Ухвала
від 18.10.2022 по справі 160/1291/20
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

18 жовтня 2022 рокуСправа №160/1291/20Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження та боржника у виконавчому листі по справі № 160/1291/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Верхньодніпровської районної ради, Голови Верхньодніпровської районної ради Кравченка Артема Вадимовича про визнання протиправним та скасування розпорядження, визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі, стягнення суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди та відшкодування шкоди, завданої здоров`ю,-

ВСТАНОВИВ:

03 жовтня 2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження та боржника у виконавчому листі, а саме Верхньодніпровську районну раду (код ЄДРПОУ 04052258, місцезнаходження: 51600, Дніпропетровська область Верхньодніпровський район, м. Верхньодніпровськ, пр. Шевченка, 21) на її правонаступника - Кам`янську районну раду Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 43995432, місцезнаходження: 51925 Дніпропетровська область, Кам`янський район, м. Кам`янське, пр. Свободи, будинок 2/1).

В обґрунтування зазначеної заяви, заявник посилається на те, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.12.2020 року по справі № 160/1291/20 звільнення позивача було визнано протиправним та поновлено його на роботі, також суд стягнув на користь ОСОБА_1 з відповідача Верхньодніпровської районної ради середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 164 755,20 грн. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.04.2021 року рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду Дніпропетровської області від 17.12.2020 року залишено без змін. 28.12.2020 року позивачу було видано виконавчий лист від 17.12.2020 року по справі № 160/1291/20 щодо стягнення середнього заробітку. Відповідно до абзацу 2 підпункту 4 пункту 1 Постанови ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» № 807-ІХ від 17.07.2020 року у Дніпропетровській області утворено Кам`янський район у складі територій, в тому числі Верхньодніпровської міської. Відповідно до пункту 2 Постанови ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» № 807-ІХ від 17.07.2020 року межі районів встановлюються по зовнішній межі територій сільських, селищних, міських територіальних громад, які входять до складу відповідного району. Відповідно до підпункту 4 пункту 3 Постанови ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» № 807-ІХ від 17.07.2020 року у Дніпропетровській області, зокрема ліквідовано: Верхньодніпровський район. Таким чином, територія ліквідованого Верхньодніпровського району увійшла до новоутвореного Кам`янського району. Відповідно до пункту 6-2 розділу V Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України припинення повноважень районних рад, а також припинення районних рад як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюється з урахуванням таких положень, зокрема: районна рада, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, з дня набуття нею повноважень є правонаступником всього майна, прав та обов`язків районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад ліквідованих районів, території яких включені до складу новоутвореного району, якщо інше не передбачено цим Законом. 14.12.2020 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про проведення державної реєстрації юридичної особи - Кам`янської районної ради Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 43995432). 22.12.2020 року Кам`янською районною радою Дніпропетровської області було прийнято рішення від 22.12.2020 № 11-02/VІІІ «Про початок реорганізації Верхньодніпровської районної ради, Криничанської районної ради та П`ятихатської районної ради шляхом приєднання до Кам`янської районної ради Дніпропетровської області». Пунктом 2 зазначеного рішення встановлено: «Кам`янська районна рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Верхньодніпровської районної ради». Згідно з листом Управління державної казначейської служби України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області від 13.01.2022 року № 02-38-10/19 «Про повернення документів без виконання» виконавчий лист було повернуто без виконання. В листі вказується, що станом на 13.01.2022 року рахунки Верхньодніпровської районної ради в управлінні Казначейства закриті». У зв`язку з вищевказаним виникла необхідність замінити сторону виконавчого провадження (боржника) правонаступником. Вказав, що без такої зміни сторони виконавчого провадження (боржника) правонаступником та замінити боржника у виконавчому листі рішення суду по справі неможливо виконати.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2022 року було призначено до розгляду дану заяву в судове засідання на 11 жовтня 2022 року о 10:45 год.

Учасники справи, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Згідно довідки № 1457 від 11 жовтня 2022 року, складеної секретарем Дніпропетровського окружного адміністративного суду, 11 жовтня 2022 року в період часу з 07:23 год до 12:48 год на території м. Дніпро тривала повітряна тривога, у зв`язку з чим призначені на цей проміжок часу судові засідання не проводилися.

Протокольною ухвалою суду від 11 жовтня 2022 року, у зв`язку з ненадходженням пояснень від учасників справи, тривалою повітряною тривогою розгляд заяви відкладено на 18.10.2022 року о 10:30 год.

18 жовтня 2022 року вх. № 12927/22, засобами електронного зв`язку, від голови Кам`янської районної ради Дніпропетровської області М. Чехути надійшли письмові пояснення, відповідно до яких просить відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження та боржника у виконавчому листі. Вважає, що заміна сторони виконавчого провадження передчасним та таким, що порушує норми бюджетного кодексу. 17 липня 2020 року Верховна Рада України прийняла Постанову № 3650 «Про утворення та ліквідацію районів», а визначений Законом бюджетний період закінчився 31.12.2020 року, тобто до моменту набрання законної сили рішенням суду від 17.12.2020. Водночас станом на 18.10.2022 року Верхньодніпровська районна рада (код ЄДРПОУ 04052258) відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не є ліквідованою юридичною особою, має власне фінансування та штатний розпис, що дає змогу погашення існуючих зобов`язань діючою стороною виконавчого провадження.

В судове засідання сторони по справі не з`явились, про дату час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.

Враховуючи норми ч. 9 ст. 205, ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, заяву розглянуто без участі сторін в порядку письмового провадження.

При вирішенні даної заяви, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Верхньодніпровської районної ради, Голови Верхньодніпровської районної ради ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування розпорядження, визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі, стягнення суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди та відшкодування шкоди, завданої здоров`ю, задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Верхньодніпровської районної ради №5-ос від 03.01.2020 року Про звільнення ОСОБА_1 . Поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника юридичного відділу виконавчого апарату Верхньодніпровської районної ради з 04 січня 2020 року. Стягнуто з Верхньодніпровської районної ради (код ЄДРПОУ 04052258 місцезнаходження: 51600, Дніпропетровська область, Верхньодніпровський район, місто Верхньодніпровськ, проспект Шевченка, 21) на користь ОСОБА_1 , (рнокпп НОМЕР_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу з 04 січня 2020 року по 17 грудня 2020 року у розмірі 164 755,20 гривень (сто шістдесят чотири тисячі сімсот п`ятдесят п`ять гривень 20 копійок), з вирахуванням розміру обов`язкових платежів. У задоволенні іншої частини позовних вимог, відмовлено. Допущено до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника юридичного відділу виконавчого апарату Верхньодніпровської районної ради. Допущено до негайного виконання рішення суду в частині стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місць.

28.12.2020 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 160/1291/20 в частині негайного виконання рішення суду - стягнення з Верхньодніпровської районної ради (код ЄДРПОУ 04052258 місцезнаходження: 51600, Дніпропетровська область, Верхньодніпровський район, місто Верхньодніпровськ, проспект Шевченка, 21) на користь ОСОБА_1 , (рнокпп НОМЕР_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу з 04 січня 2020 року по 17 грудня 2020 року у розмірі 164 755,20 гривень (сто шістдесят чотири тисячі сімсот п`ятдесят п`ять гривень 20 копійок), з вирахуванням розміру обов`язкових платежів.

Не погодившись з судовим рішенням, ОСОБА_1 та голова Верхньодніпровської районної ради Кравченко Артем Вадимович подали апеляційні скарги.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2021 року апеляційні скарги ОСОБА_1 та голови Верхньодніпровської районної ради Кравченко Артема Вадимовича залишено без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2020 року в адміністративній справі № 160/1291/20 залишено без змін.

Постанова Третього апеляційного суду у справі № 160/1291/20 набрала законної сили 07 квітня 2021 року.

Однією з конституційних засад правосуддя, визначених статтею 129-1 Конституції України, є обов`язковість судових рішень, а незабезпечення реального виконання судового рішення, що набрало законної сили, нівелює інститут судового захисту порушених прав особи, яка зверталася до суду.

Частинами 1, 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

З матеріалів справи встановлено, що Управління державної казначейської служби України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області листом від 13 січня 2022 року № 02-38-10/19 «Про повернення документів без виконання» повідомило позивача, що механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначений постановою КМУ «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» від 03.08.2011 № 845. Відповідно до абзацу третього пункту 2 Порядку № 845 боржники визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів, а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання. Станом на 13.01.2022 року рахунки Верхньодніпровської районної ради в управлінні Казначейства закриті. Враховуючи викладене, управління Казначейства на підставі підпункту 3 пункту 9 Порядку № 845 повертає документи без виконання у зв`язку з тим, що боржник не має відкритих рахунків в управлінні Казначейства.

Відповідно до абзацу 2 підпункту 4 пункту 1 постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» у Дніпропетровській області утворено: Кам`янський район (з адміністративним центром у місті Кам`янське) у складі територій Божедарівської селищної, Верхівцівської міської, Верхньодніпровської міської, Вишнівської селищної, Вільногірської міської, Жовтоводської міської, Затишнянської сільської, Кам`янської міської, Криничанської селищної, Лихівської селищної, П`ятихатської міської, Саксаганської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Згідно підпункту 4 пункту 3 вищезазначеної Постанови ліквідовано у Дніпропетровській області, зокрема Верхньодніпровський район.

Також згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, Верхньодніпровська районна рада (ЄДРПОУ 04052258) перебуває в стані припинення.

Згідно витягу з рішення Кам`янської районної ради Дніпропетровської області № 11-02/VII від 22.12.2020 "Про початок реорганізації Верхньодніпровської районної ради, Криничанської районної ради та П`ятихатської районної ради шляхом приєднання до Кам`янської районної ради Дніпропетровської області» розпочато процедуру реорганізації Верхньодніпровської районної ради (ЄДРПОУ 04052258), місцезнаходження: пр. Шевченка, 21 м. Верхньодніпровськ Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, що припиняється шляхом приєднання до Кам`янської районної ради (ЄДРПОУ 43995432), місцезнаходження: пр. Свободи, 2/1 м. Кам`янське, Дніпропетровської області.

Пунктом 2, 18, 20 рішення № 11-02/VII від 22.12.2020 визначено, що Кам`янська районна рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Верхньодніпровської районної ради. Голові Кам`янської районної ради утворити комісію з прийняття майна, активів та зобов`язань Верхньодніпровської районної ради. Комісіям з реорганізації забезпечити у встановленому законом порядку: закриття рахунків Верхньодніпровської районної ради в органах державного казначейства та банках.

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 14.12.2020 внесено запис № 1002231020000007412 про державну реєстрацію юридичної особи Кам`янська районна рада Дніпропетровської області (ідентифікаційний код 43995432, місцезнаходження: 51925, Дніпропетровська область, м. Кам`янське, пр. Свободи, буд. 2/1) на підставі Постанови ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» 807-ІХ від 17.07.2020.

Згідно ч.1 ст.43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Так, згідно до вимог ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Частиною 5 статті 104 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до ч. 1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи, суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

З наведеного нормативного визначення слідує, що виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка завершує його. Ця стадія розпочинається з набрання судовим рішенням законної сили або за інших умов, встановлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов`язки, зумовлені статусом сторони. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво. При цьому законодавством встановлено головну умову, за якої тягар боржника може бути перекладено на іншу особу - це вибуття сторони виконавчого провадження.

Згідно з положеннями статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Таким чином, процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв`язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб`єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов`язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому випадку також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб`єкта владних повноважень як юридичної особи.

Так, аналогічна позиція вже була висловлена Верховним Судом у постановах від 10 вересня 2020 року справі № 420/5772/18, від 10 жовтня 2020 року №804/958/17, від 03 грудня 2020 року у справі № 805/2173/16-а, від 30 грудня 2020 року у справі № 805/4361/17-а.

За таких обставин, відбулося публічне правонаступництво (передання адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень - Верхньодніпровської районної ради (ЄДРПОУ 04052258) до іншого - Кам`янська районна рада Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 43995432), останній з яких набув адміністративну компетенцію попереднього, ставши його правонаступником.

В той же час, відповідно до ч. 4 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Отже, у даному випадку, підлягає заміні сторона - боржник у виконавчому листі у даній справі, виходячи з того, що матеріали справи не містять доказів відкритого виконавчого провадження та з урахуванням ч. 4 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України.

За таких обставин, враховуючи, що у адміністративній справі №160/1291/20 видано виконавчий лист, суд вважає за необхідне замінити сторону (боржника) у виконавчому листі з Верхньодніпровської районної ради (ЄДРПОУ 04052258) на Кам`янську районну раду Дніпропетровської області (місцезнаходження: 51925, Дніпропетровська область, м. Кам`янське, пр. Свободи, буд. 2/1, код ЄДРПОУ 43995432), виходячи з вимог ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 129-1 Конституції України.

Керуючись ст. ст. 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження та боржника у виконавчому листі по справі № 160/1291/20 задовольнити частково.

Замінити сторону (боржника) у виконавчому листі по справі №160/1291/20, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом, а саме з Верхньодніпровської районної ради (ЄДРПОУ 04052258) на Кам`янську районну раду Дніпропетровської області (місцезнаходження: 51925, Дніпропетровська область, м. Кам`янське, пр. Свободи, буд. 2/1, код ЄДРПОУ 43995432).

В іншій частині -відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Боженко

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення18.10.2022
Оприлюднено27.10.2022
Номер документу106927807
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо звільнення з публічної служби, з них