Рішення
від 11.10.2022 по справі 916/1511/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" жовтня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/1511/22

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань Ловга В.М.

За участю представників сторін:

Від позивача: не з`явився;

Від відповідачів: не з`явились;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом акціонерного товариства „Таскомбанк до товариства з обмеженою відповідальністю „Форвардгрупп, ОСОБА_1 про стягнення 121 049,06 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство „Таскомбанк (далі по тексту АТ „Таскомбанк) звернулось до господарського суду із позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю „Форвардгрупп (далі по тексту ТОВ „Форвардгрупп), ОСОБА_1 (далі по тексту ОСОБА_1 ) про солідарне стягнення заборгованості у загальному розмірі 121 049,06 грн., яка складається із заборгованості по тілу кредиту у розмірі 71 299,04 грн., відсотків у розмірі 0,02 грн., комісії у розмірі 49 750,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовані фактом неналежного виконання з ТОВ „Форвардгрупп зобов`язань за кредитним договором від 30.07.2019р., виконання якого було забезпечено договором поруки від 30.07.2019р., укладеним між Банком та ОСОБА_1

ТОВ „Форвардгрупп був повідомлений про розгляд судом даного спору шляхом надсилання ухвал на юридичну адресу відповідача, а саме: 65014, м. Одеса, вул. Грецька, буд. 1, офіс 311. ОСОБА_1 був повідомлений про розгляд судом даної справи шляхом надсилання ухвал суду за адресою його місця проживання: АДРЕСА_1 . При цьому, з метою встановлення адреси зареєстрованого місця проживання (перебування) відповідача суд звертався із запитом до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, яким було підтверджено, що за наявною у Департаменту інформацією відповідач зареєстрований за вказаною вище адресою.

Проте, ухвали суду, якими ТОВ „Форвардгрупп та ОСОБА_1 були повідомлені про дату та час розгляду судом даної справи, були повернуті у зв`язку з відсутністю адресатів.

Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

З огляду на викладене, господарський суд доходить висновку про належне повідомлення ТОВ „Форвардгрупп та ОСОБА_1 про розгляд судом даного спору. Оскільки відповідачами не було надано суду відзиву на позов, справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 178 ГПК України.

АТ „Таскомбанк у поданих до суду заявах просило розглянути справу за відсутності представника позивача.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

30.07.2019р. між АТ „Таскомбанк (Банк) та ТОВ „Форвардгрупп (Позичальник) із використанням кваліфікованого електронного підпису було підписано заяву-договір №ID6721360 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів (продукт кредит на розвиток бізнесу).

Відповідно до п. п. 1.1, 1.2 заяви-договору №ID6721360 від 30.07.2019р. за умови наявності вільних коштів Банк зобов`язується надати Позичальнику кредит у розмірі та на умовах, встановлених цим договором, а Позичальник зобов`язується прийняти, належним чином використати та повернути кредит і сплатити проценти за користування кредитом, а також інші платежі відповідно до умов цього договору. Кредит надається у формі зарахування грошових коштів у сумі кредиту на поточний рахунок Позичальника, відкритий у AT "Таскомбанк" з цільовим використанням на поповнення оборотних коштів, придбання основних засобів, рефінансування кредиту іншого банку.

Згідно п. 2 заяви-договору №ID6721360 від 30.07.2019р. умовами надання кредиту є наступні: розмір кредиту: 500 000,00 грн.; валюта кредиту: гривня; вартість кредиту: розмір процентної ставки за користування кредитом - 0,0001% річних; розмір комісійної винагороди - 1,99% від суми виданого кредиту (щомісячно); тип процентної ставки - фіксована; терміни і порядок погашення кредиту - згідно графіку погашення кредиту, зазначеного в додатку до цього договору (додаток №1); строк кредиту 36 місяців від дати укладення договору.

Відповідно до пп. 4.1 п. 4 3 заяви-договору №ID6721360 від 30.07.2019р. цей договір, Правила обслуговування корпоративних клієнтів в АТ «Таскомбанк» та Цінові параметри продукту є кредитним договором.

Слід зазначити, що на підтвердження правомірності заявлених позовних вимог АТ «Таскомбанк» також було надано суду витяг з Правил обслуговування корпоративних клієнтів.

На підтвердження факту видачі АТ „Таскомбанк кредитних коштів позивачем було надано суду виписку по особовому рахунку за період з 30.07.2019р. по 04.07.2022р., з якої вбачається, що оборот грошових коштів по рахунку відповідача за вказаний період складає 727 202,04 грн.

30.07.2019р. між АТ „Таскомбанк (Кредитор) та ОСОБА_1 (Поручитель) із використанням кваліфікованого електронного підпису було підписано договір поруки № T09.07.2019I7473.

Відповідно до п. 1.1 договору поруки від 30.07.2019р. у відповідності до цього договору Поручитель зобов`язується відповідати перед Кредитором, на засадах солідарного боржника за виконання в повному обсязі ТОВ „Форвардгрупп (Боржник) зобов`язань, що виникли або можуть виникнути в майбутньому на підставі заяви-договору № ID6721360 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в AT «Таскомбанк» (продукт - кредит на розвиток бізнесу), що укладений між Кредитором та Боржником, зі всіма можливими змінами та доповненнями до нього, включаючи також ті, що можуть бути укладені в майбутньому. Якщо інше не зазначено у цьому договорі, терміни, що використовуються в цьому договорі, мають ті самі значення, що надані їм у кредитному договорі.

Згідно з п. 1.2 договору поруки від 30.07.2019р. Поручитель відповідає перед Кредитором за виконання Боржником усіх зобов`язань за кредитним договором, в тому числі: повернути кредит у розмірі 500 000,00 грн. у терміни (строки), визначені кредитним договором; щомісячно сплачувати Кредитору проценти за користування кредитом в розмірі 0,0001% річних з урахуванням порядку та розміру їх зміни згідно умов кредитного договору, та в строки, що встановлені кредитним договором; щомісячно сплачувати комісію за управління кредитом в розмірі 1,99% від суми виданого кредиту в порядку, встановленому кредитним договором; сплатити кредитору неустойку, пеню, штрафи, та понад суму неустойки, пені, штрафів відшкодувати збитки, заподіяні Кредитору невиконанням або неналежним виконанням Боржником своїх зобов`язань за кредитним договором. У випадках, передбачених кредитним договором та/або законодавством України з дати пред`явлення відповідної вимоги достроково (до настання термінів або строків повернення/сплати, зазначених вище у цьому пункті), повернути кредит, сплатити проценти за користування ним і виконати інші обов`язки, що виникають із кредитного договору; інших грошових зобов`язань, що виникли на підставі кредитного договору або можуть виникнути на підставі нього у майбутньому, у тому числі, збільшення грошових зобов`язань, які передбачені умовами кредитного договору.

Приписами п. 2.1 договору поруки від 30.07.2019р. визначено, що у випадку невиконання або прострочення виконання Боржником зобов`язань, що випливають із кредитного договору, Поручитель відповідає перед Кредитором як солідарний боржник в тому ж обсязі, що й Боржник.

Відповідно до п. 3.1, 5.2 договору поруки від 30.07.2019р. у випадку невиконання Боржником будь-яких зобов`язань за кредитним договором або невиконання зобов`язань у строки, визначені кредитним договором, Кредитор звертається з письмовою вимогою на адресу Поручителя, зазначену в розділі 7 цього договору, та копію надсилає Боржнику. Порука за цим договором припиняється, якщо Кредитор протягом 3 (трьох) років від дня настання строку повернення кредиту не пред`явить вимоги до Поручителя.

16.06.2022р. АТ „Таскомбанк звернулось до ТОВ „Форвардгрупп та ОСОБА_1 із повідомленнями-вимогами, відповідно до яких позивач просив сплатити заборгованість за тілом кредиту у розмірі 71 299,04 грн., комісію у розмірі 38 800,00 грн. та відсотки у розмірі 0,02 грн.

У поданій до суду позовній заяві до ТОВ „Форвардгрупп та ОСОБА_1 позивачем наголошено, що в результаті неналежного виконання Позичальником зобов`язань за кредитним договором у відповідачів наявна заборгованість за тілом кредиту у розмірі 71 299,04 грн., відсотками у розмірі 0,02 грн. та комісії у розмірі 49 750,00 грн., яка має бути присуджена до стягнення у солідарному порядку.

Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.

Так, згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

При цьому за правилами статті 14 ЦК України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

У відповідності до ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів. Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Зобов`язання, в свою чергу, згідно вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Відповідно до ч.1 ст. 179 ГК України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.

Статтею 193 ГК України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з ч. 1 ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Частиною 2 ст. 1054 ЦК України передбачено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 („Позика), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно ч. 1 ст. 1046 ЦК України встановлено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суми позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої якості.

Згідно з ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Водночас вимогами ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України передбачено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч. 2 ст. 1050 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Господарським судом під час вирішення даного спору встановлено, що 30.07.2019р. між АТ „Таскомбанк та ТОВ „Форвардгрупп було підписано заяву-договір №ID6721360 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів, на виконання якого Банком були видані кредитні кошти, що підтверджується випискою по особовому рахунку ТОВ „Форвардгрупп.

Проте, в порушення зобов`язань, прийнятих на себе за умовами заяви-договору №ID6721360 від 30.07.2019р. ТОВ „Форвардгрупп не було своєчасно та у повному обсязі повернуто кредит (тіло кредиту, відсотки та комісію), який згідно додатку №1 до договору мав бути повернутий відповідачем до 30.07.2022р. (36 місяців від дати укладення договору).

З огляду на вищевикладене, враховуючи закінчення терміну, на який відповідачу було надано кредит, а також приймаючи до уваги відсутність в матеріалах справи доказів своєчасного повернення кредитних коштів, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для присудження до стягнення із ТОВ „Форвардгрупп на користь АТ „Таскомбанк заборгованості по тілу кредиту у розмірі 71 299,04 грн., відсотків у розмірі 0,02 грн., комісії у розмірі 49 750,00 грн.

Відповідно до ст. ст. 541, 543 ЦК України солідарний обов`язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов`язання. У разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов`язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі. Солідарний боржник не має права висувати проти вимоги кредитора заперечення, що ґрунтуються на таких відносинах решти солідарних боржників з кредитором, у яких цей боржник не бере участі. Виконання солідарного обов`язку у повному обсязі одним із боржників припиняє обов`язок решти солідарних боржників перед кредитором.

З огляду на укладення між АТ „Таскомбанк та ОСОБА_1 договору поруки T09.07.2019I7473 від 30.07.2019р., за умовами якого ОСОБА_1 відповідає перед Кредитором за виконання зобов`язань ТОВ „Форвардгрупп щодо повернення кредитних коштів, сплати відсотків та комісії у тому ж розмірі, що і Боржник, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для солідарного стягнення із відповідачів заборгованості по тілу кредиту у розмірі 71 299,04 грн., відсотків у розмірі 0,02 грн., комісії у розмірі 49 750,00 грн., вимога про стягнення яких була задоволена судом.

Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ч. 2 ст. 617 ЦК України особа, не звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання у разі відсутності у боржника необхідних коштів. Крім того, згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Підсумовуючи викладене вище, господарський суд доходить висновку щодо необхідності задоволення заявлених акціонерним товариством „Таскомбанк до товариства з обмеженою відповідальністю „Форвардгрупп, ОСОБА_1 позовних вимог шляхом присудження до стягнення на користь позивача заборгованості по тілу кредиту у розмірі 71 299,04 грн., відсотків у розмірі 0,02 грн., комісії у розмірі 49 750,00 грн.,

Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідачів відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 238, 240 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути солідарно з товариства з обмеженою відповідальністю „Форвардгрупп /65014, м. Одеса, вул. Грецька, буд. 1, офіс 311; ідентифікаційний код 40966016/, ОСОБА_1 / АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 / на користь акціонерного товариства „Таскомбанк /01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, будинок 30; ідентифікаційний код 09806443/ заборгованість по тілу кредиту у розмірі 71 299,04 грн. /сімдесят одна тисяча двісті дев`яносто дев`ять грн. 04 коп./, відсотки у розмірі 0,02 грн. /0 грн. 02 коп./, комісію у розмірі 49 750,00 грн. /сорок дев`ять тисяч сімсот п`ятдесят грн. 00 коп./, судовий збір у розмірі 2 481,00 грн. /дві тисячі чотириста вісімдесят одна грн. 00 коп./.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення складено 21 жовтня 2022 р.

Суддя С.П. Желєзна

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення11.10.2022
Оприлюднено27.10.2022
Номер документу106939445
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Укладення договорів (правочинів) банківської діяльності

Судовий реєстр по справі —916/1511/22

Рішення від 11.10.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 18.09.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 28.08.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 02.08.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 17.07.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні