УХВАЛА
27 жовтня 2022 року
м. Київ
справа №400/6073/21
адміністративне провадження №К/990/27675/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Білак М.В.,
суддів - Губської О.А., Мельник-Томенко Ж.М.,
перевіривши касаційну скаргу Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2022 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року у справі №400/6073/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Аріс-Контракт» до Міністерства юстиції України, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Мотус Анте» про визнання протиправним та скасування наказу та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
13 жовтня 2022 року зазначена скарга надійшла до суду касаційної інстанції.
Перевивши матеріали касаційної скарги, Суд установив, що скаргу подано з пропуском строку на касаційне оскарження. У касаційній скарзі скаржник порушує питання про поновлення строку на касаційне оскарження.
В обґрунтування клопотання про поновлення строку представник відповідача вказує, що вперше касаційну скаргу подано в межах встановленого законодавством строку, визначеного частинами першою-другою статті 329 КАС України.
Водночас ухвалами Верховного Суду від 27 липня 2022 року та від 13 вересня 2022 року касаційні скарги повернуто.
Скаржник зазначає, що в найкоротші строки було усунуто недоліки зазначені в ухвалах Верховного Суду про повернення касаційних скарг, а отже причини пропуску строку є поважними.
Дослідивши подану заяву, Верховний Суд вважає за можливе поновити Південному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м.Одеса) строк на касаційне оскарження рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2022 року та постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року у справі № 400/6073/21.
За правилами пункту 2 частини п`ятої статті 328 КАС України пункту 2 частини п`ятої статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Скаржник зазначає, що подана касаційна скарга має фундаментальне значення для формування правозастосовної практики, оскільки в ній порушуються питання визначення юрисдикційності вказаної категорії справ.
Суд, проаналізувавши доводи касаційної скарги в сукупності з встановленими в судових рішеннях судів першої та апеляційної інстанції обставинами, приходить до висновку про наявність в даному випадку обставин, наведених у підпункті "а" пункту 2 частини п`ятої статті 328 КАС України.
08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» від 15 січня 2020 № 460-IX, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, що передбачають нові підстави для касаційного оскарження.
Скаржник зазначає підставу касаційного оскарження пункт 1 частини четвертої статті 328 КАС України та вказує, що суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду від 22 квітня 2021 року у справі №826/3582/17, та від 19 травня 2022 року у справі №160/6436/20, а саме щодо визначення юрисдикційної підсудності вказаних справ.
Також, автор касаційної скарги зазначає, що судами попередніх інстанцій порушені норми процесуального права, що є підставою для відкриття касаційного провадження передбаченою пунктом 4 частини четвертої статті 328 КАС України.
Наведені скаржником аргументи потребують ретельної перевірки та вивчення матеріалів справи, чого не можна виконати на стадії відкриття касаційного провадження, тому проаналізувавши підставу на якій подано касаційну скаргу у цій справі, колегія суддів приходить до висновку, що обґрунтування скаржником наявності підстав для касаційного оскарження судових рішень, передбачених пунктом 1, 4 частини четвертої статті 328 КАС України, є достатньо мотивованими та потребують перевірки у межах таких доводів.
Також представник відповідача зазначає пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України та вказує, що відсутній висновок Верховного Суду у подібних правовідносинах, проте чітко не вказує норму права щодо питання застосування якої у подібних правовідносинах відсутній висновок.
Отже, підстави відкриття касаційного провадження у справі №400/6073/21 передбачені пунктом 3 частини четвертої статті 328 КАС України відсутні.
Касаційна скарга відповідає вимогам статті 330 КАС України, підстави для повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження, відсутні.
Керуючись статтями 328, 330, 331, 334, КАС України,
у х в а л и в :
1. Поновити Південному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м.Одеса) строк на касаційне оскарження рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2022 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року у справі № 400/6073/21.
2.Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2022 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року у справі № 400/6073/21.
3.Витребувати з Миколаївського окружного адміністративного суду матеріали адміністративної справи № 400/6073/21.
4. Надіслати учасникам справи копію цієї ухвали разом із копією касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.
5. Установити десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на касаційну скаргу та роз`яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями і оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
М.В. Білак
О.А. Губська
Ж.М. Мельник-Томенко,
Судді Верховного Суду
Суд | Касаційний адміністративний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 27.10.2022 |
Оприлюднено | 28.10.2022 |
Номер документу | 106988236 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу забезпечення функціонування органів прокуратури, адвокатури, нотаріату та юстиції (крім категорій 107000000), зокрема у сфері |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Білак М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні