ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
24 жовтня 2022 рокуСправа № 912/1498/22
Суддя Господарського суду Кіровоградської області Тимошевська В.В., розглянувши матеріали
за позовом: ТОВ "Ремсинтез", вул. Перша Виставкова, 27-Б, м. Кропивницький, 25014
до SC "ETUFARM" SRL MUNICIPUL BRAILA, BULEVARDUL DOROBANTILOR, NR. 784, CORP CI, ETAJ 1, CAMERA 1, JUDET BRAILA, ROMANIA Code 109/136/2010
про стягнення 53 900 євро,
ВСТАНОВИВ:
ТОВ "Ремсинтез" звернулось до Господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою, яка містить вимоги до SC "ETUFARM" SRL наступного змісту:
- стягнути грошову суму в розмірі 53 900 євро, з яких: основний борг - 53 435 євро, 3 % річних - 465 євро;
- стягнути 3% річних, які нараховуються на заборгованість у розмірі 53 435 євро від дати подачі цієї позовної заяви до моменту повного погашення заборгованості, з покладенням на відповідача судових витрат.
Судом встановлено, що позов подано до іноземної особи - SC "ETUFARM" SRL MUNICIPUL BRAILA, BULEVARDUL DOROBANTILOR, NR. 784, CORP CI, ETAJ 1, CAMERA 1, JUDET BRAILA, ROMANIA.
За приписами статті 3 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила судочинства, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, іншими законами України, застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно ст. 3 Закону України "Про міжнародне приватне право", якщо міжнародним договором України передбачено інші правила, ніж встановлені цим Законом, застосовуються правила цього міжнародного договору.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" суди розглядають будь-які справи з іноземним елементом, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.
Іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (ст. 365 ГПК України).
Згідно зі ст. 366 ГПК України підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
У п. 12.2. контракту №06/04-22 від 06.04.2022, доданого до позовної заяви, сторони дійшли згоди про те, що будь-які спори, які виникають з цього Договору або в зв`язку з ним, не врегульовані відповідно до п. 12.1. цього Контракту, підлягають остаточному врегулюванню в Господарському суді міста Кропивницький (Україна).
Таким чином, поданий позов відноситься до юрисдикції та підсудний Господарському суду Кіровоградської області.
Розглянувши зазначену позовну заяву, господарський суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), позовна заява повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Зі змісту ст. 90 Цивільного кодексу України вбачається, що юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму та назву. Найменування установи має містити інформацію про характер її діяльності. Найменування юридичної особи вказується в її установчих документах і вноситься до єдиного державного реєстру.
Найменування юридичної особи - це її ідентифікуюча ознака. Найменування складається з двох частин: організаційно - правової форми і назви. Назва це індивідуальна частина найменування.
Повне найменування юридичної особи зазначається в її установчих документах, змінах до них, усіх офіційних документах і вноситься до Єдиного державного реєстру.
У поданій позовній заяві позивачем зазначено тільки скорочене найменування - ТОВ "Ремсинтез", через що його найменування у вказаній позовній заяві не може вважатися повним.
Таким чином, позивачу слід усунути наведений недолік шляхом зазначення свого повного найменування.
У ст. 10 Конституції України встановлено, що державною мовою в Україні є українська мова.
Приписами ст. 12 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" передбачено, що судочинство і діловодство в судах України проводяться державною мовою. Суди забезпечують рівність прав громадян у судовому процесі за мовною ознакою. Суди використовують державну мову в процесі судочинства та гарантують право громадян на використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють.
Згідно з ч. 1, 3ст. 10 ГПК України господарське судочинство в судах здійснюється державною мовою. Суди використовують державну мову в процесі судочинства та гарантують право учасникам судового процесу на використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють.
При цьому, позивачем у вступній та в прохальній частинах позовної заяви вказано відповідачем іноземного суб`єкта господарювання, проте, повне найменування відповідача та його місцезнаходження зазначено лише іноземною мовою без перекладу державною (українською) мовою.
Отже, суд доходить висновку, що позивачем порушено вимоги п. 2 ч. 3ст. 162 ГПК України, а саме відсутність зазначення державною мовою повного найменування іноземного суб`єкта господарювання (відповідача), його місцезнаходження (для юридичних осіб).
За приписами п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.
При цьому, в порушення вказаної норми, позовна заява не містить правового обґрунтування та обставин, якими позивач обґрунтовує вимогу про стягнення з відповідача 3% річних, які нараховуються на заборгованість у розмірі 53 435 євро від дати подачі цієї позовної заяви до моменту повного погашення заборгованості.
Згідно п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява повинна містити перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
В даному випадку, позовна заява та додані до неї документи не містять зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Згідно ч. 2 ст. 164 ГПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Приписами статті 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Одночасно, докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи вважаються достовірними у відповідності до ст. 78 ГПК України.
Разом з тим, наказом Державної судової адміністрації України №814 від 20.08.2019 з метою вдосконалення порядку ведення діловодства в місцевих та апеляційних судах України затверджено Інструкцію з діловодства в місцевих та апеляційних судах України (далі - Інструкція). Так, ст. 1 вказаної Інструкції визначено, що вхідна кореспонденція - це документи, а також судові справи й матеріали, що надходять до суду.
При цьому, ст. 8 Інструкції передбачено, що у діловодстві суду можуть використовуватися вхідні документи, викладені іноземною мовою, забезпечені перекладом відповідно до вимог чинного законодавства.
Судом встановлено, що позивачем долучено до позовної заяви докази, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.
Однак, деякі документи, а саме: дублікат заяви №А901.007513 від 20.04.2022, банківські виписки по рахунку від 13.04.2022, 16.05.2022, 30.05.2022, складені на іноземній мові без перекладу на державну мову.
Вказані документи, що є письмовими доказами, неможливо дослідити судом з метою встановлення об`єктивної істини у справі, оскільки інформація у цих документах є викладеною на іноземній мові, що унеможливлює встановити суду, чи мають ці документи відношення до предмету доказування.
Згідно із ст. 79 Закону України "Про нотаріат" нотаріус засвідчує вірність перекладу документа з однієї мови на іншу, якщо він знає відповідні мови. Якщо нотаріус не знає відповідних мов, переклад документа може бути зроблено перекладачем, справжність підпису якого засвідчує нотаріус.
Відповідно до пункту 7 глави 8 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5, у разі якщо документи, що посвідчуються, видаються або засвідчуються, викладені на двох і більше окремих аркушах, вони повинні бути з`єднані у спосіб, що унеможливлює їх роз`єднання без порушення їх цілісності, із зазначенням кількості прошитих (прошнурованих), пронумерованих і скріплених аркушів, з проставлянням підпису та печатки нотаріуса.
За наведених обставин, суд звертає увагу позивача на необхідність офіційного перекладу з нотаріальним засвідченням вказаних документів, що викладені іноземною мовою.
Згідно з ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Як передбачено Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2022 року складає 2 481,00 гривня.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положеннями частини 1 статті 6 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання позовів, ціна яких визначається в іноземній валюті, судовий збір сплачується у гривнях з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 29 057,49 грн, про що свідчить платіжне доручення №972 від 19.10.2022, виходячи із ціни позову 1 937 166,00 грн (53 900 євро * 35,94 грн).
Разом з тим, позивачем до позовної заяви не надано довідку банку про офіційний курс євро, встановлений НБУ, на день сплати судового збору, згідно якого позивач визначив ціну позову та розмір судового збору.
Судом встановлено, що станом на 19.10.2022 - день сплати позивачем судового збору, офіційний курс Національного банку України гривні по відношенню до євро становив 35,9451 грн за 1 євро.
Отже, позивач за подання позову ціною 53 900 євро (53 900 євро * 35,9451 грн = 1937440,89 грн) станом на 19.10.2022 - день сплати судового збору мав сплатити 29061,61 грн судового збору.
Вказане свідчить про недоплату судового збору в розмірі 4,12 грн.
Крім того, позивачу слід врахувати, що відповідно до ст. 367 ГПК України, якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, витрати, пов`язані з перекладом відповідних документів, а також з оплатою їх вручення за кордоном має нести заінтересована сторона, тобто позивач.
Відповідно до частини 1 статті 174 ГПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з частиною 2 статті 174 ГПК України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З огляду на вищенаведене, наявні підстави для залишення позовної заяви без руху, з наданням позивачу строку на усунення вказаних недоліків.
Керуючись ст. 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суддя
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву ТОВ "Ремсинтез" - залишити без руху.
2. ТОВ "Ремсинтез" усунути встановлені при поданні позовної заяви недоліки в строк не більше десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, а саме надати суду:
- зазначення повного найменування позивача;
- зазначення повного найменування відповідача, його місцезнаходження з перекладом державною (українською) мовою;
- обґрунтування позовних вимог про стягнення з відповідача 3% річних, які нараховуються на заборгованість у розмірі 53 435 євро від дати подачі цієї позовної заяви до моменту повного погашення заборгованості, із посиланням на норми законодавства щодо способу такого захисту прав або інтересів, передбаченого законом чи договором і який позивач просить суд визначити у рішенні;
- зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
- офіційний переклад з нотаріальним засвідченням доданих до позовної заяви документів, що викладені іноземною мовою, а саме: дубліката заяви №А901.007513 від 20.04.2022, банківських виписок по рахунку від 13.04.2022, 16.05.2022, 30.05.2022;
- належні докази доплати судового збору в сумі 4,12 грн або докази на підтвердження курсу євро на день сплати судового збору, згідно якого позивач визначив ціну позову та розмір судового збору.
3. Роз`яснити ТОВ "Ремсинтез", що у відповідності до ч. 3, 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Копію ухвали надіслати ТОВ "Ремсинтез" (вул. Перша Виставкова, 27-Б, м. Кропивницький, 25014 та електронною поштою: zavod.remsintez@gmail.com).
Суддя В.В.Тимошевська
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2022 |
Оприлюднено | 26.10.2022 |
Номер документу | 106903102 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Тимошевська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні