ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.10.2022 м. Івано-ФранківськСправа № 909/544/22
Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., секретаря судового засідання Поліводи С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Зортекс-сервіс",
до відповідача: Комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради з експлуатації майна,
про стягнення заборгованості за надані послуги в сумі 284 222,99 грн., з них: 174 669,27 грн. - основна заборгованість, 8025,26 грн. - 3 % річних; 50 951,03 грн. - інфляційні, 50 577,43 грн. - пеня
за участю:
від позивача: представник не з`явився
від відповідача: представник не з`явився
установив: Товариство з обмеженою відповідальністю "Зортекс-сервіс" (далі позивач) звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою до Комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради з експлуатації майна (далі відповідач) про стягнення заборгованості за надані послуги в сумі 284 222,99 грн., з них: 174 669,27 грн. - основна заборгованість, 8025,26 грн. - 3 % річних; 50 951,03 грн. - інфляційні, 50 577,43 грн. - пеня.
Рішенням від 20.09.2022 Господарський суд Івано-Франківської області ухвалив задовольнити позовні вимоги та призначив судове засідання по розгляду витрат на правову допомогу позивача на 10.10.2022 року о 10:30 год.
26.09.2022 позивачем подано до Господарського суду Івано-Франківської області заяву за вх.№12727/22 від 26.09.2022, відповідно до якої останній повідомив суд про те, що ним не буде подаватись заява на відшкодування витрат на правову допомогу (в спірному випадку уточнюючу заяву витрат на правову допомогу з доказами їх понесення,орієнтовний розмір яких зазначено у позовній заяві).
10.10.2022 судове засідання по розгляду витрат на правову допомогу позивача не відбулось, у зв`язку із повітряною тривогою.
Ухвалою-повідомленням від 19.10.2022 судове засідання щодо розгляду витрат на правову допомогу призначено на 21.10.2022.
В судове засідання представники сторін не з`явились, хоча про розгляд справи повідомленні належним чином, про що свідчить відмітка на зворотньому боці ухвали суду від 19.10.2022.
Доказів понесення позивачем витрат на правову допомогу з урахуванням ч. 8 ст. 129 господарського процесуального кодексу України позивач суду не подав, про що повідомляв у заяві за вх.№12727/22 від 26.09.2022.
Відповідно до ч.4 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомленні про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Розглянувши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу (п. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України).
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою (ч. 1 ст. 16 ГПК України).
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ч. 2 ст. 16 ГПК України).
Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Згідно зі ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
В ч. 4 ст. 126 ГПК України визначено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 5 ст. 126 ГПК України).
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 6 ст. 126 ГПК України).
Згідно з пунктом 1 частини 4 статті 129 ГПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Як визначено в ч. 1 ст. 124 ГПК України, разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Позивач у позовній заяві навів попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, що складаються в тому числі і з витрат на правничу допомогу адвоката по справі в розмірі 12 000 грн 00к.
Частиною 8 статті 129 ГПК України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
В судовому засіданні 20.09.2022 представник позивача до закінчення судових дебатів підтримав заявлене у позовній заяві клопотання про відшкодування йому за рахунок відповідача витрат на правову допомогу та заявив усне клопотання про надання доказів їх понесення протягом 5-ти днів, після ухвалення судом рішення.
26.09.2022 позивачем по справі подано до Господарського суду Івано-Франківської області заяву за вх.№12727/22 від 26.09.2022, відповідно до якої останній повідомив суд про те, що ним не буде подаватись заява на відшкодування витрат на правову допомогу (в спірному випадку уточнюча заява щодо витрат на правову допомогу з доказами їх понесення).
З урахуванням приписів ч.8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України позивачем по справі так і не подано суду доказів понесення витрат на правову допомогу, орієнтовний розмір яких зазначено у позовній заяві.
Відповідно до абз. 3 ч.8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у разі неподання доказів понесення витрат на правову допомогу протягом встановленого строку (протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду) така заява (про відшкодування витрат на правову допомогу) залишається без розгляду.
З огляду на вимоги частин 1,3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (частини 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України).
За наведених норм права, у суду відсутні правові підстави для задоволення витрат позивача на правову допомогу, орієнтовний розмір якого заявлений останнім у позовній заяві та подальшого їх розгляду судом. А тому суд приходить до висновку про залишення клопотання щодо витрат на правову допомогу, заявленого у позовній заяві, без розгляду.
Керуючись ст. 1, 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", ст. 73, 74, 77, 86, 123, 126, 129, 240, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в :
заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Зортекс-сервіс" про відшкодування витрат на правову допомогу, заявлену у позовній заяві - залишити без розгляду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Апеляційну скаргу може бути подано до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного судового рішення.
Повне додаткове рішення складено 27.10.2022
Суддя О. М. Фанда
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2022 |
Оприлюднено | 28.10.2022 |
Номер документу | 106975102 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Фанда О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні