справа № 489/6730/21 провадження №2/489/587/22
РІШЕННЯ
Іменем України
25 жовтня 2022 року м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючого судді Коваленка І.В.,
при секретарі судового засідання Ткаченко С.М.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Галич» (далі ПП «Галич»), третя особа приватний нотаріус Миколаївського міського нотаріального округу Миколаївської області Ягужинська К.Т. (далі нотаріус), про визнання майнового права засновника/власника в порядку спадкування
встановив:
У жовтні 2021 року позивач звернувся до суду з позовом в якому просить визнати за ним майнове право засновника/власника ПП «Галич» в порядку спадкування за законом після смерті брата ОСОБА_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як на підставу позовних вимог вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його рідний брат ОСОБА_1 . Після смерті брата він прийняв спадщину шляхом подання нотаріусу заяви від 26.06.2020. 09.06.2021 звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про спадщину за законом, в тому числі на корпоративні права ПП «Галич», єдиним засновником якого був спадкодавець.
ПП «Галич» створено 15.02.2005 та зареєстровано виконкомом Миколаївської міської ради під № 15221050001001788. Підприємство створено без формування статутного капіталу.
09.06.2021 нотаріус, з посиланням на лист Міністерства юстиції України від 12.08.2008 № 31-32-1736, виніс постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, так як статутний фонд у підприємстві не був сформований. Одночасно запропонував звернутися із заявою про визнання прав на ПП «Галич» до суду.
Посилаючись на наведені обставини та неможливість оформити спадкові права в досудовому порядку позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
У судове засідання, призначене на 25.10.2022, учасники справи не з`явилися, про розгляд справи повідомлені належним чином.
До суду надали письмові заяви в яких просили справу розглянути за їх відсутності. У своїх заява позивач просив позов задовольнити, а представник відповідача позовні вимоги визнав повністю. Третя особа розгляд справи просила здійснити відсутності її представника.
Враховуючи, що сторони просять розглянути справу за їх відсутності та відповідач визнав позов повністю, суд вважає за можливим здійснити розгляд за відсутності учасників справи та підставі частини четвертої статті 200 ЦПК України ухвалити рішення у підготовчому провадженні.
Згідно статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За положеннями частини п`ятоїстатті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його складання.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та встановивши фактичні обставини справи, суд дійшов наступного.
Із матеріалів справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що зроблено відповідний актовий запис про смерть № 396 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 ).
Статутом ПП «Галич», зареєстрованого Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради 15.12.02.2005 за № НОМЕР_2 підтверджується, що спадкодавець ОСОБА_1 був єдиним засновником ПП «Галич».
Державна реєстрація ПП «Галич» як юридичної особи, ідентифікаційний код якої 13845420, підтверджується випискою із Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України № 8664 від 15.10.1997, Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 589920 та Довідкою АА№076065 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 04.12.2008.
Із вказаних документів вбачається, що місцезнаходженням ПП «Галич» є м.Миколаїв, вул.Чайковського, 42.
Статтею 1216 ЦК Українипередбачено, що спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
У частині другійстатті 1223 ЦК Українизазначено, що у разі відсутності заповіту визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 ЦК України.
За статтею 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Із дослідженої судом спадкової справи № 61/2020 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 встановлено, що спадщина прийнята в установлений законом строк шляхом подання нотаріусу відповідної заяви рідним братом спадкодавця - позивачем ОСОБА_1 .
Іншим спадкоємцем є мати померлого ОСОБА_2 , 1939 року народження, яка відмовилася від прийняття спадщини, надавши 07.08.2020 відповідну заяву нотаріусу.
Факт родинних відносин між позивачем та спадкодавцем підтверджується свідоцтвами про народження, наявними в матеріалах спадкової справи.
Таким чиномпозивач єспадкоємцем другоїчерги зазаконом таєдиним спадкоємцем, якийприйняв спадщинув установленийзаконом строк. Інші спадкоємці не претендують на дане спадкове майно.
09.06.2021 позивач звернувся до приватного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на корпоративні права ПП «Галич».
Постановою від 09.06.2021 № 285/02-31 приватний нотаріус, з посиланням на лист Міністерства юстиції України від 12.08.2008 № 31-32-1736, відмова у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про спадщину за законом, оскільки не надано документів, що підтверджують права спадкодавця на внесене ним майно до статутного фонду приватного підприємства та згідно даних Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України статутний фонд власником сформовано не було. Одночасно нотаріус роз`яснив, що в даному випадку питання спадкування необхідно вирішувати у судовому порядку.
Міністерство юстиції України у листі від 12.08.2008 № 31-32-1736 зазначило, що якщо статутний фонд у приватному підприємстві не сформовано, то питання спадкування необхідно вирішувати в суді.
З матеріалів справи встановлено, що ПП «Галич» було засноване 30.11.1993, номер запису - 15221200000001788. Підприємство, місцезнаходження якого АДРЕСА_1 , .створено без формування статутного капіталу (фонду), а його засновником є фізична особа - ОСОБА_1 .
Таким чином, спадкодавець, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , був єдиним засновником ПП «Галич», в якому не було сформовано статутний капітал.
Відповідно достатті 190 ЦК Українимайном як особливим об`єктом вважаються також майнові права. Майнові права визнаються речовими правами.
Законодавством не передбачено обов`язковості формування статутного капіталу в приватному підприємстві. Засновник закріпивши таким чином майно за підприємством (на праві власності), набув майнові права на нього і відповідно спадкоємець вправі їх спадкувати.
Статтею 191 ЦК Українипередбачено, що підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировина, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю. Права на земельну ділянку та інші об`єкти нерухомого майна, які входять до складу єдиного майнового комплексу підприємства, підлягають державній реєстрації в органах, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно. Підприємство або його частина можуть бути об`єктами купівлі-продажу, застави, оренди та інших правочинів.
За положеннямистатті 113 ГК Україниприватним підприємством визнається підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці, приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб`єкта господарювання - юридичної особи.
Стаття 178 ЦК Українивизначає, що об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.
Відповідно достатті 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1216 ЦК Українипередбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Отже, успадковуються права на обов`язки, які належали фізичній особі, а не юридичній особі, що була створена цією фізичною особою.
Згідно частини п`ятої статті 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
З аналізу наведених положень чинного законодавства слідує, що доцільність формування статутного фонду приватного підприємства вирішується засновником підприємства. Якщо ж статутний фонд у приватному підприємстві не сформовано, то питання спадкування слід вирішувати в суді.
Враховуючи, що статурний фонд ПП «Галич» за життя засновником сформовано не було, внаслідок чого позивач, як спадкоємець, позбавлений можливості в досудовому порядку оформити спадкові права на спадщину до складу якої входять корпоративні права на вказане підприємство, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову та його задоволення.
Керуючись статтями4,19,141,263-265 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 майнове право засновника/власника Приватного підприємства «Галич» (код ЄДРПОУ - 13845420, адреса місцезнаходження: м.Миколаїв, вул.Чайковського, 42) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складання повного тексту рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ;
відповідач: Приватне підприємство «Галич», ЄДРПОУ 13845420, місцезнаходження: м.Миколаїв, вул.Чайковського,42;
третя особа: Приватний нотаріус Миколаївського міського нотаріального округу Миколаївської області Ягужинська К.Т., робоче місце: м.Миколаїв, вул. 1-а Лінія,38.
Повний текст судового рішення складено 25.10.2022.
Суддя І.В.Коваленко
Суд | Ленінський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2022 |
Оприлюднено | 27.10.2022 |
Номер документу | 106951477 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Миколаєва
Коваленко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні