визначено, що у разі прострочення позичальником у період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби COVID-19, або/та у тридцятиденний строк після дня завершення дії такого карантину виконання грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від обов`язків сплатити на користь кредитодавця (позикодавця) неустойку, штраф, пеню за таке прострочення.
Аналогічні приписи містяться і у пункті 8 розділу 9 Прикінцевих положень Господарського кодексу України, згідно яких у разі прострочення позичальником у період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби COVID-19, або/та у тридцятиденний строк після дня завершення дії такого карантину виконання грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від обов`язків сплатити на користь кредитодавця (позикодавця) неустойку, штраф, пеню за таке прострочення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" на всій території України з 12.03.2020 по 22.05.2020 встановлено карантин.
Дію карантину, встановленого цією постановою, продовжено на всій території України згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 №392, від 17.06.2020 №500, від 22.07.2020 №641, від 26.08.2020 №760, від 13.10.2020 №956, від 09.12.2020 №1236, від 17.02.2021 №104, №405 від 21.04.2021, №611 від 16.06.2021.
Враховуючи наведені положення Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, строки повернення кредиту та те, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" на усій території України встановлено з 12.03.2020 карантин, суд дійшов висновку, що починаючи з 12.03.2020 позичальника звільнено від обов`язку сплати пені за прострочення повернення кредиту та сплати процентів.
Отже, зважаючи на викладені приписи законодавства, які обмежують період нарахування пені, що підлягає стягненню із суб`єкта господарювання у зв`язку з порушенням ним господарського зобов`язання в період карантину, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача у частині стягнення з відповідачів пені за порушення обов`язку по сплаті повернення суми кредиту та сплати комісії, нарахованих за період з 24.12.2021 по 23.06.2022, задоволенню не підлягають.
Щодо заявленого позивачем до солідарного стягнення з відповідачів штрафу у розмірі 169,13 грн., то ні позивачем у позовній заяві, ні представником позивача у судовому засіданні 29.09.2022 не надано пояснень та не зазначено правових підстав (не наведено пункту Кредитного договору та/або Правил) для нарахування такого штрафу.
Частинами першою, другою статті 551 Цивільного кодексу України визначено, що предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Разом з тим, в заяві-договорі №ID7138452 відсутні умови договору про встановлення відповідальності у вигляді неустойки (пені, штрафів) за порушення зобов`язання у вигляді грошової суми та її визначеного розміру.
Відтак суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для застосування до відповідача такої міри відповідальності як стягнення штрафу, а тому у задоволенні позовних вимог у цій частині необхідно відмовити.
За таких обставин позовні вимоги Акціонерного товариства "Таскомбанк" підлягають частковому задоволенню, а з Приватного підприємства "Кочасо" та ОСОБА_1 підлягає солідарному стягненню борг з повернення суми кредиту у розмірі 134 984,62 грн., борг зі сплати відсотків у розмірі 0,05 грн. та борг по сплаті комісії у розмірі 49 750,00 грн.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 13, 74, 129, 232, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва -
ВИРІШИВ:
1. Позов Акціонерного товариства "Таскомбанк" задовольнити частково.
2. Стягнути солідарно з Приватного підприємства "Кочасо" (04071, м. Київ, вул. Ярославська, буд. 39; ідентифікаційний код 32085326) та Фізичної особи-підприємця Баранової Наталії Юріївни ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства "Таскомбанк" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 30; ідентифікаційний код 09806443) борг по тілу кредиту у розмірі 134 984 (сто тридцять чотири тисячі дев`ятсот вісімдесят чотири) грн. 62 коп., борг по відсоткам, нарахованим на тіло кредиту, у розмірі 0,05 грн. та борг по комісії у розмірі 49 750 (сорок дев`ять тисяч сімсот п`ятдесят) грн. 00 коп. Видати накази.
3. Стягнути з Приватного підприємства "Кочасо" (04071, м. Київ, вул. Ярославська, буд. 39; ідентифікаційний код 32085326) на користь Акціонерного товариства "Таскомбанк" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 30; ідентифікаційний код 09806443) судовий збір у розмірі 1 385 (одна тисяча триста вісімдесят п`ять) грн. 51 коп. Видати наказ.
4. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Баранової Наталії Юріївни ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства "Таскомбанк" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 30; ідентифікаційний код 09806443) судовий збір у розмірі 1 385 (одна тисяча триста вісімдесят п`ять) грн. 51 коп. Видати наказ.
5. В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 21.10.2022.
Суддя Р.В. Бойко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2022 |
Оприлюднено | 26.10.2022 |
Номер документу | 106902065 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Бойко Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні